mariana11
17.07.08,13:57
Chcem poprosit o radu , keďže som také niečo ešte nerobila. Jediný spoločník v sro chce pribrat manželku za druhú spoločníčku. Výška prvého vkladu bola 200.000. Ak som si tu vsetko dobre prezrela na porade, tak spoločník by mal spraviť zvluvu o prevode podielu. Môže to byt bezodplatný prevod? Nebude z toho musiet potom platit dan? SRO bola zalozena v roku 2000. Chcel by previest 100.000. Na výpise z obchodného registra sa výška základného imania nezmení len výška vkladov bude u oboch po 100.000 a podiely 50 a 50%. je to správne?
Ďalší problém: Viem ze vklad sa nesmie spoločníkovi vrátiť,ale je mozné ho vymeniť za nepeňažný vklad?
mariana11
18.07.08,07:36
Tak ma napadlo,že asi bude lepsie predat podiel za 100.000. Predavajúci bude mat prijem aj vydaj rovnaky,cize ziadna dan a v prípade kupujúceho, ak by chcel niekedy previest svoj podiel tak by nemal ziaden výdavok.
liba2
18.07.08,08:25
Chcem poprosit o radu , keďže som také niečo ešte nerobila. Jediný spoločník v sro chce pribrat manželku za druhú spoločníčku. Výška prvého vkladu bola 200.000. Ak som si tu vsetko dobre prezrela na porade, tak spoločník by mal spraviť zvluvu o prevode podielu. Môže to byt bezodplatný prevod? Nebude z toho musiet potom platit dan? SRO bola zalozena v roku 2000. Chcel by previest 100.000. Na výpise z obchodného registra sa výška základného imania nezmení len výška vkladov bude u oboch po 100.000 a podiely 50 a 50%. je to správne?
Ďalší problém: Viem ze vklad sa nesmie spoločníkovi vrátiť,ale je mozné ho vymeniť za nepeňažný vklad?Spoločník môže previesť časť svojho obchodného podielu na ďalšieho spoločníka - a to zmluvou o prevode obchodného podielu. Tento vzťah medzi 2 spoločníkmi a finančné vysporiadanie bude ich súkromná záležitosť.
V účtovníctve iba preúčtuješ á 100.000 Sk na osobitnú analytiku pre každého spoločníka.
Spoločnosť musí mať ZI najmenej vo výške 200.000 Sk - preto sa nemôže "vrátiť" . Ak si mala na mysli vysporiadanie medzi manželmi, tak to urobia mimo s.r.o.
Podiely môžu byť aj v inom pomere ako 50:50.
Všetko sa dá nájsť v Obchodnom zákonníku aj tu na porade.sk :)