bosorky
17.07.08,12:43
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadne ukončenia rodič. dovolenky. Dcérka mi dovŕši 21.7.08 tri roky, teda mi končí rodičovská dovolenka. Na rodič. dovol. som nastúpila zo zamestnania, do ktorého sa už ale nechcem vrátiť. Do nového zamestnania by som mala nastúpiť od 24.7.08 alebo až od 1.8.08. Moja otázka je, čo s tými 3, rsp. 10 dňami čo mi tam budú vystávať? Mám sa niekde zahlásiť, alebo čo mám spraviť???

ďakujem za poradenie
Chobot
17.07.08,10:55
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadne ukončenia rodič. dovolenky. Dcérka mi dovŕši 21.7.08 tri roky, teda mi končí rodičovská dovolenka. Na rodič. dovol. som nastúpila zo zamestnania, do ktorého sa už ale nechcem vrátiť. Do nového zamestnania by som mala nastúpiť od 24.7.08 alebo až od 1.8.08. Moja otázka je, čo s tými 3, rsp. 10 dňami čo mi tam budú vystávať? Mám sa niekde zahlásiť, alebo čo mám spraviť???

ďakujem za poradenie

A ten zamestnávateľ vie o tom, že sa tam nevrátiš? Dohodli ste sa nejako na ukončení PP?

Ak ti skutočne aj PP končí dňa 21.7.2008, tak na tých chýbajúcich pár dní sa môžeš prihlásiť do SP ako dobrovoľne poistená osoba. Ak sa ale neprihlásiš, myslím, že nič tragického sa nestane, akurát ti budú chýbať 3 resp. 10 dní do nároku na dôchodok.
Zoltán Kovács
17.07.08,10:56
A čo zdravotné poistenie?
jankasm
17.07.08,11:00
Ak budeš tých pár dní dobrovoľne nezamestnaná, tak sa musíš prihlásiť na ZP a zaplatiť si za tie dni zdravotné poistenie, to je povinné.
Čo sa týka SP, to je dobrovoľné, ako už bolo písané vyššie. A tiež si myslím, že to nie je nutné. ;)
Monika V.
17.07.08,11:02
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadne ukončenia rodič. dovolenky. Dcérka mi dovŕši 21.7.08 tri roky, teda mi končí rodičovská dovolenka. Na rodič. dovol. som nastúpila zo zamestnania, do ktorého sa už ale nechcem vrátiť. Do nového zamestnania by som mala nastúpiť od 24.7.08 alebo až od 1.8.08. Moja otázka je, čo s tými 3, rsp. 10 dňami čo mi tam budú vystávať? Mám sa niekde zahlásiť, alebo čo mám spraviť???

ďakujem za poradenie

Naozaj záleží na tom, či a ako si sa dohodla so zamestnávateľom. Ja som mala ten istý prípad. 1.3. mi dcéra mala 3 roky a už som sa nechcela vrátiť do predchádzajúceho zamestnania, rozviazala som PP k 1.3.2008. Ak by bolo rozviazanie PP k 21.7.2008 a do nového zamestnania by si nastúpila 24.7.2008, tak na 22 a 23.7.2008 by si sa musela prihlásiť na ZP ako dobrovoľne nezamestnaná, na SP môžeš ale nemusíš.
brčko
17.07.08,11:14
A dcéra bude chodiť do škôlky od 22.7.08 do dna pred začiatkom nového zamestnania? a od 22.7.08 do začiatku nového zamestnania budeš nezamestnaná.

Podla mna, "ak do škôlky nebude chodiť" a ty "nebudeš dôchodkovo poistená ako zamestnanec" (budeš tých pár dní nezamestnaná), tak môžeš byť poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, lebo podmienky splnaš (tak isto aj pre zdrav.poistenie ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, resp. do konca mesiaca v ktorom dovrši 3roky budeš ešte poberatelom rodičovskéh príspevku, takže môžeš byť poistencom štátu pre ZP aj ako poberatel rodič.príspevku).

Pri dôchodkovom poistení ide teraz len o to, aké prihlášky, odhlášky a do ktorej SP musíš podať. Donedávna by som ti napísala niečo iné, ale vzhladom na príspevok ok imka (vid téma http://www.porada.sk/t86212-socialna-poistovna-a-ukoncenie-rd.html príspevok č.8
by som to pre istotu urobila asi takto (aj ked asi ešte to možno skúsiť zistiť na SP, ale aspon u dvoch nezávislých ludí)
1. podať odhlášku dnom dovršenia 3-och rokov dieťaťa v SP podla sídla firmy (do 8dní)
2. podať prihlášku od nasledujúceho dna v SP podla svojho bydliska s potrebnými prílohami (zaregistrujú najskôr v den podania prihlášky, takže to treba podať najneskôr 22.7.08)
3. podať odhlášku s dátumom zániku poistenia den pred začiatkom nového PP v SP podla svojho bydliska (do 8dní)

ak by si si podávala pôvodnú prihlášku ty a nie zamestnávatel, tak by to nebolo také komplikované. Skús sa ozaj poinformovať na SP. Aj ked aj oni v tom majú chaos (nejednotné alebo asi chýbajúce usmernenia?), preto "pre istotu" asi treba spraviť "všetko", no záleží od teba. No podmienky aj tých pár dní by si mala mať splnené.

ešte pridám link, kde sú uvedené v mojom príspevku aj nejaké paragrafy:
http://www.porada.sk/t85546-predlzenie-materskej.html#post767776
brčko
17.07.08,11:17
A ten zamestnávateľ vie o tom, že sa tam nevrátiš? Dohodli ste sa nejako na ukončení PP?

Ak ti skutočne aj PP končí dňa 21.7.2008, tak na tých chýbajúcich pár dní sa môžeš prihlásiť do SP ako dobrovoľne poistená osoba. Ak sa ale neprihlásiš, myslím, že nič tragického sa nestane, akurát ti budú chýbať 3 resp. 10 dní do nároku na dôchodok.

Podla nie je dôležitá podmienka do 3-och rokov dieťaťa (tá je dôležitá pre nárok na rodič.príspevok) ale podmienka riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov. A ak dieťa nedá do škôlky (štátnej ani súkromnej), tak podmienku splna.
Chobot
17.07.08,11:22
Podla nie je dôležitá podmienka do 3-och rokov dieťaťa (tá je dôležitá pre nárok na rodič.príspevok) ale podmienka riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov. A ak dieťa nedá do škôlky (štátnej ani súkromnej), tak podmienku splna.

S týmto nesúhlasím, lebo podľa ZP § 166 ods. 2 sa RD poskytuje do veku 3 rokov dieťaťa. 6 rokov je len v prípade nepriaznivého zdravotného stavu.

V normálnom prípade, keď dieťa dovŕši napr. 15.7. 3 roky, 16.7. je matka povinná nastúpiť do práce. Pokiaľ nenastúpi, môže jej zamestnávateľ evidovať absenciu.
Andyke
17.07.08,11:25
Citát:
Pôvodca textu príspevku: smith
A čo zdravotné poistenie?

Citát:
Pôvodca textu príspevku: jankasm
Ak budeš tých pár dní dobrovoľne nezamestnaná, tak sa musíš prihlásiť na ZP a zaplatiť si za tie dni zdravotné poistenie, to je povinné.


Nesúhlasím s príspevkom od Jankysm.
Zdravotné poistenie nemusí platiť mamička, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov veku podľa Zák. o zdrav.poistení.Viď zákon o zdrav.poistení:
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,


Takže stačí návšteva zdravotnej poisťovne a vyplniť zmenu na príslušnom tlačive , že štát bude platiteľom za ňu.
jankasm
17.07.08,11:28
Ak budeš tých pár dní dobrovoľne nezamestnaná, tak sa musíš prihlásiť na ZP a zaplatiť si za tie dni zdravotné poistenie, to je povinné.
Čo sa týka SP, to je dobrovoľné, ako už bolo písané vyššie. A tiež si myslím, že to nie je nutné. ;)


Podla nie je dôležitá podmienka do 3-och rokov dieťaťa (tá je dôležitá pre nárok na rodič.príspevok) ale podmienka riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov. A ak dieťa nedá do škôlky (štátnej ani súkromnej), tak podmienku splna.

Máš právo s mojim príspevkom nesúhlasiť, ale celkom nesprávny nie je. :)
Súhlasím aj s tvojim príspevkom, rovnako som dala súhlas aj pod príspevok od brčko, v ktorom sa píše o tom istom.
Ide o to, že moja odpoveď je správna ak dieťa nastúpi po dovŕšení 3 rokov do škôlky. Vtedy si musí sama platiť ZP. Ak by však ešte do škôlky nešlo, vtedy platí to čo píšeš ty, že by bola osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov. :rolleyes:
milagros208
17.07.08,11:40
Podľa mňa. Ak skončí PP k 21.07.2008, tak ťa zamestnávateľ odhlási z SP aj ZP. Ty sa prihlásiť na SP aj ZP ako fyzická osoba, ktorá sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov a tým pádom za teba bude platiť poistenie štát. Keď nastúpiš do práce tak sa potom poodhlasuješ.
diabol4
17.07.08,11:41
Tesne pred dovŕšením troch rokov dieťaťa je potrebné odhlásiť sa zo SP (platil za teba štát) a odhlásiť sa na Úrade práce (rodičovský príspevok). Zdravotné poistenie za tie 3 dni si musíš zaplatiť sama a dobrovoľná je len SP. (budú ti chýbať tie dni do dôchodku.)
Andyke
17.07.08,11:47
Ospravedlňujem sa až som Ťa urazila. V podstate som tú škôlku vylúčila,lebo to ani nespomínala vo svojom príspevku. (a predpokladám, že v tomto prázdninovom období aktuálne nebude).
Ale nech sa zariadi podľa oboch príspevkov.

Sociálne poistenie :

§ 15
Osobný rozsah dôchodkového poistenia
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
judita1971
17.07.08,12:04
V prvom rade - bosorky - by som riešila ukončenie pracovného pomeru. Musíš zamestnávateľovi oznámiť, čo plánuješ robiť.Viem, že si bola tri roky na materskej dovolenke, ale máš vyčerpanú všetku dovolenku ? Aj tú starú spred troch rokov ? Ja by som sa snažila, aby to bolo bez prerušenia. Jeden deň koniec, druhý nástup.Viem, že sa to stále nedá. Ale to by bolo ideálne. :)Neviem v akej sfére pracuješ, u akého zamestnávateľa.
brčko
17.07.08,12:28
S týmto nesúhlasím, lebo podľa ZP § 166 ods. 2 sa RD poskytuje do veku 3 rokov dieťaťa. 6 rokov je len v prípade nepriaznivého zdravotného stavu.

V normálnom prípade, keď dieťa dovŕši napr. 15.7. 3 roky, 16.7. je matka povinná nastúpiť do práce. Pokiaľ nenastúpi, môže jej zamestnávateľ evidovať absenciu.

Som až teraz zaevidovala tvoju reakciu.

U zamestnávatela nemôže byť dlhšie na RD, len do dovršenia 3-och rokov dieťaťa, s tým súhlasím. Potom ak PP trvá, tak bud fakticky nastúpi do práce, začne čerpať dovolenku, príp. zoberie nepl.volno ...

Každý asi hovoríme o niečom inom.
Mne išlo o to, či môže byť poistencom štátu pre dôch.poistenie ako osoba riadne sa starajúca ... A to ak dieťa nedá do škôlky (žiadnej) môže, aj ked má dieťa vyše 3-och rokov a samozrejme nebude dôch.poistená ako zamestnanec.
vid paragrafy tu: http://www.porada.sk/767776-post2.html
bosorky
17.07.08,12:38
Malá mi nastúpila 14.7.08 do neštátneho očného sanatória na celodennú starostlivosť.
Ak som pochopila po tích všetkých odpovediach správne, tak do ZP sa musím prihlásiť 22.7.08, ale do SP nie. Tam ma prihlási až zamestnávateľ.
brčko
17.07.08,12:56
Malá mi nastúpila 14.7.08 do neštátneho očného sanatória na celodennú starostlivosť.
Ak som pochopila po tích všetkých odpovediach správne, tak do ZP sa musím prihlásiť 22.7.08, ale do SP nie. Tam ma prihlási až zamestnávateľ.

to asi nejde o "ústavnú zdravotnú starostlivosť zo zdravotných dôvodov dieťaťa"?
Ak áno, pravdepodobne splnaš podmienky riadnej starostlivosti podla zákona o soc.poist. + zákona o rodič.príspevku § 3 ods.3 písm. a) bod 1. a aj podmienku osobnej celodennej a riadnej starostlivosti podla zákona o zdravot.poistení § 11 ods.12 písm.c).

Ak aj nie, skús sa na ZP spýtať, či nemôžeš byť poistencom štátu ako poberatel rodič.príspevku (§ 11 ods.8 písm c Zákona o zdrav.poistení). Predpokladám doteraz rodič.príspevok poberáš a vzhladom na to, že časť mesiaca júl 2008 splnaš podmienky na nárok naň, tak ti ho odnímu až od 1.8.08. Rozhodnutie o tom ale predpokladám dostaneš až neskôr. Ak by si ho mala, tak podla mna nemusíš ZP do konca júla platiť, si poistencom štátu.

No vzhladom na to, že možno ide len o 3dni, tak je jednoduchšie tých pár korún zaplatiť, ako sa dohadovať alebo dodatočne nosiť potvrdenia. ;)

Do SP sa prihlásiť nemusíš. Ale či sa musíš odhlásiť posledným dnom rodič.dovolenky (aj ked ta odhlási aj zamestnávatel), tak na to sú rôzne názory. vid čerstvý: http://www.porada.sk/775589-post8.html
Chobot
17.07.08,12:57
Som až teraz zaevidovala tvoju reakciu.

U zamestnávatela nemôže byť dlhšie na RD, len do dovršenia 3-och rokov dieťaťa, s tým súhlasím. Potom ak PP trvá, tak bud fakticky nastúpi do práce, začne čerpať dovolenku, príp. zoberie nepl.volno ...

Každý asi hovoríme o niečom inom.
Mne išlo o to, či môže byť poistencom štátu pre dôch.poistenie ako osoba riadne sa starajúca ... A to ak dieťa nedá do škôlky (žiadnej) môže, aj ked má dieťa vyše 3-och rokov a samozrejme nebude dôch.poistená ako zamestnanec.
vid paragrafy tu: http://www.porada.sk/767776-post2.html

Nakoniec sme si to vyjasnili...;):):)