tonca
17.07.08,13:46
Dobrý deň! Ja by som sa chcela opýtať:
1.Dodávateľ ČR /neplatiteľ DPH/ poskytne službu odberateľovi SR /neplatiteľ DPH/. Miesto dodania služby je v SR. Český dodávateľ nie je registrovaný pre daň v SR. Odberateľ SR má povinnosť platiť daň správcovi dane?
2. Keď dodávateľ ČR /neplatiteľ DPH/ poskytne službu odberateľovi SR /platiteľ DPH/, tak odber.má povinnosť platiť daň správcovi dane?
( "§ 69 ods.2 zák.o DPH umožňuje prenos daňovej povinnosti na prenajímateľa služby, ak je príjemca služby zdaniteľnou osobou." Citovaný zákon nepíše, či príjemca služby má byť platiteľom DPH alebo nie.)
Ďakujem.
Milan Benka
17.07.08,11:53
Dobrý deň! Ja by som sa chcela opýtať:
1.Dodávateľ ČR /neplatiteľ DPH/ poskytne službu odberateľovi SR /neplatiteľ DPH/. Miesto dodania služby je v SR. Český dodávateľ nie je registrovaný pre daň v SR. Odberateľ SR má povinnosť platiť daň správcovi dane?
2. Keď dodávateľ ČR /neplatiteľ DPH/ poskytne službu odberateľovi SR /platiteľ DPH/, tak odber.má povinnosť platiť daň správcovi dane?
( "§ 69 ods.2 zák.o DPH umožňuje prenos daňovej povinnosti na prenajímateľa služby, ak je príjemca služby zdaniteľnou osobou." Citovaný zákon nepíše, či príjemca služby má byť platiteľom DPH alebo nie.)
Ďakujem.

Zdaniteľnou osobou je aj neplatiteľ DPH. Viď §3 zák. 222/2004 Zz. V prípade, že mu je dodaná služba s miestom dodania SR, tak má povinnosť podať DP a odviesť DPH. ( bližšie §69/2,3 )
tonca
17.07.08,12:21
Ďakujem za odpoveď. Prečítala som zákon, ale je to pre mňa nelogické, veď ani dodávateľ služby nie je platcom DPH, ani odberateľ, tak prečo treba odviesť DPH?
tonca
17.07.08,13:12
Teraz čítam §49 ods. 2. zák. o DPH, podľa ktorého platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň ním uplatená zo služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods.2 az 4, čiže musí podávať DP ale DPH bude aj na vstupe a na výstupe. Nie?
Zoltán Kovács
17.07.08,13:13
Teraz čítam §49 ods. 2. zák. o DPH, podľa ktorého platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň ním uplatená zo služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods.2 az 4, čiže musí podávať DP ale DPH bude aj na vstupe a na výstupe. Nie?

Na vstupe podľa mňa nie, iba na výstupe.
tonca
17.07.08,13:28
Ako môže byť daň iba na výstupe, veď službu dodadala zahraničná osoba /ČR/ odberateľovi SR.
Zoltán Kovács
17.07.08,13:30
Ako môže byť daň iba na výstupe, veď službu dodadala zahraničná osoba /ČR/ odberateľovi SR.

Áno, ale nejde o "samozdanenie", nakoľko dodávateľ nie je registrovaný na DPH vo svojej krajine.
Milan Benka
17.07.08,13:35
Áno, ale nejde o "samozdanenie", nakoľko dodávateľ nie je registrovaný na DPH vo svojej krajine.

Dôvodom, že sa nedá uplatniť odpočet dane, je to, že odberateľ - zdaniteľná osoba nie je platiteľom DPH v SR. Je iba osobou povinnou platiť daň.
Jana Acsová
17.07.08,13:36
Teraz čítam §49 ods. 2. zák. o DPH, podľa ktorého platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň ním uplatená zo služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods.2 az 4, čiže musí podávať DP ale DPH bude aj na vstupe a na výstupe. Nie?Áno. U platiteľa platí tento postup.
Milan Benka
17.07.08,13:37
Ešte upozorním na správne určenie miesta dodania služby v zmysle §15,16.
Jana Acsová
17.07.08,13:37
Áno, ale nejde o "samozdanenie", nakoľko dodávateľ nie je registrovaný na DPH vo svojej krajine.
Ide o samozdanenie. Tuzemec je povinný zdaniť službu s miestom dodania na Slovensku za zahraničnú osobu.
Jana Acsová
17.07.08,13:41
Ďakujem za odpoveď. Prečítala som zákon, ale je to pre mňa nelogické, veď ani dodávateľ služby nie je platcom DPH, ani odberateľ, tak prečo treba odviesť DPH?
Jedná sa o službu s miestom dodania na Slovensku. Službu vykoná zahraničná osoba. To znamená, že vykonáva zdaniteľnú činnosť na Slovensku. Ale aby sa nemusela registrovať, môže sa proces zjednodušiť prenosom daňovej povinnosti. Na slovenskú zdaniteľnú osobu. Niekto daň odviesť zo služby musí. Slovákovi je to jednoduchšie. Takto to chápem.

Ak zahraničná osoba začne vykonávať zdaniteľnú činnosť s miestom dodania v tuzemsku je povinná sa registrovať na daň. Až na výnimky. Spomínané výnimky sa týkajú aj prenosu daňovej povinnosti. Je jedno, že zahraničná osoba nie je osobou identifikovanou na daň. Na Slovensku platí slovenský zákon. Prenos daňovej povinnosti zjedodušuje mechanizmus uplatnenia dane aj keď sa to javí na prvý pohľad zložité.
tonca
17.07.08,13:42
A v prípade keď je dodávateľ služby ČR neplatiteľ DPH, a odberateľ SR platiteľ DPH platí samozdanenie alebo len daň na výstupe?
Jana Acsová
17.07.08,13:45
A v prípade keď je dodávateľ služby ČR neplatiteľ DPH, a odberateľ SR platiteľ DPH platí samozdanenie alebo len daň na výstupe?Ak sa jedná o prenos daňovej povinnosti platí:
- ak sa daňová povinnosť prenáša na platiteľa, tento má možnosť uplatniť aj právo na odpočítanie ním uplatnenej dane,
- ak sa daňová povinnosť prenáša na neplatiteľa, tento má povinnosť službu zdaniť a nemá právo na odpočítanie ním uplatnenej dane.
Jana Acsová
17.07.08,13:46
Ak sa jedná o prenos daňovej povinnosti platí:
- ak sa daňová povinnosť prenáša na platiteľa, tento má možnosť uplatniť aj právo na odpočítanie ním uplatnenej dane,
- ak sa daňová povinnosť prenáša na neplatiteľa, tento má povinnosť službu zdaniť a nemá právo na odpočítanie ním uplatnenej dane.Toto platí všeobecne na prenos daňovej povinnosti. Či už je dodávateľ platiteľ vo svojej krajine, alebo nie. Jedná sa o vznik daňovej povinnosti v tuzemsku, prenos daňovej povinnosti na odberateľa služby a preto je aj možnosť uplatnenia odpočítania odberateľom uplatnenej dane - teda vstup aj výstup u platiteľa.
tonca
17.07.08,13:52
ďakujem.
mata82
17.07.08,14:03
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť :rolleyes:
Prišla nám fa z ČR na SW (stiahnutý z internetu po zaplatení fa), sme platci DPH aj dodávateľ. Faktúrovaná suma je bez DPH. Dole na fa je text: Miesto plnenia podľa §10 ods.6 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z pridanej hodnoty je mimo ČR povinný priznať a zaplatiť daň príjemca služby ES/77/388 EHS.

Podlieha táto fa samozdaneniu? A ak áno, poradíte mi ako to zaúčtovať a v ktorých riadkoch na Dp k DPH to mám uviesť? Toto som ešte neriešila :o
KEJKA
17.07.08,14:44
áno, treba samozdanť, riadky pridelí automaticky účtovný soft.
Zvolíš typ DPH = vratná daň (ľudovo).
mata82
17.07.08,15:31
Ďakujem za odpoveď. Len pre porozumenie teda zaúčtujem:
fa: suma bez DPH 1000,- 501/321
DPH 190,- 343/343 ?
Ja účtujem v Money a neviem ktoré členenie DPH tam zvoliť:
1) daň zo služieb a tovarov pri ktorých príjemca platí daň §69 ods.2-4
2) daň z tovarov nadobudnutých z iného členského štátu §49 ods.2c
Som z toho nejaká popletená :mee:
mata82
17.07.08,15:39
Ďakujem smith ;)
Milan Benka
17.07.08,17:32
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť :rolleyes:
Prišla nám fa z ČR na SW (stiahnutý z internetu po zaplatení fa), sme platci DPH aj dodávateľ. Faktúrovaná suma je bez DPH. Dole na fa je text: Miesto plnenia podľa §10 ods.6 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z pridanej hodnoty je mimo ČR povinný priznať a zaplatiť daň príjemca služby ES/77/388 EHS.

Podlieha táto fa samozdaneniu? A ak áno, poradíte mi ako to zaúčtovať a v ktorých riadkoch na Dp k DPH to mám uviesť? Toto som ešte neriešila :o
Ako písala Kejka . Áno.


Ďakujem za odpoveď. Len pre porozumenie teda zaúčtujem:
fa: suma bez DPH 1000,- 501/321
DPH 190,- 343/343 ?
Ja účtujem v Money a neviem ktoré členenie DPH tam zvoliť:
1) daň zo služieb a tovarov pri ktorých príjemca platí daň §69 ods.2-4
2) daň z tovarov nadobudnutých z iného členského štátu §49 ods.2c
Som z toho nejaká popletená :mee:

V zmysle definície (§15/12) sa jedná o elektronicky dodávanú službu. Zvoľte si bod 1 - daň zo služieb a tovarov pri kt. daň platí príjemca. (§69/3)

Navádza k tomu aj upozornenie na fa od českej firmy, kde sa nehovorí o oslobodení, ale o mieste dodania. ( §10 - Místo plnení pri poskytnutí služby ve zvláštnich prípadech http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/cast-1-hlava-2-dil-2/ )
mata82
17.07.08,19:28
ďakujem za odpoveď, opravila som si to. Ešte jedna otázočka: to zaúčtovanie DPH je v poriadku? lebo keď som si dala vytlačiť DP k DPH nezobrazilo sa mi nič na r.9, 10.
Milan Benka
21.07.08,15:05
ďakujem za odpoveď, opravila som si to. Ešte jedna otázočka: to zaúčtovanie DPH je v poriadku? lebo keď som si dala vytlačiť DP k DPH nezobrazilo sa mi nič na r.9, 10.

Po určení kódu DPH ste zadali aj % DPH na samozdanenie ?
mata82
23.07.08,14:10
Po určení kódu DPH ste zadali aj % DPH na samozdanenie ?
Nechápem otázke :o Urobila som nasledovné zaúčtovanie:
prijatá fa 1000,- 501 /321
DPH 190,- 343 /343, členenie - typ DPH: prijatá, kolonka v DP k DPH: daň zo služieb a tovarov pri ktorých príjemca platí daň §69 ods. 2-4
Milan Benka
23.07.08,14:39
Nechápem otázke :o Urobila som nasledovné zaúčtovanie:
prijatá fa 1000,- 501 /321
DPH 190,- 343 /343, členenie - typ DPH: prijatá, kolonka v DP k DPH: daň zo služieb a tovarov pri ktorých príjemca platí daň §69 ods. 2-4

Keďže nepoznám presne systém práce v Money ( stretol som sa iba s tlačenými zostavami ) môžem odporučiť iba dve veci:

1. Ak zlyhajú všetky pokusy - prečítam si návod ( to mám aj z vlastnej skúsenosti :D )
2. Určite existuje niečo ako hotline pre Money.
mata82
23.07.08,15:01
Na hotline sa je ťažké dovolať, ale skúsim ten návod ;)

A na ktroých riadkoch DP k DPH by mi to malo vyhodiť? Na r.9 1000,- a r.10 190,-?, či na r. 10 bude 0,- keďže to bolo zaúčtované 343/343?
Milan Benka
23.07.08,15:05
Na hotline sa je ťažké dovolať, ale skúsim ten návod ;)

A na ktroých riadkoch DP k DPH by mi to malo vyhodiť? Na r.9 1000,- a r.10 190,-?, či na r. 10 bude 0,- keďže to bolo zaúčtované 343/343?

r.9 ......1000,-
r.10 ......190,- povinnosť

r.19 ......190,- odpočet
mata82
23.07.08,15:33
r.9 ......1000,-
r.10 ......190,- povinnosť

r.19 ......190,- odpočet
ďakujem, na r.19 som zabudla :eek:
Účtujem v Money S3, ale brožúrka k programu je len na počiatočné nastavenie, takže to budem musieť spraviť dajáko ináč :cool: