jeny9999
17.07.08,14:51
ahojte :)
potrebujem poradit.. kolega z prace ma svadbu a nasa firma mu chce dat bud nejaky hmotny dar, alebo priamo peniaze. ak pojde o peniaze, je podla zakona stanovene ako to mozem zauctovat..prip. vyska, doklad..odpocitatelna polozka??
kedze som v tejto oblasti total laik :( prosim o rozsiahlo objasnujuce odpovede..
dakujem:o
Tweety
17.07.08,16:00
ahojte :)
potrebujem poradit.. kolega z prace ma svadbu a nasa firma mu chce dat bud nejaky hmotny dar, alebo priamo peniaze. ak pojde o peniaze, je podla zakona stanovene ako to mozem zauctovat..prip. vyska, doklad..odpocitatelna polozka??
kedze som v tejto oblasti total laik :( prosim o rozsiahlo objasnujuce odpovede..
dakujem:o
Svadobný dar pre zamestnnanca nesúvisí s podnikaním firmy, preto nemôže byť daňovo uznaným nákladom.
Modroocko
17.07.08,16:54
Svadobný dar pre zamestnnanca nesúvisí s podnikaním firmy, preto nemôže byť daňovo uznaným nákladom.

Ale mohli by ste ho zakúpiť zo sociálneho fondu (Samozrejme len vtedy, ak máte v kolektívnej zmluve alebo v inom internom predpise túto formu použitia sociálneho fondu zakotvenú.)
A ešte je aj taká možnosť, že sa všetci poskladáte. Nad tým ste neuvažovali? Nevážite si toho kolegu natoľko, aby ste mu prispeli z vlastných peňazí?
Milan Benka
17.07.08,17:19
A skúsili ste si pozrieť §5/2 zák. 595/2003 ? Bol by to pre kolegu zdaniteľný príjem, pre Vás mzdový náklad.
V prípade daru cez sociálny fond - takisto mu to dodaniť (nezabudnite mať takúto možnosť použitia SF zabudovať do inteernej smernice - ako realizáciu ďalšej sociálnej politiky firmy).


Svadobný dar pre zamestnnanca nesúvisí s podnikaním firmy, preto nemôže byť daňovo uznaným nákladom.

S týmto konštatovaním nemôžem súhlasiť.