martinkannn
17.07.08,18:27
Ahojte všetci, chcela by som Vás poprosiť o radu. Chystám sa spolupracovať s poisťovňou a pospísať sprostredkovateľskú zmluvu uzatvorenú podľa §642 a ďalších Obch. zákonníka. Pojde o príležitostnú činnosť spočívajúcu v doručení kontaktu a inkasovaní odmeny v prípade, že poisťovňa uzavrie s daným človekom zmluvu. Je podľa Vás potrebná daňnová registrácia? Poisťovňa nevyžaduje odo mňa ani Ičo ani Dič... Kam sa zahrnú tieto príjmy v DP keď mám okrem toho príjmy zo závislej činnosti? Ďakujem za Váš čas a odpovede;)
azla
17.07.08,16:44
Áno , je potrebná registrácia na DÚ. Na podklade zmluvy, ktorú máte podpísanú s poisťovňou Vás DÚ zaregistruje a pridelí DIČ.
Odmena, za sprostredkovanie poistenia je príjem, ktorý je príjmom podľa § 6, odst.2, písm. d (z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou.)

Príjmy zo závislej činnosti sú príjmy podľa § 5.

Vzhľadom k tomu, že budete poberateľom oboch príjmov ( §5, § 6), budete musieť po skončení kalendárneho roka podať
daňové priznanie k dani z príjmov FO, typ B.
martinkannn
17.07.08,17:13
Dakujem za odpoved.

Nie som si ale uplne ista ci to tak je, kedze ja podla OZ nie som sprostredkovatel poistenia, ale len prilezitosti smerujucich k uzatvoreniu poistenia. Ked sa pozriem na § 6 zakona o dani z prijmu tak je tam pri polozke prijmy z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou odkaz na zakon 340/2005 a podla § 2 tohto zakona nevykonavam sprostredkovanie poistenia, ani teda nie som sprostredkovatel poistenia. Nemoze sa to zaradit napr. pod § 8 zakona o dani z prijmu? Tuto cinnost vykonam mozno par krat do roka...Vdaka
martinkannn
29.07.08,07:45
Nikto mi uz neporadi?:confused:
Evelinkaa
28.10.08,07:21
Vie mi niekto pomôcť k tejto téme? Ako je to so sociálnou poisťovňou ak mám sprostredkovateľskú zmluvu aj zamestnanie? Mala som sa na SP prihlásiť? Alebo až po podaní DP za prvý rok? Vypočítajú mi tam odvody? A čo ak som sa minulý rok neprihlásila, ani som nič neplatila a tento rok už ani nemám z tejto činnosti príjem?
Zachránite mi život, ďakujem!
Evelinkaa
28.10.08,08:05
Posúvam.
Evelinkaa
28.10.08,08:49
Vie mi niekto pomôcť k tejto téme? Ako je to so sociálnou poisťovňou ak mám sprostredkovateľskú zmluvu aj zamestnanie? Mala som sa na SP prihlásiť? Alebo až po podaní DP za prvý rok? Vypočítajú mi tam odvody? A čo ak som sa minulý rok neprihlásila, ani som nič neplatila a tento rok už ani nemám z tejto činnosti príjem?
Zachránite mi život, ďakujem!

Prosím, nikto nevie?
Vladimír Ozimý
28.10.08,09:04
Dakujem za odpoved.

Nie som si ale uplne ista ci to tak je, kedze ja podla OZ nie som sprostredkovatel poistenia, ale len prilezitosti smerujucich k uzatvoreniu poistenia. Ked sa pozriem na § 6 zakona o dani z prijmu tak je tam pri polozke prijmy z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou odkaz na zakon 340/2005 a podla § 2 tohto zakona nevykonavam sprostredkovanie poistenia, ani teda nie som sprostredkovatel poistenia. Nemoze sa to zaradit napr. pod § 8 zakona o dani z prijmu? Tuto cinnost vykonam mozno par krat do roka...Vdaka

V tomto prípade by som určite činnosť radil do § 8 ods. 1 písm. a). V zákone nastáva problém čo je príležitostná činnosť pretože nie je nikde definovaný takýto druh príjmu ale podstata príležitostného príjmu nie je založená len v opakovanosti ale či tvorí príjem podstatnú časť príjmu FO...v tomto prípade ako uvádzate myslím že to tak nie je...takže ja by som to neradil do § 6 ale 8. Druhá vec je ak by ste dosahovali z toho vysoké príjmy kam zaradiť takýto príjem do § 6 ak nejde o výkon činnosti sprostredkovateľov...
Evelinkaa
28.10.08,09:25
Vie mi niekto pomôcť k tejto téme? Ako je to so sociálnou poisťovňou ak mám sprostredkovateľskú zmluvu aj zamestnanie? Mala som sa na SP prihlásiť? Alebo až po podaní DP za prvý rok? Vypočítajú mi tam odvody? A čo ak som sa minulý rok neprihlásila, ani som nič neplatila a tento rok už ani nemám z tejto činnosti príjem?
Zachránite mi život, ďakujem!

Pán Ozimný, vedeli by ste aj mne poradiť ohľadom tej sociálnej poisťovne? Alebo v prípade, že by to bola príležitostná činnosť podľa §8, tak by som sa nemusela prihlasovať do soc. poisťovne a ani platiť odvody?
Katy a R
28.10.08,09:38
Pán Ozimný, vedeli by ste aj mne poradiť ohľadom tej sociálnej poisťovne? Alebo v prípade, že by to bola príležitostná činnosť podľa §8, tak by som sa nemusela prihlasovať do soc. poisťovne a ani platiť odvody?

Ak si zaregistrovaná v NBS ako sprostredkovateľ poistenia - tak je to príjem podľa §6.
Evelinkaa
28.10.08,09:44
Ak si zaregistrovaná v NBS ako sprostredkovateľ poistenia - tak je to príjem podľa §6.

Nie, nie som. Písala som, že mám uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu a zároveň som bola aj zamestnaná. Neviem ako je to sociálnou poisťovňou a odvodmi...