Majusko1
17.07.08,13:07
Mam otazku tykajucu sa uplatnenia si naroku na cestovne a stravne nahrady. Jedna sa o slovensku spolocnost s dvoma vlastnikmi z ktorych jeden je obcan Nemecka a druhy je zo Slovenska.

Iba na okraj uvediem zopar udajov o tom ako firma funguje. Spolocnost poskytuje konzultacne sluzby roznym zahranicnym klientom (A) vacsinou v Nemecku alebo vo Svajciarsku. Svoje vykony ale fakturuje iba svajciarskej agenture (B), ktora ma potom zmluvny vztah s klientom (A) takisto momentalne vo Svajciarsku. Nemecky konatel byvajuci v podnajme v Nemecku, ktory zatial nema trvale bydlisko na Slovensku chodi priamo k zakaznikovi (A) do Svajciarska, kde vykonava urcite konzultacie (Pon-Pia). Otazka je ci ma tento nemecky konatel rovnake postavenie ako zamestnanec a ci si moze uplatnit nahrady cestovnych a stravnych vydavkov? Cele situacia je o to komplikovanejsie, ze tento nemecky konatel byva v prenajme v Nemecku a kazdy den dochadza z miesta kde byva v prenajme (Nemecko)do spolocnosti (A) vo Svajciarsku niekolko desiatok kilometrov.

Moze si konatel v takomto pripade uplatnit:
- nahradu cestovnych vydavkov (cesta kazdy den k zakaznikovi)
- diety pre konatela - odchadza zo Slovenska v pondelok, cely tyzden travi v Nemecku, sluzby ale poskytuje vo Svajciarsku. Ma narok na diety podla nasich zakonov alebo podla nemeckych, kedze ma zatial trvaly pobyt stale v Nemecku?
- nahradu za naklady suvisiace s prenajmom v ktorom byva?

Dakujem za pomoc s tymto komplikovanym pripadom.