Danka Kosibová
24.06.04,13:10
jednoduchá otazka?
1. má zamestnanec nárok na stravny listok pocas PN a pocas dovolenky?
2. a este ako to je s tymi 55% ako náklad u zamestnavatela. Ja vydavam zamestnancom stravne poukazky v hodnote 60 Sk, do nákladov, teda suma hradena zamestnavatelom davam 33,-Sk a 27,-Sk hradi zamestnanec. Robím to správne?
dakujem za odpovede...
McMarti
24.06.04,13:41
1.počas PN a dovolenky nema zamestnanec narok na stravný lístok
2. Ty možeš dat do nakladov až do výšky 44Sk zo sumy 80Sk ktorá je teraz určená zákonom. Takže zamestnanec by platil menej.Je na tvojom zvažení ako to urobíš.
luky
24.06.04,14:06
Nesúhlasím s názorom Mc Marti, lebo si treba pozrieť §144 odst.3 písmeno b, kde sa ako výkon práce posudzuje aj dovolenka, tak nevidím dôvod na to aby zamestnanec nemal nárok na stravný lístok
Dada
24.06.04,14:08
Určite to záleží aj od zamestnávateľa, či poskytne stravný lístok zamestnancovi počas dovolenky, či PN.
Danka Kosibová
24.06.04,14:51
ok, teda zhrniem si to. Pocas dovolenky,kedze je povazovana za vykon prace, ma zamestnanec nárok na stravny listok. Pocas PN nena. a do nákladov si mozem dat 55% zo 60Sk v mojom pripade. Tych 55% z 80 Sk nie je nahodou chapanych ako maximum????
accad
24.06.04,17:26
A čo tak § 152 ods.2 ZP...Na účely stravovanie sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. V zmysle tohto § SL zamestnancovi za dni PN a dovolenky podľa môjho názoru nepatria. S pozdravom Edita
juko
24.06.04,17:52
Otázka stravných lístkov je medzi zamestnávateľmi veľmi diskutovaná.

Právny nárok má iba ten zamestnanec, ktorý /ako správne píšu McMarti a accad vo svojich príspevkoch/ odpracuje viac ako 4 hodiny.
Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve rozšíriť pôsobnosť poberania stravných lístkov aj počas dovolenky a PN, čo mu umožňuje §152 odst.5 písm.a
juko
24.06.04,17:57
pre: Danka Kosibová

k bodu 1 som sa vyjadril

k bodu2: robíš to správne. Ale keby zamestnávateľ chcel, internou smernicou si určí, že bude zamestnancom preplácať zo 60Sk poukážok sumu 44,-Sk a tým pádom by zamestnanci uhrádzali iba 16,-Sk./pri dnešnej výške stravného 80,-Sk/
Magma
25.06.04,05:19
Úplne správne sa podľa mňa vyjadril juka k bodu 1 a 2. Ešte by som doplnila, že podľa zákona o sociálnom fonde by sa "patrilo" zamestnancom prispievať na stravovanie aj z tohto fondu, čo sa zapracuje buď v spomínanom internom predpise /kalkulácii stravných lístkov/ alebo v kolektívnej zmluve, ak je.
Teda 60,- Sk hodnota strav. lístku
-44,- Sk z nákladov organizácie /maximálne/
-xx,- Sk príspevok zo SF
-----------------
rozdiel platí zamestnanec

Prajem všetkým príjemný deň.
Sylvia
25.06.04,08:47
Prosím o radu, príde mi faktúra za stravné lístky s DPH 61,64,-Sk jeden lístok, chcem
vedieť, či počítam 55% a 45% z hodnoty stravného lístku bez DPH 51,80,-Sk alebo s DPH 61,64,-Sk. Chcela by som poprosiť o vysvetlenie zmeny v účtovaní po vstupe do EU.
Ďakujem
Veva
29.06.04,15:47
Juko , ja už mám tiež nejaké tie roky odpracované, ale ešte som sa nestretla ,že by v internom predpise zamestnávateľ dal možnosť si zakúpiť stravné lístky na dni RD a PN ,veď ani tvorba soc.fondu zo zákona na tieto výluky nie je. Áno je to vec zamestnávateľa. A ešte ,ak má zamestnanec Pn alebo RD nemá čo robiť v objekte pracoviska - alebo v jedálni čo ak sa mu stane úraz ....atď.
juko
29.06.04,16:12
plne súhlasím s veva, ale túto možnosť zákon umožňuje. A čo sa týka pôsobnosti pracovníka na pracovisku počas PN, naozaj tam nemá čo robiť. Ale pri možnom odbere gastrolístkov za dni PN nemusí predsa chodiť pre stravu do práce.
porfin
30.06.04,06:13
Sylvia
Asi sa bavíme o stravných lístkoch do jedálne/ lebo iba tie majú DPH/, takže teraz počítaš 55% z celkovej sumy - teda aj s DPH. Inak na tejto stránke bola celkom pekne rozdiskutovaná otázka stravných lístkov, tak ak budeš chcieť pozrti si ju.
Do nákladov môžeš dať minimálne 55% z hodnoty stravných lístkov ....a maximálne 55% z hodnoty stravného určeného v zákone, čo je v terajšej dobe 55% z 80sk, čiže ak "ukecáš "zamestnávateľa, môžeš si dať do nákladov až 44sk a zbytok hradí zamestnanec.
Adkah
06.06.07,15:04
Ahojte poradaci. Vsetko som si tu precitala a chcem poprosit nemate niekto internu smernicu vypracovanu na tie stravne listky? Dakujem
ANNAP
24.06.08,07:16
Zamestnávateľ by chcel poskytnúť zamestnancom stravný lístok aj počas neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu čerpania dovolenky alebo štátneho sviatku. Nemáme odbory ani iných zástupcov zamestnancov. Je možné v tomto prípade poskytnúť stravný lístok vo výške 55% z ceny jedla, najviac do výšky stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín z nákladov alebo len zo zisku po zdanení?
Tweety
24.06.08,07:31
Zamestnávateľ by chcel poskytnúť zamestnancom stravný lístok aj počas neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu čerpania dovolenky alebo štátneho sviatku. Nemáme odbory ani iných zástupcov zamestnancov. Je možné v tomto prípade poskytnúť stravný lístok vo výške 55% z ceny jedla, najviac do výšky stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín z nákladov alebo len zo zisku po zdanení?
Je to možné, treba to ošetriť v PZ so zamestnancami.
ANNAP
24.06.08,09:17
Je to možné, treba to ošetriť v PZ so zamestnancami.
Twety, čo myslíš PZ - pracovná zmluva alebo ?????
Tweety
24.06.08,09:18
Twety, čo myslíš PZ - pracovná zmluva alebo ?????
Pracovná zmluva áno.:)