gbk
17.07.08,14:03
Ahojte Poraďáci, poprosím o radu. Mám nového klienta, ktorý ma živnosť od 1.3.2008 ako neplatca DPH. Od 1.7.2008 je zaregistrovaný ako platca DPH. Doniesol mi faktúry a za obdobie od 1.3.-1.7, kedy ešte nebol platcom tak vystavoval faktúry s DPH. Niektoré faktúry sú už uhradné. Prosím poraďte mi ako s DPH za marec a aj ostatné mesiace. Mám mu ju priznať v II.Q celú??? Zrejme sa neinformoval a faktúry si vystavoval tak ako mu to vyhovovalo.
Poviem pravdu, s takýmto prípadom som sa ešte nestretla.
ďakujem za skorú odpoveď
Zoltán Kovács
17.07.08,12:07
Ahojte Poraďáci, poprosím o radu. Mám nového klienta, ktorý ma živnosť od 1.3.2008 ako neplatca DPH. Od 1.7.2008 je zaregistrovaný ako platca DPH. Doniesol mi faktúry a za obdobie od 1.3.-1.7, kedy ešte nebol platcom tak vystavoval faktúry s DPH. Niektoré faktúry sú už uhradné. Prosím poraďte mi ako s DPH za marec a aj ostatné mesiace. Mám mu ju priznať v II.Q celú??? Zrejme sa neinformoval a faktúry si vystavoval tak ako mu to vyhovovalo.
Poviem pravdu, s takýmto prípadom som sa ešte nestretla.
ďakujem za skorú odpoveď
Neprávom vyfakturované dph samozrejme musí odviesť do ŠR. Ja by som podal 2 DPH priznania, za I. a II. kvartál.

Len dodám, že odberatelia takto zaplatenú DPH nemajú nárok si uplatniť na vstupe.
KEJKA
17.07.08,12:10
presne tak. Nemal uvádzať DPH, uviedol svojich odberateľov do omylu, mali by ste ho na to upozorniť, aby vo vlastnom záujme toto riešil aj s klientmi - tí si pravdepodobne DPH odpočítali, hoci nemali na to nárok. Kto ve, čo všetko sa môže v budúcnosti udiať?
gbk
17.07.08,12:15
Ja viem, že nemal fakturovať. Už to vie aj on. Takže to znamená, že má všetkých odberateľov upozorniť nato, že fakturoval s DPH a nemal?
Dík
Zoltán Kovács
17.07.08,12:16
Ja viem, že nemal fakturovať. Už to vie aj on. Takže to znamená, že má všetkých odberateľov upozorniť nato, že fakturoval s DPH a nemal?
Dík

To je minimum, a o tom nehovoriac, že či odberatelia si nebudú žiadať späť zaplatené DPH.
Zita5
17.07.08,12:20
Ahojte Poraďáci, poprosím o radu. Mám nového klienta, ktorý ma živnosť od 1.3.2008 ako neplatca DPH. Od 1.7.2008 je zaregistrovaný ako platca DPH. Doniesol mi faktúry a za obdobie od 1.3.-1.7, kedy ešte nebol platcom tak vystavoval faktúry s DPH. Niektoré faktúry sú už uhradné. Prosím poraďte mi ako s DPH za marec a aj ostatné mesiace. Mám mu ju priznať v II.Q celú??? Zrejme sa neinformoval a faktúry si vystavoval tak ako mu to vyhovovalo.
Poviem pravdu, s takýmto prípadom som sa ešte nestretla.
ďakujem za skorú odpoveď

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

----------------------------------------------------------------------
Za I-II.štvrťrok musí a aj mal podľa zákona riadne odviesť vyfakturovanú DPH aj keď v tejto dobe ešte nebol plátcom DPH .

Treba na túto skutočnosť upozorniť odberateľov .
gbk
17.07.08,12:24
Paradox ešte na tom je že len niektoré faktúry sú vystavené s DPH, nie všetky. Aby nebolo toho málo tak faktúry nemá chronologicky očíslované, je to číslované od buka do buka. Mám si vytvoriť vlastné číslovanie a jeho číslovanie uviesť ako variabilný symbol?? Mám si vytvoriť aj interný doklad o nesprávnom číslovaní??
Ďakujem, ste veľmi zlatí!!!!
SAIVI
17.07.08,12:38
...ja by som si vytvorila vlastné číslovanie ako píšeš a jeho čísla nechala ako VS