junes
17.07.08,13:10
Dohoda o mlčanlivosti

Dobry deň, opakovane prosím, či by mi vedel niekto poradiť, či je možné uzavrieť so zamestnancom - dohodárom dohodu o mlčanlivosti v súvislosti s obchodným partnerom, v ktorého priestoroch môj brigádnik vykonáva činnosť? Na základe ktorého zákona s ním môžem takúto dohodu o mlčanlivosti uzavrieť? A môžem za jeho vážne porušenie /ak spôsobí môjmu obch. partnerovi ujmu tým, že nedodrží dohodu o mlčanlivosti/ žiadať finančnú náhradu? Na základe akého paragrafu? Mám s obch partnerom tiež takúto dohodu - vychádza z Obchodného a Občianskeho zákonníka.
Vopred dakujem za akúkoľvek radu alebo skúsenosť.
Celsus
19.07.08,09:05
V uzavretí dohody o mlčanlivosti by som problém nevidel; podľa mňa ju môžete s uvedeným zamestnancom uzavrieť. Jej uzavretie by malo mať prinajmenšom preventívne účinky. Povinnosť mlčanlivosti by mohla byť súčasťou základnej dohody s brigádnikom.

Vaša pozícia by však bola istejšia, keby nešlo o "brigádnika", ale o zamestanca v pracovnom pomere. (Na zamestnancov v prac. pomere sa povinnosť mlčanlivosti dokonca vzťahuje priamo zo zákona.)

Treba si uvedomiť, že v prípadnom spore o náhradu škody spôsobenej porušením záväzku mlčnalivosti zo strany zamestnanca by ste ako zamestnávateľ mali vždy ťažšiu pozíciu, nakoľko
1. slovenské súdy v pracovnoprávnych sporoch spravidla do istej miery nadržujú zamestancom,
2. zamestnávateľ by znášal dôkazné bremeno - musel by najmä preukázať, že zamestnanec záväzok mlčanlivosti zavinene porušil, a museĺ by preukázať výšku spôsobenej škody, čo by vôbec nemuselo byť jednoduché.