stanuss
18.07.08,06:26
Ahoj poraďáci potrebujem súrne poradiť vo vážnej veci.
Dnes bol za mnou zamestnanec, že chce skončiť PP dohodou. To je všetko OK lenže pri jeho spise som narazila na jeden problém.
On bol totiť v roku 2005 dlhodobo PN a k 18.03.2005 poslal ukončenie PN s tým, že od uvedeného dátumu mu priznávajú ID o viac ako 70 %.Je o tom aj rozhodnutie od Soc.poisťovne.
Lenže v dokladoch som našla, že mu bývalá kolegyňa odoslala odhlášku ako ukončenie PP na Sociálnu aj zdravotnú poisťovňu k uvedenému dátumu. Lenže uvedený zamestnanec nemá fyzicky vystavenú ani podpísanú dohodu o skončení PP a tiež zápočet rokov. Nenašla som, že by mu bolo vyplatené odchodné pri prvom skončení pp po nadobudnutí nároku na ID.A tiež ho nemám už vedeného ani PC ako zamestnanca.
Prosím poradte, ako to vyriešiť? Myslím, že tam malo byť prerušenie nástupom na ID.Prosím súrne poradiť.
Ďakujem.
stanuss
18.07.08,07:26
Prosím to mi nevieme nikto poradiť alebo kde sa mám opýtať?
nesca
18.07.08,11:34
Veľmi tomu nerozumiem,teda rozumiem, ale nechápem.A to Vám od roku 2005 nechýbal? Nemáš ho vedeného v PC v programe,t.z.,že asi fakt skončil,možno ste nezaložili kópie výpovedí.Veď nie je možné, aby bol niekto niekde zamestnaný,3 roky neprišiel do práce a nikto nič?Alebo chodil do roboty a potom komu ste vyplácali jeho mzdu? Je to nejako strašne zamotané.A tiež mi nie jasné,prečo mu v tej dobe hneď dávali výpoveď,veď on mohol robiť ďalej len by mu krátili výšku dôchodku,ak sa nemýlim.Od 2006 môžu inv.dôchodcovia robiť koľko vládzu a nikto neskúma výšku zárobku.Fakt neviem ako pomôcť,treba zistiť,čo sa s tým človekom dialo v rokoch 2005-2008
stanuss
21.07.08,04:35
Dotyčný zamestnanec bol celý čas na invalidnom dôchodku.
nesca
21.07.08,05:52
A to bol celý čas doma a vôbec nechodil do práce? Netrápilo ho,že sa tri roky neozval?Pravdepodobne mal tiež predstavu,že keď je na ID nemôže robiť.Ak bol odhlásený v ZP,platil si odvody za seba sám,asi ťažko.Od koho ich budú vymáhať?Podpísať s ním výpoveď a antidatovať?Je to divné a zamotané.Nech poradia skúsenejší,u nás je strašné počasie,nemám chuť ani premýšľať
Jana Motyčková
21.07.08,06:29
To, že poberá ID, nie je dôvod, aby nechodil do práce. Buď teda bol skončený PP, alebo mal 3 roky absenciu, alebo z akého dôvodu nechodil do práce - to musíe zistiť vy.
stanuss
21.07.08,06:46
Nechodil, nemohol pracovať lebo zdravotný stav mu to nedovoloval.A myslel si že má prerušenie.Nemal absenciu- nenašla som.Teraz by chcel pracovať ale bližie pri svojom bydlisku.
Ako to poriešiť!!! Čo by ste urobili na mojom mieste? Čo s poisťovňami? Ak bol odhlásený a nemal byť.
Ďakujem.
nesca
21.07.08,07:27
Tak v tomto prípade je fakt každá rada drahá.Chybu ste spravili vy,že ste ho poodhlasovali bez nejakého náležitého podkladu-výpoveď,dohoda...,ukončenie Pn a nástup na Id nie je dôvod.Ak by ste to neurobili,zistíte skôr, že má absenciu a riešite to.A chybu urobil aj ten truľko,ukončím PN získam ID a o zamestnanie sa viac nestarám?To, že sa zdravotne necítil v poriadku ,ho myslím neospravedlňuje.Má nejakú rodinu,telefón,zavolá do roboty apod.Momentálne vidím najväčší problém v ZP.Bude treba vypočítať odvody za zameškané roky,sadnúť si s daným pánom a nejako sa dohodnúť na ich zaplatení.Ináč ma udivuje,že naňho ešte neprišli,jedine, že by si platil? Ak máte nejakú známu v jeho ZP,tak na tajnáša zistiť čo sa s ním dialo v ich evidencii za dané roky.Chyba je obostranná,nejako sa dohodnúť...,fakt neviem