ajula1
20.04.05,13:39
chem sa spýtať či to chápem správne: DHIM je to vlastne majetok do 30000sk, ale je to majetok ktorý ostáva vo firme? napr. keby som kúpila Pc ale o pár dní ho predám tak to nemusím evidovať či hej?
Yvvetta
20.04.05,11:46
Ja by som to potom povedala, že je to tovar, nákup - predaj.
ajula1
20.04.05,11:51
tak som to robila aj ja...
ja som vlastne vobec minulý rok neevidovala.my sme malý obchod s opravou telefónov a PC. máme vo firme tri počítače koré chalani nejako poskladali žiaden doklad nie je...a jednu ultrazvukovú čističku ale vidím že tú som tam mala dať...
a neviem čo také sa tam ešte dáva???
ajula1
20.04.05,12:09
nikto mi neporadí??
dara
20.04.05,12:10
No ja by som to zaúčtovala ako výdavok OVZD "Tovar". A pri predaji ako príjem OVZD "Tovar".
Yvvetta
20.04.05,12:19
Ajula1 :

Ja by som tie PC a čističku zaevidovala do pomocnej knihy - drobný majetok. Ide o to, že keď budeš na tie veci kupovať súčiasky a aby ti tieto opravy vstupovali do nákladov - výdavkov musíš mať majetok zaevidovaný v majetku firmy. Nerobíš žiadne odpisy.
V peňažnom denníku nič o tom nebudeš účtovať, veď ste ten majetok nenakupovali.

Ak kúpiš PC, ktorý potom predáš, tak to je tak ako píše Dara.

Dúfam, že účtuješ v JU.
Zita5
20.04.05,12:19
chem sa spýtať či to chápem správne: DHIM je to vlastne majetok do 30000sk, ale je to majetok ktorý ostáva vo firme? napr. keby som kúpila Pc ale o pár dní ho predám tak to nemusím evidovať či hej?
DHIM do 30 000,- je drobný majetok , ktorý si firma obstará a zaplatí pre svoje potreby a ostáva vo firme . Pokiaľ kúpiš počítač a o pár dní ho z nejakej príčiny predáte tak ho neeviduješ , pretože ho fyzicky už nebudeš mať .

Zakúpenie PC na predaj účtuje VOZD - tovar/ ak je kúpený za účelom predaja/ ak nie tak VOZD - prevádzková réžia

Príjem za predaj - príjem OVZD - za tovar / predaj tovaru /
Predaj DHIM - príjem OVZD - iný / predaj DHIM /
ajula1
20.04.05,12:25
no a čo také drobnejšie veci ako kreslo alebo vrtačku v hodnote okolo 2000sk,
od akej hodnoty to mám evidovať?
Zita5
20.04.05,12:34
Treba si určiť v smernici že od akej hodnoty budete evidovať DHIM .
pyton
20.04.05,12:42
Pred niekoľkými rokmi bola zmena v postupoch, odvtedy sa "DHIM" účtuje na PREV. RÉŽII a nie je povinnosť na to viesť osobitnú evidenciu. Kto chce, samozrejme, môže. :)
Zita5
20.04.05,12:52
Pred niekoľkými rokmi bola zmena v postupoch, odvtedy sa "DHIM" účtuje na PREV. RÉŽII a nie je povinnosť na to viesť osobitnú evidenciu. Kto chce, samozrejme, môže. :)
To sa dáko prieči s realitou .
pyton
20.04.05,12:59
Zita5, čo sa prieči s realitou?
Zita5
20.04.05,13:08
To , že píšeš , že nemusíš viesť evidenciu drobného majetku .
pyton
20.04.05,13:24
Osobitnú evidenciu nemusíš. To bolo v Postupoch kedysi, teraz /už niekoľko rokov/ to tam nie je. Hovorím o JÚ.
ondrejvla
20.04.05,14:33
A viete, že je pre vás lepšie, ak ju vediete?! Môže sa stať, že zamestnanec videl niekde vŕtačku značky, aká sa mu páči, alebo kalkulačku-super, vo firme sa veľa nakupuje a vy si nezapamätáte, či tu niekde je, alebo nie... A pri tom mu trčí v šuplíčku! Máte prevádzku, kde sa denne robí s náradím, ktoré síce nemá až takú hodnotu, ale prečo by som pracovníkovi kúpila fúrik, keď je zo stavby, ktorá sa dokončila nedávno, a on si ho musí len očistiť... Keď mám evidenciu, nemá šancu má oklamať a nútiť k zbytočným výdavkom! A potom, napr. PC do 30 tis.Sk, keď kupujem k nemu napr.novú klávesnicu, alebo myš, mám doklad, že ho mám v evidencii pod číslom xy, poznačím si na výd.doklad a som čistá! Ale ako komu chutí, tak míňa, ja ju odporúčam každému viesť, práve z dôvodu tej istoty, alebo aj šetrenia.. Treba si všetko ošetriť v smernici.
fasia
20.04.05,15:14
python vedel by si mi povedat kedy asi tá zmena nastala, resp ktorým predpisom sa to upravilo?
ayya
20.04.05,15:23
U nás sme teraz nedávno mali kontrolu na daň z príjmov PO za 2003 a medzi inými dokladmi odo mňa žiadali karty DHM, k tomu internú smernicu. Dostali sa k tomu cez inventúru k 31. 12. 2003. Kontrolovali mi ešte aj staré regále a skrinky z roku 1994 :o
pyton
20.04.05,16:15
ayya, to je PÚ a neriadi sa Postupmi účtovania pre JÚ, tam je to samozrejme iné

fasia, veď ja píšem, že je to v Postupoch /poprosila som aj Richarda, aby ich zaktualizoval na tejto stránke, on ich tam má priložené, ale mne nejdú otvoriť/
Zita5
21.04.05,05:59
Keby sa neviedla evidencia DHIM , tak to by nastal problém aj pre firmu . Jednak pri daňovej kontrole , jednak škoda pre firmu napríklad pri náhodnom odcudzení , každá firma chce mať prehľad o svojom majetku aj o drobnom . Veď aj na konci roka robíme inventúru DHIM a výkazy sa zakladajú k ročnej uzávierke , tak potom prečo tu takéto " zavádzanie " . Veď nakoniec keby sa nemusela viesť evidencia , tak ani SW by neboli na to zriadené . Já robím JÚ .Ak si prečítaš §15 d/ Zákon o účtovníctve tak podľa mňa DHIM je určitá zložka majetku . Aby som mala počítače napr. 5 ks po 27 000,- Sk a neviedla by som evidenciu tak to by ma hrozne štavlo a ver tomu , že DÚ by mi to neodpustil pri daňovej kontrole .A neverím tomu , že nie , lebo každý nákup DHIM nám znižuje ZD a o to platíme aj nižšie dane .
ajula1
21.04.05,07:42
no a čo teda ked som to nerobila mám to nahodiť dodatočne v tomto roku alebo to mozem dopísať do minulých rokov???myslím tie veci čo už máme...
Zita5
21.04.05,07:51
Musíš sa rozhodnúť sama . Já osobne tam neevidujem dáke drobné veci, ale mám určené smernicou , že DHIM evidujeme od 2000 ,- Sk . A všetky nákupy ako sú napr. pracovné náradie , vŕtačka , stolička , kalkulačka atď nad stanovenú sumu v smernici evidujem . Nechcem týmto nikoho nahovárať .
JanaF
21.04.05,08:01
Musíš sa rozhodnúť sama . Já osobne tam neevidujem dáke drobné veci, ale mám určené smernicou , že DHIM evidujeme od 2000 ,- Sk . A všetky nákupy ako sú napr. pracovné náradie , vŕtačka , stolička , kalkulačka atď nad stanovenú sumu v smernici evidujem . Nechcem týmto nikoho nahovárať .
to ZITA5: Mas na to nejake tlacivko, alebo si ho mozem urobit. Co to ma obsahovat?
Zita5
21.04.05,08:09
Vieš čo já ho mám SW ALFA ale obsahuje :

Inv.číslo , názov , cena , dátum obstarania , dátum a spôsob vyradenia

miesto uloženia , hmotne zodpovedná osoba
ajula1
21.04.05,08:22
ale stále neviem či to mám teda dorobiť alebo čo teraz s tým???
Zita5
21.04.05,08:23
Ajula , neviem za aké obdobie nemáš túto evidenciu robenú , ale ak Ti môžem poradiť tak to sprav . Viac už k tomu ani nemôžem napísať , pretože už som sa zmienila , že to záleží len od Teba .
ajula1
21.04.05,08:36
dakujem ze rady...pekný den
ajula1
21.04.05,09:13
ešte som sa zabudla opýtať že nechápem to s tou smernicou to mám písomne si napísať od akej sumy budem majetok evidovať alebo kde také niečo nájdem?
či je to niekde v alfe?

sorry že sa pýtam také maličkosti ale nie je mi to jasné...
Zita5
21.04.05,09:15
Smernicu som myslela účtovnú , ktorú by si mala mať vypracovanú ohľadne vedenia účtovníctva . Už sa u o tom dosť popísalo .
ajula1
21.04.05,09:28
ako neúčtovníčka sa tu dozvedám fakt rôzne veci o ktorých som nemala šajnu...
mám z toho depky...

takže každé účtovníctvo musí mať smernicu??
nejakú účtovnú smernicu som tu čítala môžem si ju teda upraviť a doplniť??
Zita5
21.04.05,09:40
Áno , prispôsob to na Tvoje účto v uvedenej firme .
ajula1
21.04.05,09:46
zistila som že to je všetko pre vedenie PU...ja s mojim jednoduchým
sme neplatci DPH, zamestnancov nemáme...
nevieš o nejakej smernici pre JU (alebo je to blbá otázka?)
ayya
21.04.05,11:44
zistila som že to je všetko pre vedenie PU...ja s mojim jednoduchým
sme neplatci DPH, zamestnancov nemáme...
nevieš o nejakej smernici pre JU (alebo je to blbá otázka?)Asi to nie je smernica, ktorú čakáš, ale našla som celkom užitočný článok o JÚ, možno sa ti info z neho môže hodiť. (Doporučujem stiahnuť do počítača, ak si administrátor všimne rušno na tej stránke, tak ju môže zneprístupniť) :)

Vrátim sa k tomu DHM, aj keď je fakt, že ja mám PÚ.
IMHO - evidencia nie je zrušená, ale je "presunutá" do pomocnej knihy zásob. Tak som to aspoň z toho článku pochopila. Ak by bola jednoznačne zrušená, kto by zabránil podnikateľovi, aby si každý rok kupil jednu chladničku, jeden počítač ... vlastne celé zariadenie by si mohol rok čo rok kupovať. To by sa "daňáku" určite nepáčilo :)

http://www.niton.sk/documents/46-88-188-2003_2_str18.pdf
ajula1
21.04.05,12:14
dakujem preštudujem si to....

a práve som objavila ešte takú vec mám dať do evidencie aj internet!!
je tam suma nejakých 5000 a sú to vlastne tie skrinky atd...
Viera25
22.04.05,06:53
Chcela by som Vás šikovnejších požiadať o príklad internej smernice pre podnikateľa účtujúceho v JU, čo sa týka formy aj obsahu. Hľadala som v príspevkoch a nenašla.
Doteraz som si myslela, že interná smernica sa má týkať drobného majetku, ale po prečítaní množstva informácií z porady sa mi zdá, že má mať širší obsah. :confused:
Ďakujem
ajula1
22.04.05,07:37
tak to by som aj ja rada...
Ajulka
26.04.05,05:42
Ahoj Ajula1, zdraví Ťa Ajulka.
Ja by som kúpu a predaj počítača účtovala ako kúpu tovaru a predaj tovaru v tom prípade, ak je v ŽO uvedená táto činnosť.
Čo sa týka DHIM, ja ho vediem v pomocnej evidencii podľa doby použiteľnosti, napr. vŕtačka a pod. a všetok účtujem do réžie. :D :D :o
ajula1
26.04.05,07:21
ahoj ajulka!!!

však tak to účtujem aj ja len tá evidencia ma trápila hlavne tie veci na začiatku podnikania ktoré sa niekde vzali a nikto nevie ako!!!
uko
26.04.05,07:37
nechcem zadávať novú tému a rozoberáte tu PC. tak sa chcem spýtať. podnikateľ si v roku 2004 uplatňoval vydavky %. teraz bude UJ. 28.12.2004 kupil PC-CPU,VGA,zdroj,RAM,skrinka. spolu za 26.940,-. 20.1.2005 kupil monitor.21.1.2005 mys a klavesnicu.mozem to vsetko zratat a zaradit do DHIM napr. 1.4.2005? kedze to bude v cene >30000,- mozem za rok 2005 uplatnit prvý odpis?
dara
26.04.05,07:53
Podľa mňa poprechádzaj podľa textu účtovanie kde máš možno rozpísané o aký druh nákupu sa Ti jednalo a máš to nahodené v evidencie ak robíš v systéme 1 2. Ak robíš ručne tak je to horšie ale nič hrozné to neni. V papiernictve predávajú karty DHIM a na ne si to krásne povypisuješ.
UBIKA25
27.01.10,08:15
Mám takýto problém po prebrati jednoduchého učtovníctva som zistila, že predchadzajúci účtujúci neodpísal počitačovu zostavu v ktora bola nakúpená v roku 2007 v sume okolo 15000 Sk, môžem to odpísat v roku 2009?...začínam o sebe akosi pochybovať....ďakujem veľmi pekne...
UBIKA25
27.01.10,08:45
prosim o radu
dakujem
UBIKA25
27.01.10,11:13
Mám takýto problém po prebrati jednoduchého učtovníctva som zistila, že predchadzajúci účtujúci neodpísal počitačovu zostavu v ktora bola nakúpená v roku 2007 v sume okolo 15000 Sk, môžem to odpísat v roku 2009?...začínam o sebe akosi pochybovať....ďakujem veľmi pekne...

môžem to kludne odpísať, alebo to nehať tak, čo mi je osobne ľúto, nechce sa mi robiť DDP...ďakujem ..
Jarka 1
27.01.10,12:32
môžem to kludne odpísať, alebo to nehať tak, čo mi je osobne ľúto, nechce sa mi robiť DDP...ďakujem ..

Tá zostava bola zaevidovaná ako dlhodobý majetok a odpisuje sa? Alebo je zaradená na karte / v evidencii / krátkodobého majetku?
Nerozumiem celkom tomu, prečo robiť DDP.

6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.
UBIKA25
27.01.10,12:35
Počítač v roku 2007 bol zakupeny v sume 15000 SK ako VNZD...a tak nebol odpisany...a je na karte kratkodobého majetku teraz by mi pomohlo aj tých 500 € znižit základ dane
Jarka 1
27.01.10,12:45
Počítač v roku 2007 bol zakupeny v sume 15000 SK ako VNZD...a tak nebol odpisany...a je na karte kratkodobého majetku teraz by mi pomohlo aj tých 500 € znižit základ dane


V roku 2007 to mal byť výdaj ovplyvňujúci základ dane. PC sa mal evidovať ako drobný majetok na sklade, do doby vydania do spotreby. Potom sa mohol naďalej viesť v evidencii, ale už nevstupoval do Výkazu majetku.
Takže pomôže len to DDP. V tomto roku si nemôžeš uplatniť výdaj z roku 2007, aj keď bol vtedy nesprávne zaúčtovaný.
Jarka 1
27.01.10,12:58
Rozmýšľam ešte nad situáciou, že ak by sa daňovník v roku 2007 rozhodol PC zaevidovať na kartu dlhodobého majetku, vtedy by bolo účtovanie VNZD správne.
Mal dokonca možnosť, rozhodnúť sa prerušiť odpisovanie v roku 2007 a 2008. Potom by si uplatňoval odpisy v tomto roku podľa zákona.
dajana16
27.01.10,13:07
Prosim o radu: Notebook v hodnote 800.-EUR bol v r.2005 zaradeny ako dlhodoby hmotny majetok. V r. 2005 a 2006 bol rocny odpis, v r. 2007 odpisovanie prerusene, v r. 2008 zasa uplatneny odpis. K poslednemu augustu 2009 ma zivnostnik zasa prerusenu zivnost. Je mozne posledny odpis v r. 2009 zaradit do vydavkov? Myslim tym ako DHIM a nie ako odpis dlhodobeho majetku. Dakujem.
UBIKA25
27.01.10,13:09
ja tiež uvažujem ako z toho....ale potom vlastne výkazy za roky 2007 a 2008 Výkaz o majetku a závazkov sú zlé...
ak by to bol ako dlhodoby majetok...
hm príde kontrola a bude pokuta tak asi lepsie nehat tak a nespekulovat hm...
UBIKA25
27.01.10,13:14
nejdem spekulovat necham to tak...zbytočne upozornovat DU...dakujem
dajana16
28.01.10,14:25
Prosim o radu: Notebook v hodnote 800.-EUR bol v r.2005 zaradeny ako dlhodoby hmotny majetok. V r. 2005 a 2006 bol rocny odpis, v r. 2007 odpisovanie prerusene, v r. 2008 zasa uplatneny odpis. K poslednemu augustu 2009 ma zivnostnik zasa prerusenu zivnost. Je mozne posledny odpis v r. 2009 zaradit do vydavkov? Myslim tym ako DHIM a nie ako odpis dlhodobeho majetku. Dakujem.

Prosim o nazor. Staci len ano alebo nie. Teda, ci posledny odpis mozem dat do vydavkov ako DHIM.
marjankaj
28.01.10,15:27
Rozmýšľam ešte nad situáciou, že ak by sa daňovník v roku 2007 rozhodol PC zaevidovať na kartu dlhodobého majetku, vtedy by bolo účtovanie VNZD správne.
Mal dokonca možnosť, rozhodnúť sa prerušiť odpisovanie v roku 2007 a 2008. Potom by si uplatňoval odpisy v tomto roku podľa zákona.

Prečítaj si túto tému

http://www.porada.sk/t118533-odpisovanie-drobneho-hmotneho-majetku.html#nr-who-rated

Asi by sa účtovné odpisy v tomto prípade nedali prerušiť.

Moja rada: Vykašľať sa na tých asi 94 € alebo podať DDP za rok 2007.
marjankaj
28.01.10,15:29
Prosim o nazor. Staci len ano alebo nie. Teda, ci posledny odpis mozem dat do vydavkov ako DHIM.

Asi nemôžeš. Pozri príspevok vyššie.
dajana16
28.01.10,15:48
Dakujem za nazor. Takze neostava nic ine, ako odpisovanie zasa prerusit a doodpisovat az v r. 2010. Pritom to uz mohlo byt cele v nakladoch v roku 2005.:(
Stefan2005
28.01.10,16:01
Rozmýšľam ešte nad situáciou, že ak by sa daňovník v roku 2007 rozhodol PC zaevidovať na kartu dlhodobého majetku, vtedy by bolo účtovanie VNZD správne.
Mal dokonca možnosť, rozhodnúť sa prerušiť odpisovanie v roku 2007 a 2008. Potom by si uplatňoval odpisy v tomto roku podľa zákona.

Zvýraznené podľa môjho názoru je nesprávna úvaha. Zákon o daniach z príjmov rieši odpisovanie (a tým aj prerušenie odpisovania) majetku, ktoré obstarávacia cena je vyššia, ako zákonom stanovená cena (platná v tom ktorom ÚO). Ak sa UJ rozhodne zaradiť drobný majetok ako dlhodobý, stanoví si v odpisovom pláne účtovné odpisy, a tieto ZoDP uznáva za daňové výdavky; účtovné odpisy sa neprerušujú. ZoDP nerieši problematiku drobného dlhodobého majetku....
dajana16
28.01.10,17:47
Tak toto ma uz uplne zaskocilo. Asi to tak aj bude...
luciana1
11.02.10,19:54
Dobrý večer,
pani, ktorá robila účtovníctvo predo mnou, dávala vo výkaze o majetku a závazkoch do materiálu aj drobný majetok, napr. mobilný telefón, klávesnica k počítaču, atď. A z roka na rok ako sa niečo kupovalo prirátavala k tej sume. Myslím, že to nie je správne. Veď všetky tieto veci sa dali hneď do používania. Alebo je? Len ak sa niečo v priebehu roka vyradilo, odpočítalo to z celkovej sumy.
luciana1
11.02.10,20:15
Dobrý večer,
pani, ktorá robila účtovníctvo predo mnou, dávala vo výkaze o majetku a závazkoch do materiálu aj drobný majetok, napr. mobilný telefón, klávesnica k počítaču, atď. A z roka na rok ako sa niečo kupovalo prirátavala k tej sume. Myslím, že to nie je správne. Veď všetky tieto veci sa dali hneď do používania. Alebo je? Len ak sa niečo v priebehu roka vyradilo, odpočítalo to z celkovej sumy.
luciana1
11.02.10,20:31
Prosím, prosím pomôže mi niekto? Neviem, či môžem na tú sumu naviazať materiál za rok 2009
Stefan2005
12.02.10,07:04
Prosím, prosím pomôže mi niekto? Neviem, či môžem na tú sumu naviazať materiál za rok 2009

Nerobím síce z jednoduchým účtovníctvom, ale pre odpoveď by som zašiel do postupov účtovania v JU a k pokynom pre vyplňanie tlačiva VMaZ...

Do tlačiva sa berú údaje z účtovníctva (za bežné účtovné obdobie) a z pomocných kníh, ktoré musí UJ viesť.

Majetok ktorý popisuješ, je povahy drobný hmotný majetok, preto sa (pokiaľ tak nerozhodla UJ) nevedie v knihách dlhodobého majetku.

Podľa § 10 PU-JU
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

Ďalej v § 11 Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

No a pre definitívne posúdenie otázky ešte treba vychádzať z §11, ods.

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Takže mi to vychádza tak, že čo sa eviduje v pomocných knihách majetku sa uvádza vo výkazoch, to čo nie (ide priamo do spotreby) sa neuvádza. Ovšem pri zostavovaní vnútorného predpisu treba mať na zreteli, že síce taký počítač kúpený 30.12. za 1.500 € môže ísť priamo do spotreby, ale že by za tri dni (teda 2.1. nasledujúceho roka) už by po ňom v majetku firmy nemala byť stopa, je veľmi diskutabilné...
luciana1
12.02.10,10:28
Takže, ak je to drobný majetok, ktorý sa používa viac ako jeden rok a je evidovaný v majetku, tak ho nechám vo výkaze v kolonke materiál. A keď sa vyradí odpíšem ho. Tak potom to mala vo výkaze správne?
Katka2
12.02.10,10:39
Skúsim pridať svoj názor:
Vo výkaze MaZ sa vykazuje majetok v účtovných zostatkových hodnotách.
Čo sa týka materiálu na ďalšie spracovanie, ktorý máš na sklade, tak ten eviduješ podľa príjemiek a výdajok, konečný zostatok máš jasný po inventúre k 31.12.09.
Čo sa týka toho drobného majetku do hodnoty 1700 € tak Zákon o dani z príjmov ti dáva možnosť buď ho odpisovať alebo jednorázovo dať do výdavkov. Ak sa ho rozhodneš odpisovať, potom sa ti jeho zostatkova účtovná hodnota premietne vo Výkaze, ale nie v kolónke materiál, ale v kolónke Dlhodobý hmotný majetok. Ak ho dáš jednorázovo do výdavkov, tak nič ani účtovne neodpisuješ, tak sa ti to vo výkaze ani neobjaví.
Ak sa mýlim, opravte ma. :)
luciana1
13.02.10,13:21
Dobrý večer,
pani, ktorá robila účtovníctvo predo mnou, dávala vo výkaze o majetku a závazkoch do materiálu aj drobný majetok, napr. mobilný telefón, klávesnica k počítaču, atď. A z roka na rok ako sa niečo kupovalo prirátavala k tej sume. Myslím, že to nie je správne. Veď všetky tieto veci sa dali hneď do používania. Alebo je? Len ak sa niečo v priebehu roka vyradilo, odpočítalo to z celkovej sumy.

môže ešte niekto pridať názor k tejto téme. Chcem dokončiť výkaz a neviem, čo s tým.
Laco-monter
13.02.10,13:29
môže ešte niekto pridať názor k tejto téme. Chcem dokončiť výkaz a neviem, čo s tým.

Možem pridať svoj názor , ale prosím, nekameňujte ma ani neberte na mńa bejzbolku .:eek: :rolleyes:

Citát: "Vymysleli sme si čas, a teraz nestíhame." :(

"Vymysleli sme si podvojné účtovníctvo,lebo sme chceli za každú cenu byť "IN" a odlíšiť sa od priemeru, a teraz máme z toho kopu nedorozumení a zbytočných problémov." :confused:
----------------------------------------------------------------------

"Perfekcionizmus nie je prednosť ,práve naopak je to postihnutie ."
dara
13.02.10,20:17
môže ešte niekto pridať názor k tejto téme. Chcem dokončiť výkaz a neviem, čo s tým.


Ak bol KM daný do používania a účtovaný priamo do nákladov, nemáš ho prečo uvádzať vo Výkaze o majetku a záväzkoch v položke materiál.
majernikova
09.04.10,09:51
Ahojte,
prešla som si príspevky ohľadom DHIM no neviem alebo som prehľadla alebo zle pochopila :-(potrebujem sa dopracovať k niečomu čo by ma posunulo ďalej. Dostala som príkaz od nadriadeného ,že mám spracovať evidnciu DHIM a DHM / nie som si istá, no zda sa mi ,že sa niečo menilo čo sa týka toho pomenovania / Aby som to trochu objasnila, sme prevádzka /predaj a servis/ mame tu nejaké náradie a zariadenia ktoré používajú mechanici na servise a nejaké vybavenie a zariadenie ktoré používa manažment prevádzky. Spravila som si tabuľku "názov" "značka" "typ" " výrobné číslo" "dátum kúpi" "inventárne číslo" no chcu odo mňa aby som to dala aj do nejakej podoby kartovej a spísala evidnciu týchto majetkov a zariadení a vybavení.Poraďte mi prosím ,ako mám postupovať.
Ďakujem
majernikova
09.04.10,10:13
..aspoň mi niekto prosím ,poraďte či je potrebné mať knihu alebo stačí evidovať formou kariet

Ďakuejm
Stefan2005
09.04.10,11:04
..aspoň mi niekto prosím ,poraďte či je potrebné mať knihu alebo stačí evidovať formou kariet

Ďakuejm

Každý "normálny" účtovný softvér má evidenciu majetku - nielen dlhodobého, ale i krátkodobého. Každý majetok má jeden záznam - tento záznam zodpovedá karte majetku. Súbor záznamov - kariet - vytvára knihu majetku.

Základné údaje pre evidenciu môžu byť napr. takéto:

Firma, názov majetku, obst. cena, číslo dokladu (nadobudnutia), počet kusov, pridelené komu (hm. zodp. osobe), dátum obstarania, zaradenia, dátum a spôsob vyradenia.
majernikova
09.04.10,11:14
...jasne tomu rozumiem, viem , že softér má takú možnosť no mne nie je treba robiť nejakú účtovnú evidenciu lebo nerobím učtovníctvo/sme totiž prevádzka/ máme účtovníka na firme a ten by to mal evidovať čo sa týka účtovného a daňového hľadiska. Potrebujem len tu pre našu potrebu spraviť evidenciu vybavenia a zariadenia :-( neviem či je na to nejaká špeciálna kniha alebo stačia len karty alebo skúste ma niekto najako nasmerovať ako to mám spraviť :-( prosím
Lenka1979
09.04.10,11:22
...jasne tomu rozumiem, viem , že softér má takú možnosť no mne nie je treba robiť nejakú účtovnú evidenciu lebo nerobím učtovníctvo/sme totiž prevádzka/ máme účtovníka na firme a ten by to mal evidovať čo sa týka účtovného a daňového hľadiska. Potrebujem len tu pre našu potrebu spraviť evidenciu vybavenia a zariadenia :-( neviem či je na to nejaká špeciálna kniha alebo stačia len karty alebo skúste ma niekto najako nasmerovať ako to mám spraviť :-( prosím


Nemôže si to vypýtať priamo od účtovníka? On by mal mať evidenciu o DHM... Na čo robiť robotu navyše?
majernikova
09.04.10,11:51
ďakujem ...hej len to by muselo tak fungovať, to som si pýtala už pred rokom a pol keď sme to tu otvorili a zariaďovalo sa, no a keď boli zaevidované fa tak som to chcela aby ta evidencia bola tak ako ma byť no a do dnes to nemám :-( niekedy to tak funguje - nefunguje

pekný víkend :-)
a_je_to
11.04.10,18:22
Lenka to začala zo správneho konca, musíš sa skontaktovať s učtárňou, nemožno ju obísť. Inak nemáš odkiaľ zobrať ani presný názov, ani cenu, ani zatriedenie, to sa nedá vymyslieť. Evidencia majetku musíš začať hľadať v učtárni. Tam treba ujasniť, či sa centrálna evidencia dlhodobého majetku vedie, alebo nie. Ak sa vedie, vyžiadaj si ju a vypíš si z nej predmety, ktoré boli odovzdané vašej prevádzke. Zoznam pre prevádzku by mal obsahovať inventárne číslo, ktoré by malo byť aj na predmete. Ďalej presný stručný názov, cena bez DPH, dátum nákupu, číslo dokladu, kód umiestnenia, alebo pridelenia. Ak ide o viac rovnakých predmetov, tak jednotkovú cenu a počet /napr. rovnaké stoličky/.
Ak evidencia nie je, máš šancu prispieť k tomu, aby bola. Povedz, že máš úlohu od šéfa, vyžiadaj si v učtárni došlé faktúry a pokladničné doklady od vzniku firmy .... že si ju urobíš sama. Tiež účty, na ktoré je majetok účtovaný. Potom listuj a vypisuj a sužuj účtovníka upresňujúcimi otázkami .... až kým Ti nebude v evidencii pomáhať, alebo ju sám neurobí. Centrálna evidencia je povinnosťou učtárne, prevádzka by mala dostať iba výpis zverených predmetov. Z majetku by mal existovať minimálne zoznam so stĺpcami, ktoré som uviedol, v lepšom prípade individuálne karty majetku, alebo, ak je toho viac, softvérová evidencia podľa predtlače.