rage1
20.04.05,13:18
Ahojte

chcela by som sa s Vami poradit. Momentalne som zamestnana na HPP ako uctovnicka. Co je vyhodnejsie aj z hladiska mna, aj z hladiska mojho zamestnavatela?Ak by som mu vykonaval ucto na zaklade toho, ze by som si urobila zivnost a fakturovala mu to ako sluzby?Alebo je vyhodnejsie zostat ako uctovnicka v pracovnom pomere. Jedna sa mi o to, ze v buducnosti planujem robit ucto viacerym firmam, ale zatial mam len tuto jednu firmu.
Poradte
Zita5
20.04.05,11:26
Keď máš HPP tak všetky odvodové povinnosti za Teba preberá zamestnávateľ . Pokiaľ budeš pracovať na ŽL - budeš pánom sama sebe , všetky povinné platby si budeš hradiť sama . Ale pri väčšom počte firiem budeš sa môcť naplno venovať svojej práci a nebude Ťa žiadny šéf buzer .... .:)
rage1
20.04.05,11:30
takze ziadna vyhoda ak by som to robila na ZL?
Zita5
20.04.05,11:36
takze ziadna vyhoda ak by som to robila na ZL?
rage1 já netvrdím , že to je nevýhodné . Môžeš to robiť aj ŽL a fakturovať Tvojej firme za vedenie účtovníctva . Pozri tým pádom ako budeš pre firmu účto robiť na fa , tak firma bude mať o jedného zamestnanca menej a odpadne jej povinnosť plaťiť za Teba už spomínané odvody do poisťovní , nebude musieť Ti dávať trebárs obedy / ak dostávaš / atď . čiže tu ušetrí firma .

Ak si teraz vybavíš ŽL tak nebudeš platiť zatiaľ SP ale ZP budeš platiť minimum 910,- Sk , až do podania Tvojho prvého DP . No a čo sa týka Tvojej dane , dá sa to ustriehnúť aspoň niečo .
tibor
20.04.05,11:53
rage1 - ale ako živnostníčka si môžeš dať do nákladov uznateľných plno školení (ktoré vlastne môžu byť i ako dovolenka), dalej napríklad náklady na dochádzanie (cestovné rôzne či náklady na auto) za klientami či hľadaním potencionálnych klientov...
Zita5
20.04.05,12:02
No a čo sa týka Tvojej dane , dá sa to ustriehnúť aspoň niečo .[/QUOTE]


No veď práve , napísala som to jednou vetou . Však keď robí účto , tak by to mohla vedieť .
Katty
20.04.05,12:13
rage1
ak si všetko dobre premyslíš tak živnosť môže byť výhodnejšia, hlavne ak budeš zvládať viac firiem, s firmou sa dohodneš na odmene vo výške momentálnych nákladov na tvoju mzdu, čiže náklady im ostanú tie isté a odpadne im náročná evidencia zamestnancov, platenie PN, dovoleniek, stravného, ročných zúčtovaní, prehľadov, ELDZ a pod. Takto od teba dostanú raz do mesiaca faktúrku a hotovo. Ty sa už zariadiš tak aby tvoj daňový základ na konci roka vyšiel "únosný".
ondrejvla
20.04.05,15:06
Odporúčam jednoznačne na živnosť! Keď si stihneš urobiť robotu, odídeš a doma môžeš robiť ďalšieho klienta, ale ísť len tak na pokec k susede, a nemusíš trčať zbytočne vo firme, ošetríš si zodpovednosti v zmluve, a si sama sebe paňou.
victoria
20.04.05,15:15
Ja pracujem momentálne v súbehu. V HPP robím hlavnú účtovníčku v reklamnej agentúre a na živnosť robím doma účtovníctvo jednoduché aj podvojné asi 15 subjektom. Môžem ti povedať že to nie je bohviečo prísť z práce a rovno sadnúť za počítač a ja už som presvedčená že sa idem s mojím zamestnávateľom dohdonúť na rozviazaní pracovného pomeru a vedení účtovníctva na živnosť s tým že sa budem venovať iba živnosti a nebudem musieť odrobiť celý deň v zamestnaní a potom ešte doma do noci. :-(
Takže ak plánuješ v budúcnosti viesť účtovníctvo viacerým subjektom odporúčam ti živnosť, prvý rok si budeš musieť platiť iba minimálne zdravotné poistenie, ale môžeš si dať veľa vecí do nákladov a budeš mať voľnejšiu ruku :-)