schreiterka
20.04.05,15:49
mozte mi niekto poradit>

mojou nocnou morou je teraz DPH a koeficient DPH. Viete mi niekto vysvetlit podstatu.
Mame budovu, ktoru prenajimame platcom a neplatcom dph. Teda je mi jasne ze budem musiet pouzit koeficient, ale co dalej.

Mame nejake naklady na budovu>
- energie, ktore nam fakturuju bez dph,
- opravy a udraziavanie {vacsinou faktury s dph},
- atd.

Najomcom fakturujeme najom {niektorym bez dph a niektorym s dph} a energie bez dph, dalej dalsie sluzby napr. kopirovanie {toto budeme asi fakturovat ako platcovia s dph?}

Co z tohto vsetkeho pre mna vyplyva, ked za stvrtrok budem robit DP k dph?
Poradite mi niekto ako viest analyticku evidenciu k dph? Alebo ak je treba kvoli koeficientu viest este nejaku inu evidenciu?

Vsetkym velmi pekne dakujem. My sme sa stali od aprila platcovia dph a nikdy predtym som to nerobila, tak je pre mna kazda rada dobra. Ake mam povinnosti a na co vsetko nesmiem zabudnut?


Dakujeeeeeeeeeeem.:D
anina
21.04.05,15:05
V principe treba rozdeliť prijaté plnenia / došlé fa a nákupy v hotovosti/ na 3 druhy:
1.S plným nárokom na odpočet-tam zaradiš tie, ktoré sa vzťahujú na uskutočnené plnenia s DPH
2.Bez nároku na odpočet-týkajú sa len oslobodených plnení
3. S čiastočným nárokom na odpočet- vzťahujú sa na plnenia aj s DPH aj oslobodené.V akom pomere je možné uplatniť DPH na vstupe Ti určí koeficient, ktorý vypočítaš:
faktury s DPH /vydane/
k = -------------------------
všetky fa / aj oslobodené/

čo nejde do koeficientu /príležitostný prenájom, fin.služby a pod/ si pozri v zákone
Vladimír Ozimý
21.04.05,15:40
princip je taky ze treba si sledovat prijate zdanitelne plnenia ktore suvisia s oslobodenými plneniami v tomto pripade najom...moze sa stat ze koeficient nebudes ratat lebo take plnenie nenastalo...
adam
21.04.05,16:15
Ak prenajímam budovu, sú v nej platcovia aj neplatcovia, energie musím zaúčtovať medzi oslobodené plnenia ako nájom neplatcu a prepočítať koeficientom? Som z toho úplne vedľa jak tá jedľa:confused: V roku 2004 som koeficientom neprepočítavala, mám si ho približne vypočítať a dať schváliť správcovi dane....:confused:
Johanka
21.04.05,16:58
Napr. el.energia v tvojom prípade faktúra na 10000 + 1900 DPHz čiastky 1900 Sk máš nárok na odpočet pomernej časti, lebo ju používaš aj pre svoje zdaniteľné plnenia s DPH / faktúry za nájom platiteľom DPH/ aj pre oslobodené plenia / nájom neplatiteľov DPH/. Vypočítaš si koeficient / pozri vyššie uvedený príspevok - tam máš vzorec/. Koef. vychádza menší ako 1. Týmto koeficientom prenásobíš sumu 1900 Sk. Napr. pri koef. 0,5 máš nárok na odpočet DPH z el.energie 1900 Sk x 0,5 = 950 Sk.
Musíš si viesť evidenciu tvojich vstupov tak, aby si vedel rozčleniť, ktorý vstup používaš na svoje plnenia s DPH a ktorý na plnenia bez DPH.
Počítať koeficient je dosť zložité a ešte zložitejšie je to vysvetliť. Ak maš ešte pochybnosti rada pomôžem.
adam
21.04.05,17:37
Johanka veľmi mi Tvoja odpoveď pomohla. Len nechápem v účte to zaúčtujem celú sumu
11900,- do oslobodené od DPH? A koeficientom prepočítam len DPH?
Vyzerám asi ako "odborník", ale je to dosť zložité na pochop ( alebo možno len mne )....
babenko1
21.04.05,17:46
adam... nie len tebe.. ani ja tomu moc nerozumiem... a ked som volala jednej pani, ktorá to má v rukáve, povedala, ved je to jednoduché, riadte sa zákonom.. tam je všetko napísané.. tak som sa jej podakovala, že také vysvetlenie koeficientu nepotrebujem...
a ak mám byť úprimná, čítala som tieto príspevky viackrát, aj tak mi to nie je jasné...koeficientovať mám len tie vstupy, ktoré sa týkajú oslobodených výstupov, alebo všetky?
BEATA7777
21.04.05,18:19
ja to tiež robím lebo mám príjem za vyherné automaty, koeficientom prepočitávam len DPH za elektrinu. Preto že príjem za výherné automaty je od DPH oslobodený. Nič iné mi s týmto príjmom nesuvisí . Ak by som robila opravu strehy alebo nejaku opravu na budové tiež by som DPH prepočítala koeficientom. Tak to robím ja.
adam
21.04.05,18:33
Čim ďalej tomu menej rozumiem, neviem ako to zvládnem:confused: Makám na tom, ale.........:confused::confused::confused: tie otázniky sú nad mojou hlavou. Keby som bola tušila, že to je na pochop naké "ľahučké", nikto z neplatcov ma neprinúti aby som im dala priestory do prenájmu. :mad:
pyton
21.04.05,19:13
adam, presne :confused: a pozri si ešte tu na porade sme to v týchto dňoch tiež riešili, daj si vyhľadávanie
Johanka
21.04.05,20:31
Musela som uložiť deti.

Takže v ucte ak mas PU - nakup el.energie je tvoj náklad, takze normalne suma bez dane 502, DPH cela na 343AE / analyticka evidencia/. DPH, ktoru si neuplatnis z dovodu koeficientu, davam na 548 ako daňový výdavok.

Dobru noc, zajtra mozeme pokracovat.
adam
21.04.05,20:34
Musela som uložiť deti.

Takže v ucte ak mas PU - nakup el.energie je tvoj náklad, takze normalne suma bez dane 502, DPH cela na 343AE / analyticka evidencia/. DPH, ktoru si neuplatnis z dovodu koeficientu, davam na 548 ako daňový výdavok.

Dobru noc, zajtra mozeme pokracovat.
Práveže mám JÚ. Ďakujem, dobrú noc!:)
Johanka
21.04.05,20:40
Aby si lepsie spal: v JU zauctujes el.energiu do prevadzkovej rezie, DPH do DPH ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane. Neuplatnenu DPH z titulu koeficientu davam internym dokladom do prevadzkovej rezie ako ostatné, podobne ako na konci roka odpisy.Koeficientom preratavas iba DPH! Zaklad davas do vydavkov cely v cleneni podla druhu nakupu.
adam
21.04.05,20:44
Aby si lepsie spal: v JU zauctujes el.energiu do prevadzkovej rezie, DPH do DPH ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane. Neuplatnenu DPH z titulu koeficientu davam internym dokladom do prevadzkovej rezie ako ostatné, podobne ako na konci roka odpisy.Koeficientom preratavas iba DPH! Zaklad davas do vydavkov cely v cleneni podla druhu nakupu.
Johanka, veľmi pekne Ti ďakujem, si zlatá. Dobrú noc Ti prajem. Snáď to nejako dokonám:)........
adam
22.04.05,19:19
Johanka, veľmi pekne Ti ďakujem, si zlatá. Dobrú noc Ti prajem. Snáď to nejako dokonám:)........ Johanka vidím,že si online, snáď budeš mať so mnou strpenie a zodpovieš mi ešte nejaké otázky. Dnes som si dale na DÚ schváliť koeficient. Správkyňa sa na mňa pozerala asi takto:eek:, že sa s tým ešte nestretla.....a ja sa čudujem sebe, že to neviem?!?! Teraz neviem ako na to! V knihe daňových dokladov som 1190,- za el.en. zaúčtovala nasledovne: Zaklad 19% .....1000
DPH 190 mám dať kam? do oslobodené od DPH ako uvádzam napr.nájom od neplatcu DPH, alebo kam:confused: Energie prepočítam koeficientom každý Q, alebo až v ročnom zúčtovaní???:confused:Pomóóóóóóc!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
Kým som to napísala Johanka je offline.....:o
Johanka
22.04.05,19:58
Som so zase ready. Ja mam v JU v peňažnom denníku iba jeden stĺpec na DPH, bez odhľadu na to ,čo sa s ńou deje podľa zákona o DPH. DPH si rozčleňuj len v evidencii DPH, ktorú robíš podľa zákona o DPH. Koeficient je len záležitosťou zákona o DPH.
Energie prepočítaš koeficientom každý Q. Na koci roka budeš ešte prepočítavať ročný koeficient, ale s tým ti nebudem húpať hlavu teraz, to nacvičíme koncom roka.
adam
22.04.05,20:19
Vedela som, že ma nenecháš v štychu! DPH z energií pripočítam k sume z prenájov do riadku 6 v Daňovom priznaní, alebo kde to mám uviezť?:confused:
V riadku 14 mám daň zo zdaniteľných obchodov, r.15 daň z nakúpeného tovaru, koeficientom prerátam riadok 15 ? a výsledok napíšem do riadku 19, a 22? Nakoniec uvediem r.30 alebo r.29. Tak?:confused:
Johanka
23.04.05,08:36
Do riadku 05 a 06 dáš sumy oslobodených plnení - sumy, ktoré sú na faktúrach pre neplatiteľov DPH. Energie nie sú tvoj zdaniteľný obchod. Celú DPH z energií dáš na riadok 14. Prepočítaš ich koeficientom a zníženú sumu dáš na riadok 18 a 22. Ak máš na riadku 14 aj inú DPH ako z energií tak to bude vyzerať takto:
pr. DPH z energií 100, DPH iné 200, koeficient 0,80
R14 300
R18 280 100 x 0,80 = 80 + 200
R22 280

Pozn. koeficient sa zaokrúhľuje na 2 desatinné miesta
Ešte jedna pripomienka, zdá sa mi, že máš pred sebou staré daňové priznanie, nové má na titulnej strane v ľavom hornom rohu v rámčeku DPH a sú v ňom posunuté riadky!
adam
23.04.05,09:09
Ďakujem Ti. Od rána sedím nad zákonom, ale nikde som to nevedela vyčítať. Neskutočne si mi pomohla, snáď Ti to niekedy oplatím.:) DP som mala ozaj staré :p, už som to napravila.......ďakujem.......
Pekný víkend....:)
adam
23.04.05,11:12
Poraď ešte raz, dobrá víla.:confused: V riadku 5 a 6 mám služby oslobodené od dane,napr. 100000,- ktoré treba tiež prepočítať koeficientom?:confused: Ako vlatne vypočítam výslednú sumu,nadmerný odpočet alebo vlastnú daň.povinnosť?:confused: čo s čím spočítam? :confused:alebo čo od čoho odrátam? :confused: , čo vlastne mám koeficientom prepočítať? :confused: Prepočítam DPH v riadku 18 ( tu je už DPH znížená o prepočet koef.energií.) a výsledok napísem do r.22, od toho odpočítam r.13
a výsledok je nadm.odp.,alebo daň.povinnosť.Správne?:confused:

Keď som si myslela, že už tomu rozumiem, zas som vedľa........:)
Johanka
23.04.05,14:55
Riadky 5 a 6 neprepočítavaš ničím. Koeficientom prerátaš iba riadok 14, tak ako som napísala naposledy. Výsledok dáš do riadku 18 a 22. Rozdiel riadkov 13 a 22 je výsledok daňového priznania. Ak je tento rozdiel kladný t.j. v r.13 je číslo väčšie ako na riadku 22 výsledok je vlastná daňová povinnosť r.29. V opačnom prípade ide o nadmerný odpočet r.30.
adam
23.04.05,15:51
Môj výpočet:
r.1 :500.000,-
r.2 : 95.000,-
r.5 : 80.000,-
r.6 : 80.000,-
r.13: 95.000,-
r.14:150.000,-
r.18: 145.200,- (DPH z el.en.je 6000x0,80 koef=4800,-,teda
150.000-4800=145200 )
r.19: 116160,- ( 145200x0,80=116160,- )
r.22: 116160,-
r.30: 21160,-
Je to dobre, či dáka chyba???:)
Johanka
23.04.05,16:02
Chýba riadok 03 500.000

riadok 14 prepočítavaš nasledovne: ak bola DPH z el.energie 6000 a po prepočítaní koef. je to 4.800, to znamená , že nemáš nárok na 6000 , ale iba na 4.800. Čiže v riadku 18 bude : 150.000 -6000+4800 =148800 . Rozumieš? Koeficientom prídeš iba o 1.200 . Do riadku 19 budeme písať až v IV.Q po prepočítaní ročným koeficientom. Riadok 22 = riadku 18. Ak som dobre počítala riadok 30 bude 53800.

Koeficient máš z minulého roka? Alebo predpokladaný ? Či nejaký iný?
adam
23.04.05,16:08
Si poklad! Bez Teba by som to ťažko zvládla. Je mi to jasné:) Musím si dať pauzu, lebo už mi z toho začína švitoriť.......:p
Prajem pekný zvyšok dňa....:)
adam
23.04.05,16:10
Koeficient mám predpokladaný, odsúhlasený v piatok na DÚ, potvrdený, opečiatkovaný:)
Summer
06.02.06,09:34
Ahojte, este raz k tym automatom. Ak by sme pouzitu el. energiu vyfakturovali FO ktora ma u nas automaty, formou najomneho, musim potom pocitat koeficient? Nebudem mat oficialne ziadne vydavky, len prijem bez dane za automaty a energiu vlastne prefakturujem s danou v najomnom.
GAZA
07.02.06,08:10
Ja by som mala tiež otázku. Nájom nehnuteľnosti faktúrujem s DPH. Zároveň
som v tomto roku predala zastavanú plochu, ktorú som faktúrovala ako
oslobodené plnenie. Pôjde mi tento výnos do koeficientu, alebo to môžem
považovať ako jedno s oslobodených plnení, ktoré sa pri koeficiente neberie
do úvahy? Ďakujem Dana.
ALBO
07.02.06,08:22
Ja by som mala tiež otázku. Nájom nehnuteľnosti faktúrujem s DPH. Zároveň
som v tomto roku predala zastavanú plochu, ktorú som faktúrovala ako
oslobodené plnenie. Pôjde mi tento výnos do koeficientu, alebo to môžem
považovať ako jedno s oslobodených plnení, ktoré sa pri koeficiente neberie
do úvahy? Ďakujem Dana.

Možete to považovať za príležitostný príjem podľa § 50 ods.2 pís b) alebo d) ak táto činnosť nie je predmetom vášho podnikania.

Na základe čoho ste oslobodili tú zastavanú plochu, to je pozemok, alebo na ňom niečo stálo?
GAZA
08.02.06,10:13
Nestálo, ale v katastri mi to zapísali ako zastavanú plochu. Pozemok mi bol predaný bez DPH a ja som ho tiež predala bez DPH. Nepovažovala som ho
za stavebný pozemok. Tak neviem, čo mi povedia pri kontrole.
ALBO
08.02.06,13:33
Nestálo, ale v katastri mi to zapísali ako zastavanú plochu. Pozemok mi bol predaný bez DPH a ja som ho tiež predala bez DPH. Nepovažovala som ho
za stavebný pozemok. Tak neviem, čo mi povedia pri kontrole.
To s tým nič nemá(výpisom), Podľa § 43h stavebného zákona je stavebný pozemok pomaly všetko. Stavebný pozemok môžete predať ako oslobodený len spolu so stavbou staršou ako 5 rokov.
Zákon o DPH a kataster alebo zákon o nehnuteľnosti rozdielne chápu stavebný pozemok.
GAZA
08.02.06,13:38
A čo keď na tom stavebnom pozemku stojí obyčajná búda, ktorá je pevne spojená s pozemkom? Ako po 2 rokoch zistí daňový úrad, či tam stála, alebo
nie? Mimochodom budova je stará 20 rokov. Poraď mi ALBO, ak môžeš. Ahoj Dana.
ALBO
08.02.06,13:55
A čo keď na tom stavebnom pozemku stojí obyčajná búda, ktorá je pevne spojená s pozemkom? Ako po 2 rokoch zistí daňový úrad, či tam stála, alebo
nie? Mimochodom budova je stará 20 rokov. Poraď mi ALBO, ak môžeš. Ahoj Dana.

Skúste nájsť v stavebnom zákone čo je stavba, to je tiež veľmi široký pojem a vojde tam aj drobná stavba. Určite k tomu máte nejakú dokumentáciiu, možno tam niečo ako stavba bolo. Aj plot je stavba.
My sme už začali rozmýšľať pri takýchto predajoch , že aj chodník , čo cez to ide je stavba.
Ale píšete aj o budove. Tú ste nepredávali , predávali ste len pozemok pod budovou alebo vedľa budovy?Alebo čo?
GAZA
09.02.06,06:34
Bol to pozemok vedľa budovy. Ale myslím si, že neuplatnenie DPH skryjem
pod príležitostný predaj nehnuteľnosti. Predaj nehnuteľnosti nemám vo výpise
z OR.
ALBO
09.02.06,07:05
Bol to pozemok vedľa budovy. Ale myslím si, že neuplatnenie DPH skryjem
pod príležitostný predaj nehnuteľnosti. Predaj nehnuteľnosti nemám vo výpise
z OR.
Predaj stavebného pozemku bez dane nijako neskryjete pod príležitostný predaj pozemku, lebo to spolu nesúvisí.
Skôr dúfajte, že nebudú do toho rýpať a vy nebudete musieť obhajovať, že to nie je stavebný pozemok.Možno aj daniarky, keď uvidia stavebná plocha už ďalej nepôjdu. Možno!
Timcsi
16.02.06,11:28
Chýba riadok 03 500.000

riadok 14 prepočítavaš nasledovne: ak bola DPH z el.energie 6000 a po prepočítaní koef. je to 4.800, to znamená , že nemáš nárok na 6000 , ale iba na 4.800. Koeficientom prídeš iba o 1.200 .

1. jedna moja činnosť je nákup tovaru za účelom predaja = zo všetkých prijatých faktúr, ktoré jednoznačne s touto aktivitou súvisia, mám nárok na odpočet celej DPH.
2. druhá moja činnosť je prenájom budovy aj neplatcom DPH = musím rátať koeficient zo vstupov, ktoré sa vzťahujú na tento prenájom (faktúra za el.energiu budovy, plyn, tel.poplatky).

A čo s takými vstupmi (prijatými faktúrmi), kde nie je jednoznačné, na ktoré výstupy (aktivity) sa vzťahujú, napr. faktúra za mesečník Poradca podnikateľov?
ALBO
16.02.06,20:36
1. jedna moja činnosť je nákup tovaru za účelom predaja = zo všetkých prijatých faktúr, ktoré jednoznačne s touto aktivitou súvisia, mám nárok na odpočet celej DPH.

Ano tu máte nárok zo všetkých Fa, za obstaranie tovaru.

2. druhá moja činnosť je prenájom budovy aj neplatcom DPH = musím rátať koeficient zo vstupov, ktoré sa vzťahujú na tento prenájom (faktúra za el.energiu budovy, plyn, tel.poplatky).

Koeficient dáte na služby súvisiace s budovou (napr.opravy).
Na služby ako tel., energie súvisiace s nájmom podľa toho čo zahŕňa tá Fa. Napr. ak Fa za telefon od ST je len za hovory tých nájomníkov a vy ju celú rozrefakturujete, máte nárok na plný odpočet. Ak ale na tej jednej Fa sú aj hovory vašej firmy a tá robí činnosti aj oslobodené aj neoslobodené a ešte z nej aj časť refakturujete, potom koeficientom.

A čo s takými vstupmi (prijatými faktúrmi), kde nie je jednoznačné, na ktoré výstupy (aktivity) sa vzťahujú, napr. faktúra za mesečník Poradca podnikateľov?

Tu by som dala K. (aj napr. počítač ak máte len jeden, SW ak slúži na celé účt)
Timcsi
17.02.06,07:05
Čo sa týka tvojho príkladu (plný odpočet z tel.popl.): preto budem mať nárok na odpočet, lebo to refakturujem aj neplatcom s DPH? Len samotné nájomné bude vyfakturované bez DPH? Díky za odpoveď!
ALBO
17.02.06,08:16
Čo sa týka tvojho príkladu (plný odpočet z tel.popl.): preto budem mať nárok na odpočet, lebo to refakturujem aj neplatcom s DPH? Len samotné nájomné bude vyfakturované bez DPH? Díky za odpoveď!


Preto že fakturujete (jedno komu) tie telefóny s DPH (telefóny musíte fakturovať včetkým s DPH). Takže vlastne vy tú daň čo si uplatníte na vstupe na výstupe vlasne odvediete(vrátite).
Pozor ale ak sa tam do toho zamontujete aj vy s vašimi hovormi, potom K

Do ceny nájomného by ste mohli zahrnúť aj energie, prípadne upratovanie.... To by ale znamenalo neuplatniť si z nich na vstupe nič, to by pre vás ale nebolo výhodné.
Takže asi tak, nájomné neplatiteľom bez DPH alebo sa ich zbaviť.
Timcsi
17.02.06,09:52
Naša firma má sídlo celkom v inom meste. Takže "spoločné" faktúry určite nebudú.

Ešte jedna otázka: zatiaľ vôbec nie je istá, že budeme mať neplatcov - na 99 % nie (ale napriek tomu sa snažím informovať ohľadne tohto koeficientu radšej dopredu). V takom prípade kludne môžem odpočítať celú DPH z nakúpenej budovy t.j. to nemá nič spoločné s budúcimi nájomcami?
ALBO
17.02.06,11:59
Naša firma má sídlo celkom v inom meste. Takže "spoločné" faktúry určite nebudú.

Ešte jedna otázka: zatiaľ vôbec nie je istá, že budeme mať neplatcov - na 99 % nie (ale napriek tomu sa snažím informovať ohľadne tohto koeficientu radšej dopredu). V takom prípade kludne môžem odpočítať celú DPH z nakúpenej budovy t.j. to nemá nič spoločné s budúcimi nájomcami?
No nie, lebo vy keď kupujete budovu, tak by ste už mohli aj vedieť komu ju budete prenajímať.KeĎ viete, že tam budú neplatcovia, tak už kupujete s koeficientom. Ak viete , že ju prenajmete platcom, a budete zdaňovať nájomné, potom máte plný nárok pri kúpe budovy.
Ak nakúpite s celou DPH, ale potom začnete prenajímať aj neplatiteľom, tak musíte robiť prepočet podľa § 54 úprava dane pri IM z dôvodu zmeny využitia majetku.
Timcsi
17.02.06,12:56
Áno máš pravdu. V prípade budovy, ak sa zmení účel použitia t.j. "ak platiteľ IM, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti dane alebo s možnosťou pomerného odpočítania dane", vtedy je obdobie na úpravu odpočítanej dane 10 kalendárnych rokov.
Timcsi
17.02.06,13:13
Albo, je nejaká dobrá publikácia (Poradca - niektoré číslo, internetová schránka), ktorá sa zaoberá problematikou koeficientu pre DPH cez konkrétne príklady? Lebo ešte stále mám pochybnosti.:mee:
Napr. v predchádzajúcich príspevkoch Johanka a Adam prečo rátali koeficient z el.energie? To nie je ten istý prípad ako pri tel.poplatkoch? Príde faktúra za el.energiu s DPH a to ja refakturujem zvlášť - nie ako súčasť najomného - s DPH aj pre neplatca = plný odpočet a následne odvádzanie DPH???