Bumbo15193
17.07.08,17:06
Mám problém keď chcem prejsť z visty na xp tak nemôžem naformátovať pevný disk lebo mi ho nevie ani nájsť. Vista bola nainštalovaná už pri kúpe a aj nový hardisk ktorý som tam pripojil nepomohol. Mám notebook MSI. Helllp meee!!!!!
peanut
17.07.08,15:17
mam auto, ranault, nejde ho nastartovat. Helllpppp mmmeeee!!!!

FUJ

prestante prosim s takymi trapnymi otazkami.

Kazda otazka ohladom takehoto problemu musi obsahovat:

- vsetko mozne o hardware (notebook MSI je mi malo platne, ak je to vsetko, co o nom vies, tak chod do servisu)
- vsetko mozne o software
Fero11
17.07.08,16:54
Mám problém keď chcem prejsť z visty na xp tak nemôžem naformátovať pevný disk lebo mi ho nevie ani nájsť. Vista bola nainštalovaná už pri kúpe a aj nový hardisk ktorý som tam pripojil nepomohol. Mám notebook MSI. Helllp meee!!!!!
Takze ty mas vistu ? a chces preist na XP (cize chces vyhodit jeho vistu a chces tam dat XP). V biose nastavis (bios sa spusta pri starte PC, su to najcastejsie klavesy, bud del, alebo F1 .... najdes v knizke od NB (mne sa do biosu na starom NB spusta CTRL+ALT+S)) aby ti bootovalo s CD/DVD mechaniky a vlozis tam CD s XP.
Ak ti to nepojde, tak zrejme si k NB dostal aj nejaku disketku, kde mas drivery pre SATA disky musis ich nainstalovat (osobne s tym nemam skusenost, len mi to raz spominal kamos)
Stefan2005
17.07.08,17:03
A si si istý, že tvoj notebook podporuje vôbec XP ?

Problematika bola tu už x-krát rozoberaná, do pozornosti dávam napr.
http://www.porada.sk/t70712-z-visty-na-xp.html
peanut
17.07.08,20:51
A si si istý, že tvoj notebook podporuje vôbec XP ?

to je prve, co ma napadlo, ale keby racil uviest presny typ notebooku, tak to velmi rychlo vygooglim...
Fero11
18.07.08,02:53
No a mna by to ani nenapadlo, ze na nejaky NB sa neda nainstalovat XP (ved dnes je to najpouzivanejsi system na svete), ak by mi to pri kupe nebolo oznamene, tak by som NB vratil
premiko
18.07.08,05:52
Puto k Windows XP môže vyjsť draho

" target="_blank" title="http://www.zive.sk/default.aspx?article=277896 ("http://www.zive.sk/default.aspx?article=277896[/URL]

a nasledna diskusia k tomu ....... zaujmave
Chobot
18.07.08,06:26
No a mna by to ani nenapadlo, ze na nejaky NB sa neda nainstalovat XP (ved dnes je to najpouzivanejsi system na svete), ak by mi to pri kupe nebolo oznamene, tak by som NB vratil

Asi by si nepochodil u predajcu, to nie je záručná chyba notebooku. Raz keď je tam predinštalovaná Vista, tak je aj pravdepodobné, že aj ovládače sú na Vistu a nie je vždy samozrejmosťou, že tam sú aj ovládače na XP.

Iné by to bolo pri notebooku bez OS.
Bumbo15193
18.07.08,16:20
Takze este raz.
Zakupil som notebook MSI GX700E hlavne kvoli hram a pre vacsi vykon chcem nainstalovat Windows XP. Dostal som k nemu cd na, ktorom su vsetky driveri ako na vistu tak aj na xp. Problem je vtom, ze vista uz bola nainstalovana frci sice v pohode, ale mne je nanic. vlozim do mechaniky boot cd -xp , v biose vsetko nastavim , cd mi nacita , ale odkliknem ze suhlasim zo zmluvnymi podmienkami ono ma to hodi dalej a tam mi vypise, ze nemoze pokracovat v instalacii, pretoze nevie najst HDD. Vraj sa mam obratit na vyrobcu PC alebo nieco s konfiguraciou HDD. Skusal som aj iny HDD naformatovany v inom PC aj tak nic.
Stefan2005
18.07.08,19:13
Takže poskytol si nám ďalšie doplňujúce informácie, ale nie úplné.
Nepíšeš akú máš verziu XP, či máš ovládače k HDD (ak je to SATA).
Vo všeobecnosti platí, že XP so SP2 nepotrebujú drivery pre SATA HDD...

Pokús sa trocha pogoogliť, najdeš aj ďalšie riešenia. Tu je diskusia k inštalácii
XP na SATA HDD: http://www.pcsforum.sk/viewtopic.php?f=9&t=7912&start=0&st=0&sk=t&sd=a&view=print

a tu je prakticky cely postup prechodu z Visty na XP:
http://pifko.blog.sme.sk/c/133863/Spravte-si-z-Visty-Windows-XP.html

Víkend je pred tebou, tak hodne zdaru, a hlavne nezabudni napísať, ako si to vyriešil.
Bumbo15193
20.07.08,18:28
Prezrel som asi vsetky fora ale nic konkretne na moj stroj som nenasiel.Ostatnych postupoch je vzdy nieco odlisne ale skoro vsade sa pise o tych ovladacoch tak mam otazku: Niesom neaky odbornik ale ovladace na HDD sa nainstaluju do C-Windows nie? No ked pri instalacii naformatujem HDD tak sa zmazu a mi to znovu nenajde.:confused:
Bumbo15193
20.07.08,18:37
Prezrel som asi vsetky fora ale nic konkretne na moj stroj som nenasiel ostatne postupi sa vzdy v niecom lisia a hlavu mam stoho ako melon. Dost casto sa tam ale pise o tych ovladacoch na HDD tak mam otazku: Niesom velky prebornik ale oni sa nainstaluju do C-Windows nie? Ked pri instalacii naformatujem HDD tak sa ale znovu zmazu?????
Stefan2005
20.07.08,18:53
Prezrel som asi vsetky fora ale nic konkretne na moj stroj som nenasiel ostatne postupi sa vzdy v niecom lisia a hlavu mam stoho ako melon. Dost casto sa tam ale pise o tych ovladacoch na HDD tak mam otazku: Niesom velky prebornik ale oni sa nainstaluju do C-Windows nie? Ked pri instalacii naformatujem HDD tak sa ale znovu zmazu?????

No tvoj problem je v tom, že pri inštalácii nenajde HDD...
Teda žiadne inštalovanie ovládačov do C:\Windows, ale ponúknuť inštalácii
Windows-u ovládače pre SATA HDD pred inštaláciou... zvyčajne stlačenie F6 potom, čo sa objaví takáto hláška:
"Press F6 if you need to instal third party SCSI driver".
Tieto ovládače sa inštalačnému CD Windowsu ponúknu zvyčajne prostredníctvom diskety.
U notebookov, ktoré nemajú FDD mechaniku to môže byť potom problém, treba to riešiť ináč...
Bumbo15193
21.07.08,06:03
F6-nic
DEL-bios
F-11-boot menu
TAB-recovery
Chobot
21.07.08,06:24
F6-nic
DEL-bios
F-11-boot menu
TAB-recovery

Vidím, že si nepochopil, čo sa ti Stefan2005 snažil povedať. Ty to F6 stláčaš pri bootovaní, tam ti to je zbytočné.

Najprv musíš zaviesť inštaláciu Win. Po jej nabehnutí pozorne sleduj obrazovku, v určitom okamihu pri začatí sa dole zobrazí nápis
"Press F6 if you need to instal third party SCSI driver"
vtedy musíš stlačiť F6. Najprv sa nič nestane, ale v určitom kroku inštaláciu Windowsu zistí, že nepozná disk a vtedy bude chcieť od teba zaviesť ovládače pre SCSI zariadenie (disk). Robí to aj pri stolových PC, ak sa inštaluje RAID.

Vtedy ale musíš mať ten ovládač k dispozícii. AK to nemáš, skús si to stiahnuť zo stránky výrobcu. Zvyčajne si to Windows inštaluje z diskety, preto ešte disketové mechaniky nevymreli a stále sú potrebné v PC. Bohužiaľ v NB disketové mechaniky zanikli, preto ak NB nemá predinštalované ovládače pre SCSI disky, je ťažké ich tam doinštalovať. Viem, že niektorí to riešili virtuálnou disketovou mechanikou cez USB port, či tak nejako.

Takže hodne trpezlivosti a skúšania.
Surehand
21.07.08,07:10
Je to možné riešiť aj pomocou externej FDD mechaniky, ktorá sa k notebookom pripája cez USB rozhranie. Pravdou je, že tieto mechaniky sú dosť drahé a v dnešnej dobe ich už človek moc nevyužije, možným riešením je niekde si ju požičať.
Bumbo15193
22.07.08,06:39
Teraz uz tomu chapem, ved som pisal ze niesom velky odbornik.
Este tak vediet ako vytvorim tu virtualnu FDD mechaniku??????
Chobot
22.07.08,10:28
Teraz uz tomu chapem, ved som pisal ze niesom velky odbornik.
Este tak vediet ako vytvorim tu virtualnu FDD mechaniku??????

Tan kolega mi hovoril, že to vytvoril na USB kľúči, ale neviem ako presne a je tiež možné, že som ho zle pochopil.

Najistejšie je použiť, ako Surehand spomenul, externú FDD mechaniku, trebárs aj cez USB, keďže NB asi nebude mať konektor na FDD. V každom prípade to nebude ľahké.
Fero11
22.07.08,11:28
Takze skus pouzit program nLite. Ja nemam NB, len desktop cca 8 rocny, takze nemam skusenosti so SATA, ale tvoj problem by fakt mohol vyriesit ten nLite, navod mas tu http://silencuv.blogspot.com/2007/02/nvod-k-programu-nlite.html
Stevo5
22.07.08,12:06
Ešte je tu pravdepodobne jedna možnosť okrem už vyššie popísaných, ako to "spojazdniť".
Zisti si ako máš v BIOSe nastavenú voľbu "Onboard SATA Type".
Mohol by si skúsiť - IDE Controller.
Myslím že teraz to máš zapnuté ako AHCI Controller. Ešte info, mala by tam byť aj možnosť RAID Controller.

Neviem aký máš bios ale niekde by tam mali byť takéto alebo podobné možnosti.
Ja som použil pri inštalácii voľbu IDE Controller a Windows s integrovaným servispackom 2 a nebolo potrebné použiť žiadne ovládače na SATA (všetko bolo na inštall CD).
Surehand
24.07.08,07:22
Je to možné aj spomínaným prestavením BIOSu, ale neviem, či je najvhodnejšie vŕtať sa v BIOSe, ak Chobot spomínal, že tomu nie celkom rozumie. Môže si tam "pošahať" iné nastavenia, ktoré mu spôsobia ďalšie problémy. Pomocou USB kľúča by sa to teoreticky dalo tiež, ja na to používam externú FDD mechaniku pripojiteľnú cez USB rozhranie, takže túto variantu som ešte nemusel testovať. Ak stiahneš ovládače, zvyčajne "zbalené v zipe, rozbalíš ich a skopíruješ na USB kľúč (disketu). Pri inštalácii, ak sa Ti podarí "vymáknuť" vhodnú dobu na stlačenie F6, vypýta si to cestu k uloženým súborom. Potvrdíš a malo by to fungovať. Každopádne nevyberaj USB (mechaniku) pred ukončením inštalácie.
Stevo5
24.07.08,07:49
Je to možné aj spomínaným prestavením BIOSu, ale neviem, či je najvhodnejšie vŕtať sa v BIOSe, ak Chobot spomínal, že tomu nie celkom rozumie. Môže si tam "pošahať" iné nastavenia, ktoré mu spôsobia ďalšie problémy. Pomocou USB kľúča by sa to teoreticky dalo tiež, ja na to používam externú FDD mechaniku pripojiteľnú cez USB rozhranie, takže túto variantu som ešte nemusel testovať. Ak stiahneš ovládače, zvyčajne "zbalené v zipe, rozbalíš ich a skopíruješ na USB kľúč (disketu). Pri inštalácii, ak sa Ti podarí "vymáknuť" vhodnú dobu na stlačenie F6, vypýta si to cestu k uloženým súborom. Potvrdíš a malo by to fungovať. Každopádne nevyberaj USB (mechaniku) pred ukončením inštalácie.

Iste, riešenie v BIOSe by mohlo - ak by si tam niečo nesprávne pomenil - spôsobiť aj iné problémy. Tie by sa ale ľahko dali odstrániť načítaním default. Ak by si prizval k tomu niekoho kto už niečo podobné robil, malo by to výhodu v tom, že už nemusí zháňať iný hardvér prípadne softvér a tiež že by to fungovalo hneď a je to otázka pár minút.

P.S. nemyslím si že Chobot by tomu nerozumel ... alebo že by si s niečím podobným neporadil sám.
Surehand
24.07.08,08:02
Ospravedlňujem sa Chobotovi, mal som na mysli, samozrejme, autora pôvodného príspevku Bumba. Avšak ani toho som tým nechcel nijako "ponížiť", alebo niečo podobné. Bolo to myslené v dobrom. Nie každý používateľ PC zákonite musí ovládať nastavenia BIOSu, to je trošku špecifická záležitosť. Čo sa týka prizvania človeka so skúsenosťami, plne súhlasím. Bolo by to rýchlejšie a ak naozaj tie skúsenosti má, tak snáď aj dobre. Len pozor na tiežodborníkov, ja som včera jednému známemu od pol šiestej do desiatej dával dokopy notebook po zásahu odborníka-správcu siete z nemenovanej štátnej organizácie. mal tam firemné veci a noťas kompletne zavírený. Odborník mu tam dal antivírus aktualizovaný naposledy 1.3.2008 bez možnosti aktualizácie... Škoda komentovať... :(
Stevo5
24.07.08,08:22
Ospravedlňujem sa Chobotovi, mal som na mysli, samozrejme, autora pôvodného príspevku Bumba. Avšak ani toho som tým nechcel nijako "ponížiť", alebo niečo podobné. Bolo to myslené v dobrom. Nie každý používateľ PC zákonite musí ovládať nastavenia BIOSu, to je trošku špecifická záležitosť. Čo sa týka prizvania človeka so skúsenosťami, plne súhlasím. Bolo by to rýchlejšie a ak naozaj tie skúsenosti má, tak snáď aj dobre. Len pozor na tiežodborníkov, ja som včera jednému známemu od pol šiestej do desiatej dával dokopy notebook po zásahu odborníka-správcu siete z nemenovanej štátnej organizácie. mal tam firemné veci a noťas kompletne zavírený. Odborník mu tam dal antivírus aktualizovaný naposledy 1.3.2008 bez možnosti aktualizácie... Škoda komentovať... :(

Mimo témy!
Stávajú sa veci ...
Sú ľudia a Ľudia ...
A sú odborníci a Odborníci.
Achy
24.07.08,10:10
Ešte je tu pravdepodobne jedna možnosť okrem už vyššie popísaných, ako to "spojazdniť".
Zisti si ako máš v BIOSe nastavenú voľbu "Onboard SATA Type".
Mohol by si skúsiť - IDE Controller.
Myslím že teraz to máš zapnuté ako AHCI Controller. Ešte info, mala by tam byť aj možnosť RAID Controller.

Neviem aký máš bios ale niekde by tam mali byť takéto alebo podobné možnosti.
Ja som použil pri inštalácii voľbu IDE Controller a Windows s integrovaným servispackom 2 a nebolo potrebné použiť žiadne ovládače na SATA (všetko bolo na inštall CD).

Pripajam sa k metode riesenia. Problemy instalacie Windows XP na NB su aj pri prechode z linuxu, nielen z Visty. Vsetky taketo pripady v mojom okoli vyriesilo prepnutie zo SATA na IDE ako je uz vyssie spomenute.
Ziadne ovladace, ani utilitky v tomto pripade velmi nepomozu...skor upgrade Biosu.
Bumbo15193
27.07.08,09:18
horsi pripad je ten, ze v biose taku moznost nemam.
Co sa tyka HDD neda sa tam prestavid vobec nic.
Stevo5
27.07.08,10:46
horsi pripad je ten, ze v biose taku moznost nemam.
Co sa tyka HDD neda sa tam prestavid vobec nic.

To sa mi nejako nezdá, je to štandardná voľba na doskách ktoré podporujú SATA - ale veď sem napíš akú máš dosku/verziu biosu - možno niekto kto má podobnú ti presne napíše kde to máš hľadať.

Ale ak sa to naozaj nedá nastaviť na IDE, potom ti zostávajú možnosti ktoré sa písali vyššie - ovládače na SATA z diskety / CD / USB kľúča ...
Fero11
27.07.08,12:41
Takze skus pouzit program nLite. Ja nemam NB, len desktop cca 8 rocny, takze nemam skusenosti so SATA, ale tvoj problem by fakt mohol vyriesit ten nLite, navod mas tu http://silencuv.blogspot.com/2007/02/nvod-k-programu-nlite.htmlToto si skusal ??
lino1234
27.07.08,17:56
to je prve, co ma napadlo, ale keby racil uviest presny typ notebooku, tak to velmi rychlo vygooglim...

pekna sprostost co pises. Urcite to nema Apple. Naco ti je presny typ notebooku, to fakt neviem...
Nathan
30.07.08,20:29
No a mna by to ani nenapadlo, ze na nejaky NB sa neda nainstalovat XP (ved dnes je to najpouzivanejsi system na svete), ak by mi to pri kupe nebolo oznamene, tak by som NB vratil
prave som kupil novy NB...pracovnu sunku...vistu to zozralo hned a naskocila...xp vobec nechcelo...tak som tam pekne hodil kubuntu 8 a graf prostredie kde 4 a mam lepsiu vistu...a nemusim antiviraky a pod. uchylnosti pouzivat...
Pidgey
31.07.08,07:27
tento isty problem som mal aj ja pri jednom notebooku.Je blbost aby na pc kde ide vista nesiel iny OS, cize XPcka tam musia ist. Problem je ze vista pri instalacii dava divny zavadzac (abo nieco take) takze pomozu myslim iba dve veci - bud low level format disku,alebo je este na to jeden nastroj o ktorom som pocul ale nerobil som s nim / vedel by som dat kontakt na znameho co to uz robil/. idem sa ho este na to spytat , ak sa mi ho podari zohnat.lebo viem ze low level format ma nejake mozne muchy.....
no uz som zistil viac..., je viac moznosti, aj ten low level format sa da, prip este nabootovat s Win98 a v dosovom opkne spustit fdisk /mbr, po restarte by to malo tiez uz ist.Alebo ( a to tu uz tusim aj bolo) nabootovat pomocou disketovej mechaniky,ale to je pri NB asi problem...Da sa to aj nastavenim Biosu,ale to by som nechal az ako poslednu moznost.( boli aj ine riesenia ako hodit napr ghostom zalohu ineho XPcka docanse na NB a potom to este raz cele preinstalovat)
Fero11
31.07.08,08:18
prave som kupil novy NB...pracovnu sunku...vistu to zozralo hned a naskocila...xp vobec nechcelo...tak som tam pekne hodil kubuntu 8 a graf prostredie kde 4 a mam lepsiu vistu...a nemusim antiviraky a pod. uchylnosti pouzivat...


no samozrejme, ubuntu s KDE je lepsi OS jak akykolvek MS, ja pouzivam OpenSUSE 10.0, zatial som tam len klikac, ale pomaly sa budem pustat aj do konzoly, petoze vacsina softov sa neinstaluje ako vo win ale kompiluju sa zdrojaky a zatial si viem nainstalovat len rpm :)
Nathan
31.07.08,10:08
heh..som na tom podobne...zatial sa "ucim" prikazovy riadok...sem tam sa podari...ale objavil som graficky instalator...takze stiahnem subor so spravnou koncovkou a potom ho otvorim cez instalator a hotovo...niektore baliky sa uz vedia aj instalovat same..napr. skype 2..
Fero11
02.08.08,06:35
Nechce sa mi to uz citat, takze neviem ci to uz pytajuci sa vyriesil, takze pridam svoj story. Vcera som tiez stal pred ulohou nainstalovat na HP 530, win xp (je zaujmave, ze notebook prisiel bez jedineho CD, ci diskety s driveramy). Takze ak to tu nebolo spomenute, tak da sa to nainstalovat este tak, ze sa v biose vypne nativny mod pre SATA. Potom sa doinstaluje driver a v biose sa to vrati
MARCILO
06.07.12,04:31
Takže ja som v Biose prepol režim řadiče z AHCI do IDE módu." a ide prechod
z Visty na XP s CD Windows XP. Nemusíte nič prerábať. Žiadne spušťacie
CD...