chandler
17.07.08,21:52
Mozete mi prosim povedat do akej vysky ma vplyv mzdy na buduci dochodok?
Predpokladam ze ak niekto zaraba par rokov pred dochodkom 100tis mesacne tak sice plati obrovske odvody do socialnej ale v skutocnosti bude mat taky isty dochodok ako ten co ma plat 70tis.? a by ma zaujimalo kde je ta hranica kde sa to uz nemeni, pripadne kde sa to da naist alebo ako sa pocita.
Jozef Mihál
17.07.08,19:57
Prečítajte si články na mojom blogu http://mihal.blog.sme.sk/r/22332/Dochodky.html
chandler
17.07.08,19:58
fuuu... dakujem, musim vsetko precitat? je toho strasne vela :)
Modroocko
17.07.08,20:02
fuuu... dakujem, musim vsetko precitat? je toho strasne vela :)

A najlepšie na tom je, že kým pôjdeš do dôchodku, už to nemusí platiť ;)
chandler
17.07.08,20:10
:)
nejde o mna... v nasej rodine co ja viem sa ziadny muz dochodku nedozil, takze ja sa tym moc netrapim, navyse je to daleko a je mi uplne jasne ze sa to dovtedy zmeni este asi 8 krat.
ide o to kolko je navyhodnejsie vyplacat cloveku par rokov pred dochodkom, aby neplatil zbytocne vysoke odvody ktore sa mu potom neprejavia na dochodku. to radsej moze dostat zvysok v hotovosti a zaplatit len 19% dan.
chandler
17.07.08,20:15
uz som to precital ale nie je mi jasne ci ten POMB nesmie byt vyssi ako 3 celkovo za cely cas alebo ani v jednom roku. z toho by mi vychadzalo ze mat vyssi plat ako 3 nasobok priemerneho prijmu sa neoplati
wagner
17.07.08,20:27
Výšku platu si môžeš určiť aj podľa toho, z akej najvyššej sumy soc.poisťovňa určuje výšku odvodov. Aj keď - ale to si zas musíš pozrieť v zákone, koľko % zo sumy sa v ktorom roku odratáva a koľko sa zas pokiaľ nemá niekto príjem pre odvody podľa priemerného ročného zárobku - vyrovnáva. Presne to stanovuje zákon a asi som to pre človeka neznalého zákona napísala nezrozumiteľne.Doporučujem pozrieť si zákon o sociálnom poistení a tam sa to presne dočítaš.
Modroocko
17.07.08,20:32
z toho by mi vychadzalo ze mat vyssi plat ako 3 nasobok priemerneho prijmu sa neoplati

Ale takému človeku sa zase oplatí byť v druhom pilieri ;)
chandler
17.07.08,20:38
Ale takému človeku sa zase oplatí byť v druhom pilieri ;)

no ked ma par rokov do dochodku tak uz nie...
takze sa neda zarabat cely zivot priemer a v poslednych 4 rokoch mat 4 nasobok priemeru a tym si nahnat peniaze na dochodok, vsak? lebo sa z kazdeho roka zapocita len 3nasobok priemerneho platu.
chandler
17.07.08,20:39
Výšku platu si môžeš určiť aj podľa toho, z akej najvyššej sumy soc.poisťovňa určuje výšku odvodov. Aj keď - ale to si zas musíš pozrieť v zákone, koľko % zo sumy sa v ktorom roku odratáva a koľko sa zas pokiaľ nemá niekto príjem pre odvody podľa priemerného ročného zárobku - vyrovnáva. Presne to stanovuje zákon a asi som to pre človeka neznalého zákona napísala nezrozumiteľne.Doporučujem pozrieť si zákon o sociálnom poistení a tam sa to presne dočítaš.

nie som si uplne isty ci ten zakon pochopim ked som nepochopil ani tuto vetu :)
Modroocko
17.07.08,20:44
no ked ma par rokov do dochodku tak uz nie...


A prečo by nie?
Čo je lepšie: Nechať ich štátu - dojnej krave sociálnej poisťovni - alebo radšej svojim vlastným potomkom ?
Modroocko
17.07.08,20:49
takze sa neda zarabat cely zivot priemer a v poslednych 4 rokoch mat 4 nasobok priemeru a tym si nahnat peniaze na dochodok, vsak? lebo sa z kazdeho roka zapocita len 3nasobok priemerneho platu.

Pochopil si to správne. Zvýšením vymeriavacieho základu nad 3-násobok priemeru v posledných rokoch pred odchodom do dôchodku nič nevyriešiš. Aj keď - určitý vplyv na zvýšenie dôchodku to bude mať. Ale načo platiť na dôchodkové poistenie viac, ako je nutné?
Jozef Mihál
17.07.08,21:19
... nie je mi jasne ci ten POMB nesmie byt vyssi ako 3 celkovo za cely cas alebo ani v jednom roku...

POMB nesmie byť vyšší ako 3 (priemer od r.1984 do predposledného roku)

a OMB takisto nemôže byť vyšší ako 3 (jednotlivé roky).

Jedna zásadná vec: Neoplatí sa snažiť v roku, v ktorom sa ide do dôchodku. Pretože posledný rok sa vo výpočte POMB nezohľadňuje.

Príklad: Ak žiadam o dôchodok v roku 2010, tak v roku 2010 je nezmysel snažiť sa o čo najvyšší príjem - zaplatené odvody vyletia hore komínom. Rozhodujúce pre výpočet POMB sú roky 1984 až 2009.
chandler
18.07.08,07:11
A prečo by nie?
Čo je lepšie: Nechať ich štátu - dojnej krave sociálnej poisťovni - alebo radšej svojim vlastným potomkom ?

aha, takto som sa na to nepozeral, mozno to stoji za uvahu..
chandler
18.07.08,07:18
Pochopil si to správne. Zvýšením vymeriavacieho základu nad 3-násobok priemeru v posledných rokoch pred odchodom do dôchodku nič nevyriešiš. Aj keď - určitý vplyv na zvýšenie dôchodku to bude mať. Ale načo platiť na dôchodkové poistenie viac, ako je nutné?

ta posledna veta ma zaujima... kolko je nutne? ja si neplatim teraz ziadne dochodkove poistenie... ale asi by som si mal, len neviem kolko je nutne... minimalny plat alebo priemerny plat... asi minimalny, kto vie ako to bude o 30 rokov vsetko. napr. si platim tych 12tis rocne do III.piliera ale uz si to nemozem odpocitat z dani :( a zacal som s tym len kvoli tomu.
chandler
18.07.08,07:21
p.Mihal
dakujem, za informacie, uz je mi to jasne. teda skoro jasne :)
Modroocko
18.07.08,07:32
ta posledna veta ma zaujima... kolko je nutne? ja si neplatim teraz ziadne dochodkove poistenie... ale asi by som si mal, len neviem kolko je nutne... minimalny plat alebo priemerny plat... asi minimalny, kto vie ako to bude o 30 rokov vsetko. napr. si platim tych 12tis rocne do III.piliera ale uz si to nemozem odpocitat z dani :( a zacal som s tym len kvoli tomu.

Neviem, koľko ti chýba do dôchodku, ale dovolím si povedať, že na túto otázku ti momentálne nikto nedokáže zodpovedne odpovedať. Určite sa podmienky pre odchod do dôchodku aj jeho výpočet budú ešte x-krát meniť. Dnes je výška dôchodku stanovená zásluhovo - čím viac zarobíš, tým vyšší by mal byť tvoj dôchodok (až na to obmedzenie - ale ten strop si už asi pochopil). Ako som povedala, kto má enormne vysoké príjmy zo závislej činnosti - určite by si ich mal odkladať prostredníctvom druhého piliera na svoj osobný účet.
Ale ja osobne predpokladám, že zásluhovosť v prvom pilieri bude raz zrušená, pretože pri momentálnom demografickom vývoji nemá veľkú budúcnosť. A bude to tak, ako bolo kedysi, bohatší budú prispievať na dôchodky tým chudobnejším.
chandler
18.07.08,08:09
modroocko,
ja vlastne ani neviem kedy sa chodi do dochodku, ale odhadujem ze mam este nejakych 30 rokov :(
to ze sa ta zasluhovost bude asi znizovat alebo zmizne uplne sa mi zda byt celkom rozumny predpoklad...
ja mam s.r.o. a momentalne som nezamestnany a vyplacam si zisk.. ale planujem sa zamestnat v tej s.r.o. a vyplacat si nejaku mzdu... asi minimalnu podla toho co hovoris. len este musim na to pozret aj z pohladu nejakych hypotek a uverov.
Modroocko
18.07.08,08:41
30 rokov je ešte strašne dlhá doba. Závisí len od teba, či sa chceš spoľahnúť na štát, alebo len na seba, prípadne, či využiješ obe možnosti. Čiste teoreticky - do SP nemusíš platiť vôbec nič, ale potom ani odtiaľ nemôžeš očakávať žiadne plnenia - a dôchodok už vôbec nie. Ale pokiaľ ty sám si vieš svoje financie odkladať a zhodnotiť tak, že dôchodok od štátu ani nebudeš potrebovať, nič ti nebráni, ani si tak urobil. Jediné, čo musíš platiť, je zdravotné poistenie (a dane samozrejme), tomu sa nevyhneš.
chandler
18.07.08,09:05
no ved to, tazko to je vediet co bude.. keby som bol zdravy a mal dost roboty tak dochodok nepotrebujem.. len ci to tak bude..
Andyke
18.07.08,09:13
Neviem či si ženatý, ale keď náhodou sa Ti niečo stane...
nebudeš poberať zo Soc.poisť. inval.dôchodok ( a na to najhoršie nech ani človek nepomyslí - čo Tvoja manželka a deti? Keď nechceš platiť sociál.poistenie tak nebudú mať nárok napr. ani na vdovský ani sirotský dôchodok) Človek nikdy nevie...
chandler
18.07.08,09:47
ved to, zenaty nie som ... ale co ak nahodou budem
pravdu mas