bettylou
26.08.10,17:37
vďaka za názor Alabut
buchač
26.08.10,17:17
Svokra sa dozila 84 rokov. Svagrina, ktora sa o nu starala jej nedala vypit, manzelka ano. Svokra vzdy ozila a patricky preberala jedna radost. Dalsi osemdesiatnik po tazkom uraze, ktoreho navstevujem, sa potesi psychicky aj fyzicky, ked mu donesiem neriedenu domacu tak od 65% vyssie. Dalsia cula stara pani si vzdy so mnou vypije, ked sa stretneme, pracuje od rana na poli, beha na bycikli, chodi na huby. Dalsi sa mi pri pohariku postazoval, ze uz po sedemdesiatpatke nevladze pracovat na poli ako za mlada.Poznam dvoch osemdesiatnikov, ktori nepiju, jednej harasi v makovici, druhy viac lezi, ako chodi. Tak teraz neviem. Osobna skusenost hovori za alkohol, najma v starom veku, doktori vrcia naopak. Sam som dlhe roky nepil a neobisli ma civilizacne choroby, tak som tuto nepostradatelnu pozivatinu opat zaradil do jedalneho listka, samozrejme nie kupovany priemyselny maglajz, ktorym ma chce spolocnost legalne otravit a este si pyta poriadne zaplatit, ale cisty domaci produkt vyrobeny s laskou a nehou za cisteho mesacneho svitu, cvrlikania cvrlikov, spevu vtakov a spokojneho chrochtania divocakov. :-)

...hm ...

piť ......
opiť.....
vypiť ...
napiť ...
prepiť...

Všade je ten základ , od ktorého sa to alebo ono slovíčko , výraz odvíja ..
Nedalo mi , musím sa zapojiť a aj spýtať ...

Nie je náhodou medzi týmito výrazmi rozdiel ???...a markantný teda dosť ...
cathyc
27.08.10,04:41
je mi zlee...

predaj alkoholu by mal byť ilegálny a tvrdo postihovaný, tak ako drogy. To si viete predstaviť, koľko by sa fetovalo, keby boli drogy legálne a zdaňované tak ako alkohol. Lenže štáty majú z alkoholu poriadne príjmy aj keď je to veľmi krátkozraká politika.
ale štáty by mali nenormálne príjmy aj z voľného predaja drog, lenže treba mať aj nejaké bokovky...z čoho by politici žili? Z tých malých poslaneckých platov a dozorných rád? Preto sú drogy zakázané a cigarety a alkohol nie. Ja by som nezakazovala nič. Niekedy si asi človek potrebuje prejsť svojím peklom na zemi v podobe závislostí, aby vedel čo je tma. Závislosť je aj telka a veru nik ju nezakazuje.
bettylou
27.08.10,05:01
to cathyc a alabut

to je téma pre pomoc ľuďom, ktorí chcú skončiť s alkoholom a potrebujú radu, pomoc, info a podporu. Tiež pre ľudí, ktorí trpia od alkoholikov, ktorých majú v rodine, okolí atď. Tak prosím nevypisujte ch..j..viny. Kopec alkoholikov, detí a matiek trpí, lebo sú trýznení a bití a majú právo na normálny život, len nevedia ako sa tej pliagy zbaviť. Tu ide o chorobu.

Založte si novú tému Alkohol ako liek ak vám o to ide a nepropagujte tu chľast.

to cathyc: cit. musí prejsť osobným peklom...
heej?? a prečo musia prejsť osobným peklom tí, ktorých napr. zrazili autom a sú mŕtvi alebo doživotne postihnutí a už nikdy nebudú chodiťa ich rodiny, deti...? Alebo by tvoje školopovinné decká chodili domov opité, a už v 15tich by z nich boli dementi a kriminálnici, lebo alkohol je fajn, len oni sa nestihli vzdelať? A never, tomu že by si to vedela ustriehnuť, keby nič nebolo zakázané.
To by si brala ok, kebyže sa to stane v tvojej rodine a ďalej by si tu písala takéto názory?

apropo a koľkí z nich pili tie úžasné domáce... a čo im to pomohlo? Aj tak havarovali, dokaličili si seba, rodiny...
buchač
27.08.10,05:19
...
...
apropo a koľkí z nich pili tie úžasné domáce... a čo im to pomohlo?

mimotemy

...a poviem Ti ... ???

Poniektorí ........"len" oslepli ...
Poniektorých....."len" pochovali ...
cathyc
27.08.10,05:58
to cathyc a alabut

to je téma pre pomoc ľuďom, ktorí chcú skončiť s alkoholom a potrebujú radu, pomoc, info a podporu. Tiež pre ľudí, ktorí trpia od alkoholikov, ktorých majú v rodine, okolí atď. Tak prosím nevypisujte ch..j..viny. Kopec alkoholikov, detí a matiek trpí, lebo sú trýznení a bití a majú právo na normálny život, len nevedia ako sa tej pliagy zbaviť. Tu ide o chorobu.

Založte si novú tému Alkohol ako liek ak vám o to ide a nepropagujte tu chľast.

to cathyc: cit. musí prejsť osobným peklom...
heej?? a prečo musia prejsť osobným peklom tí, ktorých napr. zrazili autom a sú mŕtvi alebo doživotne postihnutí a už nikdy nebudú chodiťa ich rodiny, deti...? Alebo by tvoje školopovinné decká chodili domov opité, a už v 15tich by z nich boli dementi a kriminálnici, lebo alkohol je fajn, len oni sa nestihli vzdelať? A never, tomu že by si to vedela ustriehnuť, keby nič nebolo zakázané.
To by si brala ok, kebyže sa to stane v tvojej rodine a ďalej by si tu písala takéto názory?

apropo a koľkí z nich pili tie úžasné domáce... a čo im to pomohlo? Aj tak havarovali, dokaličili si seba, rodiny...
apropó evidentne ma vôbec nepoznáš a túto tému nečítaš od začiatku. Inak by si vedela, že som ako dieťa bola tiež obeťou alkoholizmu v rodine v ktorej som vyrastala. Takže viem veľmi dobre čo je to peklo. Pre mňa to znamenalo vytvoriť si určitý vzťah k alkoholu...nepijem , ale ani neodsudzujem tých čo pijú, lebo viem veľmi dobre, že im je z toho tiež veľmi ťažko, z tej bezmocnosti. Začali však dobrovoľne a dobrovoľne sa z toho aj musia dostať, nik ich k tomu nemôže prinútiť. Takže zakazovanie zvýši len apetít. Okrem toho mám dve deti z toho jedno dopelé a viem veľmi dobre aj to, že ak sa deťom človek nevenuje a nepodporuje ich v každom smere utiekajú sa k alkoholu, drogám a počítačom.... Len dostatok pozornosti zo strany rodičov poprípade aj starých rodičov je liekom na tieto pliagy. Moje deti našťastie tej pozornosti a podpory majú habadej, aj keď im ju musím dávať iba ja, takže pomôcky pre zvládanie života vo forme závislostí, nepotrebujú. Takže Ťa poprosím neposudzuj keď nepoznáš a dovoľ aj iným vyjadriť svoj názor. Conan X položil otázku a očakáva rôzne názory, ak nie, tak odpovedať si mohol aj sám.
Môj názor je, že žiaden zákaz ešte nezabránil jeho porušovaniu a celé riešenie problému je dostať sa z kolotoča komercie a závislostí. Zhromažďovanie nepotrebných vecí nás udržiava dlhé hodiny v zamestnaní a strese. Nedostatok času stráveného s deťmi a so sebou samým, práve z dôvodu honobenia je spúšťačom barličiek, ktoré nás strhávajú dolu. Výsledkom sú hromady zničených životov, partnerstiev a vyprahnutých detských dušičiek. Nie alkohol a drogy su tým zlom...to sú len prostriedky na zlo, ale naša honba za mamonom je tým pravým zlom, ktoré tíško stojí v pozadí a tvári sa ako nezaujatý pozorovateľ svojho diela.
bettylou
27.08.10,08:36
Čítam túto celú tému od začiatku, ale nepamätám si všetkých osobne.
A nemáš pravdu, nie každý začal dobrovoľne.

Aj keď si o tvojich príspevkoch myslím svoje. Verím, že každého príspevky, teda aj tvoje, tu niekomu pomôžu, ale svoj názor nemením. Nikdy.

Nech každý deň len triezvym okom vidím. Žijem totiž v dennodennej realite a vidím, čo sa deje a aké sú praktiky.
cathyc
27.08.10,09:21
Čítam túto celú tému od začiatku, ale nepamätám si všetkých osobne.
A nemáš pravdu, nie každý začal dobrovoľne.

Aj keď si o tvojich príspevkoch myslím svoje. Verím, že každého príspevky, teda aj tvoje, tu niekomu pomôžu, ale svoj názor nemením. Nikdy.

Nech každý deň len triezvym okom vidím. Žijem totiž v dennodennej realite a vidím, čo sa deje a aké sú praktiky.
v pohode, na svoj názor máš nárok a ja tiež. Našťastie to čo mi BOH dal, mi žiaden človek vziať nemôže a týmto končím rozhovor s Tebou, lebo ani mne a ani Tebe neprináša úžitok.
alabut
27.08.10,10:08
Cim viac drazie alkohol, tym viac trpia rodiny alkoholikov. Co sa tyka havarii a nehod, viac mrtvych a zranenych je pri havariach a nehodach triezvych. Alkoholici aspon platia spolocnosti nemale sumy, z ktorych je mozne financovat vzniknute problemy. Triezvi? Peknym prikladom je Rasto Zitny a pod. Zabije, zrani, veselo si pobehuje. Triezvi vobec nejdu prikladom. Ak sa zakaze alkohol, ludia si najdu ine drogy, huby, rastliny na marnenie casu. Mna zaraza, ze kazdy utoci proti alkoholizmu a nie proti pricinam, ktore ho vyvolavaju. A kde sa podela cirkev? Postavili podla Mikloska 300 kostolov a 1500 far, kde su nejake vysledky pri umravnovani nasich divochov? Alkoholizmus je spolocenska objednavka, to by museli prestat pit Slota a obdobny vykvet naroda. Radsej sa kazdy odbavuje na chudakoch. :-)
buchač
27.08.10,10:17
Cim viac drazie alkohol, tym viac trpia rodiny alkoholikov. Co sa tyka havarii a nehod, viac mrtvych a zranenych je pri havariach a nehodach triezvych. Alkoholici aspon platia spolocnosti nemale sumy, z ktorych je mozne financovat vzniknute problemy. Triezvi? Peknym prikladom je Rasto Zitny a pod. Zabije, zrani, veselo si pobehuje. Triezvi vobec nejdu prikladom. Ak sa zakaze alkohol, ludia si najdu ine drogy, huby, rastliny na marnenie casu. Mna zaraza, ze kazdy utoci proti alkoholizmu a nie proti pricinam, ktore ho vyvolavaju. A kde sa podela cirkev? Postavili podla Mikloska 300 kostolov a 1500 far, kde su nejake vysledky pri umravnovani nasich divochov? Alkoholizmus je spolocenska objednavka, to by museli prestat pit Slota a obdobny vykvet naroda. Radsej sa kazdy odbavuje na chudakoch. :-)

mimotemy
nerieš , nechaj tak ...;)
Mýliš sa vo viacerých bodoch , trochu pletieš jablká a hrušky ...
A to sa ani pri pálení domácej pálenky nemá robiť ...:rolleyes:...beteha potom z toho vznikne ...:D
Conan X
27.08.10,14:28
to cathyc a alabut

to je téma pre pomoc ľuďom, ktorí chcú skončiť s alkoholom a potrebujú radu, pomoc, info a podporu. Tiež pre ľudí, ktorí trpia od alkoholikov, ktorých majú v rodine, okolí atď. Tak prosím nevypisujte ch..j..viny. Kopec alkoholikov, detí a matiek trpí, lebo sú trýznení a bití a majú právo na normálny život, len nevedia ako sa tej pliagy zbaviť. Tu ide o chorobu.

Založte si novú tému Alkohol ako liek ak vám o to ide a nepropagujte tu chľast.

to cathyc: cit. musí prejsť osobným peklom...
heej?? a prečo musia prejsť osobným peklom tí, ktorých napr. zrazili autom a sú mŕtvi alebo doživotne postihnutí a už nikdy nebudú chodiťa ich rodiny, deti...? Alebo by tvoje školopovinné decká chodili domov opité, a už v 15tich by z nich boli dementi a kriminálnici, lebo alkohol je fajn, len oni sa nestihli vzdelať? A never, tomu že by si to vedela ustriehnuť, keby nič nebolo zakázané.
To by si brala ok, kebyže sa to stane v tvojej rodine a ďalej by si tu písala takéto názory?

apropo a koľkí z nich pili tie úžasné domáce... a čo im to pomohlo? Aj tak havarovali, dokaličili si seba, rodiny...úplne súhlasím lebo tu ide o alkohol a závislosť .......
Conan X
27.08.10,14:38
Cim viac drazie alkohol, tym viac trpia rodiny alkoholikov. Co sa tyka havarii a nehod, viac mrtvych a zranenych je pri havariach a nehodach triezvych. Alkoholici aspon platia spolocnosti nemale sumy, z ktorych je mozne financovat vzniknute problemy. Triezvi? Peknym prikladom je Rasto Zitny a pod. Zabije, zrani, veselo si pobehuje. Triezvi vobec nejdu prikladom. Ak sa zakaze alkohol, ludia si najdu ine drogy, huby, rastliny na marnenie casu. Mna zaraza, ze kazdy utoci proti alkoholizmu a nie proti pricinam, ktore ho vyvolavaju. A kde sa podela cirkev? Postavili podla Mikloska 300 kostolov a 1500 far, kde su nejake vysledky pri umravnovani nasich divochov? Alkoholizmus je spolocenska objednavka, to by museli prestat pit Slota a obdobny vykvet naroda. Radsej sa kazdy odbavuje na chudakoch. :-)ale aj toto o ľudoch veď človek ktorý prežije peklo z alkohol je iný ako ten čo len popíja..ale prečo nezačať proti tomu bojovať ako spoločnosť lebo chceme aby prežili to peklo aj naše deti ...či to je alkohol alebo drogy atdˇ...aj včera sme mali A-klub a ľudia len pribúdajú a chcú niečo stým robyť..veď to len dalej ide k horšiemu ...a nech nás nezaujíma štát lebo v tomto nespravý nič....
alabut
27.08.10,15:34
Stat moze z dani vybratych na alkohole urobit vela - osveta v skolach, plati cirkevnych lajdakov, vojakov, policiu. Dnesni rodicia pracuju od rana do vecera na ten isty standard ako pred rokmi, mnohokrat v sobotu, prat, varit, na vychovu im vela casu neostava.
bettylou
27.08.10,16:58
Stat moze z dani vybratych na alkohole urobit vela - osveta v skolach, plati cirkevnych lajdakov, vojakov, policiu. Dnesni rodicia pracuju od rana do vecera na ten isty standard ako pred rokmi, mnohokrat v sobotu, prat, varit, na vychovu im vela casu neostava.

hej, len kto bude tú osvetu robiť, keď budú všetci popíjať, aby bolo na osvetu..:D:---

vodu káže víno pije - to tu už raz hádam bolo
Danila
27.08.10,18:48
Ak má problém z alkoholom už teraz tak treba to riešiť hned´lebo už potom bude už neskoro a kamaráti mu nepomôžu len budehoršie treba sa ísť poradiť z odborníkom a uvidíte čo Vám povie lebo ak neni alkoholik a chodí domov opitý?..ak Vám môžem poradiť chodte sním k psychológovy alebo psychiatrovi.....Conan X, vážne ma už srdíš.;) S alkoholom si sa vysporiadal a teda verím, že toto, čo tu potíš pravopisne a štylisticky je manéver na ukážkovú hodnotu postalkoholika.:) A skĺzol si k absolútnym drístom, lebo všetko k téme bolo napísané. Že nie je alkoholik tvrdí len mladý opilec, ako každý opilec. Matka veľmi dobre vie, čo treba robiť, ak ho už raz vyhodila. A je dospelý, tak na psychiatriu trafí aj sám. Takže suma sumárum, ak sa nepôjde liečiť dobrovoľne, vyhodiť ho z domu ešte raz a otvoriť dvere až vtedy, keď príde prosiť o pomoc na kolenách. A nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Pravdu máš.:rolleyes:
Danila
27.08.10,19:04
hej, len kto bude tú osvetu robiť, keď budú všetci popíjať, aby bolo na osvetu..:D:---

vodu káže víno pije - to tu už raz hádam boloHodila si mi rukavicu, takže ju zodvihnem. Osvetu by mali robiť tí, čo neslopú,/ teda aspoň dúfam/ sedia na dobre platených miestach, majú prísun bubákov z eurofondov ku tomu osvetovému ničnerobeniu určených. Len netuším, či už boli tí osvetári aspoň na Luníku IX, postrehla som tam v ihličkách pobehovať len štátnu tajomníčku MPSVR.;)
bettylou
27.08.10,20:34
Hodila si mi rukavicu, takže ju zodvihnem. Osvetu by mali robiť tí, čo neslopú,
to nám je jasné
/ teda aspoň dúfam/ sedia na dobre platených miestach, majú prísun bubákov z eurofondov ku tomu osvetovému ničnerobeniu určených. Len netuším, či už boli tí osvetári aspoň na Luníku IX, postrehla som tam v ihličkách pobehovať len štátnu tajomníčku MPSVR.;)

Moja reakcia o osvete bola na Alabutov príspevok, že štát má dosť peňazí na osvetu proti alkoholu práve z alkoholu. :)
cathyc
28.08.10,04:08
ale aj toto o ľudoch veď človek ktorý prežije peklo z alkohol je iný ako ten čo len popíja..ale prečo nezačať proti tomu bojovať ako spoločnosť lebo chceme aby prežili to peklo aj naše deti ...či to je alkohol alebo drogy atdˇ...aj včera sme mali A-klub a ľudia len pribúdajú a chcú niečo stým robyť..veď to len dalej ide k horšiemu ...a nech nás nezaujíma štát lebo v tomto nespravý nič....
Aj matka Tereza povedala...nevolajte ma na pochod proti vojne, prídem, keď ma zavoláte na pochod za mier. Boj proti niečomu prináša ešte tvrdší zápas. Je to ako začarovaný kruh. To čo nechceš príde vo väčšej sile.
alabut
28.08.10,05:15
No, niekto musi robit aj odstrasujuci priklad. Ak sa taky nenajde, musi sa vyrobit.
bettylou
28.08.10,12:00
Ja bojujem so svojou chuťou piť a odmietam tých, čo ma volajú na pohárik (a nie je ich málo) a dlhodobo zisťujem, že pijem menej ako keď mi to bolo jedno a nerozmýšľala som nad tým. ;)
ErinErin
28.08.10,13:41
Cim viac drazie alkohol, tym viac trpia rodiny alkoholikov. Co sa tyka havarii a nehod, viac mrtvych a zranenych je pri havariach a nehodach triezvych. Alkoholici aspon platia spolocnosti nemale sumy, z ktorych je mozne financovat vzniknute problemy. Triezvi? Peknym prikladom je Rasto Zitny a pod. Zabije, zrani, veselo si pobehuje. Triezvi vobec nejdu prikladom. Ak sa zakaze alkohol, ludia si najdu ine drogy, huby, rastliny na marnenie casu. Mna zaraza, ze kazdy utoci proti alkoholizmu a nie proti pricinam, ktore ho vyvolavaju. A kde sa podela cirkev? Postavili podla Mikloska 300 kostolov a 1500 far, kde su nejake vysledky pri umravnovani nasich divochov? Alkoholizmus je spolocenska objednavka, to by museli prestat pit Slota a obdobny vykvet naroda. Radsej sa kazdy odbavuje na chudakoch. :-)

Kým som nenašla tento článok, myslela som si, že alkoholizmus je problém jednotlivca - jeho zdravia, zamestnania atď. Ale je toho oveľa viac a oveľa horšie ako jednotlivá nehoda:
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/psychologia/19679/dospele-deti-alkoholikov
MartinaP22
28.08.10,17:45
Conan X, vážne ma už srdíš.;) S alkoholom si sa vysporiadal a teda verím, že toto, čo tu potíš pravopisne a štylisticky je manéver na ukážkovú hodnotu postalkoholika.:) A skĺzol si k absolútnym drístom, lebo všetko k téme bolo napísané. Že nie je alkoholik tvrdí len mladý opilec, ako každý opilec. Matka veľmi dobre vie, čo treba robiť, ak ho už raz vyhodila. A je dospelý, tak na psychiatriu trafí aj sám. Takže suma sumárum, ak sa nepôjde liečiť dobrovoľne, vyhodiť ho z domu ešte raz a otvoriť dvere až vtedy, keď príde prosiť o pomoc na kolenách. A nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Pravdu máš.:rolleyes:

Danila, celkom s tebou nesúhlasím. Ja som Conanova manželka, a nie preto, že som jeho žena, tak si ho "zastávam". Píšem toto len zo svojej skúsenosti ako som sa na alkoholizmus pozerala vtedy, keď pil ako manželka a vyčítala som zanedbanú výchovu jeho rodičom, ktorým sa podarilo "vychovať" štyroch alkoholikov a nič s tým nerobili. Prečo? Teraz to už viem, tu to bolo o životnom štýle, "kto nepil bol narušený" ba priam sa mu vysmievali, že mlieko mu udrie na rozum. Priority boli nie vzdelanie, zamestnanie, rodinné zázemie, ale niekde inde. Veľmi ma štvalo, že prvé, keď niekto prišiel, ešte len bol vo dverách, už sa vyťahovalo víno alebo tvrdé. Trvalo mi 10 rokov, kým sa mi podarilo s týmto problémom niečo urobiť. A bol to veľmi radikálny krok. Keď manžel pil, mal hrozne zlú povahu, v tých posledných štádiách, ešte aj o robotu prišiel a mal zdravotné problémy, už sa to nedalo vydržať. Bol veľmi agresívny, keď som vravela svokrovi, aby niečo urobil, povedal mi "ty si jeho manželka, tak sa staraj". Keď už bolo najhoršie, zavolala som 112 a bojovala. Nebolo to ľahké, presedela som dni v nemocnici, prosila som psychiatričku, aby niečo urobili, ale len povedali, že proti jeho vôli nič nemôžu. Podarilo sa ho pod hrozbou môjho odchodu a rozvodu presvedčiť, aby nastúpil na liečbu do RS. No ešte zďaleka nebolo vyhrané a myslím, že nik kto abstinuje nemá vyhrané. Asi po týždni chcel z tade odísť, no zas som urobila všetko pre to, aby som ho za pomoci tamojšej terapeutky presvedčila, aby pokračoval. Chodila som pravidelne na stacionáre aj s deťmi, podporovali sme ho celá rodinka a dali mu maximálne na javo, že nám na ňom záleží. Myslím, že to pochopil, o čom to je, že snažiť sa musí hlavne on, už je to teraz ľahšie. No kladiem si aj otázku, nakoľko máme deti, že čo by som robila ako matka, keby začali piť... ale jedno viem, že by som proti tomu bojovala nekompromisne, a ak by to nešlo svojpomocne, určite aj za pomoci odborníkov.
MartinaP22
28.08.10,17:51
a asi by som to nenechala na tom, že by som ho vyhodila, a na psychiatriu trafí aj sám, tí zvyšní traja jeho súrodenci, nikdy tam netrafili, a jedna na následky alkoholu ako 42 ročná umrela. Možno len potrebovala, aby jej niekto pomohol a povedal jej, že mu na nej záleží.
Danila
28.08.10,17:58
Milá Martina, ja Tvoj popis peripetií s Tvojim manželom poznám, ja som v téme od začiatku, a sledujem ju pozorne. Samozrejme, že súhlasiť so mnou nemusíš. Mohla by si, ak by si ma pozorne prečítala.:)Škoda, že si neprijala moje pozvanie aj s Conanom na kávu. Na Porade bolo verejné, prvé aj posledné. A niečo by som Ti na stretnutí jemne pošepla. Vieš čo, aspoň mi splň jedno želanie. Poseď chvíľu s Conanom a presvedči ho, že po mäkkých spoluhláskach je ypsilon pre mňa ako päsť na oko, a som samá modrina.;)A na stacionároch musel často písať denník,.....v rámci terapie mu neuškodí naštudovať vybrané slová, toť učivo I. stupňa ZŠ. Štylistiku teda nechajme bokom, ja som sa už naučila od neho lúštiť vsjo. A ja nepíšem do témy z článkov Okruhlicu, Novotného, Gábriša, Cimbalovej, etc... ani iných veteránov liečební, ja píšem zo života. Tak to iba na okraj, ak by si mala pochybnosti. Prajem Tebe a Conanovi pokoj a pohodu.
Danila
28.08.10,18:01
a asi by som to nenechala na tom, že by som ho vyhodila, a na psychiatriu trafí aj sám, tí zvyšní traja jeho súrodenci, nikdy tam netrafili, a jedna na následky alkoholu ako 42 ročná umrela. Možno len potrebovala, aby jej niekto pomohol a povedal jej, že mu na nej záleží.Dúfam len, že už trafí aj sám.;) A nepersonifikuj svoj príbeh. Je výnimočný. Ale v tom, že Conan CHCEL!!!!!
MartinaP22
28.08.10,18:03
Pamätám si na pozvanie na kávu, aj sme ho prijali, no potom odpovede sme sa nedočkali. Bohužiaľ, manželove písmo je nádherné, no s jeho gramatikou neviem nič urobiť, je to ťažšie ako sa liečiť z alkoholizmu, ale snáď to nie je až také hrozné ako keby ostal alkoholikom.
MartinaP22
28.08.10,18:08
náš príbeh nie je výnimočný, na stacionári sú viacerí, čo bojujú, nechcem, aby ma niekto obdivoval, lebo nie je čo na mne obdivovať, ale máš pravdu, vyhrala mužova pevná vôľa, ktorú ja nemám. Myslím, že sem by som asi ani písať viac nemala.
MartinaP22
28.08.10,18:13
Chcela som len povedať toľko, že by som synov alkoholizmus neriešila vyhadzovom z domu, určite nie a odbornú pomoc by som nepodcenila. To je všetko.
cathyc
28.08.10,18:19
Chcela som len povedať toľko, že by som synov alkoholizmus neriešila vyhadzovom z domu, určite nie a odbornú pomoc by som nepodcenila. To je všetko.
Tvoj muž tiež prestal s pitím len na základe Tvojho neustáleho nátlaku, ak by začal opäť piť chceš povedať, že by si donekonečna znášala jeho opilstvo??? V určitých prípadoch ak to nejde po dobrotky, tak je nutné radikálne riešenie. Danila reagovala na príspevok z ktorého bolo zjavné, že dohováranie nezaberá.
Conan X
13.10.10,13:48
22.10 je Diplomovanie v R.Sobote ...už sa tešíme...držte sa všetci
alabut
14.10.10,04:35
S pripitkom, ci bez?
JAJA11
14.10.10,04:53
Tvoj muž tiež prestal s pitím len na základe Tvojho neustáleho nátlaku, ak by začal opäť piť chceš povedať, že by si donekonečna znášala jeho opilstvo??? V určitých prípadoch ak to nejde po dobrotky, tak je nutné radikálne riešenie. Danila reagovala na príspevok z ktorého bolo zjavné, že dohováranie nezaberá.

Ja si myslím, že dohováranie naozaj nestačí. Najviac dokáže láska. A ak aj tá druhá strana má rada, tak je väčšia šanca na vyliečenie. Ja poznám tiež vyliečeného alkoholika a bolo to predovšetkým o láske manželky k nemu a jeho láske k žene a deťom. Bez toho by to nedokázal. Takže vyhadzov na ulicu by mal byť už ako posledné riešenie, keď už nič nezabralo. :o
JAJA11
14.10.10,04:59
Milá Martina, ja Tvoj popis peripetií s Tvojim manželom poznám, ja som v téme od začiatku, a sledujem ju pozorne. Samozrejme, že súhlasiť so mnou nemusíš. Mohla by si, ak by si ma pozorne prečítala.:)Škoda, že si neprijala moje pozvanie aj s Conanom na kávu. Na Porade bolo verejné, prvé aj posledné. A niečo by som Ti na stretnutí jemne pošepla. Vieš čo, aspoň mi splň jedno želanie. Poseď chvíľu s Conanom a presvedči ho, že po mäkkých spoluhláskach je ypsilon pre mňa ako päsť na oko, a som samá modrina.;)A na stacionároch musel často písať denník,.....v rámci terapie mu neuškodí naštudovať vybrané slová, toť učivo I. stupňa ZŠ. Štylistiku teda nechajme bokom, ja som sa už naučila od neho lúštiť vsjo. A ja nepíšem do témy z článkov Okruhlicu, Novotného, Gábriša, Cimbalovej, etc... ani iných veteránov liečební, ja píšem zo života. Tak to iba na okraj, ak by si mala pochybnosti. Prajem Tebe a Conanovi pokoj a pohodu.

V živote sú aj dôležitejšie veci ako pravopis. Nie každý je schopný naučiť sa ho dokonale. Poznám veľa ľudí, ktorí pravopis neovládajú a sú veľmi milí a poznám aj ľudí, ktorí sú v pravopise 100 %-ní, ale ako ľudia nič moc :mee: Toto sa snažím vysvetliť aj mojej dcére, ktorá ohŕňa nos nad každým, kto spraví chybu, že kvalita človeka sa meria niekde inde :)
Conan X
14.10.10,15:46
V živote sú aj dôležitejšie veci ako pravopis. Nie každý je schopný naučiť sa ho dokonale. Poznám veľa ľudí, ktorí pravopis neovládajú a sú veľmi milí a poznám aj ľudí, ktorí sú v pravopise 100 %-ní, ale ako ľudia nič moc :mee: Toto sa snažím vysvetliť aj mojej dcére, ktorá ohŕňa nos nad každým, kto spraví chybu, že kvalita človeka sa meria niekde inde :)ja si to tiež myslím lebo ak spravím chybu ..OK....veď máme politikou ktorý to robia každý deň ...alebo v časopisoch ...ale človek sa posudzuje úplne inom....Conan X
Danila
14.10.10,16:22
V živote sú aj dôležitejšie veci ako pravopis. Nie každý je schopný naučiť sa ho dokonale. Poznám veľa ľudí, ktorí pravopis neovládajú a sú veľmi milí a poznám aj ľudí, ktorí sú v pravopise 100 %-ní, ale ako ľudia nič moc :mee: Toto sa snažím vysvetliť aj mojej dcére, ktorá ohŕňa nos nad každým, kto spraví chybu, že kvalita človeka sa meria niekde inde :)Ale, ale, toto tu nie je o pravopise, ale o alkohole, ak si si nevšimla. Pravopis, ktorý som poznamenala milá moja má svoju históriu a my sme tu s Conanom dosť dlho na to, aby som zvážila, čo chcem zdôrazniť. Čo sa týka problémov s alkoholom, máš pravdu, aj láska zohráva svoju úlohu. Lebo ona vraj aj hory prenáša, len alkoholika občas ani tá samotná láska neprenesie cez úskalia závislosti. Viem o čom hovorím, a nečerpám len v múdrych knihách. Moje príspevky sa nesnaž vytŕhať z kontextu. Ďakujem.;)
MartinaP22
15.10.10,04:36
Milá Danila, to by bolo, aby si niekoho neokomentovala... Je to názor JAJA11, tak jej ho neber, už mi fakt nedalo, aby som sa k tomuto neozvala. Myslím, že jej príspevok nebol vytrhnutý z kontextu...
Danila
15.10.10,07:33
Milá Danila, to by bolo, aby si niekoho neokomentovala... Je to názor JAJA11, tak jej ho neber, už mi fakt nedalo, aby som sa k tomuto neozvala. Myslím, že jej príspevok nebol vytrhnutý z kontextu...Milá Martinka, ja si ani len neviem predstaviť spôsob abstinencie Tvojho manžela. To by nebolo, aby si nepribehla, a moje príspevky neokomentovala. Nechaj, prosím, so mnou komunikovať ConanaX, ak bude mať záujem. Abstinencia je aj o tom, aby si dlaždil cestu vpred sám. Ty skôr len kráčaj vedľa neho, mohla by si mu v ceste občas zavadzať. Prajem Ti pekný deň.:)
JAJA11
15.10.10,07:39
Ale, ale, toto tu nie je o pravopise, ale o alkohole, ak si si nevšimla. Pravopis, ktorý som poznamenala milá moja má svoju históriu a my sme tu s Conanom dosť dlho na to, aby som zvážila, čo chcem zdôrazniť. Čo sa týka problémov s alkoholom, máš pravdu, aj láska zohráva svoju úlohu. Lebo ona vraj aj hory prenáša, len alkoholika občas ani tá samotná láska neprenesie cez úskalia závislosti. Viem o čom hovorím, a nečerpám len v múdrych knihách. Moje príspevky sa nesnaž vytŕhať z kontextu. Ďakujem.;)

Veď práve .... :o:o:o
Conan X
16.10.10,10:56
Milá Martinka, ja si ani len neviem predstaviť spôsob abstinencie Tvojho manžela. To by nebolo, aby si nepribehla, a moje príspevky neokomentovala. Nechaj, prosím, so mnou komunikovať ConanaX, ak bude mať záujem. Abstinencia je aj o tom, aby si dlaždil cestu vpred sám. Ty skôr len kráčaj vedľa neho, mohla by si mu v ceste občas zavadzať. Prajem Ti pekný deň.:)tak toto si prehnala a neželám si aby si už reagovala na moje príspevky ..... lebo ja nemám o to záujem .....Conan X
Holder Miro
16.10.10,12:10
Nevidím dovod prečo sa dostávať zo závislosti na alkohole.

Treba mať len dosť peňazí na alkohol,najlepšie nejaký kvalitný

20 eur/ fĺaša

a objednať si nahradnú pečeň.
Danila
16.10.10,12:30
tak toto si prehnala a neželám si aby si už reagovala na moje príspevky ..... lebo ja nemám o to záujem .....Conan XV prvom rade milý Conan vedz, že nie som drbko z lesa a viem, že toto si Ty nenapísal. Tvoj rukopis mi je dobre známy. A v druhom rade vedz, že keby som priniesla Tvoju reakciu na môj príspevok, keď budeš sedieť na komunite, tak Ťa jednohlasne vypískajú......Ja na teba totiž reagovať budem. Vždy. Ja Ti budem ako protistrana nastavovať zrkadlo pravdy.;) Pozdravujem Martinku. Alebo, že by......:rolleyes:
Conan X
16.10.10,13:31
V prvom rade milý Conan vedz, že nie som drbko z lesa a viem, že toto si Ty nenapísal. Tvoj rukopis mi je dobre známy. A v druhom rade vedz, že keby som priniesla Tvoju reakciu na môj príspevok, keď budeš sedieť na komunite, tak Ťa jednohlasne vypískajú......Ja na teba totiž reagovať budem. Vždy. Ja Ti budem ako protistrana nastavovať zrkadlo pravdy.;) Pozdravujem Martinku. Alebo, že by......:rolleyes: to mi ver ,že som to písal ja a reagujem posledny raz lebo nemá význam reagovať na teba lebo provokuješ a moja abstinencia nech ťa netrápi...
Danila
16.10.10,14:07
to mi ver ,že som to písal ja a reagujem posledny raz lebo nemá význam reagovať na teba lebo provokuješ a moja abstinencia nech ťa netrápi...Tvoje fauly nie sú dobrou vizitkou abstinencie. Nie som zástancom samotrestov, ale teraz by som Ti nejaký doporučovala. A keď si pred spaním urobíš v hlavičke inventúru, daj magnézium, aby si skôr zaspal a predýchal manko.....:)
Danila
16.10.10,14:10
Veď práve .... :o:o:oMilá Jaja, abstinencia je o pravde, nie o falošnej solidarite. Tvoje nevhodné beriem ako kompliment, od Conana ako zlyhanie v zásadách abstinenta....;)
JAJA11
16.10.10,14:18
Tvoje fauly nie sú dobrou vizitkou abstinencie. Nie som zástancom samotrestov, ale teraz by som Ti nejaký doporučovala. A keď si pred spaním urobíš v hlavičke inventúru, daj magnézium, aby si skôr zaspal a predýchal manko.....:)

Napoznám ani Vás, ani Conana, nesledujem celý čas túto tému, ale týmto Vašim príspevkom nerozumiem :o
O čo Vám ide? Vadí Vám, že niekto to dokázal? :o
JAJA11
16.10.10,14:38
Milá Jaja, abstinencia je o pravde, nie o falošnej solidarite. Tvoje nevhodné beriem ako kompliment, od Conana ako zlyhanie v zásadách abstinenta....;)

mimotemy
Moje "veď práve" sa ale týkalo toho, že ste ma zvozili za to, že poučujem o ovládaní pravopisu a hodnote ľudí a že téma je o inom. Ale o tom pravopise ste začali Vy, takže tomu vôbec nerozumiem. Vy môžete písať o pravopise a iní nie?
Ja som si totiž myslela na začiatku, že táto téma je založená za účelom pomôcť tým, ktorým sa podarilo dostať sa z takýchto problémov (pretože je to podľa mňa veľmi ťažké) a hlavne potom v tom aj vydržať :)
Nemám pocit, že by ste svojimi príspevkami pomáhali niekomu :o Ale len vy viete prečo to robíte :o
Petra Nová
16.10.10,15:22
Pre JAJA11.
Samozrejme, že máš právo vysloviť svoj názor v každej téme, tak ako Danila,ConanX, a každý iný. Len sama píšeš, že si tému nesledovala od začiatku, a preto nemôžeš rozumieť ani pravopisu Conana, ani jeho štylistike, ani tomu, čo všetko tu napísal a nenapísal. Takže robiť arbitra dvom chirurgom, so vzdelaním sanitára, je púšťanie mydlových bublín. Prepáč mi to prirovnanie, ale na konverzáciu Conana, Danily a Teba, sedí ako uliate.
Danila
16.10.10,15:48
Napoznám ani Vás, ani Conana, nesledujem celý čas túto tému, ale týmto Vašim príspevkom nerozumiem :o
O čo Vám ide? Vadí Vám, že niekto to dokázal? :oNeviem o čo ide Tebe. O čo ide mne viem presne. Táto téma a témy jej podobné v zásade neprehliadam. Na rozdiel od Teba však viem s dostatočnou vážnosťou a rešpektom k abstinujúcim, čo v nej povedať. Ak si myslíš, že si priniesla čo i len minimálny osoh, tak sa hlboko mýliš. Ak téme nerozumieš, radšej sa nevyjadruj, lebo aj slovo občas zabíja. ConanX vie veľmi dobre, o čom ja píšem.
Abstinovať, to nie je krívať s opuchnutým kolenom. Kto chce abstinovať, nemôže a nesmie robiť chyby, aké si môžem dovoliť ja, či ktokoľvek iný, ktorý nespadol do osídiel závislostí. ConanX dokázal nastúpiť cestu abstinencie. A nikdy nebude za vodou. Najmä ak nebude dodržiavať prísne zásady, bude jeho abstinencia krehká a jeho tanec radosti na veľmi tenkom ľade. Ty s Tvojim postojom si naplnila v tomto prípade toto:
HOMO HOMINI LUPUS!!!!!!!!
Danila
16.10.10,16:03
Tvoje fauly nie sú dobrou vizitkou abstinencie. Nie som zástancom samotrestov, ale teraz by som Ti nejaký doporučovala. A keď si pred spaním urobíš v hlavičke inventúru, daj magnézium, aby si skôr zaspal a predýchal manko.....:)
Vyznačila som Ti bežné pojmy v terapii závislých. To len aby si pochopila, aký význam má tlačítko " neužitočné " a ako ľahko sa ním dá manipulovať. Naši mnohí terapeuti sú asi v Tvojom ponímaní diletanti......;)
JAJA11
16.10.10,16:06
Neviem o čo ide Tebe. O čo ide mne viem presne. Táto téma a témy jej podobné v zásade neprehliadam. Na rozdiel od Teba však viem s dostatočnou vážnosťou a rešpektom k abstinujúcim, čo v nej povedať. Ak si myslíš, že si priniesla čo i len minimálny osoh, tak sa hlboko mýliš. Ak téme nerozumieš, radšej sa nevyjadruj, lebo aj slovo občas zabíja. ConanX vie veľmi dobre, o čom ja píšem.
Abstinovať, to nie je krívať s opuchnutým kolenom. Kto chce abstinovať, nemôže a nesmie robiť chyby, aké si môžem dovoliť ja, či ktokoľvek iný, ktorý nespadol do osídiel závislostí. ConanX dokázal nastúpiť cestu abstinencie. A nikdy nebude za vodou. Najmä ak nebude dodržiavať prísne zásady, bude jeho abstinencia krehká a jeho tanec radosti na veľmi tenkom ľade. Ty s Tvojim postojom si naplnila v tomto prípade toto:
HOMO HOMINI LUPUS!!!!!!!!

Neviem v čom som vlkom :o Je pravda, že som nečítala všetky príspevky. Možno preto, že som takýto problém neriešila. Tak sa ospravedlňujem :o
Conan X
17.10.10,04:30
Asi je to tak abstinujem 6rok a to je pre mňa dôležité a ak chce sa niekto presvedčiť ako to u nás funguje prosím môže prísť.......
alabut
17.10.10,05:49
A kam?
Conan X
29.10.10,04:39
ako ťažko je abstinovať......čo všetko treba preto spraviť a ešte ak to máte sťažené.....
Conan X
29.10.10,11:59
prečo Vám ten život podlamuje nohy a ešte keď to nečakáte????????
JAJA11
29.10.10,18:10
prečo Vám ten život podlamuje nohy a ešte keď to nečakáte????????

Je si treba uvedomiť, že to záleží len na tom človeku samom. Ak bude chcieť vydržať, vydrží. Ak nie, bude si hľadať dôvod, prečo to nejde :mee: A ťažká situácia je na to, aby si človek uvedomil, že bojovať musí stále. Už nesmie prestať do konca života.
Tak držím palce, aby ste to vydržali.
marleau
30.10.10,15:45
Jednoducho prestať piť
alabut
30.10.10,16:12
Prestat pit a trpiet? Pozri na conana ... ej idem si ja radsej jeden na upevnenie zdravia, nervov a pevnej vole. :-)
Conan X
02.11.10,10:29
alabut.....tak toto sem nepatrí.....netreba si stoho robiť srandu vieš koľko rodín trpí kôli alkoholu?......pozeráš poslednej dobe TV noviny čo spôsobuje alkohol a koľko ľudí má stým problém veď len sadnuť si za volant pod vplivom alkoholu je sila.......
alabut
02.11.10,14:36
Vies, rozmyslal som nad tym, sam poznam alkoholikov, niektori uz neziju. Ale problem nie je v alkohole, ale v zivotnom style. Jasne som napisal ... na upevnenie zdravie, nervov a pevnej vole. :-)

Alkohol patri k ludstvu od nepamati, pomahal, liecil to, co mali ini. Najvacsi problem alkoholikov je dusevna samota. Mna tesi, ze si sa z toho dostal, tiez som dlhe roky nepil a viem, co to obnasa, najma, ked som bol dennodenym navstevnikom pohostinstiev u nas v obci. Viem, kolki sa mne posmievali, ale od kavy a kofoly som neustupil. Doma nepotrebujem byt puritan, pijem na upevnenie zdravia, ked sa na mna stat zvysoka vys ... l. Mnohi by radi pili, uz nemozu. Pitie za volantom mi neprekaza. Prekaza mi, ked niekto niekoho zabije, zaplati nejake pokuty, chvilu vydrzi bez papierov a moze zabijat dalej. Prenasledovanie pijucich je prenasledovanim nevinnych ludi. Tych, co sa previnili, sudy pustaju do dalsieho kolobehu. Taka je spolocenska objednavka.
Conan X
02.11.10,18:08
ja som to myslel trocha ináč.....mne ide hlavne o to aby sa tu človek trocha našiel ak má problém z alkoholom a zastavil to v čas a prestal lebo ako vieš ked si nepil ,že život bez alkoholu je úplne iný ...
Adamko1
03.11.10,05:06
Vie mi niekto poradiť ako presvedčím syna,že má problém aby sme šli k odborníkovi,ale on si problém nechce priznať. Vraj všetko vidím čierne a to že si vypije je medzi jeho rovesníkmi ( má 23 rokov) úplne normálne.:mee:
alabut
03.11.10,05:25
Tu je rada tazka. Asi byt nasraty a ignorovat (nerozpravat). Najst mu nebadane zmysluplne travenie volneho casu podla moznosti rodiny.
Conan X
10.11.10,14:02
Vie mi niekto poradiť ako presvedčím syna,že má problém aby sme šli k odborníkovi,ale on si problém nechce priznať. Vraj všetko vidím čierne a to že si vypije je medzi jeho rovesníkmi ( má 23 rokov) úplne normálne.:mee:
ono to všetko začína len tak ,že nemám problém ktorý je a nechce ho vidieť ale prečo......treba tlačiť na neho kým sa ešte dá a aj tvrdo ak to nepomáha lebo ja viem podľa seba ,že ako to vlastne je a čo treba spraviť preto ale jedna vec je istá ,že hlavne on musí chcieť.....
Theo
23.11.10,16:31
No mne sa nechce veriť,že alkohol každemu robil len problem a nič pozitívne ani v nedohľadne nebolo.Osobne poznam ľudí ktorí ďakuju ,že našli oporu v pohariku-2...P.Laco dokonca ďakuje za život /važne!/ a nikdy by neskončil VŠ ani kurz vodičov bez alkoholu!Ako vraví,dávno by bol bezdomovec,a ani mančelku by si na 100¨% nenašiel.Samozrejme toto neni ! nejake navadzanie na pitie a podobne-je to len jeden názor k tejto teme.Čiže žiaden príklad!
Conan X
25.11.10,05:58
No mne sa nechce veriť,že alkohol každemu robil len problem a nič pozitívne ani v nedohľadne nebolo.Osobne poznam ľudí ktorí ďakuju ,že našli oporu v pohariku-2...P.Laco dokonca ďakuje za život /važne!/ a nikdy by neskončil VŠ ani kurz vodičov bez alkoholu!Ako vraví,dávno by bol bezdomovec,a ani mančelku by si na 100¨% nenašiel.Samozrejme toto neni ! nejake navadzanie na pitie a podobne-je to len jeden názor k tejto teme.Čiže žiaden príklad! tu ide oto či máš problém z alkoholom a si závislí na alkohole ....treba to riešiť alebo nie ...
Theo
26.11.10,16:27
Riešiť ano! tak ako môžeme riešiť aj cigansku otazku,vojnovy stav na Korejskom poloostrove a pod.Ale že nevyriešime,je jasné.
alabut
08.12.10,05:41
V roce 1995 byla uveřejněna analýza poznatků, získaných během prvních šesti let dlouhodobé studie souboru amerických lékařů (více než 40 tisíc mužů), kteří opakovaně vyplňovali dotazník o způsobu života i stavu svého zdraví. Koncem roku 2001 byla publikována druhá analýza, pro kterou již byly k dispozici informace o souboru 46 892 lékařů za období 12 let.
Bylo zdokumentováno celkem 1 571 nových případů diabetu typu 2 (DM2). Riziko vzniku DM2 bylo u osob, které konzumovaly v dlouhodobém průměru 15-29 g alkoholu denně, o 36 procent nižší než u abstinentů nebo občasných konzumentů. (Obsah alkoholu byl stanoven takto: sklenice piva 12,8 g, sklenka vína 11 g, sklenka tvrdého alkoholu 14 g.)
Studia nezjistila žádné podstatné rozdíly způsobené druhem nápoje - většina dotazovaných pila pivo a/nebo tvrdý alkohol spíše než víno. Tradované přednosti červeného vína se neprojevily.

Zdroj: http://www.anamneza.cz/moduly/clanek.php?id=740&sekce=17

Cize mudrost starych ludi sa opat potvrdila. Jeden narano a jeden navecer prebudzaju organizmus k aktivite utlmenia myslenia, uvolneniu kapacity mozgu a nasledneho samolieceniu tela. :-)
evuš
08.12.10,05:53
Alabut, Alabut, táto téma je nato, ako sa dostať z alkoholizmu...
Ale napriek tomu, v niečom s Tebou súhlasím. Môj dedko do 80 tky fajčil, každé ráno si dal stakaník "životabudič" a dožil sa bez mesiaca 99 rokov ....
alabut
08.12.10,08:10
No vidis, netreba vysokych skol, atestacii, zivot neprekabatis. Dedko bol rozumny clovek. Pozdravuj ho pri hrobe odo mna. :-)
buchač
08.12.10,09:03
V roce 1995 byla uveřejněna analýza poznatků, získaných během prvních šesti let dlouhodobé studie souboru amerických lékařů (více než 40 tisíc mužů), kteří opakovaně vyplňovali dotazník o způsobu života i stavu svého zdraví. Koncem roku 2001 byla publikována druhá analýza, pro kterou již byly k dispozici informace o souboru 46 892 lékařů za období 12 let.
Bylo zdokumentováno celkem 1 571 nových případů diabetu typu 2 (DM2). Riziko vzniku DM2 bylo u osob, které konzumovaly v dlouhodobém průměru 15-29 g alkoholu denně, o 36 procent nižší než u abstinentů nebo občasných konzumentů. (Obsah alkoholu byl stanoven takto: sklenice piva 12,8 g, sklenka vína 11 g, sklenka tvrdého alkoholu 14 g.)
Studia nezjistila žádné podstatné rozdíly způsobené druhem nápoje - většina dotazovaných pila pivo a/nebo tvrdý alkohol spíše než víno. Tradované přednosti červeného vína se neprojevily.

Zdroj: http://www.anamneza.cz/moduly/clanek.php?id=740&sekce=17

Cize mudrost starych ludi sa opat potvrdila. Jeden narano a jeden navecer prebudzaju organizmus k aktivite utlmenia myslenia, uvolneniu kapacity mozgu a nasledneho samolieceniu tela. :-)

:eek:...Kriste pane ....:confused:

IDEM sa zožrať jak hovado ...možno to pomôže ...:rolleyes:


Studie nepřinesla žádné vlastní poznatky o mechanizmech, které jsou podstatou pozorovaných preventivních účinků. Autoři uvádějí celou řadu více méně hypotetických možností. Ale ať se uplatňuje jakýkoli mechanizmus, z významu pravidelnosti pití vyplývá, že alkohol příslušný metabolický (nebo jiný) proces ovlivňuje jen poměrně krátkodobě.

Pozdravuj ho pri hrobe odo mna...
Neboj ...vybavím ...;)
alabut
08.12.10,09:09
To, ze lapiduchovia nezistili mechanizmus posobenia je nepodstatne. Mozno psychiater. Z clanku jasne vyplyva, ze problem nie je v metabolizme, ten funguje. :-)

Minule som pisal, ze mam podla lekarky dostatok inzulinu a napriek tomu cukrovka. Pricinu nepozna, ale pokusy robit chce. A vcul bud mudry. :-)
alabut
09.12.10,16:56
Hladal som Almuerzo de Borracho (Opilcova spasa) a totohla mi vyslo: :-)
Conan X
11.12.10,14:11
treba písať k téme ,,Alkohol a alkoholizmus,,
Conan X
24.12.10,08:49
Krásne prežítie Vianočných sviatkov a šťastný nový rok Vám prajem z mojou rodinou a držte sa všetci ...
Pachole
24.12.10,18:23
Ahoj všichni,
ač jsem abstinent, začala jsem chodit do áček - do klubu anonymních alkoholiků. Důvod? Přítel pije a já chci pochopit myšlení alkoholika.

Během pár návštěv jsem sice ještě nepochopila myšlení alkoholika, ale s úžasem i hrůzou jsem zjistila, že problémy, které alkoholici řeší alkoholem, mám taky, jen je řeším jinak. A do áček bych poslala skoro povinně téměř každého, protože problémů máme každý dost. Jenže si je dostatečně neuvědomujeme, neumíme a nechceme je cítit, vyjádřit, pojmenovat, a řešit. Často si myslíme, že tenhle problém máme jen my, nebo jen my ho máme tak veliký...

U anonymních alkoholiků je fajn, že se lidi vypovídají ze svých potíží, bolestí, traumat. Zároveň i popíšou cestu, jak s příslušným problémem zacházeli, k čemu to vedlo a jestli to bylo dobré.

Byla to pro mě spousta inspirace. Měla jsem možnost zamyslet se nad věcmi, které jsem odsouvala do pozadí, protože jsem na ně nechtěla myslet. A najednou se začala objevovat i řešení, co s problémem dělat, aby už problémem nebyl.

Jeden člověk má problém respektovat autoritu, která poručí udělat nesmysl a nerespektuje odbornost podřízeného. Druhý člověk má naopak problém, že autoritu respektuje moc, pořád se snaží všem vyhovět a na sebe zapomíná. Úzkost z toho, že stejně nestačí nárokům, se snaží zapít. Další má pocit selhání v manželství a pije. Další...

Nově příchozí nemusí nic - jen se představit - já jsem Karel - alkoholik, nebo Pepa - hráč, ještě mají kategorie narkoman, bulimička nebo anorektička a host. Další zásada je, že co se na schůzce řekne, to se neříká jinde. Jako u zpovědi.

Dalo mi to hodně a chápu, že alkoholici vidí nutnost do áček chodit, aby se společně s ostatními vzájemně posilovali v dodržování abstinence. Je to parta lidí, kteří jsou podobně jako Conan šťastní, že se dokázali vrátit k normálnímu životu. Ten běžný, zdánlivě obyčejný život si užívají s nově nalezenou chutí.

Těžko se o tom mluví k někomu, kdo to nezažil. Chce to jen sebrat odvahu, na internetu si najít nejbližší skupinu Anonymních alkoholiků, zajít na jejich schůzku a říct - já jsem Jura, host. A mlčet a uvažovat.

Může to nastartovat úplně jiný pohled na život se spoustou radosti a klidu.

Přeju hezké vánoce a šťastný a zdravý nový rok všem.
Nina20
26.12.10,18:47
Som tu nová. Našla som tuto stránku. Je tu veľa zaujímavých vecí, ktoré ma zaujímajú. Môj manžel pije a neviem si s tým rady. Má za sebou dve neuspešné liečenie. Som dosť zúfalá. Mám ho veľmi rada. je todobrý človek, ale nedokážem žiť s alkoholikom
Conan X
05.01.11,09:21
Všetko dobré do Nového roku a aby sa Vám všetko splnilo čo si želáte to Vám praje zo srdca Conan X - Štefan z rodinou
Ľubos
02.03.11,19:37
Som tu tiež nový. Zaujal ma problém, ktorý si opísala. Bol som tiež alkoholik, liečil som sa a 10 rokov som nevypil ani kvapku a 10 rokov sa venujem problematike závislostí. Manžela máš rada. Má rád aj on Teba? Ak áno, existuje spôsob ako ho motivovať, aby s tým naozaj dokázal skoncovať. Ak je ale jeho "láska" k alkoholu silnejšia ako k Tebe, potom to nebude vôbec jednoduché
lukosoft
07.03.11,03:36
Zdravím, diskusia je príliš dlhá aby som ju celú prečítal, prosím kto mi chce pomôcť trochu nech sa mi ozve na na azete lukoxx, prípadne mi dá email, lebo ja svoj sem neviem zadať.
Mám problém a pomoc mi možno zachráni môj nekvalitný život.
Ľubos
07.03.11,13:30
Zdravím, diskusia je príliš dlhá aby som ju celú prečítal, prosím kto mi chce pomôcť trochu nech sa mi ozve na na azete lukoxx, prípadne mi dá email, lebo ja svoj sem neviem zadať.
Mám problém a pomoc mi možno zachráni môj nekvalitný život.
Prečítal som si Tvoj príbeh ( na azete), nehádž "flintu do žita"- nič nie je také zlé a strašné ako to vyzerá. Ja som bol na tom podobne, možno aj horšie a už niekoľko rokov sa teším zo života. A všetci okolo mňa tiež. Daj kontakt ( mob.,mail), podebatujeme, pohľadáme východisko.
buchač
07.03.11,13:55
Zdravím, diskusia je príliš dlhá aby som ju celú prečítal, prosím kto mi chce pomôcť trochu nech sa mi ozve na na azete lukoxx, prípadne mi dá email, lebo ja svoj sem neviem zadať.
Mám problém a pomoc mi možno zachráni môj nekvalitný život.
Skopíroval som ...dúfam , že nevadí ..;)


zvednutý tulipán, to ako ja

True story

Strácam veci, utrácam peniaze, strácam zdravie, strácam vzťahy, strácam samého seba, strácam svoj život. Strácam čistú dušu, strácam myseľ, strácam city, strácam zodpovednosť, strácam lásku, strácam svoj život. Všetko je čoraz horšie a ja akoby som nedokázal proti tomu bojovať. Teraz sa to však zmení. Zmením svoj život od základov, zmením samého seba. Spravím so seba pekného, slušného, dokonalého človeka. Stačí jediné, už nikdy nepodľahnem tej hnusnej droge-Alkohol. Áno, už nikdy nebudem piť. Toto som si už povedal veľakrát, ale teraz to myslím naozaj smrteľne vážne. Som ochotný obetovať všetko pre svoje vyliečenie sa z tejto hnusnej choroby. Už sa nenechám zlákať nikým a ničím čo by ma mohlo dostať späť do sveta alkoholu. Už veľakrát som sa pokúšal s tým prestať, ale moju myseľ ovládol alkohol. Nevedel som povedať nie. Veď akoby som aj mohol, keď som závislý.
Začalo to jednoducho, tak ako to začína u väčšiny mladých ľudí, ktorý bádajú po nových spôsoboch zábavy. Začalo to všetko len obyčajnými oslavami, diskotékami, zábavou spojenou s touto drogou. Ako išli roky tak sa aj táto vec stala víkendovým stereotypným rituálom. Alkohol bol neodmysliteľnou súčasťou piatkov a sobôt. Po celom týždni v škole to tak išlo každý víkend. Ako išiel čas tak sa so študenta stal zamestnanec. Teraz som zamestnaný už vyše pol roka a situácia sa čoraz zhoršuje. Moje telo je vychudnuté, peniaze odchádzajú už v prvých dňoch od výplaty a môj život sa rúti do záhuby. Dnes je deň, keď som sa konečne odhodlal začať písať svoj príbeh a zároveň vyhnať nepriateľa so svojho tela a duše. Jednoducho poviem si ešte raz to omieľané „už nikdy“, ale tentoraz naposledy. Vyberiem si život, dokonalý život plný radosti, lásky, ale hlavne triezvosti a zdravia.

„Je 0:27 sobota ráno a začína krásny 12-ty júlový deň.“ ten celý predošlý text som písal asi pred 4-5 mesiacmi. Je až neuveriteľné ako som sa zmenil, som úplne čerstvý ako ryba, dnes som nešiel na nočnú a ani som nezavolal šéfke, že sorry...tak pokračujme, nech tu vyznie pravda...
nezavolal som jej, lebo som nemal a nemám zaplatené faktúry od telefónu (som vypnutý)
nešiel som robiť, lebo som nevládal, nechcelo sa mi, bol som slabý, neostrihaný...
posledná výplata mi odišla za 1 deň (resp. Noc) ...tie krásne plány...piip...
teraz som zašiel fakt už priďaleko a zistil som, že to nedokážem zastaviť a normálne sa bojím o svoj život, bojím sa, že nebudem žiť už dlho resp. Že budem žiť príliž krátko...

fu je toho veľa, čo by som napísal, ale ani tak ma poznať nebudete takže zbytočne...
ukážem vám jeden krásny kontrast osobnosti

napr.. v práci ma poznajú ako normálneho, mimoriadne slušného, múdreho, zábavného, v pohode chlapca...a teraz (wait for it) človeka, ktorý vie hospodáriť s peniazmi a vie riadiť sám seba a dávať jedine múdre rozhodnutia

ok teraz opis toho posledného dňa, deň d...
stručne...takže streda...vstanem, net, pc, zrazu stránka otpbank a zisťujem, že celkom menšia výplata ako som čakal, idem sa strihať, mama ma berie autom, vyberám výplatu a dám jej z nej ako vždy, kaderníčka chorá a ja celý happy sa zastavím u kamoša, on ide na 14.00 do prace, skocim domov, nemam hlad a jem iba tak aby som jedol, orange som sice zaplatil, ale musim napisat ziadost o znovupripojenie, mam v chladnicke flasu vina, tak si znej dam trocha, som dohodnuty, že idem za kamosmi (za tými naj, co som s nimi vzdy), no cestou som stretol inu particku, pri krcme, dal som poldeci a isli sme do inej krcmi tam som drvil biliard a pil (ty, co som snimi mal ist von ma ani netrapili!, a to ich mam najradsej)..ako tak isiel cas, mam maly vypadok, ale krcma zatvorila a islli sme do baru kde sú automaty, to je jediny bar kazdy den do 5 rano, prehral som par penazi, isiel som vybrat z bankomatu zbitok co som mal vybrat vo forintoch na ine povinne vydaje, par ludom som pozical aj ale neviem komu kolko, neako sa to zvrtlo a ja smutny sedim pri bare, smutny pohlad, takmer placem, koniec, uvedomil som si, že sa to stalo znova (sorry diakritika)
najväčšia haluz je, že ostatný nevidia, že mám problém, lebo dokážem dokonale komunikovať aj s neznámymi (myslím keď pijem), ovládam sa aj po veľa veľa alkohole
(toto bolo prvý krát) z baru sme odskočili a ja som si dal pervitín, až potom som sedel pri pulte a sedel pred barom kým neodišla čašníčka, išiel som sadnúť do parku, chcel som asi zomrieť (ale nie úplne) ale zrazu sa mi nechcelo sedieť, celý čas som počúval hudbu (na mobile) a zrazu som mal takú energiu, že som obišiel jedno jazero za mestom diskochôdzou a doma ešte netoval dosť dlho, hľadal som psychiatra
toto už zašlo priďaleko a celé sa to rúti až na cintorín, alkohol mi preprogramoval premýšľanie, čiže ja ho už ani neovládam, teraz viem, že nesmiem, ale to ma chytí znova a znova a lepšie to už nebude a skončím smutne, smutne v krvavých slzách s otázkami „prečo ja? Ako sa mi to mohlo stať?“

„je 1:12 a nechce sa mi teraz už písať, idem zahrať šach a pôjdem spať“
neviem čo od vás čakám, proste sa vyjadrite bez cenzúry, zaslúžim si
inak známi podľa článku zistia kto som takže anonymita zbytočná
lukoxx na azete, na požiadanie dám icq číslo, keby niekoho niečo ešte zaujímalo, ale lepšie ma zahodiť...
aby ste nepovedali, že sa som sa neusmial :))
ale inak :((
pre stálych návštevníkov spovednice – ja som chcel natočiť ten film a toto je v podstate 1:10 scenára

thx, že som tu mohol zaspamovať :D
LukoXX

...otca si nespomenul ....nie je náhodou aj tam nejaký problém ???...predsa len , neriešiš niečo v spojení s jeho zdravím ????...šak taká kóma vie vystrašiť , to je fakt ...

Psychiater je dobrá voľba , riešenie ...na ten prvý začiatok ...možno aj liečenie by pomohlo ...veď skús ...
lukosoft
08.03.11,11:41
no trochu vadí, ale tak to bolo asi pred skoro 3ma rokmi. (odkial je to skopírované?) Ale aspoň viem, že som sa odvtedy zmenil, v podstate je teraz všetko lepšie, lenže teraz beriem aj drobnosti vážnejšie.
V podstate teraz ešte vždy mám prácu, peniaze si oveľa viac strážim ako predtým a na zábavu už neminiem toľko. Chodím sa zabaviť priemerne 2x do mesiaca, ale vydržať mesiac bez pitia nedokážem. Vždy sa na to pripravujem, ale ono sa to nepodarí. Moja opica trvá asi 3 dni som slabý, potom som chvílu v pohode, až sa cítim ideálne, ale potom začínam byť náladový, nekľudný, unavený, podráždený, mám úzkosť až sa rozhodnem, že idem von. Po dvoch týždňoch idem opäť von ako sebaistý mladý usmievavý človek, ale už je isté, že celú noc budem piť.
Dôvod prečo chcem byť abstinent je, že chcem byť vždy vyrovnaný, psychicky silný, energický, zdravý, chcem pribrať, cítim, že mi to nerobí dobre a nezlepšuje sa to.
Jediný dôvod prečo pijem je, že ma to chytí vonku a nedá sa to zastaviť, možno kebyže skúsim vážne nevkročiť povedzme aspoň pol roka do žiadneho baru, či párty...teraz sa mi nechce písať viac, prípadne sa niečo spýtajte.
lukosoft
08.03.11,11:42
no trochu vadí, ale tak to bolo asi pred skoro 3ma rokmi. (odkial je to skopírované?) Ale aspoň viem, že som sa odvtedy zmenil, v podstate je teraz všetko lepšie, lenže teraz beriem aj drobnosti vážnejšie.
V podstate teraz ešte vždy mám prácu, peniaze si oveľa viac strážim ako predtým a na zábavu už neminiem toľko. Chodím sa zabaviť priemerne 2x do mesiaca, ale vydržať mesiac bez pitia nedokážem. Vždy sa na to pripravujem, ale ono sa to nepodarí. Moja opica trvá asi 3 dni som slabý, potom som chvílu v pohode, až sa cítim ideálne, ale potom začínam byť náladový, nekľudný, unavený, podráždený, mám úzkosť až sa rozhodnem, že idem von. Po dvoch týždňoch idem opäť von ako sebaistý mladý usmievavý človek, ale už je isté, že celú noc budem piť.
Dôvod prečo chcem byť abstinent je, že chcem byť vždy vyrovnaný, psychicky silný, energický, zdravý, chcem pribrať, cítim, že mi to nerobí dobre a nezlepšuje sa to.
Jediný dôvod prečo pijem je, že ma to chytí vonku a nedá sa to zastaviť, možno kebyže skúsim vážne nevkročiť povedzme aspoň pol roka do žiadneho baru, či párty...teraz sa mi nechce písať viac, prípadne sa niečo spýtajte.
buchač
08.03.11,11:57
no trochu vadí, ale tak to bolo asi pred skoro 3ma rokmi. (odkial je to skopírované?)
A nie je jedno ???.....
Na nete si rozhodil neúrekom dotazov , problémov , okolností ...podľa mňa ZBYTOČNE veľa...
Ale aspoň viem, že som sa odvtedy zmenil, v podstate je teraz všetko lepšie, lenže teraz beriem aj drobnosti vážnejšie.
V podstate teraz ešte vždy mám prácu, peniaze si oveľa viac strážim ako predtým a na zábavu už neminiem toľko. Chodím sa zabaviť priemerne 2x do mesiaca, ale vydržať mesiac bez pitia nedokážem. Vždy sa na to pripravujem, ale ono sa to nepodarí. Moja opica trvá asi 3 dni som slabý, potom som chvílu v pohode, až sa cítim ideálne, ale potom začínam byť náladový, nekľudný, unavený, podráždený, mám úzkosť až sa rozhodnem, že idem von. Po dvoch týždňoch idem opäť von ako sebaistý mladý usmievavý človek, ale už je isté, že celú noc budem piť.
Dôvod prečo chcem byť abstinent je, že chcem byť vždy vyrovnaný, psychicky silný, energický, zdravý, chcem pribrať, cítim, že mi to nerobí dobre a nezlepšuje sa to.
Jediný dôvod prečo pijem je, že ma to chytí vonku a nedá sa to zastaviť, možno kebyže skúsim vážne nevkročiť povedzme aspoň pol roka do žiadneho baru, či párty...teraz sa mi nechce písať viac, prípadne sa niečo spýtajte.
Či si sa zmenil alebo nie , to musíš posúdiť sám , Ty vieš najlepšie ...nik iný...

Otázky ???
Ani nie ...tie nech Ti dá niekto iný , kompetetnejší , vzdelanejší v danom obore ...

Chcieť a byť sú rozdielné pojmy ...

P.S.:
Trochu sa ale nad tou "opicou " pozastavím ...
Kua , tri dni ju mať ...???...to koľko vypiješ ???...:confused:
1. buď veľmi veľa... :rolleyes:
2. buď veľmi málo znesieš ...;)
alabut
08.03.11,15:03
Prvym krokom je nebyt abstinet. Alkohol zacat studovat ... jeho vyrobu, chemicke a biologicke procesy, technologiu vyroby, posobenie na organizmus. Od studia pomaly prejst z pitia na vychutnavanie alkoholu a uplatnovat pri tom znalosti ziskane studiom. Urcite by bolo vhodne zacat alkohol vyrabat, aby si clovek osvojil znalosti. Konzumovat ho mozu neznali. Ide o to, poznat rozne finesy vyroby a to sa pri piti neda. Zhrniem - urob si z alkoholu konicek a prestane ta bavit pit ho v nadmernom mnozstve. Vychutnavaj a snaz sa spoznat technologiu vyroby a zrenia kazdeho poharika. :-)
buchač
08.03.11,16:40
Prvym krokom je nebyt abstinet. Alkohol zacat studovat ... jeho vyrobu, chemicke a biologicke procesy, technologiu vyroby, posobenie na organizmus. Od studia pomaly prejst z pitia na vychutnavanie alkoholu a uplatnovat pri tom znalosti ziskane studiom. Urcite by bolo vhodne zacat alkohol vyrabat, aby si clovek osvojil znalosti. Konzumovat ho mozu neznali. Ide o to, poznat rozne finesy vyroby a to sa pri piti neda. Zhrniem - urob si z alkoholu konicek a prestane ta bavit pit ho v nadmernom mnozstve. Vychutnavaj a snaz sa spoznat technologiu vyroby a zrenia kazdeho poharika. :-)

...hm...keď myslíš ....

ALE


Majiteľ pálenice, kam si chodia pestovatelia zo svojho sladu vypáliť alkohol, zase musí z každého stopercentného litra alkoholu zaplatiť daň, ktorá sa z roka na rok zvyšuje. Momentálne činí 250 Sk za liter

, preto sa rozmáha výroba alkoholu „na čierno“. Tá je však trestná, a okrem pokuty hrozí tomu, koho prichytia s "čiernym alkoholom" aj zaplatenie ušlej spotrebnej dane.
JaDo
08.03.11,17:45
Prepáč alabut ale myslím si, že si úplne mimo. Neporovnávaj silných, ktorí ovládajú svoju vôľu (možno, že majú aj lepšiu génovú výbavu) so slabými......
lukosoft, výhra je už to, že si pomenoval veci pravým menom a chceš zmeniť svoj život! Keď ti to samému nejde, hľadaj pomoc. Neboj sa hanby, každá trvá 3 dni, pokým ľudia nenájdu nové a zaujímavejšie téma. Neboj, v každej rodine je nejaký - menší či väčší problém.
Môj názor je, že tvoj problém môže vyriešiť jedine absolútna abstinencia.
Ako motiváciu ti musím pripomenúť, že pravidelné pitie jednoznačne vedie k cirhóze pečene a to je strašná smrť ale to isto vieš aj sám.
lukosoft
08.03.11,20:35
lol, alabut až ma to pobavilo, môj dedo aj otec pili, takže už preto som mal šance na toto a začínal som víkendové flámovačky asi 15tich. Moja sestra je úplný abstinent, vlastne už aj ja, až kým nepríde tá noc čo zase celú prepijem :D Dúfam, že sa to nestane, ale neviem ako tomu zabránim, keď ma to zasa chytí, skúsim ísť spať, prípadne si kúpim nejaké uspávatká. Zima bola dosť depresívna, v lete je stovka aktivít, ktoré chcem robiť, ale bojím sa takých vecí ako stanovačka, kde každý pije, ako vysvetlím známim, že nechcem ísť na diskotéku, chcem sa radšej doma hrať s mačkou...
Ľubos
08.03.11,20:42
Čašník abstinent? To je ako mäsiar vegetarián! Načo chodíš do baru? Keď chceš byť suchý nesmieš plávať vo vode. Odtiaľto je iba jediná cesta.Totálna abstinencia. Vieš čo to je? Zmeniť život znamená zmeniť kamarátov, zvyky a ešte veeeeľa ďalších vecí.
JaDo
08.03.11,20:55
Lukosoft"...až kým nepríde tá noc čo zase celú prepijem .." tomu sa vraj hovorí kvartálny pijan. Rozprával o tom M.Kňažko a dostal sa z toho!!!

Ĺubos povedal veľkú pravdu:"..Totálna abstinencia. Vieš čo to je? Zmeniť život znamená zmeniť kamarátov, zvyky a ešte veeeeľa ďalších vecí."

Urob to!
lukosoft
08.03.11,21:15
No veď viem, aj ma vždy nahnevá, že som celý od dymu, že sa furt stretávame len v krčme atď., ale mám ich rád, ale vonku s nimi som ja ten čo najviac fajčí a pije, lebo to tam inak nejde. Nájsť nových je ťažké, však kto sa dnes nechodí von zabávať v mladom veku, ale radšej doma číta v sobotu večer ako moja sestra. Najradšej by som začal niekde odznova, najlepšie v inom svete :D
lukosoft
08.03.11,21:20
M. Kňažko? No kde je, nehľadám nič iné ako podobného mňa :) Neviem, čo znamená ten kvartálny pijan, no viem, že teraz vôbec ešte chvíľu nebudem mať túžbu piť, lebo som sobotu preflámoval. Keby sa nepoznám, tak môžem vyhlásiť hurá zdraví som, ale ono to onedlho prejde :(
Ľubos
08.03.11,21:48
No veď viem, aj ma vždy nahnevá, že som celý od dymu, že sa furt stretávame len v krčme atď., ale mám ich rád, ale vonku s nimi som ja ten čo najviac fajčí a pije, lebo to tam inak nejde. Nájsť nových je ťažké, však kto sa dnes nechodí von zabávať v mladom veku, ale radšej doma číta v sobotu večer ako moja sestra. Najradšej by som začal niekde odznova, najlepšie v inom svete :D
Teba hnevá... ale máš ich rád... nájsť nových je ťažké... číta ako moja sestra... a pod. Prosím Ťa o čom to tu stále točíš? Ja toto všetko mám dávno za sebou. Máš totálne poprehadzované priority. Ak sa stále budeš ľutovať ( a veru ľutuješ sa ako malý chlapec) , nedopadneš dobre. Urči si, čo je pre Teba v živote najdôležitejšie a tomu sa venuj naplno. Ak je to ale partia a chlast, potom bohužiaľ - nepomôže Ti nikto. Som Ti napísal minule-daj mail, mobil - podebatujeme. Toto je na dlhší rozhovor
JaDo
09.03.11,10:03
Aj ja som si najprv myslela - fíha, chce a to je 50% úspechu.
Teraz som zistila, že vlastne nechceš, pretože ti je ľúto zábavy. Vlastnú čo by ťa bavila si nevieš nájsť a sám by si sa nudil. Nového, iného kamoša môžeš nájsť len v inom prostredí a po dlhšej dobe vzájomného spoznávania sa.
Ľubos
09.03.11,14:50
JaDo, úplne s Tebou súhlasím, Tvoje názory sa podobajú tým mojim, ale predsa, keby som mal ÚSPECH vyjadriť v percentách, urobil by som to asi takto: Existujú tri "zázračné" slová, potrebné k úspechu. 1. Chcem (33,33% úspechu), 2. Viem (33,33% úspechu), 3. Urobím (33,33% úspechu). Keď sa mám do niečoho životne dôležitého pustiť, musím CHCIEŤ. Keď už chcem, musím VEDIEŤ ako na to. A keď už chcem a viem ako na to, potom to musím dôkladne UROBIŤ. Na ceste k úspechu nesmie ani jedno z týchto slovíčok (chcem, viem, urobím) chýbať. Iba vtedy je úspech zaručený a iba vtedy platia tie percentá. Tým chcem povedať, že stále (aj keď veľmi) "IBA CHCIEŤ" je podľa mňa 0%.
lukosoft
09.03.11,16:01
Chcem, urobím, približne viem ako na to, ale je to ťažké. Moje priority sú:
život, ktorý je plnohodnotný a neobmedzovaný, sebou ani inými
zdravie (zdravé telo, čistá myseľ, vyrovnaná osobnosť so sebou samým)
vývin (niečo tvoriť, posúvať sa v živote dopredu, plniť ciele, sny, atď.)
láska (osoba s ktorou by som mohol svoje šťastie zdielať)
a samozrejme rodina, šťastie, práca, ...
Takže sa zmením, dnes som si začal písať denník, onedlho ho dám aj online asi aj s kontaktom na mňa, lebo sem neviem pridať ani mail :(
Ďakujem za príspevky :)
Ľubos
09.03.11,16:20
Čo je v živote ľahké? Abstinencia je zo začiatku dosť ťažká ( aspoň pre mňa bola určite), no neskôr sa tomu budeš smiať. 10 rokov abstinujem a vôbec nie som nikým a ničím obmedzovaný-práve naopak.
Napísal som adminovi aby Ti dal kontakt na mňa, neviem či sa to podarí.
Ľubos
09.03.11,17:03
Jediné, čo ma v živote obmedzovalo a tým znehodnocovalo môj život bol chlast, moja závislosť od chlastu, od pijáckych partií. Ak sa Ti podarí začať žiť nový život pochopíš, že nepiť, negemblovať, nefetovať je úplne normálna vec. (mimochodom- väčšina z mojej bývalej pijáckej partie pomrela - samozrejme od chlastu. A ja som stále tu a teším sa zo života)
Conan X
10.03.11,05:11
Ja Abstinujem 6rokov a viem aké je to ťažké ale po čase sa naučíš rešpektovať alkohol a všetko bude super ...Ľuboš ja by som bol rád keby sme sa skontaktovali..ozvi sa Conan X - Štefan
alabut
10.03.11,05:14
Krok druhy. Kludne chodievaj do krcmy, medzi starych kamaratov. Ale naser sa v jeden den a pi s nimi len kofolu alebo kavu. Ked na teba pride rad, rundu otoc. Ked ti niekto zoberie poharik, alebo pivo, s usmevom povedz, kto ho objednal, nech ho vypije. Onedlho si zvyknu. Zabavis sa a na druhy den si s cistou hlavou poobzeraj svojich spolustolovnikov. :-)
Ľubos
10.03.11,09:06
alabut, nesúhlasím s Tvoju radou. Tadiaľ cesta nevedie. Ísť tou istou cestou (krčma, starí kamaráti) aj keď s kofolou v ruke? Z dlhodobého hľadiska to nemá šancu uspieť ( mám bohaté skúsenosti - pozor nie vlastné!). Niekedy ten dotyčný zlyhá takmer okamžite (kamoši ho "prevalcujú", niekedy to aj zvláda, ale vždy iba dočasne!) Odtiaľto vedie iba jedna cesta a tá je úplne iná.
Conan X, veľmi rád sa s Tebou skontaktujem, iba neviem ako (súkromie)
Ľubos
10.03.11,10:14
lukosoft, Nejde tu vôbec o to aby si naučil kamošov, že nepiješ, nejde o to aby si zvykli, že budeš s nimi sedávať s kofolou v ruke, počúvať ich opité bláboly a pod. Tu nejde o nich. TU IDE O TEBA. IDE TU O TVOJ ŽIVOT: Máš nádherné priority. Nevidím tam napr. vysedávanie v bare a krčme s kamošmi a predsa tam chodíš. Tak porozmýšľaj, či to, čo si prezentoval ako svoje priority nie sú iba nejaké možno túžby, ktoré sa ani nesnažíš naplniť. Ale to je veľký rozdiel!!! Medzi moje priority nepatrí napr. pobyt na Sahare a preto som tam ani dodnes nebol. Patrí tam ale, okrem iného, aj žiť normálny,triezvy, skutočný život a to aj poctivo robím. Uvažuj.
alabut
10.03.11,11:56
Po tretie. Nedaj sa ovplyvnit okolim, zvlas tuna na Porade. Mas svoj rozum, zacni ty ovlyvnovat svoje okolie. Oduc svojich kamaratov opilstvu, oducis aj seba. :-)
JaDo
10.03.11,17:29
alabut ja sa ťa nechcem dotknúť, ale som presvedčená, že tebou navrhnutý spôsob nie je v prípade alkoholizmu vhodný. Toto si viem predstaviť pri dodržiavaní napr. diéty a pod......Alkohol je jedna z najnávykovejších drog....
alabut
10.03.11,18:38
Co sa tyka alkoholizmu, verim Sinelnikovi. Z nejakeho dovodu clovek zacal pit. Treba vyliecit dovod (skola, praca, manzelka, rodicia, frajerka, deti a pod.) a pricina sa vylieci sama. Za dovod nepovazujem kamaratov z mokrej stvrte. :-)
Ľubos
10.03.11,20:26
alabut, berieš všetko veľmi povrchne a jednoducho. Súhlasím, že okrm liečenia závislého je veľmi dobré a potrebné odstrániť príčinu- dôvod pitia, alebo sa o to aspoň pokúsiť. Nie vždy sa to ale podarí. Čo potom? Má sa človek uchlastať k smrti??? Ďalšia vec: Vieš čo je to závislosť? Keď je človek závislý od drogy (v tomto prípade myslím alkohol) nestačí odstrániť príčinu. Človek nedokáže prestať piť ani keď sa odstránia všetky dôvody a príčiny pitia. Závislý človek po odstránení príčin a dôvodov na pitie si SÁM NÁJDE DÔVOD na to aby mohol piť. Je to jednoducho tak a na to aby som to vedel nepotrebujem ani Sinelikovova
Ľubos
10.03.11,20:33
Conan X a lukosoft, admin mi odpísal, že kontakty sa dajú vymeniť cez "súkromné správy". Ja som tu iba krátko, nemám body a neviem čo ešte a asi preto mi tam odmietlo prístup. Skúste vy.
jozka56
10.03.11,20:36
nesúhlasím, že alabut berie všetko povrchne a jednoducho....skôr by som povedala, že jeho názory a postoje vyplývajú zo životnej skúsenosti:)
ivantt
10.03.11,21:01
Alkoholizmuj je choroba ako kazda iná. Niekedy sa podari vyliecit niekedy nie. Niekedy je na to potrebne okolie a niekedy sa z toho dokaze clovek dostat sam. Len si treba uvedomit, ze alkoholik si nikdy neprizna ze je alkoholik a na kazdeho postihnuteho cloveka treba iný meter. Len skoda ze lekari sa vacsinou na alkoholikov pozeraju ako na zberbu a nie ako na cloveka ktorý poptrebuje pomoct. Ale ked je stupen zavislosti vysoky tak clovek sa z toho sam nedostane. tam uz treba aj odborny dohlad aby neprislo k trvalym nasledkom. Tu nestaci tlacit do hlavy kaleraby ako sa treba naprogramovat a co si ma clovek mysliet a vyhybat sa ci nevyhybat kamaratom a okoliu. Ved clovek sa nemoze uplne izolovat od sveta. A nemoze byt bez priatelov. Alkoholi sa jednoducho musi liecit a po prelieceni musi chciet... chciet ostat abstinujucim. A dokedy bude chciet dovtedy to vydrzi.. ked prestane chciet, potom padne tam kde bol ak nie hlbsie. A aby chcel, musi byt inspirovany. A namiesto toho ako im tlct do hlavy co si maju mysliet a s kym sa maju kamaratit a komu sa vyhybat tak ich treba inspirovat pre zivot bez alkoholu a najbližšie okolie musí ist prikladom.. je trt platne ked s poharikom v ruke kazem nesmies alkohol...
lukosoft
10.03.11,21:20
ja už som v mysli úplný abstinent, začínam žiť zdravo, teraz je všetko v pohode, zatiaľ po piatich dňoch od pitia, ani nebudem mať chuť na alkohol ešte chvíľu. Myslím, že je to už len zo zvyku, odreagovanie sa. Teraz sa cítim celkom zdraví, ale je len otázka času, keď budem prežívať úzkosť, potrebu sa ísť zabaviť, keď nebudem mať chuť do jedla, nebudem vo svojej koži.
Aj pred prvým pohárikom som v krčme cítil, že tam nepatrím, necítim sa tam dobre, až po poháriku mám chuť na ďalšie, som fajčiar.
Je viac partií známych, s ktorými som zvykol byť, niektoré nemajú ciele, ako bolo spomenuté rozprávajú o alkohole a aj si zahúlia.
Ja som v partii, do ktorej zapadajú aj baby, chalani študujú na výške a viem, že ich alkohol neovplivňuje. Trochu ma mrzí, že sa stretávajú vždy v jednom zadymenom podniku.
Rozhodol som sa, že ja do žiadneho podniku nevkročím, potrebujem zmeniť rutinu odreagovania sa na niečo iné, nové.
Šport môže byť moje nové hobby, tento mesiac som všetky víkendy v práci a cez týždeň nemám s kým ísť von, takže som zvedavý ako to dopadne. Keď si spomeniem ako som pred rokom utekal rovno po práci si vypiť a pil som každý týždeň, tak viem, že sa to zlepšuje a že to dobre dopadne. Som pripravený byť ešte silnejší a dotiahnuť to do konca.
Ľubos
10.03.11,21:30
Ospravedlňujem sa alabutovi, za " berieš všetko veľmi povrchne a jednoducho". Nepochybujem, že na niektoré veci má správne názory, ale čo sa týka závislostí je úplne vedľa. A ivantt má tiež iba polovičnú pravdu. Závislosť je totiž nevyliečiteľná choroba, ktorá sa dá "iba" zastaviť ( samozrejme liečením) a pri správnom prístupe k nej sa s ňou dá fantasticky krásne a dlho žiť (viď. cukrovka). Ja viem a dokonca aj chápem, že niekomu sa tieto riadky veľmi zle čítajú, ale sú pravdivé! No pravda niekedy bolí... A mimochodom ja mám za sebou protialkoholické liečenie, pohárik som nemal v ruke viac ako 10 rokov, mám strašne veľa kamarátov, vôbec sa neizolujem, som spoločenský typ človeka. Ako je to možné? Už som o tom písal
Ľubos
10.03.11,22:16
lukosoft, po tom všetkom čo si tu prezentoval som fakt presvedčený, že by si sa mal ísť liečiť. Nie je pravda, že lekári pozerajú na alkoholikov ako na zberbu ( aj keď nevylučujem nejaké výnimky). Poznám kopec výborných lekárov-odborníkov a mám kontakty na viaceré liečebne. Dokázal by som Ti v tomto smere pomôcť. A porozmýšľaj či práve tí, ktorí tu píšu aby si sa nedal ovplyvňovať hlavne tu na Porade, či práve tí sa Ťa nesnažia ovplyvňovať hlavne tu na Porade...Škoda len, že nesprávne. Nuž ale čo už. Každý človek má možnosť vybrať si a tak to má byť. Vyber si aj Ty. Dúfam, že si vyberieš dobre.
ivantt
10.03.11,22:21
Ospravedlňujem sa alabutovi, za " berieš všetko veľmi povrchne a jednoducho". Nepochybujem, že na niektoré veci má správne názory, ale čo sa týka závislostí je úplne vedľa. A ivantt má tiež iba polovičnú pravdu. Závislosť je totiž nevyliečiteľná choroba, ktorá sa dá "iba" zastaviť ( samozrejme liečením) a pri správnom prístupe k nej sa s ňou dá fantasticky krásne a dlho žiť (viď. cukrovka). Ja viem a dokonca aj chápem, že niekomu sa tieto riadky veľmi zle čítajú, ale sú pravdivé! No pravda niekedy bolí... A mimochodom ja mám za sebou protialkoholické liečenie, pohárik som nemal v ruke viac ako 10 rokov, mám strašne veľa kamarátov, vôbec sa neizolujem, som spoločenský typ človeka. Ako je to možné? Už som o tom písal

Ja ti drzim palce aby sa ti to uz nikdy nevratilo... ale mozno nemas pravdu.. ja som cukrovkar a stale verim ze sa z toho dostanem a poznam pripady ze sa cukrovka nejakym zazrakom stratila. Pevne verim ze ten zazrak ma neobide. Viem co je zavislost, nie sice na alkohole ale na cigaretach a uz viac ako 2 roky sa drzim.
A mimochodom, rakovina bola tiez kedysi nevyliecitelna a predsa, verilo som a dostal som sa z nej.. uz 20 rokov. A nezalezi na tom, ci sa riadky zle alebo dobre citaju ale zalezi na tom, ci padnu alebo nepadnu na urodnu pôdu. A môj nazor je taky, ze nech je to ktokolvek a pomoze, patri mu vdaka...
A teraz mi asi das za pravdu : vzdy som tvrdil, ze zabavit sa da aj bez alkoholu. Vobec mi nevadilo byt v partii kde su ozraty ludia a dokonca bola sranda ich pozorovat... clovek, aby dokazal prezit silvestrovsku polnoc, nemusi mat pohar s alkoholom.
ivantt
10.03.11,22:31
lukosoft, po tom všetkom čo si tu prezentoval som fakt presvedčený, že by si sa mal ísť liečiť. Nie je pravda, že lekári pozerajú na alkoholikov ako na zberbu ( aj keď nevylučujem nejaké výnimky). Poznám kopec výborných lekárov-odborníkov a mám kontakty na viaceré liečebne. Dokázal by som Ti v tomto smere pomôcť. A porozmýšľaj či práve tí, ktorí tu píšu aby si sa nedal ovplyvňovať hlavne tu na Porade, či práve tí sa Ťa nesnažia ovplyvňovať hlavne tu na Porade...Škoda len, že nesprávne. Nuž ale čo už. Každý človek má možnosť vybrať si a tak to má byť. Vyber si aj Ty. Dúfam, že si vyberieš dobre.

Zial, mylis sa. Moja mama mala cirhozu pecene a 9 z 10-tich lekarov ju povazovalo za alkoholika. Môj otec dokonca jednemu lekarovi vrazil a lekarke sice nevrazil ale pod krkom ju drzal... len preto, ze ked si precitali alebo im povedal ze trpi cirhozou tak hned bola alkoholicka. Dokonca na pohotovosti ju vykazali z ordinacie a nechali ju lezat na lavici kde skoro zomrela... a predstav si, jej cirhoza bola z nedbalosti lekarov. nekontrolovane uzivanie liekov.. a bola ti pricina jej smrti. Fakt s nou zaobchadzali ako so zberbou... a nie je to jediny pripad. Nehadzem vsetkych do jedneho vreca, su dobri lekari, slabsi a lekari co si nezasluzia byt lekarmi, tak ako to je aj v inych povolaniach. Sme len ludia.
A este jedna poznamocka... ked sme mali nejaku akciu v praci tak som mal problemy.. dokonca sa na mna stazovali ze som nekolektivny, preto ze nechcem s nimi pit... Ja nehovorim ze si nedam za pohar vina alebo pivo. V lete po ture si s chutou pivko dam, dokonca aj dve... alebo v zime pohar vareneho vinka... na silvesta vystup na zaruby.. na vrchole kopca si pripijeme slivovicou...
ivantt
10.03.11,22:47
ja už som v mysli úplný abstinent,

nebud nim len v mysli, bud nim aj v realite

začínam žiť zdravo, teraz je všetko v pohode, zatiaľ po piatich dňoch od pitia, ani nebudem mať chuť na alkohol ešte chvíľu.

sprav z tych 5 dni raz tolko

myslím, že je to už len zo zvyku, odreagovanie sa. Teraz sa cítim celkom zdraví, ale je len otázka času, keď budem prežívať úzkosť, potrebu sa ísť zabaviť, keď nebudem mať chuť do jedla, nebudem vo svojej koži.

ked zacnes mat tie pocity, skus hladat pochopenie u rodiny a nie u kamaratov v krcme...

Aj pred prvým pohárikom som v krčme cítil, že tam nepatrím, necítim sa tam dobre, až po poháriku mám chuť na ďalšie, som fajčiar.

ked citis ze tam nepatris, preco tam ides ????

Je viac partií známych, s ktorými som zvykol byť, niektoré nemajú ciele, ako bolo spomenuté rozprávajú o alkohole a aj si zahúlia.
Ja som v partii, do ktorej zapadajú aj baby, chalani študujú na výške a viem, že ich alkohol neovplivňuje. Trochu ma mrzí, že sa stretávajú vždy v jednom zadymenom podniku.

To je omyl, alkohol ich ovplyvnuje len sa to zatial tak neprejavuje, a v spojeni s inymi navykovými látkami sa z nich stavaju ludia závisly na návykových latkach a skôr ci neskôr ( ak sa nespamataju ) na to doplatia. Studenti mediciny sa lahko dostali k liekom ktore podporuju mysle, udrzia cloveka v čulom stave a neskôr sa z nich stali alkoholici ( nie vsetci ) a z niektorych dokonca drogovo zavislí.... never tomu ze ich alkohol neovplyvnuje.


Rozhodol som sa, že ja do žiadneho podniku nevkročím, potrebujem zmeniť rutinu odreagovania sa na niečo iné, nové.
Šport môže byť moje nové hobby, tento mesiac som všetky víkendy v práci a cez týždeň nemám s kým ísť von, takže som zvedavý ako to dopadne. Keď si spomeniem ako som pred rokom utekal rovno po práci si vypiť a pil som každý týždeň, tak viem, že sa to zlepšuje a že to dobre dopadne. Som pripravený byť ešte silnejší a dotiahnuť to do konca.

No a tu mi neostava povedat nic ine, len drzim palce aby ti to s tym sportom vyslo.. alebo nejakym konickom. Uvedomujes si svoju situaciu a to je dobre, to ti pomoze. Uz len silu aby si to zvladol.. nie silu svalov ale silu ducha. A ist k odbornikov nie je hamba, on ti pomoze ( nechod k obvodnemu lekarovi alebo na pohotovost, to je hlupost, treba odbornika ). Nebude sa ti smiat, nic ti vycitat a ked nie inak, aspon radou pomoze alebo ta nastartuje.
alabut
10.03.11,23:05
Opakujem, liecit pricinu ... najblizsie okolie alkoholika (rodinu, blizkych). Preto su doterajsie vysledky klasickych medicinskych postupov chabe. A nazory, ze alkoholizmus je nevyliecitelna choroba ... to je akoby sme alkoholika utvrdili, ze uz sa z toho nedostane, akoby sme ho naprogramovali k pitiu, a aby urobil tvrdeniu zadost, tak pije.

Alkoholizmus je vyliecitelna choroba, ak ho chcem u niekoho blizkeho vyliecit, v prvom rade musim zacat u seba, kde som urobil chybu, ze ten clovek zacal pit. Hladat na nom dobre stranky, nevsimat si zle ... skratka, zmenit moje spravanie, nie jeho.

Uplna abstinecia je blbost, to je puritanstvo so vsetkymi jeho dosledkami. Pohar dobreho vina alebo piva velmi prospieva zdraviu, preto je dolezite studium alkoholu.

Zakazane ovocie najviac chuti. Palce ti nedrzim, musis si ich drzat sam, ani ti neradim "prestan nadmerne pit", na to musis prist sam. :-)
ivantt
11.03.11,08:05
Opakujem, liecit pricinu ... najblizsie okolie alkoholika (rodinu, blizkych). Preto su doterajsie vysledky klasickych medicinskych postupov chabe. A nazory, ze alkoholizmus je nevyliecitelna choroba ... to je akoby sme alkoholika utvrdili, ze uz sa z toho nedostane, akoby sme ho naprogramovali k pitiu, a aby urobil tvrdeniu zadost, tak pije.

Alkoholizmus je vyliecitelna choroba, ak ho chcem u niekoho blizkeho vyliecit, v prvom rade musim zacat u seba, kde som urobil chybu, ze ten clovek zacal pit. Hladat na nom dobre stranky, nevsimat si zle ... skratka, zmenit moje spravanie, nie jeho.

Uplna abstinecia je blbost, to je puritanstvo so vsetkymi jeho dosledkami. Pohar dobreho vina alebo piva velmi prospieva zdraviu, preto je dolezite studium alkoholu.

Zakazane ovocie najviac chuti. Palce ti nedrzim, musis si ich drzat sam, ani ti neradim "prestan nadmerne pit", na to musis prist sam. :-)

hmmm... výnimočne s tebou súhlasím :-)) teda aspoň s tou prvou časťou :-) Ale to o uplnej abstinencii, to uz velmi nie... je pravda ze alkohol v malom množstve neublíži ale nie vždy je to pravda. Niekedy dokonca zabíja. A dá sa žiť bez alkoholu... ja som nemal ani kvapku nejaké 4 roky a nechybal mi. A nebol som liečený ani neliečený alkoholik. Jednoducho som nemal chuť. Všetko čo organizmus potrebuje nájde človek v strave a preto má byť strava vyvážená. Dokonca aj alkohol si organizmus sám vyprodukuje, presne toľko čo ho potrebuje.
Ľubos
11.03.11,13:48
Téma, na ktorú tu diskutujeme má názov -Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať? Niektorí z vás však diskutujete na tému -Alkohol a alkoholizmus - ako piť a nemať problémy? Chyba! Keď som napísal, že závislosť je nevyliečiteľná choroba, vedel som, že budú ohlasy hlavne od tých, čo nepochopia ako to myslím a nečudujem sa im, keďže alkohol popíjajú, zatiaľ (možno) nemajú problémy a bez alkoholu si život asi nevedia predstaviť. Lenže pozor: Keď už niekto je alkoholik (závislý od alkoholu)a chce sa z toho dostať, mal by sa liečiť , po liečení už nikdy v živote nemôže piť alkohol – ani kvapku, dokonca ani nealkoholické pivo! V opačnom prípade ide znova do kolien, v lepšom prípade sa znova lieči .... no poznám takých, čo sa liečili dvakrát, trikrát, aj viac krát (a stále nepochopili) a poznal som aj dosť takých, čo recidívu - návrat k pitiu neprežili. Ten, čo si myslí, že z alkoholizmu sa dostane tak, že zmiznú problémy a on si bude normálne chodiť sem-tam na pivko, tak ten sa veľmi mýli! A práve pre takých je závislosť nevyliečiteľná choroba. Vyliečiteľná je iba pre tých, ktorí sa zmieria s tým, že v živote sa už chlastu nedotknú, dodržiavajú tzv. doliečovací proces, totálne abstinujú a v abstinencii dosiahnu vyšší level. V mojom prípade to znamená, že alkohol mi už nechýba, nezávidím ľuďom, ktorí pijú – skôr naopak -ľutujem ich, lebo vidím čo s nimi alkohol dokáže stvárať , ako sa alkoholom obmedzujú, ako si ničia životy a životy svojich najbližších. Alkoholik sa nikdy nemôže stať bezproblémovým konzumentom alkoholu. Ja by som už konzumentom nikdy byť nechcel, aj keby sa to dalo, pretože som zistil čo je to skutočný život a tento život by som nemenil za nič na svete – A to je abstinencia a jej vyšší level . Preto ja sa považujem za vyliečeného ( opakujem -samozrejme s tým, že už nikdy v živote nevypijem ani kvapku alkoholu, nehodím napr. do automatu ani cent a takisto žiadna mariška a iné svinstvo). Priznám sa, že predsa len jednu drogu ešte stále „beriem“ a tou sú cigarety- tiež s tým mienim niečo urobiť. Na niektoré konkrétne názory na konkrétne veci nereagujem – považujem to, z vyššie uvedených dôvodov za zbytočné. Toto je veľmi široká téma a chcelo by to širšiu debatu- ja radšej rozprávam ako píšem.
ivantt
11.03.11,19:14
Téma, na ktorú tu diskutujeme má názov -Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať? Niektorí z vás však diskutujete na tému -Alkohol a alkoholizmus - ako piť a nemať problémy? Chyba! Keď som napísal, že závislosť je nevyliečiteľná choroba, vedel som, že budú ohlasy hlavne od tých, čo nepochopia ako to myslím a nečudujem sa im, keďže alkohol popíjajú, zatiaľ (možno) nemajú problémy a bez alkoholu si život asi nevedia predstaviť. Lenže pozor: Keď už niekto je alkoholik (závislý od alkoholu)a chce sa z toho dostať, mal by sa liečiť , po liečení už nikdy v živote nemôže piť alkohol – ani kvapku, dokonca ani nealkoholické pivo! V opačnom prípade ide znova do kolien, v lepšom prípade sa znova lieči .... no poznám takých, čo sa liečili dvakrát, trikrát, aj viac krát (a stále nepochopili) a poznal som aj dosť takých, čo recidívu - návrat k pitiu neprežili. Ten, čo si myslí, že z alkoholizmu sa dostane tak, že zmiznú problémy a on si bude normálne chodiť sem-tam na pivko, tak ten sa veľmi mýli! A práve pre takých je závislosť nevyliečiteľná choroba. Vyliečiteľná je iba pre tých, ktorí sa zmieria s tým, že v živote sa už chlastu nedotknú, dodržiavajú tzv. doliečovací proces, totálne abstinujú a v abstinencii dosiahnu vyšší level. V mojom prípade to znamená, že alkohol mi už nechýba, nezávidím ľuďom, ktorí pijú – skôr naopak -ľutujem ich, lebo vidím čo s nimi alkohol dokáže stvárať , ako sa alkoholom obmedzujú, ako si ničia životy a životy svojich najbližších. Alkoholik sa nikdy nemôže stať bezproblémovým konzumentom alkoholu. Ja by som už konzumentom nikdy byť nechcel, aj keby sa to dalo, pretože som zistil čo je to skutočný život a tento život by som nemenil za nič na svete – A to je abstinencia a jej vyšší level . Preto ja sa považujem za vyliečeného ( opakujem -samozrejme s tým, že už nikdy v živote nevypijem ani kvapku alkoholu, nehodím napr. do automatu ani cent a takisto žiadna mariška a iné svinstvo). Priznám sa, že predsa len jednu drogu ešte stále „beriem“ a tou sú cigarety- tiež s tým mienim niečo urobiť. Na niektoré konkrétne názory na konkrétne veci nereagujem – považujem to, z vyššie uvedených dôvodov za zbytočné. Toto je veľmi široká téma a chcelo by to širšiu debatu- ja radšej rozprávam ako píšem.

klobuk dolu
Ľubos
15.03.11,19:53
A kde ste všetci? Hlavne tí, čo chcú poradiť? Čo ste sa zľakli? To hádam nie! Viete, že to vôbec nie je také strašné ako to vyzerá? Ide iba o to, rozhodnúť sa čo v živote chcem dosiahnuť a potom už iba nekompromisne ísť za svojim cieľom. Chodiť "okolo horúcej kaše" nemá zmysel
buchač
15.03.11,20:20
...občas sa pozriem aj do tejto témy ...na osudy ľudí ...
No teraz sa nedá nereagovať ....


Ospravedlňujem sa alabutovi, za " berieš všetko veľmi povrchne a jednoducho". Nepochybujem, že na niektoré veci má správne názory, ale čo sa týka závislostí je úplne vedľa. A ivantt má tiež iba polovičnú pravdu. Závislosť je totiž nevyliečiteľná choroba, ktorá sa dá "iba" zastaviť ( samozrejme liečením) a pri správnom prístupe k nej sa s ňou dá fantasticky krásne a dlho žiť (viď. cukrovka). Ja viem a dokonca aj chápem, že niekomu sa tieto riadky veľmi zle čítajú, ale sú pravdivé! No pravda niekedy bolí... A mimochodom ja mám za sebou protialkoholické liečenie, pohárik som nemal v ruke viac ako 10 rokov, mám strašne veľa kamarátov, vôbec sa neizolujem, som spoločenský typ človeka. Ako je to možné? Už som o tom písal
Sorry ....ale hovno vieš ....že vraj cukrovka = fantastická krása ....zasa jeden múdry člen ...

lukosoft, po tom všetkom čo si tu prezentoval som fakt presvedčený, že by si sa mal ísť liečiť. Nie je pravda, že lekári pozerajú na alkoholikov ako na zberbu ( aj keď nevylučujem nejaké výnimky). Poznám kopec výborných lekárov-odborníkov a mám kontakty na viaceré liečebne. Dokázal by som Ti v tomto smere pomôcť. A porozmýšľaj či práve tí, ktorí tu píšu aby si sa nedal ovplyvňovať hlavne tu na Porade, či práve tí sa Ťa nesnažia ovplyvňovať hlavne tu na Porade...Škoda len, že nesprávne. Nuž ale čo už. Každý človek má možnosť vybrať si a tak to má byť. Vyber si aj Ty. Dúfam, že si vyberieš dobre.
Predpokladám , že Ty si si už teda vybral ....

Ľubos
Junior Member
Členom od: 02-03-11
Príspevky: 15
Ozaj dlhý čas na poznanie a hodnotenie všetkých a všetkého ...

A kde ste všetci? Hlavne tí, čo chcú poradiť? Čo ste sa zľakli? To hádam nie! Viete, že to vôbec nie je také strašné ako to vyzerá? Ide iba o to, rozhodnúť sa čo v živote chcem dosiahnuť a potom už iba nekompromisne ísť za svojim cieľom. Chodiť "okolo horúcej kaše" nemá zmysel
NIET KOHO .....
NEZVYKNEM ...teda niekedy ...
Ľubos
15.03.11,20:32
No konečne, ten pravý prišiel, alebo píšeš rovno z krčmy?
buchač
15.03.11,21:06
No konečne, ten pravý prišiel, alebo píšeš rovno z krčmy?
...nerieš ...nemá význam ...

Dosť dlho som trápne triezvy ...mám totiž tú chorobu , s ktorou sa dá tak " fantasticky krásne žiť "...:confused:

Ak sa za môj názor cítiš dotknutý , sorry ...ja som už raz taký ...

Čo sa týka nejakej nepodstatnej dišputy ...he ...do toho sa ja nezvyknem nechať zbytočne zatiahnuť ...:cool:
alabut
16.03.11,03:43
Kuwa, ozaj nechapem, preco sa s onou chorobou neda fantasticky zit?
buchač
16.03.11,11:45
alabut ....

Ak si len z počutia názor robíš ...nerieš radšej ...toť vsio ...
Ľubos
16.03.11,13:46
buchač, možno sa cítiš ako zaslúžilý člen a možno aj si, ale bohužiaľ. . . Aj keď si členom od: 08-11-08 nechápem čo robíš v tejto téme. . . Všetky moje vety, ktoré si citoval, si poprekrúcal podľa seba.
To, že ja som členom od 02-03-11 neznamená, že od toho istého dátumu sa venujem problematike závislostí. Ja nepotrebujem poznať konkrétne ľudí, potrebujem poznať problém, ktorý tých ľudí trápi. A už vonkoncom nikoho nehodnotím – iba sa snažím pomôcť.
(Sorry ....ale hovno vieš ....že vraj cukrovka = fantastická krása ....zasa jeden múdry člen ...)
Ja možno hovno viem, ale ty sa nauč čítať a hlavne pochopiť to o čom čítaš.
A kde si prosím ťa zobral to = ? Vôbec netvrdím, že cukrovka = fantastická krása! Poznám však veľa ľudí s cukrovkou ( mladých aj starých), ktorí žijú úplne super život ( a pritom sú na inzulíne)
A k tomu:( Čo ste sa zľakli? NIET KOHO ..... ) Nemyslel som tým, že sa zľakli mňa, ale spôsobu riešenia problému s chlastom, ktorý som navrhol a z ktorého niektorí naozaj dostanú strach ( aj keď nechápem prečo).
Ty si trápne triezvy ( sám si to tak nazval), no ja som triezvy úplne normálne a teším sa z toho už viac ako10 rokov.
( Čo sa týka nejakej nepodstatnej dišputy ...he ...do toho sa ja nezvyknem nechať zbytočne zatiahnuť ... ) Nechcem ťa zatiahnuť naozaj nikde, dokonca budem rád, keď nebudeš reagovať, pretože mám pocit, že ty do tejto témy nepatríš – táto téma je pre teba nepodstatná.
Ozaj a to čo ja budem riešiť, respektíve neriešiť, nechaj na mňa.
Ostatné nekomentujem – v tvojom prípade to nemá význam, ale ak sa ťa niečo z toho, čo som tu písal dotklo, tak sory – ja som už raz taký.
buchač
16.03.11,14:33
buchač, možno sa cítiš ako zaslúžilý člen a možno aj si, ale bohužiaľ. . . Aj keď si členom od: 08-11-08 nechápem čo robíš v tejto téme. . . Všetky moje vety, ktoré si citoval, si poprekrúcal podľa seba.
To, že ja som členom od 02-03-11 neznamená, že od toho istého dátumu sa venujem problematike závislostí. Ja nepotrebujem poznať konkrétne ľudí, potrebujem poznať problém, ktorý tých ľudí trápi. A už vonkoncom nikoho nehodnotím – iba sa snažím pomôcť.
(Sorry ....ale hovno vieš ....že vraj cukrovka = fantastická krása ....zasa jeden múdry člen ...)
Ja možno hovno viem, ale ty sa nauč čítať a hlavne pochopiť to o čom čítaš.
A kde si prosím ťa zobral to = ? Vôbec netvrdím, že cukrovka = fantastická krása! Poznám však veľa ľudí s cukrovkou ( mladých aj starých), ktorí žijú úplne super život ( a pritom sú na inzulíne)
A k tomu:( Čo ste sa zľakli? NIET KOHO ..... ) Nemyslel som tým, že sa zľakli mňa, ale spôsobu riešenia problému s chlastom, ktorý som navrhol a z ktorého niektorí naozaj dostanú strach ( aj keď nechápem prečo).
Ty si trápne triezvy ( sám si to tak nazval), no ja som triezvy úplne normálne a teším sa z toho už viac ako10 rokov.
( Čo sa týka nejakej nepodstatnej dišputy ...he ...do toho sa ja nezvyknem nechať zbytočne zatiahnuť ... ) Nechcem ťa zatiahnuť naozaj nikde, dokonca budem rád, keď nebudeš reagovať, pretože mám pocit, že ty do tejto témy nepatríš – táto téma je pre teba nepodstatná.
Ozaj a to čo ja budem riešiť, respektíve neriešiť, nechaj na mňa.
Ostatné nekomentujem – v tvojom prípade to nemá význam, ale ak sa ťa niečo z toho, čo som tu písal dotklo, tak sory – ja som už raz taký.
Inzulín si šľahám statočne ...neboj ...
Aj život mám super ...podľa okolností ...kedy ako ...no nesťažujem sa ...
Spomínaš ľudí s diabetes ...no vidíš asi len to vonkajšie ...pozadie asi veľmô nie ...
Diabetes je totiž o ovládaní seba samého , nazval by som aj celibátom , no kto nezažil ...nepochopí ...

Do tej diskusie sa fakt nehrniem ...pocity máš ale nesprávne ...samozrejme ani iné nemôžeš mať , nakoľko nepoznáš podstatu môjho myslenia / bez urážky myslené .../ ...a ja so svojou kožou na trh len tak nechodím ...

Na dišputy takéhoto rangu sa hodí iné prostredie ...

Spomeniem ešte aj tú poznámku o tom čítaní ...
Poniektorí , čo už vedia , čo som za číslo ...pritom ma aj osobne poznajú ...ešte aj teraz občas problém majú - nevedia , čo vlastne mienim ...
alabut
16.03.11,15:35
Taras hluposti.
Ľubos
16.03.11,15:41
Môžem zodpovedne povedať, že viem o čom hovoríš (Diabetes je totiž o ovládaní seba samého , nazval by som aj celibátom , no kto nezažil ...nepochopí ...), pretože nevidím iba to vonkajšie ako si myslíš, ale aj to pozadie. Keď som napísal, že "poznám ľudí s cukrovkou ( mladých aj starých), ktorí žijú úplne super život ( a pritom sú na inzulíne)", nemyslel som len " z videnia", ale niektorých z nich poznám veľmi dôverne - z ich radosťami, ale aj starosťami. A pri závislosti a abstinencii zvlášť je to tiež okrem iného (hlavne zo začiatku) o ovládaní seba samého a tiež by som to možno nazval aj celibátom určitého druhu. Takže určitá podobnosť tam je.
Naozaj nepoznám podstatu tvojho myslenia a nie som jedným z tých čo ťa poznajú a fakt neviem čo si za číslo ( v dobrom). Preto sa nečuduj, že som si tvoje reakcie vysvetlil tak ako som si ich vysvetlil. Mám však pocit, že tých čo ťa až tak dobre nepoznajú je viac a tvoje reakcie si môžu vysvetliť podobne ako ja. Ja som človek, ktorý sa s každým sa snaží vychádzať zadobre a viem byť maximálne empatický ku všetkým ľuďom a ich problémom a trápeniam. Aj preto som tu – na Porade a v tejto téme a snažím sa podľa najlepšieho vedomia a svedomia pomôcť.
lukosoft
16.03.11,16:46
Dnes je to 11ty deň od nepitia a nefajčenia. Vážne si mám chuť zapáliť, ale vydržím to. Od dnes rána beriem Chitozan na detoxikáciu organizmu, kúpil som si vitamíny a mám objednanú Valeriánu lekársku na nespavosť atď. Cítim ako slabnem, v práci som v kuse jedol, ale doma už toľko nezjem, v práci mám dobrú náladu a som veľmi spoločenský takže sa tam cítim fajn s babami. Teraz doma som dosť sám, neviem s kým a kam by som si vyšiel a čo by som tam robil. Som dosť zoslabnutý, aj hlava ma bolí aj nohy ani sa mi nechce nič robiť. Uvidím zajtra..
Môžem byť zoslabnutý z toho, že som abstinujem, nefajčím? Alebo mám iný problém.
lukosoft
16.03.11,17:00
Keď už spomínate diabetes, v práci keď pijem niečo sladké častejšie potrebujem na záchod, doma ma zvyklo jedlo uspávať, prípadne ma bolela hlava, nedokážem pribrať a v poslednej dobe ma trochu bolia oči. Pred pár mesiacmi napr. po sladkých raňajkách som bol úplne mimo atď. No ale po prepitej noci ma to všetko vždy prešlo na istý čas. A čo sa týka mojej psychiky tak je veľmi komplikovaná, ale neviem porovnávať ako to prebieha v mysli iných ľudí. No a môj otec mal tiež cukrovku, tak sa možno len namotávam.
bettylou
16.03.11,17:37
"Perlička z kuloárov": Teda posledný víkend zo soboty na nedeľu - havárka auto na streche v rýchlosti ca 150, sklo som ešte hodinu vypľúvala, ďalšie dva dni kua ale bolesti boha hlavne na pravom pleci (pás). Dva dni som kukala jak puk, bo ma hlava ešče len dnes prestala bolec. Modrá kade tade...
No, šoféroval známy a hádajte ... ano ja sprostá som sadla k nemu do auta, potom, čo sme spolu dvaja stiahli fľašu whisky a dáku tu kolu. No a neprestaň, piť... A to ma ešte druhý deň presviedčal, že či nepoviem policajtom, že som šoférovala ja, keďže som nemusela fúkať. No... aj v rakúsku sú ch.ji.
Ľubos
16.03.11,20:37
Dnes je to 11ty deň od nepitia a nefajčenia. Vážne si mám chuť zapáliť, ale vydržím to. Od dnes rána beriem Chitozan na detoxikáciu organizmu, kúpil som si vitamíny a mám objednanú Valeriánu lekársku na nespavosť atď. Cítim ako slabnem, v práci som v kuse jedol, ale doma už toľko nezjem, v práci mám dobrú náladu a som veľmi spoločenský takže sa tam cítim fajn s babami. Teraz doma som dosť sám, neviem s kým a kam by som si vyšiel a čo by som tam robil. Som dosť zoslabnutý, aj hlava ma bolí aj nohy ani sa mi nechce nič robiť. Uvidím zajtra..
Môžem byť zoslabnutý z toho, že som abstinujem, nefajčím? Alebo mám iný problém.

Gratulujem a držím palce. Vydrž to. Môj názor: Vitamíny sú dobré, len daj pozor, aby si to neprehnal s nejakými liekmi. Alkoholizmus sa liekmi nelieči. To, že si zoslabnutý je určite prechodné a je to spôsobené veľkou zmenou, do ktorej si sa pustil. Je to úplne prirodzené, keďže si vysadil chlast aj cigarety. Mňa voľakedy museli do nemocnice doslova doniesť - nevedel som ani poriadne stáť na nohách - taký som bol zoslabnutý. Mysli pozitívne, porozmýšľaj a navštív odborníka - najlepšie psychiatra v ambulancii. Teraz, keď si pár dní triezvy je ten pravý čas. Na Tvojom mieste by som to už nepustil z rúk. A ozaj, čo Tvoj denník?
Ľubos
16.03.11,20:44
Keď už spomínate diabetes, v práci keď pijem niečo sladké častejšie potrebujem na záchod, doma ma zvyklo jedlo uspávať, prípadne ma bolela hlava, nedokážem pribrať a v poslednej dobe ma trochu bolia oči. Pred pár mesiacmi napr. po sladkých raňajkách som bol úplne mimo atď. No ale po prepitej noci ma to všetko vždy prešlo na istý čas. A čo sa týka mojej psychiky tak je veľmi komplikovaná, ale neviem porovnávať ako to prebieha v mysli iných ľudí. No a môj otec mal tiež cukrovku, tak sa možno len namotávam.

Podľa mňa by si mal najskôr poriešiť ten chlast ( nadobro) a potom, podľa toho ako sa budeš cítiť , poriešiš aj iné. Možno ti, okrem chlastu vôbec nič nie je. Neznamená, keď otec mal cukrovku, že ju zákonite musíš mať aj ty. Je celkom možné, že sa iba zbytočne namotávaš.
alabut
17.03.11,08:40
Teraz doma som dosť sám, neviem s kým a kam by som si vyšiel a čo by som tam robil. Som dosť zoslabnutý, aj hlava ma bolí aj nohy ani sa mi nechce nič robiť.

Jarna unava. Chod do prirody, tam nepotrebujes nikoho a pozoruj ako sa zobudza zo zimneho spanku. Chrobaky, zaby, vtaky, divu zver, rastliny. Ak obschnu cesticky, mozes zacat behat vytrvalostne horske behy a cigareta ti ani na um nezide, kazdu budes citit v plucach. V zime bezky.
ivantt
18.03.11,12:25
buchač, možno sa cítiš ako zaslúžilý člen a možno aj si, ale bohužiaľ. . . Aj keď si členom od: 08-11-08 nechápem čo robíš v tejto téme. . . Všetky moje vety, ktoré si citoval, si poprekrúcal podľa seba.
To, že ja som členom od 02-03-11 neznamená, že od toho istého dátumu sa venujem problematike závislostí. Ja nepotrebujem poznať konkrétne ľudí, potrebujem poznať problém, ktorý tých ľudí trápi. A už vonkoncom nikoho nehodnotím – iba sa snažím pomôcť.
(Sorry ....ale hovno vieš ....že vraj cukrovka = fantastická krása ....zasa jeden múdry člen ...)
Ja možno hovno viem, ale ty sa nauč čítať a hlavne pochopiť to o čom čítaš.
A kde si prosím ťa zobral to = ? Vôbec netvrdím, že cukrovka = fantastická krása! Poznám však veľa ľudí s cukrovkou ( mladých aj starých), ktorí žijú úplne super život ( a pritom sú na inzulíne)
A k tomu:( Čo ste sa zľakli? NIET KOHO ..... ) Nemyslel som tým, že sa zľakli mňa, ale spôsobu riešenia problému s chlastom, ktorý som navrhol a z ktorého niektorí naozaj dostanú strach ( aj keď nechápem prečo).
Ty si trápne triezvy ( sám si to tak nazval), no ja som triezvy úplne normálne a teším sa z toho už viac ako10 rokov.
( Čo sa týka nejakej nepodstatnej dišputy ...he ...do toho sa ja nezvyknem nechať zbytočne zatiahnuť ... ) Nechcem ťa zatiahnuť naozaj nikde, dokonca budem rád, keď nebudeš reagovať, pretože mám pocit, že ty do tejto témy nepatríš – táto téma je pre teba nepodstatná.
Ozaj a to čo ja budem riešiť, respektíve neriešiť, nechaj na mňa.
Ostatné nekomentujem – v tvojom prípade to nemá význam, ale ak sa ťa niečo z toho, čo som tu písal dotklo, tak sory – ja som už raz taký.

pepac, ale tu musim aj ja reagovat... mam cukrovku a picham si inzuloin. Vies si predstavit ako to je ked si niekde v restavracii, chces sa najest a musis si pichnut inzulin... a nemas kde, vsade su ludia, dokonca aj na vecku. A ked si najdes miesto kde nikoho nie je, pichnes si inzulin a pride kopa masa a da ti dve do drzky tak ze sa zrutis k zemi lebo jeho dieta videlo ako si picham drogy a hned na to pride policia, vykruti ruky a robi prehliadku pri hladani drog.. je to ozaj bezproblemove... alebo idem na stanovacku a nemozem najst ladnicku kde by som si uschoval inzulin.. to je fakt super... Ludia s cukrovkou, hlavne ked si pichaju inzulin su vo velkej nevyhode oproti zdravym ludom... je pravda ze nemam nejake vyrazne zdravotne problemy, z cukrovky si vela nerobim ale bezproblemovy zivot to urcite nie je.... da sa s tym zit ale nie plnohodnotne ako sa to tvrdi. A co sa tyka alkoholu, je sprostost ze ho ludia musia pit ale v malom mnozstve. Alkohol je dobry tak na dezinfekciu predmetov alebo na rozpustanie byliniek ale nie na chlastanie.. preto je alkoholizmus choroba. Stat na nom zaraba, tak ako na tabaku a preto nikdy nepovedia pravdu ako velmi ublizuje. Protialkoholicke liecenie je ovela lacnejsie ako prestat vyrabat alkohol. A aspon sa zbavime zopar ludi ked kôli alkoholu zamrznu alebo sa utopia. Ved na co su nam alkoholici ? preco vlastne pomahat ludom ? Lepsie a pohodlnejsie sa je ich zbavit. Skkoda ze kontrolovat podavanie alkoholu mladistvým sa neda v domacnostiach. To by sme sa cudovali kolko rodicov da svojim detom alkohol. Ja alkoholikov neodsudzujem a hovorim ze im treba pomoct, takisto ako treba pomoct kazdemu kto pomoc potrebuje a nie len vtedy ked sa jedna o zdravie. A je mi jedno kto mi pomoze, ci to je sarlatan alebo lekar, dolezite je ze pomohol... A ver, ze niekedy aj dobra rade lepsia ako cokolvek ine...
alabut
18.03.11,15:12
Taky rozumny clovek a picha si inzulin, kuwa.
Ľubos
18.03.11,18:26
[QUOTE=ivantt;1692685]pepac, ale tu musim aj ja reagovat... mam cukrovku a picham si inzuloin. Vies si predstavit ako to je ked si niekde v restavracii, chces sa najest a musis si pichnut inzulin... a nemas kde, vsade su ludia, dokonca aj na vecku. A ked si najdes miesto kde nikoho nie je, pichnes si inzulin a pride kopa masa a da ti dve do drzky tak ze sa zrutis k zemi lebo jeho dieta videlo ako si picham drogy a hned na to pride policia, vykruti ruky a robi prehliadku pri hladani drog..

videl som ako úplne zdraváho chalana opreli tvárou o zem , lebo mal v ruke striekačku! Bola v nej voda a bola Veľká noc.
Ale s ostatným súhlasím.
alabut
19.03.11,06:09
Vcera oslava ako sa patri. Dnes oddychujem. Raz za polroka sa treba dobre opit, kazdemu vynadat a clovek je hned zdravsi. Ja preferujem Jozefa a este niekedy koncom leta. :-)
ivantt
19.03.11,10:01
alabut... s tym nic nenarobim... skusam vsetko mozne aj nemozne ale zatial sa nedari... ale kto sa moze pochvalit ze si pichne aj 3x za den ?? :D :D
Ľubos
19.03.11,12:14
Re: Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať?
Vcera oslava ako sa patri. Dnes oddychujem. Raz za polroka sa treba dobre opit, kazdemu vynadat a clovek je hned zdravsi. Ja preferujem Jozefa a este niekedy koncom leta. :-)
Vraj mám málo bodov, tak aspoň takto: mimotémy , neužitočné , nevhodné
Ľubos
19.03.11,12:36
Vcera oslava ako sa patri. Dnes oddychujem. Raz za polroka sa treba dobre opit, kazdemu vynadat a clovek je hned zdravsi. Ja preferujem Jozefa a este niekedy koncom leta. :-)

Ešte raz aby bolo jasné
Vraj mám málo bodov, tak aspoň takto: mimotémy , neužitočné , nevhodné
bettylou
19.03.11,13:20
Luboš, ne sme hluchí.. ani slepí
Ľubos
19.03.11,13:22
Prepáč - som pedant
bettylou
19.03.11,13:53
;)
buchač
19.03.11,14:18
alabut... s tym nic nenarobim... skusam vsetko mozne aj nemozne ale zatial sa nedari... ale kto sa moze pochvalit ze si pichne aj 3x za den ?? :D :D

...žeby ja ???? ;)
Ľubos
23.03.11,20:30
správa zo 17.12.2010
Novorodenec mal v krvi viac než štyri promile
V 30. týždni tehotenstva porodila predčasne 31-ročná žena. Lekári s prekvapením zistili, že je opitá. Dokázala to aj krvná skúška u novorodenca. Namerali mu až 4,13 promile!
reuters
Dieťa sa narodilo v Poľsku, v mesta Gdyňa. Policajné vyšetrovanie ukázalo veľké množstvo alkoholu v krvi matky a jej dieťatka. 4,13 promile by mohlo zabiť aj dospelého človeka.
Pre otravu alkoholom mu hrozila smrť. Dieťa prežilo, no vyšetrovanie potvrdilo obavy, že opitosť matky zanechá na bábätku trvalé zdravotné následky.
Matka dieťaťa je vo väzbe aj pre inú trestnú činnosť. Hrozí jej trest odňatia slobody na päť rokov.
Najsmutnejšie je, keď si niekto myslí ( a takých je bohužiaľ stále dosť), že alkohol je úplne super vynález.
alabut
24.03.11,14:26
Keby nebol, ludia by ho uz pred tisicrociami zrusili.
devinbez
24.03.11,18:01
totalny zákaz- inak bye bye
Ľubos
24.03.11,21:32
PREČO ?!!!
S detským plačom prišlo na svet krásne malé dievčatko.
Nevedelo čo ho čaká...privinúť ho nemá kto...
Vyrastalo bez rodičov, matka dávno umrela,
otec zabil, ešte sedí.... už je skoro dospelá.

Chcela žiť a chcela snívať, mala sotva sedemnásť...
Pomohla jej parta chlapcov: „Nebuď hlúpa, čo si dáš?“
Za hlt vína, trochu whisky – hneď je život veselší...
Že už padá z veľkej výšky, vôbec ešte netuší.

Vyskúšala takmer všetko – alkohol aj heroín...
Závislosť ju pohltila... život nie je Halloween.
Predávala svoje telo, nemyslela na návrat...
Nemohla už... spadla...našiel som ju umierať...

Keď som prišiel ešte žila, ruku mala vzpriamenú,
so slzami vyslovila svoju prosbu...poslednú...

Prečo deti musia trpieť? Prečo nemôžu sa smiať?
Prečo kúsok ľudskej lásky neviete nám dať?
Prečo ľudský rozum blúdi? Prečo na nič nie je čas?
Ženieme sa do záhuby... Robte niečo! Prosím Vás!

...Umrela ako kvety... bez vody keď uvädnú................
Conan X
25.03.11,10:08
ale k téme.....
Adiks
25.03.11,10:28
Nepiť vôbec podľa mňa nemôže byť krásne, ale pre abstinujúcich alkoholikov je to nevyhnutné. Krásne je piť s mierou, tak, aby mi nezdvihlo črevá a aby som nemal hlavybôľ. Zaujímavé je, že niektoré druhy alkoholu vynašli mnísi. Ich myseľ by mal napľňať len Boh a predsa chceli mať myseľ aspoň trochu ovplyvnenú alkoholom. Ale aby som sa vrátil k téme, kto nemá problémy s alkoholom, nech pije s mierou. Kto má problémy s alkoholom, nech nepije vôbec, lebo tu neexistuje zlatá stredná cesta, len úplné nepitie alebo pitie do nemoty (skôr, či neskôr). Myslím si, že žiadny abstinujúci alkoholik nezvládne pitie s mierou, skôr, či neskôr ho premôže neovládateľná tužba piť.
Ľubos
25.03.11,10:48
Jedna veľmi dobrá terapeutka mi už veľmi dávno povedala: "Terapeut, ktorý nie je totálne vysporiadaný s alkoholom a ktorý aj keď iba v malých množstvách a iba sporadicky popíja alkohol, tak taký terapeut nemôže robiť kvalitné terapie so závislými, nemôže liečiť závislých a mal by zmeniť zamestnanie, alebo prestať totálne s konzumáciou alkoholu." Úplne sa s ňou stotožňujem a prečo to píšem? V tejto téme by mali radiť tí, čo vedia aký nádherný je život bez chlastu. Tí ostatní by sa mali pýtať ako na to.
alabut
25.03.11,12:54
Stretavam sa denne s ludmi, ktori denne piju, ale maju daleko lepsi charakter, ako ti, co nepiju vobec. Co teraz? Ideme ich ukamenovat? :-)
ivantt
25.03.11,13:53
Uznavam ze alkohol je velmi dôlezity... na dezinfekciu. Ale nie organov. A ak si da niekto denne 3 dcl vina tak sa z neho stava zavislak. Zbada sa az potom ked prestane.. takze je pravda, ze vsetkeho moc skodi. Rozumnejsie je vypit si raz za cas a poriadne ako kazdy den aj ked v malych mnozstvach ( to nie je z mojej hlavy ) a samozrejme ked nieto tvrdi ze alkohol je faint tak uz je v podstate nejak na nom zavisly. To je ako ked tvrdi ze tabak je fain, mariška je fain ( nie ta dvojnoha ), potom je fain heroin a nakoniec aj ta truhla je fain. Spoluziaka, ktorý bol od prvej triedy vyznamenany, ma 2 VŠ a predsa je z neho bezdomovec a troska. Samozrejme ze aj teraz tvrdi ze kazdy muzikant pije tak preco by nemal pit aj on... hmmm... ale ved alkohol je dobry. Nehovorim ze som absolutny abstinent, bol som opity asi pred 10 rokmi este raz niekedy pred tym, ale dnes mi alkohol vobec nechyba, viem sa bez neho zabavit. A ked si dam alkohol, tak ked pridem na dovolenku niekde k moru tak prve dva dni po pohariku nejakej palenky... a detom za malu lyžičku ( to teraz nie, to su dospelaci ale ked boli este detmi ) aby neboli brusne problemy a pokazena dovolenka. Ale naco je dobre opit sa ? clovek ma okno a ked sa idem zabavyt tak je to aj pre prijemne spomienky a tie nie su ked ma clovek okno.
Ze by toto bolo od temy ? myslim ze nie, len som chcel vysvetlit naco je dobry alkohol z môjho pohladu. Inak je dobry len na zarobok statu ktory sa potapa ako titanic. Ten si dokaze obhajit alkohol, tabak a ochvilku to budu aj navykove latky, ved na niecom muisme zbohatnut...
Alkoholik sa dokaze zbavit zavislosti na alkohole a najlepsie, ked to chce sam od seba. Ked to je z prinutenia tak sa k pohariku vrati. A aby chcel sam od seba tak musi mat podporu, bez tej to tiez nejde.
No a nakoniec... ten jeden poharik raz za cas je jeden stupienok na rebriku ktory vedie na vrchol kopca a ked si clovek mysli, ze vsetko zvlada, ze si vie povedat dost ale nepovie to, ked vykrikuje ze on znesie a nikto mu nemusi kazat co moze a co nie, ked zacina obhajovat poharik... to je ten pravy vrchol. vtedy je to super... vtedy je najmudrejsi, najsilnejsi a kasle navsetkych. Lenze si neuvedomuje ze prvy, na koho sa vykaslal je on sam, a ze ten kopec, ked sa na neho vyskriabal tak ho musi aj zist... ale to uz je pad.. a velmi hlboko. Preto treba poddat pomocnu ruku este skôr nez sa zacne clovek splhat. Vlastne nie pomocnu ruku ale nohu, treba ho potknut aby sa nezacal na ten kopec splhat. Ziadne jeden poharik neublizi... a ked raz niekto povie, uz dost, uz staci tak ho treba podporit. Ale nie so slovami ze je slaboch lebo nevie poslat manzelku do riti a zbit deti.. Treba ho podporit v jeho rozhodnuti, treba ho podrzat a pomoct mu. Sme ludia a ludia si musia pomahat navzajom.
ivantt
25.03.11,13:56
Stretavam sa denne s ludmi, ktori denne piju, ale maju daleko lepsi charakter, ako ti, co nepiju vobec. Co teraz? Ideme ich ukamenovat? :-)


Ide o to, ako dlho si ten charakter udrzia, kedy sa im ho podari utopit v tom pohariku. skôr ci neskôr k tomu pride. Na druhej strane ja poznam vela ludi co nepiju a maju charakter, co piju prilezitostne a tiez maju charakter. Dokonca aj takych ktory sa denno denne opijali a mali charakter. Moji rovesnici a uz tu ani nie su. Ale tu nesudime ludi ci maju alebo nemaju charakter, tu chce niekto pomoct zbavit sa alkoholizmu. Caka radu ako sa toho zbavit a nie podporu ako nim ostat... Tak namiesto pohariku mu ponukni dobru kuchynu, ved to vies ;)
Ľubos
25.03.11,18:51
Stretavam sa denne s ludmi, ktori denne piju, ale maju daleko lepsi charakter, ako ti, co nepiju vobec. Co teraz? Ideme ich ukamenovat? :-)
(alabut) - Keby nebol, ludia by ho uz pred tisicrociami zrusili.

alabut, nikto nikoho nechce ukameňovať! Práve naopak- hovoríme tu o pomoci!
Stretávaš sa denne s ľuďmi čo denne pijú a veľmi dobre poznáš ich charakter ... Vychádza mi z toho jediné (neuraz sa) - si jedným z nich, ale nechceš si to priznať.
alabut
26.03.11,07:49
alabut sa neuraza, vypije si na tvoje zdravie tiez, k comu sa mam priznat? Jasnacka ze pijem, ale nie kolkovane, chcem sa dozit vysokeho veku ako Slota. :-)
Ľubos
26.03.11,09:09
Ide o to, ako dlho si ten charakter udrzia, kedy sa im ho podari utopit v tom pohariku. skôr ci neskôr k tomu pride. Na druhej strane ja poznam vela ludi co nepiju a maju charakter, co piju prilezitostne a tiez maju charakter. Dokonca aj takych ktory sa denno denne opijali a mali charakter. Moji rovesnici a uz tu ani nie su. Ale tu nesudime ludi ci maju alebo nemaju charakter, tu chce niekto pomoct zbavit sa alkoholizmu. Caka radu ako sa toho zbavit a nie podporu ako nim ostat... Tak namiesto pohariku mu ponukni dobru kuchynu, ved to vies ;)

Súhlasím. No predsa by som chcel doplniť jednu veľmi dôležitú vec. Ľudia, ktorí majú problém , alebo začínajú mať problém s chlastom (aj keď si to ešte možno neuvedomujú) majú skreslený pohľad na život, na to kto je charakter a kto nie ,majú skreslený pohľad na to čo je správne a čo nie( hoci aj ja poznám veľa aktívnych alkoholikov a ináč sú to dobrosrdeční a charakterní ľudia). Takže tých, čo tu obhajujú chlast ako taký, ja jednoznačne beriem s obrovskou rezervou.
Ľubos
27.03.11,14:40
alabut Včera, 09:49 AM
alabut sa neuraza, vypije si na tvoje zdravie tiez, k comu sa mam priznat? Jasnacka ze pijem, ale nie kolkovane, chcem sa dozit vysokeho veku ako Slota. :-)

A chceš prestať piť?
alabut
27.03.11,14:46
Nikto neobhajuje chlast. Ja som napisal, ze treba liecit okolie alkoholika. Aj moje. Pridem, vidim co sa tu trepe a idem sa napit, aby sa mi lepsie citana brilantna myslienka vstrebala. Hlasia teplejsie pocasie. Konecne clovek moze lezat tam, kam padne.
Ľubos
27.03.11,20:15
alabut Dnes, 05:46 PM
Nikto neobhajuje chlast. Ja som napisal, ze treba liecit okolie alkoholika. Aj moje. Pridem, vidim co sa tu trepe a idem sa napit, aby sa mi lepsie citana brilantna myslienka vstrebala. Hlasia teplejsie pocasie. Konecne clovek moze lezat tam, kam padne.

Strašne sa mýliš. Chceš aby sa zmenilo tvoje okolie? Alebo chceš prestať piť? Ak nie tak čo tu chceš???
alabut
28.03.11,04:16
Hmmm, ktory opilec chce prestat pit? Mne sa zda, ze jeho okolie to chce, to znamena, ze sa musi zmenit. Kapisto? :-)
Ľubos
28.03.11,20:16
alabut Dnes, 07:16 AM
Hmmm, ktory opilec chce prestat pit? Mne sa zda, ze jeho okolie to chce, to znamena, ze sa musi zmenit. Kapisto? :-)

By si sa čudoval - je ich dosť. A väčšinu z nich " dotlačilo" na liečenie práve najbližšie okolie. Zmenili sa a dnes tomu svojmu okoliu ďakujú. Bohužiaľ ale niektorí z nich najprv museli (?) poriadne naraziť "čelom do steny" a spadnúť až na úplné dno. . . To chceš?
alabut
29.03.11,02:41
Aka je uspesnost liecby alkoholikov?
Ľubos
29.03.11,09:36
alabut Dnes, 05:41 AM
Aka je uspesnost liecby alkoholikov?

Poviem to takto: U tých, čo naozaj chcú prestať chlastať a sú ochotní urobiť pre to všetko, je úspešnosť liečby takmer 100%ná. U tých, čo si nechcú priznať, že sú chorí a liečia sa spôsobom -"som zvedavý či sa im podarí vyliečiť ma"... U takýchto, ak svoj postoj k liečbe, počas liečby vôbec nezmenia, je úspešnosť nízka.
Nie je dôležité ako, prečo, a s akým zmýšľaním ide niekto na liečenie! Veľmi dôležité je, či počas liečenia pochopí, že je tam k vôli sebe a svojmu životu. Ja som už spomínal tri "zázračné" slová- chcem, viem urobím. To sú slová, ktoré majú veľmi hlboký význam a ten som aj ja pochopil až na mojom liečení.
Ľubos
29.03.11,13:17
alabut Dnes, 05:41 AM
Aka je uspesnost liecby alkoholikov?

Poviem to takto: U tých, čo naozaj chcú prestať chlastať a sú ochotní urobiť pre to všetko, je úspešnosť liečby takmer 100%ná. U tých, čo si nechcú priznať, že sú chorí a liečia sa spôsobom -"som zvedavý či sa im podarí vyliečiť ma"... U takýchto, ak svoj postoj k liečbe, počas liečby vôbec nezmenia, je úspešnosť nízka.
Nie je dôležité ako, prečo, a s akým zmýšľaním ide niekto na liečenie! Veľmi dôležité je, či počas liečenia pochopí, že je tam k vôli sebe a svojmu životu. Ja som už spomínal tri "zázračné" slová- chcem, viem urobím. To sú slová, ktoré majú veľmi hlboký význam a ten som aj ja pochopil až na mojom liečení.
Ešte doplním: Ja keď som išiel na liečenie (vlastne ma tam dotlačili kruté okolnosti), nevedel som kde je sever, nechcel som ani žiť, čiže nemal som takmer žiadnu motiváciu. Počas liečenia som ale začal meniť názor a pochopil som, že chcem žiť, pochopil som, že v živote sa nesmiem "dotknúť" alkoholu, a div sa svete, ja som to aj začal chcieť. A nie hocijako, ale celým svojim bytím som začal chcieť byť človekom, na ktorého sa dá spoľahnúť. Človekom, ktorého nebudú nenávidieť vlastné deti... Vtedy som zistil, že môžem veľa zbabraných vecí v mojom živote napraviť, keď sa zmením, bez ohľadu na okolie. Zistil som, že totálna abstinencia na celý život a zmierenie sa s ňou je prvý krok k tomu, aby sa mi podarilo aspoň niečo v mojom zbabranom živote napraviť a zmeniť. dalo by sa dlho o tom rozprávať, ale už iba krátko: Som 10 rokov čistý, rodina je so mnou, deti majú znova otca, ktorého majú radi. A ja? Ja som šťastný a spokojný a už nikdy nechcem alkohol "ani vidieť", absolútne mi nechýba. Problémy a starosti mám aj ja a naozaj niekedy aj obrovské, ale to je život. Viem riešiť veci s triezvou hlavou a to je tiež život.
alabut
29.03.11,15:19
Opytam sa inac. Kolko percent alkoholikov sa vylieci? Hoci ja to nepovazujem za chorobu. Chora je spolocnost, v ktorej vznikaju alkoholici. :-)
alabut
29.03.11,17:24
Ked ti chuti tak si dopraj. :-)
Ľubos
29.03.11,18:52
Opytam sa inac. Kolko percent alkoholikov sa vylieci? Hoci ja to nepovazujem za chorobu. Chora je spolocnost, v ktorej vznikaju alkoholici. :-)
Nemám rád štatistiku. Veľa špekuluješ. Si úplne priehľadný. Keď to nie je choroba tak nerieš a choď preč. Alebo vieš čo? Choď na úrad vlády a pokús sa ju vyliečiť.
Ľubos
29.03.11,18:53
pomoooc, viem kde je sever, chcem prestať piť... nedarí sa
Tiež si robíš srandu, alebo chceš vážne pomôcť?
Ľubos
30.03.11,10:02
nerobím si srandu, len furt spadnem do toho h...a, ja vim mozem si zato ja. ale skušam znova, raz to musí vyjsť. ja sa totiž po čase zabudnem a potom šnúra. a spamätám sa až keď mi je zle, ale to už nemám chuť piť, ale vytriezvieť. No, tie noci a sny keď je človek mokrý jak myš a žalúdok je hotový, tak to neprajem nikomu.
Chceš úplne prestať piť? Na celý život? Si ochotná urobiť preto aby si bola úplne v poriadku maximum? Ak áno, viem Ti pomôcť
Ľubos
30.03.11,17:04
nerobím si srandu, len furt spadnem do toho h...a, ja vim mozem si zato ja. ale skušam znova, raz to musí vyjsť. ja sa totiž po čase zabudnem a potom šnúra. a spamätám sa až keď mi je zle, ale to už nemám chuť piť, ale vytriezvieť. No, tie noci a sny keď je človek mokrý jak myš a žalúdok je hotový, tak to neprajem nikomu.
Rád by som vedel viac o Tebe - napr. aké časté sú tie Tvoje šnúry, či sa čas medzi nimi skracuje a pod. Ak vieš spôsob ako sa so mnou skontaktovať, urob to ( ja som skúšal všeličo a nikde ma to nechce pustiť). Chce to podrobnejšiu komunikáciu, a tu, ako si si mohla všimnúť, hneď niekto, kto " neľúbi chlast" reaguje a tým tú komunikáciu kazí. Napíš mi súkr. správu mne do schránky (vraj sa to dá)- si tu na Porade už viac ako 3 roky a určite vieš ako na to. Rád Ti pomôžem
Ľubos
31.03.11,19:50
jasné
Napíš ferovka.i@gmail.com
alabut
01.04.11,08:45
Po opici mi je najlepsia kapustnica.
kukučka
01.04.11,08:52
alabut, mám pocit, že sa tu chodíš predvádzať
alabut
01.04.11,15:20
kukuk ... prvy april. :-)
rasto 666
25.04.11,06:51
Tiež sa chcem zbaviť alkoholu a neviem ako nepijem každý deň.No ale keď začnem neviem prestať.Pijem aj tri-štyri dni do nemoty.
Conan X
26.04.11,04:24
Ahojte všetci..dávno som tu nebol,tak vás všetkých zdravím..alabut...čítam ,že čo vlastne tu píšeš a nesuhlasím stebou ak vieš aký je problém z alkohol tak píš otom a nie o niečom čo sem neptrí....dík
Conan X
26.04.11,04:28
ak máš problém z alkoholom treba to riešiť a ak to nezvládaš tak treba vyhľadať odborníkou ktorý ti poradia .....ak treba ,treba to riešiť aj liečbou...
alabut
26.04.11,04:59
Nebud puritan. Mozno vyliecis jedneho, ale desat vo svojom okoli pokazis. .-)
Ľubos
26.04.11,09:12
Tiež sa chcem zbaviť alkoholu a neviem ako nepijem každý deň.No ale keď začnem neviem prestať.Pijem aj tri-štyri dni do nemoty.
Veľa ľudí na svete má problém s chlastom a mlčia, lebo o tom ešte nevedia, alebo to popierajú. Bohužiaľ taká je realita.Keď už ale niekto napíše ( napr. tu na Porade), že má problém s chlastom a nevie čo s tým, tak určite je už "na dne, alebo veľmi blízko dna". Taký človek určite potrebuje pomôcť - poradiť. Pozri si zopár mojich príspevkov - začal som tu písať asi od str. 83. Nepíšem žiadne odvecáky, ale pravdu o probléme alkoholizmu. Ak si závislý, pomôže Ti jedine liečenie.
Mohol by si napísať viac o sebe - napr. či si myslíš, že si závislý. Ak chceš naozaj pomôcť, nezostaň ticho a ozvi sa.
rasto 666
26.04.11,20:17
Ani neviem kde začať.Mám 35rokou pijem asi od 17r.Zo začiatku to bolo v pohode,ale posledné roky mi to vadí.Doma a v práci problémy. Ta blbá kríza tomu ešte pridala.Som často nervózny. podla mňa som alkač.
misoft
26.04.11,22:16
Ahojte všetci..dávno som tu nebol,tak vás všetkých zdravím .... a kde, do čerta, si bol? Barbar Conan sa stal guvernérom, aj doguvernéroval, všetky čarodejnice a opachy zlikvidoval, takže na teba asi nič nezostalo.
Ale aspoň že si sa ozval :D.


Som často nervózny. podla mňa som alkač... kúp si hašlerky a cmúľaj. Nervozita ťa hneď prejde, huba bude plná cukríkov, takže pohárik už bude zbytočný :D. Len žiadne rumové pralinky!
Ľubos
27.04.11,16:54
Ani neviem kde začať.Mám 35rokou pijem asi od 17r.Zo začiatku to bolo v pohode,ale posledné roky mi to vadí.Doma a v práci problémy. Ta blbá kríza tomu ešte pridala.Som často nervózny. podla mňa som alkač.
Podľa toho čo píšeš si jednoznačne zrelý na liečenie. Čím skôr tým lepšie. Pretože teraz máš síce problémy, ktoré Ťa trápia, no neskôr prídu "iné" problémy, ktoré nemusíš rozchodiť. Si ochotný liečiť sa? Alebo myslíš, že sa to dá zvládnuť aj inak? Ak áno tak ako??? Napíš, aké máš asi predstavy a čo si ochotný urobiť preto, aby si bol v poriadku. Môj názor: Človek, ktorý je závislý od alkoholu, bez liečenia nemá šancu stať sa abstinentom. A totálna doživotná abstinencia je jediný spôsob. Chceš to?
rasto 666
27.04.11,21:08
Chcem a musím to dať do poriadku ale na liečenie nemožem ísť skúsim ambulantne
Nešťastná mama
05.08.12,14:17
ako povedať 27 r. synovi, že je alkoholik? niekoľkokrát ho už úplne okradli (mobily, kľúče od bytu, doklady...), spáva na dvore, v pivnici, naposledy dnes na schodišti na rohožke pred dverami bytu (tá hanba!!!!), vzor v rodine nemá, vychovala som sama 3
bettylou
23.01.18,05:50
Ahojte všetci..dávno som tu nebol,tak vás všetkých zdravím .... a kde, do čerta, si bol? Barbar Conan sa stal guvernérom, aj doguvernéroval, všetky čarodejnice a opachy zlikvidoval, takže na teba asi nič nezostalo.
Ale aspoň že si sa ozval :D.


Som často nervózny. podla mňa som alkač... kúp si hašlerky a cmúľaj. Nervozita ťa hneď prejde, huba bude plná cukríkov, takže pohárik už bude zbytočný :D. Len žiadne rumové pralinky!

že hašlerky... :D grcám.... ,
vicktor
23.01.18,07:11
...pozor aby ti neprisla faktura za upratovanie
AuroraA
31.01.22,13:44
Dobrý deň, ešte sa Vám darí pokračovať ?
misoft
03.02.22,09:20
Sú len tri možnosti:
1) Pokračuje.
2) Prestal.
3) Skonal......
Conan sa 11 rokov neozval - buď prehral nejakú epickú bitku, alebo ho už stiahli z kín....:D:D:D