Verca26
17.07.08,13:54
Môžem si uplatniť odpočet DPH z faktúry od českého dodávateľa, ktorý má pridelené IČ DPH v SR, dodal mi službu, keď na faktúre uviedol cenu služby a "slovenskú DPH" ako nejakú položku - nerozpísal základ dane . Uvádza na faktúre rekapituláciu DPH v Kč - základ v Kč a sadzbu 19% ale už bez DPH.
Je to moja prvá zahraničná faktúra a už som z nej jeleň... A ako ju zapíšem do tlačiva DPH? Ďakujem.
Keity
17.07.08,14:55
Ak dostaneš faktúru od českého dodávateľa, ktorý ma slovenské IČDPH, tak dodávateľ musí uviesť DPH v slovenských korunách a tie si odpočítaš normálne ako keby to bola DPH zo slovenskej republiky. Pri službách je to zložitejšie pretože sa služby berú podľa miesta dodania. Pozri si §15 Zákona 222/2004 odsek 7 a 8, pri prepravných službách §16 o dani z pridanej hodnoty. Tam sú vyčlenené služby, ktoré sú dodané podľa miesta podnikania. Ak sa tvoja prijatá služba tam nenachádza musí vystaviť dodávateľ fa so slovenskou DPH a zdaníš si to podľa toho čo som na začiatku uvádzala. Ak tá služba je tam, tak si to samovzdaníš ak si dostala službu a faktúru v jednom mesiaci.