Libi
20.04.05,13:49
Faktúra so zdaniteľným plnením za február prišla až v apríli, kedy ju uplatniť na odpočet? A ešte jedna otázočka, jednej firme sme vrátili faktúru, že prešvihli cenu, mám si uplatniť odpočet alebo mám čakať na zmenu v cene?
ĎAKUJEM ZA POMOC
miriza
20.04.05,11:53
My to robíme tak, že tú oneskorenú fa si dáme poslať faxom potom poštou a dáme ju do mesiaca v ktorom robíme DPH. Na tej faxovej je dátum zaslania takže daňováci to majú čierne na bielom.
betty
20.04.05,11:58
Ja si u tuzemských faktúr uplatňujem DPH v tom období, kedy faktúru príjmem.
gjana
20.04.05,12:04
Ja to robím takisto ako betty.
adamt
20.04.05,12:14
Ja si u tuzemských faktúr uplatňujem DPH v tom období, kedy faktúru príjmem.
otázočka: možem týmto sposôbom uplatniť DPH z faktúry vystavenej v 9/2004
dodanie služby 9/2004, došla 4/2005 (poslali nám opis -kedže pôvodná fa k nám nedorazila v termine) ?
betty
20.04.05,14:08
Uplatniť si DPH podľa mňa môžeš, ale náklad to bude nedaňový.
Vladimír Ozimý
20.04.05,14:13
a nie je v usmernení, že ak fa pride napr. 15.4. zdaniteľné plnenie 31.3. že sa môže zdaniteľná osoba rozhodnúť či ju da do prvého alebo druhého kvartálu oboje je správne nie?
ondrejvla
20.04.05,14:16
Uplatniť si DPH podľa mňa môžeš, ale náklad to bude nedaňový.
No Betty, ja by som nemala odvahu si uplatniť DPH zo septembra 2004 v apríli 2005! Veď predsa ak viem, že mi poskytli nejakú službu, tak si naháňam fa, ale pokiaľ si majiteľ neusledoval, čo dostal a čo nie, lebo pravdepodobne si on objednával službu, .. potom bohužiaľ! Ak si chceš uplatniť, potom navrhujem : najskôr opravné DP k DP za 2004, a opravné DPH za 09/2004.
Som zvedavá na názor ostatných Poraďákov.
Vlasta
Vladimír Ozimý
21.04.05,13:53
neviete to niekto potvrdit ak je fa vystavena v januari napr. 15.1. a dodanie je urcene na 31.12. moze sa rozhodnut podnikatel ci to zahrnie do prveho kvartalu alebo do predchadzajuceho...ide o to ze sa napr. na to zabudlo....a mne sa cosi mari ze je tam volba ale....
Beata
21.04.05,14:05
neviete to niekto potvrdit ak je fa vystavena v januari napr. 15.1. a dodanie je urcene na 31.12. moze sa rozhodnut podnikatel ci to zahrnie do prveho kvartalu alebo do predchadzajuceho...ide o to ze sa napr. na to zabudlo....a mne sa cosi mari ze je tam volba ale....
Na školení som sa opýtala pani Kováčikovej, kedy si môžem odpočítať DPH z faktúry, ktorá bola vystavená napr. 05.09.04, dodanie 31.08.04, faktúra došla 23.09.04. Bolo mi povedané, že nárok mám samozrejme v 08. mesiaci, ale môžem odpočítať aj v 09. mesiaci a ak sa napríklad faktúra zatúlala a dojde mi v 10. mesiaci, môžem odpočítať v tom 10. mesiaci. Z toho usudzujem, že ak bolo dodanie 31.12.04, fa vystavená 15.01.05, môže si odpočítať DPH v prvom Q. Samozrejme, že ak je to sro tak je to náklad roka 2004...
Johanka
21.04.05,15:13
Do nákladov roka 2004 ste si to mali dať cez nevyfaktúrované dodávky. DPH si odpočítate za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržíte faktúru.
Viki
21.04.05,17:13
Doniesol mi kamarát doklady za I.Q. kvôli DPH-čke. Firma, ktorá mu robila účto skončila.... a keďže ho termín súri tak mu to robím.
Mám ale problém - je tam 5 prijatých faktúr s dátumom dodania aj vystavenia v 12/04, aj tovar a služby boli dodané v decembri a tieto faktúry neboli zahrnuté v DPH za 4.Q.2004.
Ako čítam, problém s odpočtom v I.Q by nemal byť.
Čo s tým? Môžem uplatniť DPH teraz? Jedná sa o čiastu DPH skoro 9000 Sk
babenko1
21.04.05,17:25
Doniesol mi kamarát doklady za I.Q. kvôli DPH-čke. Firma, ktorá mu robila účto skončila.... a keďže ho termín súri tak mu to robím.
Mám ale problém - je tam 5 prijatých faktúr s dátumom dodania aj vystavenia v 12/04, aj tovar a služby boli dodané v decembri a tieto faktúry neboli zahrnuté v DPH za 4.Q.2004.
Ako čítam, problém s odpočtom v I.Q by nemal byť.
Čo s tým? Môžem uplatniť DPH teraz? Jedná sa o čiastu DPH skoro 9000 SkÁno.. dph si môže uplatniť v januári...
babenko1
21.04.05,17:29
a nie je v usmernení, že ak fa pride napr. 15.4. zdaniteľné plnenie 31.3. že sa môže zdaniteľná osoba rozhodnúť či ju da do prvého alebo druhého kvartálu oboje je správne nie?Áno obidve sú správne... ináč to rieši §51 ods. 2 zákona o DPH :-)
Viki
21.04.05,17:48
Áno.. dph si môže uplatniť v januári... Vďaka za potvrdenie
Libi
22.04.05,04:40
ďakujem ste strašne fajn
Vladimír Ozimý
22.04.05,11:17
a poculi ste nieco o tom ze vraj na sluzby uz netreba mat fakturu aby ste si uznali dph vraj o tom rozhodol nejaky europsky sud a plati to pre celu EU, to znamena ak viete vysku dph a viete kedy nastalo zdanitelne plnenie tak si ju uplatnite v tom zdanovacom obdobi do ktoreho patri (neviem nepoculi ste nieco o tom). ja pokial to nevidim na papieri neverim...
lsulekova
22.04.05,11:40
Ja som počula, že od 1.1.05 si môžem opakované plnenie odpočítať v deň úhrady a nie v mesiaci kedy nastalo plnenie... Neviete, či je to tak,a kde sa o tom dočítam? Ak to je tak, tak potom asi prerábam všetky DPH-čky od začiatku roka....
Libi
25.04.05,04:30
že vraj netreba mať faktúru na služby podľa par.69 ods.2 a 4 a platiteľ si môže odpočítať DPH...
petra:-)
25.04.05,04:54
a poculi ste nieco o tom ze vraj na sluzby uz netreba mat fakturu aby ste si uznali dph vraj o tom rozhodol nejaky europsky sud a plati to pre celu EU, to znamena ak viete vysku dph a viete kedy nastalo zdanitelne plnenie tak si ju uplatnite v tom zdanovacom obdobi do ktoreho patri (neviem nepoculi ste nieco o tom). ja pokial to nevidim na papieri neverim...

Podľa § 51 ods. 1,písm. a) zákona o DPH pri tuzemských plneniach je stále potrebné pre uplatnenie odpočtu mať faktúru od platiteľa.

Podľa § 51 ods.1,pís,. b) zákona o DPH je možné uplatniť odpočet DPH pri službách a tovaroch dadaných s inštaláciou alebo montážou (§69 ods.2-4) ak je daň uvedená v záznamoch podľa § 70 - to znamená, že stačí aby bola daň zaevidovaná - nie je podmienka mať faktúru.
:)
NUNA
05.05.05,17:22
Čítam príspevky o meškaní faktúry a tiež by som potrebovala poradiť.
Faktúra so zdaniteľným plnením 28.3.2005 k nám síce prišla načas ale
zostala v balíku, ktorý kolega otvoril až dnes, takže ma "milo" prekvapil
keď mi ju položil na stôl. Podľa toho čo som si prečítala môžem túto Fa
zaradiť do DPH za mesiac 04/2005?
Pomocov Porady som už vyriešila nejeden problém za čo Všetkým čo
prispievajú ď a k u j e m.
Ivenka
05.05.05,18:29
Možeš. Už sme to dnes rozoberali. Pozri si to v Porade.
NUNA
06.05.05,14:52
Ivenka ešte jedna otázka:
dátum zdaniteľného plnenia v programe uvediem 28.3.2005.
Bude mi program akceptovať tento dátum. Vždy na spracovanie DPH
dávam posledný deň v mesiaci.
slimak
01.06.05,08:53
Mám klienta, ktorý je obchodník. Robí aj niečo ako komisionálny predaj.

V 08/04 mal fakturu v tom období je aj deň dodania tovaru s tým,že splatnosť je o pol roka. Potom( o pol roka) mu pošlú dobropis na tovar, ktorý nepredá.

Z určitého nedorozumenia som tú faktúru v auguste minulého roka neúčtoval neuplatnil si nárok na odpočet. Je štvrťročný platca. Ja som to pochopil až vo februári 05 ako to je, a zdôvodu ulahčenia si práce som tú faktúru 08/04 učtoval a uplatnil nárok na odpočet až I.Q/05.

Problém je,že tie sumy sú dosť veľké a ako som sa dočítal tak daň. úrad vráti peniaze len do 12 mesiacov od zdan.plnenia při podaní dodat.DP.

Mohol by daň.úrad při kontrole tú faktúru vyhodiť?

Asi ma neminie podať dodat.DP.

Čo myslíte?
evina
01.06.05,11:08
V 08/04 mal fakturu v tom období je aj deň dodania tovaru s tým,že splatnosť je o pol roka. Potom( o pol roka) mu pošlú dobropis na tovar, ktorý nepredá.
Z určitého nedorozumenia som tú faktúru v auguste minulého roka neúčtoval neuplatnil si nárok na odpočet. Je štvrťročný platca. Ja som to pochopil až vo februári 05 ako to je, a zdôvodu ulahčenia si práce som tú faktúru 08/04 učtoval a uplatnil nárok na odpočet až I.Q/05.
Problém je,že tie sumy sú dosť veľké a ako som sa dočítal tak daň. úrad vráti peniaze len do 12 mesiacov od zdan.plnenia při podaní dodat.DP.
Mohol by daň.úrad při kontrole tú faktúru vyhodiť?
Asi ma neminie podať dodat.DP.
Čo myslíte?

[/QUOTE]
V prvom rade je podľa mňa dôležitá otázka či si tú faktúru aj zaevidoval do záväzkov /neviem aké účt. , ale predpokladám, že JU/. Ak áno, to znamená, že si ju v tom čase mal a bola teda splnená podmienka na odpočet DPH podľa vtedy platného § 51 zákona o DPH:/buď v 3. alebo v 4. Q.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
....
2) Ak vznikne právo na odpočítanie dane, platiteľ vykoná odpočítanie dane tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Odpočítanie dane vykoná platiteľ v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa odseku 1.
V tomto prípade by som urobila dodatočné DP k DPH na 3.Q.2004.

V prípade, že si faktúru nezaevidoval, a teda nemal, by som jej odpočet v 1 .Q. 2005 videla O.K. postupovala by som v zmysle poučenia MF 123/2004-73:
"Ak platiteľ dane do dňa podania DP má k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný dokklad/, ale nazahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad obdržal. Platieľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ do dňa podania DP nemá k dispopzícii doklad /faktúru, dovozný doklad/ viažúci sa k zd. obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom obobí právo na odpočítanie dane podľa § 49 1, uplatní odpočítanie dane v období za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdžal doklad. Toto platilo do 31.12.2004 a od 1.1.2005 je to už priamo zakotvené v § 51 zákona.

Pre úplnosť uvádzam, ak ide o JÚ je v poriadku aj zaúčtovanie FA v 1/2005 na základe prijatej platby, ak PÚ=pripočitateľná položka.
pyton
01.06.05,11:35
Nuna, ale ak tam dáš dátum 28. 3., tak ti to asi zaradí do DPH I. Q. Ak to chceš mať v druhom Q, tak asi musíš dať dátum po 1.4.
slimak
02.06.05,10:28
Evina, dakujem. U mna je to ten druhý prípad.
gabri
02.06.05,10:44
Ako spravím dodav.fa zo zahraničia z 2/05, keď mi ju doručili včera.Do DPH u dám za 5/2005, ale akým kurzom ju mám prepočítať?
mischo98
02.06.05,11:06
takze ak faktura pride po termine na podanie danoveho priznania, mozno dph uplatnit v tom zdanovacom obdobi, v ktorom ju platitel obdrzal. ja by som nevidel ziadny problem v tom, ze zdanit. plnenie bolo za 09/2004. v starych zakonoch byvalo obmedzenie, ze dph si mozno uplatnit do 1 roka od vzniku zdanit. plnenia, v novom uz aj toto obmedzenie vypadlo, takze si myslim ze tych 7 mesiacov nie je problem pri uplatneni.
niekto spominal, ze neuplatnit dph, lebo majitel si mal usledovat, ze ma faktura prist :)))). taky clovek sa mi dufam nikdy nebude starat o dane
co sa tyka dane z prijmov, mal by to podla mna byt nedanovy naklad, ale treba podla mna aj posudit, ci ide o vyznamnu polozku. podla mojho nazoru, ak si nikto nevsimol, ze ta faktura meska 9 mesiacov, mozno ide o nevyznamnu polozku, a v tom pripade by som to dal aj do danovych nakladov. odporucam sa kuknut do internych smernic
mischo98
02.06.05,11:15
Ako spravím dodav.fa zo zahraničia z 2/05, keď mi ju doručili včera.Do DPH u dám za 5/2005, ale akým kurzom ju mám prepočítať?
v tomto pripade by som nedaval fakturu do dp 05/2005, pretoze dnom nadobudnutia tovaru v tuzemsku je 15. den mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom sa uskutocnilo nadobudnutie tovaru, alebo datum vystavenia faktury, ak dodavatel vystavil fakturu skor.
cize by som sa drzal tohto datumu 02/05, resp. 15.3.2005 a v pripade, ze by to bolo nutne by som podal dodatocne dp. v pripade, ze sa vsak danova povinnost pripadne nadmerny odpocet v danovom priznani nebude menit,/co je vcelku mozne ak vznikol aj narok na odpocitanie dane z nadobudnuteho tovaru/ nie je podla mna potrebne podavat dodatocne dp.