evka-janekova
17.07.08,20:03
Pekný večer všetkým.

Mojej dobrej kamarátke sa v pondelok narodil chlapček... teraz som jej volala, že ako sa majú, a malý dobre a ona zle. Má veľmi veľa mlieka a malý nestíha piť, tak jej zatvrdli prsia a veľmi ju to bolí... Má aj odsávačku, ale máličko jej strieka tak. A bradavky ju bolia, kupila si aj kalciovú mastičku, ale nič, prehĺta slzy, keď malý papá.

No dufam, ze poradíte nejaké rady, ako to mlieko rozbehnút, slubila som jej ze nieco pozistujem.

Chuda moje... :mee: diky moc a papa
Monika Kováčová
17.07.08,18:25
odsávať odsávať odsávať... po 5-6 dňoch sa to ustáli... ale odsávať aj keď to bolí. Odsávať a prikladať. Investovala som do niekoľkých odsávačok kým som prišla na tú, čo bola pre mňa naj...
Zuzana Mikulčíková
17.07.08,18:34
Ja som zase odsávala mlieko len rukami. Vždy som nastriekala po troške do hrnčeka a mliečko som potom zmrazila. Keď som ho potom pri izbovej teplote nechala rozmzraziť tak ho vypil. Ale odstrekovala som len stláčaním pŕs.
pozdenka
17.07.08,18:39
Ahoj,
ako ermon - odsavat, odsavat, odsavat. Ja som odsavala len rukami, lebo ziadna odsavacka tolko neodsaje,ako odstrieka rukami. Odsavala som rukami cely den a celu noc (s mensimi prestavkami), aby mi klesla teplota a pustili ma domov. Velmi to bolelo. Trvalo to asi tyzden - mozno dva, kym sa to dostalo do normalu. Ale potom to uz bolo fajn. Tak drzim palce.

Pekny vecer.
zanetth
17.07.08,18:46
Odsávať a najlepšie rukami, ak ju to veľmi bolí nech to skúsi v sprche, prsia sa lepšie uvoľnia, a nebude ju to tak bolieť, aspoň mne to pomáhalo.
Kathryn
17.07.08,18:46
Pekný večer všetkým.

Mojej dobrej kamarátke sa v pondelok narodil chlapček... teraz som jej volala, že ako sa majú, a malý dobre a ona zle. Má veľmi veľa mlieka a malý nestíha piť, tak jej zatvrdli prsia a veľmi ju to bolí... Má aj odsávačku, ale máličko jej strieka tak. A bradavky ju bolia, kupila si aj kalciovú mastičku, ale nič, prehĺta slzy, keď malý papá.

No dufam, ze poradíte nejaké rady, ako to mlieko rozbehnút, slubila som jej ze nieco pozistujem.

Chuda moje... :mee: diky moc a papa

Tvorba mlieka sa prispôsobí potrebám dieťaťa, chce to pár dní aby sa tvorba mlieka upravila. Hlavne nech sa kamarátka nevzdáva a vydrží. Prsníky treba vyprázdňovať, ak malý nevypije všetko, zvyšok treba odstriekať - aby sa prsníky nezapálili. Na boľavé bradavky je dobrá aj homeopatická mastička.
ludmilla
17.07.08,21:46
Bolestivé bradavky bývajú najčastejšie z nesprávneho prikladania. To znamená, že bradavka neleží dostatočne hlboko v pusinke a otiera sa o ďasienka a jazýček a týmto trením a tlakom ďasienka na bradavku vznikajú bolesti.
Čiže najprv treba vyriešiť správne prikladanie, bábätko si vie bradavku najlepšie uchopiť keď sa jeho bruško opiera o mamkine brucho. Keď mamina pocíti bolesť treba dieťatko priložiť ešte raz. Druhá vec nekojiť ho až keď je veľmi hladné, aby nepilo hltavo.
Na ošetrenie bradaviek je najlepším prostriedkom ešte stále materské mlieko, obsahuje antibakteriálne látky, čím napomáha hojeniu, čiže bradavku potrieť materským mliekom a nechať zaschnúť. Po zaschnutí potrieť bradavku medom a na miernom slniečku nechať pôsobiť, pred kojením umyť prsník vlažnou vodou. Namiesto medu je možné použiť lanolínovú mastičku, ktorá neškodí bábätku. Bradavky je najlepšie umývať len čistou vodou a potrebujú veľa, veľa vzduchu a byť v suchom prostredí.
Čo sa zatvrdnutí týka správne treba prsia vyprázdňovať, ak by sa prsia začali zapaľovať dobrú službu urobia obklady z tvarohu - natrieť hrubo na gázu a priložiť, pred kojením osprchovať a znovu. Tvaroh ukľudňuje zápal.
evka-janekova
18.07.08,05:07
dakujem za všetky cenné rady.... idem jej volať, hadam jej niečo pomôze...

Pekný dník
Chobot
18.07.08,06:31
Pekný večer všetkým.

Mojej dobrej kamarátke sa v pondelok narodil chlapček... teraz som jej volala, že ako sa majú, a malý dobre a ona zle. Má veľmi veľa mlieka a malý nestíha piť, tak jej zatvrdli prsia a veľmi ju to bolí... Má aj odsávačku, ale máličko jej strieka tak. A bradavky ju bolia, kupila si aj kalciovú mastičku, ale nič, prehĺta slzy, keď malý papá.

No dufam, ze poradíte nejaké rady, ako to mlieko rozbehnút, slubila som jej ze nieco pozistujem.

Chuda moje... :mee: diky moc a papa

Ak chceš dobrú odsávačku, kúp jej elektrickú zn. Medela, majú ich v lekárni a stoja cca 2100 SKK. Saje ako dúha a nemusí sa ručne namáhať. Je to aj na baterky aj na adaptér. Bolestivé bradavky za 2-3 dni pominú, treba to pretrpieť - pomôže namazať si ich pri odsávaní tou spomínanou kalciovou masťou.

Mlieko, čo dieťa nevypije, nech si zmrazí, neskôr sa jej zíde, ak malý bude mať vyššiu spotrebu.
Monika Kováčová
18.07.08,07:21
správne Chobot, elektrická sa mi osvedčila najlepšie.
mimika36
19.07.08,12:22
Ahoj, tvorba mlieka by sa mala upravit, tiez odporucam odsavat- ja som to robila rucne pod teplou sprchou, a nemala som problemy , zeby maboleli ruky:rolleyes:. Bradavky nech si po kazdom kojeni natiera par kvapkami mliecka, kalciovu mast mi zarazili v porodnici, pretoze jej zmyvanie viac poskodi bradavkam, najma ked dieta papa kazde 2-3 hodiny. Nech pouziva bavlnenu podprsenku , ktore prepusta vzduch, ale bo moze byt bez nej ak to nie je bolestive. Na preplnene prsia vraj pomahaju stuene kapustove listy- nech si z nich skusi urobit zabal. To je skusenost inych mamiciek. Ak ma velmi podrazdene bradavky, moze si ich natriet skor mastickou Cicaderma- je na baze vazeliny a byliniek a naozaj upokoji pordazdenu pokozku. Samozrejme aj toto sa zmyva ale ide to dole lahsie ako kalciova mast.papa
jarosenka
20.07.08,18:41
Ahoj Evka,
tiež som mala rovnaký problém ako tvoja kamarátka a ako vidím, sme z rovnakého mesta, tak pridám skúsenosť z našej pôrodnice. Ja som si zo začiatku nevedela mlieko odsávať sama a tak som doslova otravovala sestričky na oddelení (nie novorodeneckom, ale pôrodníckom), aby mi mlieko odsali. Hanba išla bokom, tie prsia som mala príšerné. Každé 2 - 3 hodiny som nakojila malého a potom šup za sestričkou. Tá mi prsia rozmasírovala mastičkou a odstriekala všetko mlieko. Mlieko sa pekne spustilo, prsia zmäkli a popritom som sa naučila odstriekavať ručne aj sama. Po oboch pôrodoch som išla domov s tým, že prsia boli celkom ok. A ani raz sa mi nestalo, že by ma sestrička odmietla. Predsa len, majú prax a vedia, či sú prsia už vyprázdnené. A pomedzi odstriekavania som nosila v podprsenke čistú bavlnenú plienku a snažila sa mať prsia v teple. Na oddelení majú aj horské slnko, ktorým sa dajú prsia nahriať pred odstriekavaním, to tiež pomáha. Len pozor, nespáliť sa, čo sa mne podarilo. Po pôrode som prišla domov ako z dovolenky od mora.;)
Držím kamarátke palce. To dojčenie nie je zo začiatku vôbec žiadna sranda, ale teraz mi je občas ľúto, že chalani sú už veľkí. Bolo to krásne.
feron
21.07.08,05:45
Dufam, že Vám to dopadne dobre, v tejto súvislosti ma však napadá, čo iní asi nepísali. Totižto v pôrodnici majú personál, ktorí sa má vyznať a starať. Kde sú, prečo mamičke ešte nepomohli? Sám robím v zdravotníctve a tieto veci ma štvú, ale asi kým nebudú aktívni pacienti, personál nemá čo na sebe meniť. My sme 2x rodili v super pôrodnici (a nestálo to ani korunu navyše), tam sestrička aj lekár aktívne chodili, a zvlášť za prvorodičkami, či niečo nepotrebujú, nehovorím o ich samozrejmej aktivite, keď dieťatko dlhšie plakalo. Asi si treba vyberať osvedčené pôrodnice, alebo nútiť (bohužiaľ) ten personál, ktorý vám je k dispozícii, oni totiž veľa vecí vedia, ale nemajú ochotu. Ešte raz mamičke aj dieťatku prejem všetko dobré.
Magduš
21.07.08,12:29
Veľa prvorodičiek prežíva rovnaké problémy niektorej sa tvorí nadmerné množstvo mliečka a niektorá zbytočne prikladá. Mala som šťastie v tom že som mala dostatok mlieka ale dcéra sa narodila s nižšou hmotnosťou, preto zo začiatku nemala také nároky. Napapala sa z jedného prsníka a druhý sa už nedostal na rad. Veru aj ja som musela volať sestričku o pomoc. Každý deň prišla pomáhať a domov mi nabalili fľašu aby som odsávala a dala mlieko do mrazničky. Medzitým sa mi narodila malá neter, ktorej mamička nemohla dať materské mlieko a naraz som kojila dve deti. To bola radosť aj pre mňa aj pre švagrinú. Neskôr musela kupovať a zarábať mlieko ale ja som svoju dcéru a neskôr aj syna kojila rok.
stanco007
14.10.10,04:59
Chcem sa opytat, ze ako dlho bolia tie bradavky, nakolko manzelka koji uz 9 den od narodenia maleho a stale hovori, ze ju strasne bolia bradavky pri kojeni. Ze je to horsie ako kontrakcie... Bradavky ma popraskane a prvidelne si ich natiera nejakou spec. mastou ale zatial ju stale bolia. Kupil som uz aj par tipov tych ochran bradaviek ale ani jeden tip sa jej neda uplne zatlacit na doraz na bradavku a maly pokial ma v tej ochrane mlieko, tak potaha a potom len place... Dalsia vec je, ze maly cez den vymysla a nenaje sa poriadne... Kusok sa napapa a poto sa len s bradavkou ako keby hral... Budi sa casto a place. Ale ako pride vecer a noc tak je to ok... Pospi aj 4-5hod, min 3hod., napapa sa a spi pekne dalej... Len ten den... Ale ma len 8 dni, tak si asi este musi len zvyknut... A este ma napadla jedna vec... On si po papani vobec neodgrgne mliecko... Este ani raz... Lekar povedal, ze to nemusi robit pokial sa nenataha vzduchu... Mate s tym tiez skusenosti???
ErinErin
14.10.10,08:29
Chcem sa opytat, ze ako dlho bolia tie bradavky, nakolko manzelka koji uz 9 den od narodenia maleho a stale hovori, ze ju strasne bolia bradavky pri kojeni. Ze je to horsie ako kontrakcie... Bradavky ma popraskane a prvidelne si ich natiera nejakou spec. mastou ale zatial ju stale bolia. Kupil som uz aj par tipov tych ochran bradaviek ale ani jeden tip sa jej neda uplne zatlacit na doraz na bradavku a maly pokial ma v tej ochrane mlieko, tak potaha a potom len place... Dalsia vec je, ze maly cez den vymysla a nenaje sa poriadne... Kusok sa napapa a poto sa len s bradavkou ako keby hral... Budi sa casto a place. Ale ako pride vecer a noc tak je to ok... Pospi aj 4-5hod, min 3hod., napapa sa a spi pekne dalej... Len ten den... Ale ma len 8 dni, tak si asi este musi len zvyknut... A este ma napadla jedna vec... On si po papani vobec neodgrgne mliecko... Este ani raz... Lekar povedal, ze to nemusi robit pokial sa nenataha vzduchu... Mate s tym tiez skusenosti???

Novorodenec môže prespať aj celý deň - a budí sa len na papanie. Náš syn si tiež neodgrgol po papaní a bol v poriadku. Papal hodinu - v hodinových intervaloch... :D
Bradavky bolia, kým sa "neotužia" - nezvyknú si na dojčenie. Mne to trvalo tak 6 týždňov. Zachránila ma mastička Hemagel. Keď som si to dala po kojení, do nasledujúceho (o cca hodinu) som mala skutočne menšie bolesti. Pred kojením som si to oplachovala.
Pomohla mi poloha na kojenie na boku - mamička si ľahne na bok a bábätko si dá do rovnakej polohy.

Keď som si nebola istá, volala som aj laktačným poradkyniam - zavolanie je zdarma, domov k vám prídu za poplatok podľa dohody:
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/poradkyne-mamily
Poradila mi to kamoška, ktorá v pohode kojila svoje 3 deti, ale štvrté malo problémy. Problémy nemusia byť len u neskúsených... :)