premiko
18.07.08,08:00
- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky? ;)
DanielaSL
18.07.08,06:05
Bola som na ňom v sobotu..mne sa to páčilo.
diabol4
18.07.08,09:07
Báthorička láme rekordy v kinách, podľa vyjadrení nemenovaného média. Film je krásny, no podľa mňa zbytočne dlhý (boj.scény). Je to typický jakubiskovský štýl (pierka, holuby, cirkus ...) Oceňujem myšlienku, nakoľko historické filmy sú vždy zaujímavým obohatením a dnes už aj zriedkavosťou.:):):)
kitky
21.07.08,21:10
- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky? ;)

Pre mna skvely film.
Keby sme chceli, mozme vychytavat chybicky.Urcite by sa ich zopar naslo.
Jakubisko je svojsky reziser a nie kazdemu sa jeho " halucinacie " pacia.
Mne velmi imponuje, ze zostal verny samemu sebe a nedovolil si z tohoto silneho pribehu urobit krvavy thriler.To ocenujem najviac.
Aj jeho videnie pribehu sa mi paci.A v zaverecnej emotivne vyspickovanej scene rehabilitoval aj Thurza. :-) Aj vdaka famoznemu Rodenovi.
Skvele obrazky,Jakubisko je vynikajuci vytvarnik, vyborna kamera, herci, hudba.
Tesme sa z toho.Prajem si, aby sme dobre veci dokazali ocenit aj doma.
lorelei
23.07.08,17:36
Ja som ho videla dnes. Tak klobuk dolu. Silny zazitok, a nadherne spracovanie. Velmi sa mi pacilo aku dal s nadhladom podobu tejto legende. Je to presne tak ako tam hovori. Legendu si moze kazdy pisat a vysvetlit po svojom. Hrad, kastiel a aj podzemne chodby - najdene stoja dodnes, takze zaklad je. A to ostatne, kto vie, aka bola skutocnost. Ale Jakubisko je PAN JAKUBISKO a PAN REZISER. Vsetky filmy, ktore ma su vo svete zname, je nadherne mat takeho cloveka ako reprezentanta slovenskej kultury vobec.
Nemam slov na opis tohto zazitku z filmu. Nadhera.
misomiso
24.07.08,19:31
Ano, da sa iba suhlasit. Zatial som nevidel priemerny film od jakubiska a tesim sa na jeho dalsie.

Trocha ma zamrzela ale reportaz zo sucasnych Cachtic. Turisti, ktorych sa tam (logicky) dnes hrnie ovela viac sa prechadzaju iba po zpustnutej zrucanine bez akehokolvek servisu. Pritom sa to predsa dalo cakat. Napr. Formanov film o Mozartovi - Amadeus masivne zdvihol zaujem ludi v podstate na celom svete o vaznu hudbu na tri roky. Film Titanic umoznil putovnej vystave vylovenych autentickych predmetov z lode zarabat slusne peniaze.

Keby sa na to dokazali pripravit, investovane peniaze by sa im skoro vratili spat. Keby ta zrucanina bola aspon nejako pekne zakonzervovana - ako napr. hrad v Hainburgu, 8 km za rakuskou hranicou... Nuz co, nie su peniaze, teda peniaze su, ale inde...
littleboy
25.07.08,05:22
Film Bathory je dokazom toho, ze aj genialita tvorcu sa nakoniec vzdy premietne do Gausovej krivky. Myslim si ze vrchol Jakubiskovej tvorby bol v obdobi od sfilmovania Tisicrocnej vcely, cez Parinbabu po Sedim na konari a je mi dobre a to predovsetkym vdaka hudbe Petra Hapku, ktora davala jeho filmom prave ten genialny treti rozmer, ktory mi v Bathorycke zufalo chybal. Som zvedavy ako budu na film reagovat "cudzinci", pre ktorych bol tento film vyrobeny predovsetkym. Pokial ho pre zlozitost historickych suvislosti, pripadne len povrchnej znalosti legendy ako takej vydrzia dopozerat az dokonca, tak okrem toho ze nebudu chapat co tym chcel basnik povedat, si urcite vsimnu aj podozrivu podobu mnohych scen a postav napr. z filmov Dracula alebo Meno ruze. Takze pre mna je Bathory miernym sklamanim, nie vsak takym ako pri predposlednom Jakubiskovom "velkofilme" Nejasna sprava o konci sveta.
misomiso
25.07.08,05:53
Samozrejme, ze pre cudzincob to nebude taky magnet, ked k tomu pribehu nemaju ziadnu vazbu. To je to iste, ako my sa tiez nezblaznime z Pearl Harbor, je logicke, ze Americania to prezivaju inak...
kitky
25.07.08,10:59
Film Bathory je dokazom toho, ze aj genialita tvorcu sa nakoniec vzdy premietne do Gausovej krivky. Myslim si ze vrchol Jakubiskovej tvorby bol v obdobi od sfilmovania Tisicrocnej vcely, cez Parinbabu po Sedim na konari a je mi dobre a to predovsetkym vdaka hudbe Petra Hapku, ktora davala jeho filmom prave ten genialny treti rozmer, ktory mi v Bathorycke zufalo chybal. Som zvedavy ako budu na film reagovat "cudzinci", pre ktorych bol tento film vyrobeny predovsetkym. Pokial ho pre zlozitost historickych suvislosti, pripadne len povrchnej znalosti legendy ako takej vydrzia dopozerat az dokonca, tak okrem toho ze nebudu chapat co tym chcel basnik povedat, si urcite vsimnu aj podozrivu podobu mnohych scen a postav napr. z filmov Dracula alebo Meno ruze. Takze pre mna je Bathory miernym sklamanim, nie vsak takym ako pri predposlednom Jakubiskovom "velkofilme" Nejasna sprava o konci sveta.



Pri vsetkej ucte, zaoberat sa tym, ci svet pochopi Bathory a ako hlboko, je take iste ako ked laik rozobera kde je vrchol Jakubiskovej tvorby.
Pre nas ma tento film slovenske parametre a to je na tomto filme to najdolezitejsie.
Svet nie je lepsi ani horsi ako my.To nas len nase chabe historicke sebavedomie neustale nuti nad tym premyslat.
Mozno o niekolko desatroci na tom budeme lepsie.:)
Mackovka
25.07.08,11:52
Čo hovoríte na nižšie uvedenú reakciu na premiéru, ktorú som si prečítala? Ja som film nevidela ale reakcia je od človeka, ktorého názory zatiaľ vždy sedeli, tak neviem, čo si myslieť:

Dočkali sme sa teda „historického veľkofilmu“, ktorý je však, žiaľbohu, skôr „hysterickým sci-fi“; jeho dej je rovnako realistický ako kolieskové korčule na nohách mnícha Petra (Polívka) zo 16. storočia. Hlavní partneri filmu vyrobili minimálne neslovenský a výrazne protikresťanský produkt s podtextom všetko naopak. Nič netušiaci divák nezbadá, že dej filmu sa odohráva zväčša na Slovensku, s takým pojmom sa v ňom nestretnete, hovorí sa len o „Upper Hungary“, teda o „Hornom Maďarsku“. Nič netušiaci divák si však všimne, že slovo „katolík“ sa vo filme používa ako nadávka a zakladateľ slovenskej luteránskej cirkvi Juraj Turzo (vo filme „Thurzo“), uhorský palatín v rokoch 1609 – 1616, sa v celom filme vytrvale označuje za bastarda. Dobrí sú tak akurát sedmohradskí kalvíni, ktorí však v skutočnosti, na rozdiel od filmu, nebojovali proti Turkom, ale popri Turkoch s kresťanskou Viedňou. O Turzovej manželke Alžbete Coborovej, v skutočnosti jednej z najvzdelanejších žien vtedajšieho Uhorska, sa na konci filmu píše nepravda, vraj zomrela ako chudobná. V skutočnosti majetkovú pozostalosť po mužovi a synovi previedla pod Oravský komposesorát, ktorý fungoval až do roku 1945. Na druhej strane Alžbeta Bátorička, vystupujúca v slovenskom znení filmu dôsledne ako Erzsebet, (rovnako aj ostatné postavy sa v zásade menujú maďarsky, resp. anglicky - kráľ Mathias, Nádašdy je Ferenc, jeho syn Pál, atď.), sa stala vraždiacou sväticou. Keďže ide o Jakubiskovu fikciu, nedá sa s tým vlastne nič robiť. Iba čím skôr pripraviť seriózny dokument o Jurajovi Turzovi, aby pri 400. výročí jeho ustanovenia za palatína (2009) ho aspoň naša verejnosť nepoznala len ako neuveriteľného darebáka, nenásytného smilníka a chrapúňa, teda vlastne „bastarda“. Komu takýto veľkofilm poslúži? Historickej pravde nie, nanajvýš ďalšiemu prekrúcaniu našich dejín a pomaďarčovaniu uhorskej histórie.
Nadena
25.07.08,12:02
Tento film je niečo medzi sci-fi a nevydarenou komédiou. Čo sa týka historických pojmov, pre režiséra ostali veľkou neznámou.
Film nemá žiadnu hodnotu - ak tak len finančnú, navyše je dlhý, nemá konca. Keby som vedela, nedám za lístok ani korunu.
kitky
25.07.08,12:43
Čo hovoríte na nižšie uvedenú reakciu na premiéru, ktorú som si prečítala? Ja som film nevidela ale reakcia je od človeka, ktorého názory zatiaľ vždy sedeli, tak neviem, čo si myslieť:

Dočkali sme sa teda „historického veľkofilmu“, ktorý je však, žiaľbohu, skôr „hysterickým sci-fi“; jeho dej je rovnako realistický ako kolieskové korčule na nohách mnícha Petra (Polívka) zo 16. storočia. Hlavní partneri filmu vyrobili minimálne neslovenský a výrazne protikresťanský produkt s podtextom všetko naopak. Nič netušiaci divák nezbadá, že dej filmu sa odohráva zväčša na Slovensku, s takým pojmom sa v ňom nestretnete, hovorí sa len o „Upper Hungary“, teda o „Hornom Maďarsku“. Nič netušiaci divák si však všimne, že slovo „katolík“ sa vo filme používa ako nadávka a zakladateľ slovenskej luteránskej cirkvi Juraj Turzo (vo filme „Thurzo“), uhorský palatín v rokoch 1609 – 1616, sa v celom filme vytrvale označuje za bastarda. Dobrí sú tak akurát sedmohradskí kalvíni, ktorí však v skutočnosti, na rozdiel od filmu, nebojovali proti Turkom, ale popri Turkoch s kresťanskou Viedňou. O Turzovej manželke Alžbete Coborovej, v skutočnosti jednej z najvzdelanejších žien vtedajšieho Uhorska, sa na konci filmu píše nepravda, vraj zomrela ako chudobná. V skutočnosti majetkovú pozostalosť po mužovi a synovi previedla pod Oravský komposesorát, ktorý fungoval až do roku 1945. Na druhej strane Alžbeta Bátorička, vystupujúca v slovenskom znení filmu dôsledne ako Erzsebet, (rovnako aj ostatné postavy sa v zásade menujú maďarsky, resp. anglicky - kráľ Mathias, Nádašdy je Ferenc, jeho syn Pál, atď.), sa stala vraždiacou sväticou. Keďže ide o Jakubiskovu fikciu, nedá sa s tým vlastne nič robiť. Iba čím skôr pripraviť seriózny dokument o Jurajovi Turzovi, aby pri 400. výročí jeho ustanovenia za palatína (2009) ho aspoň naša verejnosť nepoznala len ako neuveriteľného darebáka, nenásytného smilníka a chrapúňa, teda vlastne „bastarda“. Komu takýto veľkofilm poslúži? Historickej pravde nie, nanajvýš ďalšiemu prekrúcaniu našich dejín a pomaďarčovaniu uhorskej histórie.

Ja len tolko , ze toto je HRANY FILM a nie DOKUMENT.
Co je dovolene filmu, nie je dovolene dokumentu.
Tym je povedane vsetko.
Je to typicky Jakubiskov rukopis.Neciti ako dokumentarista.
Niekedy je lepsie chodit do kina nezatazeny historickymi vedomostami.:D

Este dovetok. Pan Tkáč, ktory je autorom recenzie, je zaroven autorom V znameni leva - o rodine Turzovcov.
Jeho postoj je preto taky, aky je.
To by ale nemalo znizovat hodnotu Jakubiskovho filmu.
Ludia predsa nejdu do kina na dokumentarny film, ktory mapuje vtedajsiu historiu.
Idu na film rezisera, ktrory vidi svet cez vlastnu optiku.

O historii by sme tiez mohli viest nekonecne debaty.
Staci si uvedomit ako sa prekruca sucasnost a co vsetko z nej a s akym podtonom sa objavi v analoch.
Ta skutocna pravda je vacsinou niekde inde .
Pokial historici cerpaju len z oficialnych zdrojov, nedivala by som sa na to tak striktne.
dominika
25.07.08,13:01
Je to Jakubiskov rukopis.

A je hanba pre Slovákov, keď klamstvá idú do sveta.
premiko
25.07.08,13:20
- no vsak hlavny poradca filmu bol madarsky historik .... ;)
kukučka
25.07.08,14:35
chudák Jakubisko, drel ako kôň a teraz vy takto! :D :D :D
Aj tak sa na ten film veľmi teším, hoci tam nie je ani Hapkova hudba ani Bátoričku nevolajú Betka :D :D :D
kitky
25.07.08,16:15
- tak ako sa vam videl tento film, co si o tom myslite? ....
- co vravite na nove vykreslenie postavy Batoricky? ;)


A tebe sa ako videl? ....zakladatel temy.;)
Kazu
25.07.08,16:25
Ja len tolko , ze toto je HRANY FILM a nie DOKUMENT.
Co je dovolene filmu, nie je dovolene dokumentu.
Tym je povedane vsetko.
Je to typicky Jakubiskov rukopis.Neciti ako dokumentarista.
Niekedy je lepsie chodit do kina nezatazeny historickymi vedomostami.:D

Vďaka kitky. Nevedela som to. Teraz viem, že naň nemusím byť zvedavá, lebo mám radšej také, čo je bližšie k tomu dokumentu.
kitky
26.07.08,10:26
Vďaka kitky. Nevedela som to. Teraz viem, že naň nemusím byť zvedavá, lebo mám radšej také, čo je bližšie k tomu dokumentu.

Niet nad vlastne poznanie.To mi ver.;)
misomiso
29.07.08,12:35
Čo hovoríte na nižšie uvedenú reakciu na premiéru, ktorú som si prečítala? Ja som film nevidela ale reakcia je od človeka, ktorého názory zatiaľ vždy sedeli, tak neviem, čo si myslieť:

Dočkali sme sa teda „historického veľkofilmu“, ktorý je však, žiaľbohu, skôr „hysterickým sci-fi“; jeho dej je rovnako realistický ako kolieskové korčule na nohách mnícha Petra (Polívka) zo 16. storočia. Hlavní partneri filmu vyrobili minimálne neslovenský a výrazne protikresťanský produkt s podtextom všetko naopak. Nič netušiaci divák nezbadá, že dej filmu sa odohráva zväčša na Slovensku, s takým pojmom sa v ňom nestretnete, hovorí sa len o „Upper Hungary“, teda o „Hornom Maďarsku“. Nič netušiaci divák si však všimne, že slovo „katolík“ sa vo filme používa ako nadávka a zakladateľ slovenskej luteránskej cirkvi Juraj Turzo (vo filme „Thurzo“), uhorský palatín v rokoch 1609 – 1616, sa v celom filme vytrvale označuje za bastarda. Dobrí sú tak akurát sedmohradskí kalvíni, ktorí však v skutočnosti, na rozdiel od filmu, nebojovali proti Turkom, ale popri Turkoch s kresťanskou Viedňou. O Turzovej manželke Alžbete Coborovej, v skutočnosti jednej z najvzdelanejších žien vtedajšieho Uhorska, sa na konci filmu píše nepravda, vraj zomrela ako chudobná. V skutočnosti majetkovú pozostalosť po mužovi a synovi previedla pod Oravský komposesorát, ktorý fungoval až do roku 1945. Na druhej strane Alžbeta Bátorička, vystupujúca v slovenskom znení filmu dôsledne ako Erzsebet, (rovnako aj ostatné postavy sa v zásade menujú maďarsky, resp. anglicky - kráľ Mathias, Nádašdy je Ferenc, jeho syn Pál, atď.), sa stala vraždiacou sväticou. Keďže ide o Jakubiskovu fikciu, nedá sa s tým vlastne nič robiť. Iba čím skôr pripraviť seriózny dokument o Jurajovi Turzovi, aby pri 400. výročí jeho ustanovenia za palatína (2009) ho aspoň naša verejnosť nepoznala len ako neuveriteľného darebáka, nenásytného smilníka a chrapúňa, teda vlastne „bastarda“. Komu takýto veľkofilm poslúži? Historickej pravde nie, nanajvýš ďalšiemu prekrúcaniu našich dejín a pomaďarčovaniu uhorskej histórie.

Ale ved to najkrajsie na historii a sucasne aj na umeni je to, ze kazdy si z nej (neho) zoberie to svoje ...:)
m.majling
29.07.08,13:23
hmm bol som na tom ,, bolo to zaujimave. mozno by som to skratil o 20 minut ale ked to bereme z hladiska narocnosti aj ked investicia do filmu bola velka. celkovy dojem bol dobry ,, treba si to pozriet. pravdou je ze som v kine snad este nevidel tolko ludi ako na tomto filme,, a to to davaju v BA 4 x za den tusim
dobre hodnotenia najdete tu csfd.cz je tpo cesko slovenska filmova databaza a ked sa neviete rozhodut ci pozerat alebo nie ,, overte si film oplati sa pozerat nad 60%
krajanová
29.07.08,13:48
mne sa to páčilo, bola som na tom dokonca 2x -raz s mužom,
raz s kamarátkami.
Odhliadnuc od pár typických jakubiskových scén, celkom ma to oslovilo.
Herci podľa mňa podali dobrý výkon až na DEANU, zdala sa mi miestami preumelkovaná.
Intrigiy, láska, peniaze, túžba po moci - celkom ako z dnešných čias, kto má veľa chce ešte viac ide za tým aj cez mŕtvoly.
Bastian
29.07.08,14:59
Ano, da sa iba suhlasit. Zatial som nevidel priemerny film od jakubiska a tesim sa na jeho dalsie.

Trocha ma zamrzela ale reportaz zo sucasnych Cachtic. Turisti, ktorych sa tam (logicky) dnes hrnie ovela viac sa prechadzaju iba po zpustnutej zrucanine bez akehokolvek servisu. Pritom sa to predsa dalo cakat. Napr. Formanov film o Mozartovi - Amadeus masivne zdvihol zaujem ludi v podstate na celom svete o vaznu hudbu na tri roky. Film Titanic umoznil putovnej vystave vylovenych autentickych predmetov z lode zarabat slusne peniaze.

Keby sa na to dokazali pripravit, investovane peniaze by sa im skoro vratili spat. Keby ta zrucanina bola aspon nejako pekne zakonzervovana - ako napr. hrad v Hainburgu, 8 km za rakuskou hranicou... Nuz co, nie su peniaze, teda peniaze su, ale inde...

Nie je to problém iba Čachtíc. Je to problém celého Slovenska. A nepomôžu ani novučičké nádherné hotely postavené slovenskými špekulantmi...

Španieli ktorí boli u mňa na návšteve boli ohúrení krásou slov. hôr. A len sa čudovali, že to je tak málo využité. Poviem Vám iba pár nepríjemných skúseností... Pre ich malé dieťa im v hoteli nemohli dať mlieko, lebo nemali. Na diaľnici sme sa chceli občerstviť na pumpe. Na otázku aké bagety majú v ponuke, odpovedala pani pumpárka že také aké sú tam vyložené. Pritom som ju pekne poprosil a na bagetách to nebolo napísané... Keď som ju poprosil o pohár pre malého na mlieko, tak mi povedala, že si musím kúpiť nápoj... inak vraj nemôže dať. Keď sme odchádzali, tak som ešte začul ako hovorí kolegovi: "Idem sa vysrať". Pritom to bola nie najmladšia pani. No čakal by som trocha slušnejšie správanie...
Pravdaže ani v jednej reštaurácii či pizzerii neprinesie čašník tanier aj pre dieťa ak mu neobjednáte jedlo. V zahraničí je normálne, ak si sadnú rodičia a objednajú si 2 pizze, tak prinesú tanier aj pre dieťa. Na Slovensku to normálne nie je - skúste si napr. sadnúť na pizzu s dieťaťom v Slimáku... A ešte jedno obľúbené miesto v BA. Reštaurácia na zlatých pieskoch - parádne porcie, jedlo sa dá jesť, len klasika - obsluha je na hovno. Keď na nás zaštekal čo chceme, tak som olutoval, že som ich tam zobral. Keď nám podával jedlo tak povedal: "To je bez toho oného"... Tá moja návšteva mala taký pocit, že Slovensko nie je ešte objavené. Čo je určite pravda, lebo pre zviditelnenie Slovensko robí veľmi málo. Ale čo z toho keď sem aj prídu turisti, keď nakoniec zažijú takéto správanie?

Čo už - Slovensko je nádherná krajina len správanie ľudí je tu veľmi zvláštne.
shureido
30.07.08,06:13
Bola som na filme, zabavila som sa na vynálezoch mnícha Pavla - co mi obcas pripomínalo Da Vinciho vynálezy....ale pobavila som sa. Jednine co mi asi fakt vadilo, že v celom filme je priveľa "neslovenských" mien a názvov. Cely čas som si nevedela zvyknúť na Erzebeht.. (proste pre mna je to stále Alžbeta)....a to mi kazilo celý dojem. Inak zaujímavé.
bobino38
30.07.08,07:26
hmm bol som na tom ,, bolo to zaujimave. mozno by som to skratil o 20 minut ale ked to bereme z hladiska narocnosti aj ked investicia do filmu bola velka. celkovy dojem bol dobry ,, treba si to pozriet. pravdou je ze som v kine snad este nevidel tolko ludi ako na tomto filme,, a to to davaju v BA 4 x za den tusim
dobre hodnotenia najdete tu csfd.cz je tpo cesko slovenska filmova databaza a ked sa neviete rozhodut ci pozerat alebo nie ,, overte si film oplati sa pozerat nad 60%
Ty asi patríš k mladším ročníkom, keď ideš na film, podľa toho koľko ma film percent na csfd.cz, však?:-)..pozri si poriadne kto tam hodnotenia píše a koľko percent aké filmy majú, potom reálne zhodnoť či už film, alebo samotné percentá. Sú tam filmy, ktorým by som nedal 20 percent a oni figuruju so 70timi a naopak, 100 ludí , sto názorov...stránka je tak maximálne dobrá na opis filmu, profil hercov a nejaké tie ukážky filmu.
premiko
30.07.08,07:33
- :D

- hej stymi % sledovanosti ma to tiez pobavilo
misomiso
30.07.08,08:55
Nie je to problém iba Čachtíc. Je to problém celého Slovenska. A nepomôžu ani novučičké nádherné hotely postavené slovenskými špekulantmi...

Španieli ktorí boli u mňa na návšteve boli ohúrení krásou slov. hôr. A len sa čudovali, že to je tak málo využité. Poviem Vám iba pár nepríjemných skúseností... Pre ich malé dieťa im v hoteli nemohli dať mlieko, lebo nemali. Na diaľnici sme sa chceli občerstviť na pumpe. Na otázku aké bagety majú v ponuke, odpovedala pani pumpárka že také aké sú tam vyložené. Pritom som ju pekne poprosil a na bagetách to nebolo napísané... Keď som ju poprosil o pohár pre malého na mlieko, tak mi povedala, že si musím kúpiť nápoj... inak vraj nemôže dať. Keď sme odchádzali, tak som ešte začul ako hovorí kolegovi: "Idem sa vysrať". Pritom to bola nie najmladšia pani. No čakal by som trocha slušnejšie správanie...
Pravdaže ani v jednej reštaurácii či pizzerii neprinesie čašník tanier aj pre dieťa ak mu neobjednáte jedlo. V zahraničí je normálne, ak si sadnú rodičia a objednajú si 2 pizze, tak prinesú tanier aj pre dieťa. Na Slovensku to normálne nie je - skúste si napr. sadnúť na pizzu s dieťaťom v Slimáku... A ešte jedno obľúbené miesto v BA. Reštaurácia na zlatých pieskoch - parádne porcie, jedlo sa dá jesť, len klasika - obsluha je na hovno. Keď na nás zaštekal čo chceme, tak som olutoval, že som ich tam zobral. Keď nám podával jedlo tak povedal: "To je bez toho oného"... Tá moja návšteva mala taký pocit, že Slovensko nie je ešte objavené. Čo je určite pravda, lebo pre zviditelnenie Slovensko robí veľmi málo. Ale čo z toho keď sem aj prídu turisti, keď nakoniec zažijú takéto správanie?

Čo už - Slovensko je nádherná krajina len správanie ľudí je tu veľmi zvláštne.

Presne tak. Cakame dost dolezitu zahranicnu navstevu, a budeme sa musiet o nich trocha postarat. Tak vyberame program, nejaky tem hrad, jaskynu a tak. Najvacsi stres mam z toho, kde ich zobrat jest. Obycajne v takychto pripadoch si robim vopred prieskum a beriem navstevy iba do overenych podnikov. Ale clovek si aj tak niekedy nepomoze, mozes tam ist den vopred a nakoniec aj tak bude mat sluzbu iny casnik alebo kuchar... Keby tak chceli nieco nakupvat (co isto nebudu) ze by sme sa pochvalili novymi nakupnymi centrami - tie mame teraz modernejsie ako oni. Uplne nahhorsie by vsak bolo, ak by nahodou potrebovali k lekarovi... mimotemy
bobino38
30.07.08,09:56
Ide o to, že všetko je v ľuďoch a nie je to tým, či ste na Slovensku alebo niekde v Taliansku:-)...vždy sa nájde miesto kde sú ku Vám nie takí ako by ste chceli a nájde sa miesto, kde by ste ostali naveky z dôvodu prijemnosti obsluhy alebo z iného prijemneho pocitu...je to len v ľudoch. Asi sa Vám nikdy na dovolenke v inej krajine nestalo, že Vás okašlali alebo inak neprijemne prekvapili.
misomiso
30.07.08,10:28
Ide o to, že všetko je v ľuďoch a nie je to tým, či ste na Slovensku alebo niekde v Taliansku:-)...vždy sa nájde miesto kde sú ku Vám nie takí ako by ste chceli a nájde sa miesto, kde by ste ostali naveky z dôvodu prijemnosti obsluhy alebo z iného prijemneho pocitu...je to len v ľudoch. Asi sa Vám nikdy na dovolenke v inej krajine nestalo, že Vás okašlali alebo inak neprijemne prekvapili.

Stalo sa mi to aj inde, ale pointa je v tom, ze v civilizovanych krajinach sa to stava vynimocne. Zatial, co ked som ja v Taliansku, Francuzsku, alebo hoci v Dansku, tak idem do hociktorej restauracie, a nemusim riesit, ci mi z toho nebude zle, alebo ci mi casnik nahodou nevynada. Ak sa take nahodou stane, tak potom je to zazitok na cely zivot, lebo sa to stava zriedka. U nas je to bohuzial trocha naopak. Kvoli overenej restauracii som ochotny spravit aj 80 km obchadzku a referencie o dobrych skusenostiach zo slovenskych podnikov sa stavaju pomerne dost castou temou na rozhovor, ked sa stretneme so znamymi. Taka informacia, kde sa da na slovensku dobre najset ma cenu zlata. Bohuzial velmi casto su to informacie, ktore sa rychlo menia.
kitky
30.07.08,10:49
Bol by velky problem drzat sa temy?:rolleyes:
iriska
30.07.08,11:05
Tak ja pokračujem v téme - film sa mi páčil. Ako človek bez akýchkoľvek historických vedomostí (teda nie že by ma to nezaujímalo, ale v škole dejepis prebiehal dosť deprimujúcim spôsobom a odvtedy som sa históriu nenaučila mať rada, aj keď by som veľmi chcela) som pochytila historickú líniu a... paráda. Čiže nepotrebujem rozoberať, či sa tí herci správali, tak ako sa správali skutoční ľudia v tej dobe. Aj keď som niekedy nestíhala sledovať ucelenú scénu (vlastne niektoré okamihy by som si potrebovala vychutnať dlhšie z pohľadu diváka) celkový pocit z filmu bol super. Krásne kostýmy, intrigy, ľudská hlúposť... nič mi nechýbalo.
Jara
30.07.08,11:20
Súhlasím s Iriskou. Je veľmi ťažko povedať, čo je pravda a čo legenda či mýtus. História sa rokmi dosť zamotá... Podľa dostupných článkov som sa ale na nete dočítala, že Jakubisko konzultoval s historikmi a že sa najviac približuje pravde. Film sa mi ale páči, aj keď si myslím, že jedinečný a skvelý Jakubisko sa celkom pochopí až po treťom pozeraní. Takže ešte 2x si ho určite pozriem / s odstupom času/, aby som si ho vychutnala. Taký skvelý a jedinečný je len Jakubisko. Mne jeho filmy sedia a tak mi sadol aj tento. Som veľmi rada, že sa zase vráti na Slovensko a bude zase NÁŠ...
kukurička
12.08.08,07:00
Ja som tiež včera bola na tento film a myslím si, že bol veľmi dobre spracovaný. Hrozná doba, veľa intríg a podrazov. Trochu mi vadilo, že sa titulky-časové a miestne rozhrania neuvádzali po slovensky a možno by som ešte našla pár vecí, ktoré mi vadili, ale to aj tak môj celkový dojem na film nemení.
AnnaK
12.08.08,07:58
Bola som na filme ešte pred týždňom a bola som rada, že som ho videla.
Čo sa týka konzultácie s historikmi neviem. Navštívila som pred nedávnom (ešte pred natáčaním filmu Bathory) štátny archív v Bytči - čo je sídlo palatína Turzu. Pani riaditeľka je oddaná svojej práci a históriu skutočne ovláda. Na jej rozprávanie nikdy nezabudnem. Držala som v ruke okrem iných aj dokumenty, ktoré písali palatín Turzo aj Bátoryčka. Boli to listy síce palatína, ale pritom normálneho chlapa milovanej manželke. Grófka Bátoryčka bola aj v skutočnosti vraj krásna žena. Ale to jej písmo bolo skutočne ako keby ho naškrábala mačka. Z dobových dokumentov naozaj vyplýva, že mala sadistické sklony. To, že sa kúpala v krvi je ale samozrejme z medicínskeho hľadiska nemožné. Od popravy ju zachránilo jej vysoké postavenie a pomohol jej vraj aj samotný Turzo.
Takže sa priznám, že počas sledovania filmu mi občas hlavou prebleskli myšlienky, čo by vlastne mohla byť skutočnosť a čo je Jakubiskova vízia. Ale napriek tomu je dobré, že tento film natočil a dokonca aj to, že ho natočil podľa svojho. Nie je to dokument, je to hraný film a hlavne Jakubiskov film, občas aj vtipný (prvé kolieskové korčule). Aj keď je z filmu zrejmé, že bol točený myslím že v pôvodnej anglickej verzii, uvedomme si, že ho natočil Slovák. A ak bude mať aspoň malý úspech aj v zahraničí, bude sa možno trošku viac hovoriť aj o Slovensku. Mimochodom, mne sa herečka Anna Frielová ako Erszebet veľmi páčila. A celkom by sa mi páčilo, keby bol jej príbeh taký aj v skutočnosti, ako ho vyrozprával Jakubisko. A ešte si aj tak myslím, že film dá viac nám, ktorí predsa len žijeme tu a práve preto, že poznáme históriu.
misomiso
12.08.08,10:39
To, že sa kúpala v krvi je ale samozrejme z medicínskeho hľadiska nemožné.

Preco? Myslis, kvoli zrazanlivosti? :)
michelle84
13.08.08,04:51
Film sa mi veľmi páčil, hlavne bol dobre zvládnutý po technickej stránke. Predstavovala som si trošku inak priebeh filmu, ale bolo to dobré. Tiež som rada, že som ho videla a som rada, že máme film, na ktorý je profesionálne zvládnutý.
Hanka Perka
13.08.08,13:23
Ja som na tomto filme bola včera. Mne osobne sa to páčilo, ale niektorý hovoria že film sa im nepáčil kôli tomu že ona bola úplne iná . Ale podľa mňa nemôžu hovoriť o tom aká bola a aká nie pretože nikto nevie aká v skutočnosti bola.Ale veľmi sa mi to páčilo.Ten ohň ,fakle sviečky, holuby,krv to všetko tomu dodalo ten správny šmrnc a to sa mi na tom páčilo. :)
lulu74
19.08.08,07:35
Bathoryčku som videla včera a je to veľmi dobre urobený film, oplatilo sa Jakubiskovi do toho investovať toľko času a peňazí, zanecháva silný dojem. Popis doby na mňa samozrejme pôsobil depresívne, ale taká to bola doba, kvapka krvi (ani liter) tam v podstate nikoho nemohla vyviesť z miery tam sa iné zverstvá na dennom poriadku páchali. Nuž som veľmi rada že som sa narodila do tejto doby a do tejto krajiny. Vďaka Bohu.
misomiso
20.08.08,05:32
Bathoryčku som videla včera a je to veľmi dobre urobený film, oplatilo sa Jakubiskovi do toho investovať toľko času a peňazí, zanecháva silný dojem. Popis doby na mňa samozrejme pôsobil depresívne, ale taká to bola doba, kvapka krvi (ani liter) tam v podstate nikoho nemohla vyviesť z miery tam sa iné zverstvá na dennom poriadku páchali. Nuž som veľmi rada že som sa narodila do tejto doby a do tejto krajiny. Vďaka Bohu.

Mas pocit, ze dnes sa zije bezpecnejsie? Staci pozriet televizne noviny. Myslim, ze sanca, ze zomries inak ako prirodzenou smrtou je dnes vyssia, ako vtedy. Treba brat do uvahy aj to, ze film (ci uz je pravdivy, alebo nie) sa odohrava okolo jednej postavy, ktora vosla do dejin prave vrazdenim (ci uz opravnene, alebo nie). Teda je to trocha vypichnute miesto z kontextu celkovej krajiny a doby.
arcibaldt
23.08.08,21:17
ja to vidim tak ze natocil ROZPRAVKU PRE HALLMARK ake na tej stanici chodia takmer denne...skoro nic viac, nic menej.....osobne som dost sklamany, slabe dialogy v slovenskej verzii, malo Jakubiska-film je pre mna malo "haluzny"...chcelo to viac dymu, dazda, slnka, vody...J.J.zostali tusim uz len sviecky....moj nazor...
cloe
23.08.08,23:08
Mne ten film kvôli časovej zaneprázdnenosti stále uniká. Dúfam, že sa naň skoro budem môcť pozrieť.
Ten jej vzťah s Caravaggiom je historický fakt? Keď som si pozerala obrázky z filmu, niektoré mi tuším aj pripomínali jeho obrazy. Akoby sa Jakubisko inšpiroval jeho tvorbou.
Ale to len tak na okraj. O filme môžem diskutovať až ho uvidím.
AnnaK
24.08.08,16:49
Ešte niečo k filmu. Neboli ste prekvapení, nechýbala vám na konci filmu pesnička Katky Knechtovej Muoj bože? V rozhovore s ňou som čítala, že vraj sa Jakubiskovcom zdala nakoniec priveľmi roková. Mne osobne táto pesnička rokovo vôbec neznie. Skôr si myslím, že mali obavy z toho, že v zahraničí by pesnička v staroslovienčine veľmi nevyznela. Inak v Čechách je film taký obľúbený, že má samostatnú internetovú stránku.
misomiso
25.08.08,13:44
Ešte niečo k filmu. Neboli ste prekvapení, nechýbala vám na konci filmu pesnička Katky Knechtovej Muoj bože?

Mne nechybala, pretoze som ju pred tym pocul 20.461 krat v radiu. Skor som sa obaval, ze ju pustia znova.
linko1
31.08.08,05:48
Ja som si ten film bola pozrieť, dosť som sa nanho tešila, ale musím povedať, že po takej reklame akú mal, ma dosť sklamal,
podľa mna bol dosť dlhý a keby ho zostrihali, tak by bol určite lepší...
niektoré časti vo filme mi tam proste nešli...
ako napríklad mnísi na kolieskových korčuliach, let na padáku to bolo ako z inej rozprávky:confused: a nie z filmu, tieto komické situácie sa mi tam vôbec nepáčili
a niekedy som mala pocit, že som na úplne inom filme...
čo sa mi ale páčilo bolo, že Jakubisko vykreslil Bathoričku tak ako ju vykreslil
ako obeť intríg v honbe za majetkom...

inak aj keď osobne by som si už film pozrieť nešla,
ale tí čo ste ho nevideli chodte sa naň pozrieť aby ste mali svoj vlastný názor,
pretože sto ľudí - sto chutí
salina
24.09.08,18:16
Bola som na filme. Mne sa práve páči Jakubiskova réžia a typické efekty. Bola by som ich prijala aj viac. Trochu ma sklamala hudba. Tam som čakala niečo špeciálnejšie ako v predchádzajúcich filmoch.
Predstaviteľka hlavnej postavy bola podľa mňa excelentná. Kostýmová výprava prekrásna. Podotýkam, že nič neposudzujem z hľadiska histórie, všetko beriem ako "Jakubiskov film". Ako katolíčku ma mrzelo pár narážok, ale čo už. Kde sa rúbe drevo, lietajú triesky a nikto nie je bez chyby ani z historického hľadiska. Tam by som bola trochu ubrala a nebola by som volila ten spôsob interpretácie mien a názvov v slovenskej verzii, aký bol zvolený. Aj v období Alžbety Báthory boli jej súputníci, ktorí ju volali Alžbeta, nie Erži. Ani tieto podľa mňa "negatívka" nezmazali dobrý dojem z filmu. Jednoducho treba ho vidieť, aby bolo o čom hovoriť.
George Michael
03.11.08,21:08
Film sa mi veľmi páčil. Jakubiskovo podanie, kostýmy, herecké výkony. Asi najviac na mňa zapôsobilo samotné spracovanie príbehu, teda to, že Báthoryčka nebola vykreslená ako krvilačná beštia, ktorú poznáme z románu Čachtická pani. Možno to všetko bolo naozaj úplne inak ... Cestou z kina ma pobavil jeden tiež divák, ktorý svojim priateľom vysvetľoval, že toto spracovanie bolo nepravdivé, skresľujúce skutočnosti, Báthory sa naozaj kúpala v krvi žien atď. On to všetko pozná, lebo on o tom čítal knihu!!!! :D(tým samozrejme nemyslel žiadne historické fakty, ktoré by bol študoval, ale román od Nižňanského :D:D:D)
lavi
07.11.08,18:03
ja sa na film tesim...ale jeho historicku hodnotu by som brala teda s velkou rezervou...
buchač
09.11.08,15:38
Ano, da sa iba suhlasit. Zatial som nevidel priemerny film od jakubiska a tesim sa na jeho dalsie.

Ja som ešte od Jakubiska nevidel ani priemerný film . Stačí , keď si pomyslím na jeho spracovanie Perinbaby - vraj rozprávka ;)
Tie jeho fantazmagórie mi idú totálne na nervy :mee::mee::mee: Ešte ta Nevera po slovensky môže byť !
Šak ešte aj v jeho rodisku - Kojšove ho mali za čudáka už v mladosti !!!!!!
sheillaa
11.11.08,10:26
Bola som si tento film pozrieť, myslím, že nestačí ho 1x vidieť. Prvotné pocity boli dosť zmiešané, hlavne vďaka striedaniu sa halucinácii a reality v deji filmu. Jasné, že som neočakávala to, že sa režisér bude držať historických faktov, Jakubisko ako všetko poňal to tým svojím spôsobom... Najviac sa mi vo filme páčila postava vedmy, ktorú stvárnila jeho manželka Deana. Odporúčam si ho pozrieť, v zásade však neísť na film s nejakými očakávaniami. Mám svoj názor na film, ale rada si po jeho zhliadnutí pozriem recenzie naň, ako to vnímali iní diváci. Viacerí mali podobné pocity ako ja.
pasuliatko
10.12.08,21:32
mne sa film páčil velmi.
Karida
12.12.08,09:36
Ja len tolko , ze toto je HRANY FILM a nie DOKUMENT.
Co je dovolene filmu, nie je dovolene dokumentu.
Tym je povedane vsetko.
Je to typicky Jakubiskov rukopis.Neciti ako dokumentarista.
Niekedy je lepsie chodit do kina nezatazeny historickymi vedomostami.:D

Este dovetok. Pan Tkáč, ktory je autorom recenzie, je zaroven autorom V znameni leva - o rodine Turzovcov.
Jeho postoj je preto taky, aky je.
To by ale nemalo znizovat hodnotu Jakubiskovho filmu.
Ludia predsa nejdu do kina na dokumentarny film, ktory mapuje vtedajsiu historiu.
Idu na film rezisera, ktrory vidi svet cez vlastnu optiku.

O historii by sme tiez mohli viest nekonecne debaty.
Staci si uvedomit ako sa prekruca sucasnost a co vsetko z nej a s akym podtonom sa objavi v analoch.
Ta skutocna pravda je vacsinou niekde inde .
Pokial historici cerpaju len z oficialnych zdrojov, nedivala by som sa na to tak striktne.

Presne, Bathory nie je dokument, ale v prvom rade Jakubiskovsky film v koprodukcii ukazujuci historiu, ako by mohla byt. Protoze jednoznacne nie je dokazane za batorycka naozaj bola krvava, mohlo, aj nemuselo to tak byt. Asi to sa snazil Jakubisko ukazat, teda aspon ja som si to z filmu odniesla, ze ludia by nemali verit vsetkemu, a teda stale tomu s dramatickejsim scenarom, na koho sa v historii (ale i dnes) ukaze prstom, ze je zarucene vrah, klamar... , asi by sme sa na veci mali pozerat objektivnejsie. Tak ako odsudit Batoryovu za nieco, co mozno neurobila...kazdopadne, pre Cachtice asi vzdy ostane krvava..
Mne sa film velmi pacil z vytvarnej stranky, scenografie a zvuku. A to, ze tam boli mnisi na korculiach bolo len ozivenie a od jakubiska to beriem:D
A co sa tyka historickej casti, je asi na kazdom, aky usudok si vytvori:)
Ecinazuz
20.10.10,19:21
viděla jsem to- zase úplně jiné pojetí- k zapřemýšlení...otázkou je zda to tak bylo či nebylo
paloo
31.12.10,15:12
Ja som ešte od Jakubiska nevidel ani priemerný film . Stačí , keď si pomyslím na jeho spracovanie Perinbaby - vraj rozprávka ;)
Tie jeho fantazmagórie mi idú totálne na nervy :mee::mee::mee: Ešte ta Nevera po slovensky môže byť !
Šak ešte aj v jeho rodisku - Kojšove ho mali za čudáka už v mladosti !!!!!!
Veľký ľudia obyčajne na ostatných pôsobia ako čudáci:)
vlados03
04.01.11,15:03
podľa mňa jeden z jeho najslabších filmov
trisestri
04.01.11,19:57
aj ja sy myslím že jeden z jeho slabších filmov,asi preto že je to učelová objednavka sponzorských kruhov-umelec by sa nemal hrat na historika,velmi účelový pokus očistit Bathoryčku a zo všetkého obvinit jej žalobcov,nech si natača film a výklad historie nech nechá renovaným historikom,človek ktorého nezlomili komunisti,nakoniec podlahol prachom,škoda-spisovatel tuším Nižnanský sa aspon držal overených faktov a nevnucoval historickému dielu duch modernej spoločnosti-dialogy,vnímanie,opis postáv atd.
buchač
04.01.11,20:08
Veľký ľudia obyčajne na ostatných pôsobia ako čudáci:)
Veľký ľudia sa píše s mäkkým "i".....prvý pád množné číslo životného podstatného mena...

Jakubisko v mojich očiach rozhodne nie je veľký režisér...skôr ten čudák ...hlavne tie jeho pohľady na svet ...

Ale ako človeka si ho ho rozhodne netrúfam , nechcem hodnotiť ...to by som bol za poriadneho deba ...
trisestri
05.01.11,11:14
aksas2
05.01.11,11:25
Veľký ľudia sa píše s mäkkým "i".....prvý pád množné číslo životného podstatného mena...

Jakubisko v mojich očiach rozhodne nie je veľký režisér...skôr ten čudák ...hlavne tie jeho pohľady na svet ...

Ale ako človeka si ho ho rozhodne netrúfam , nechcem hodnotiť ...to by som bol za poriadneho deba ...
máš pravdu, až na to že veľkí je prídavné meno, podstatné meno je ľudia
misomiso
05.01.11,11:37
nech si natača film a výklad historie nech nechá renovaným historikom,človek ktorého nezlomili komunisti,nakoniec podlahol prachom,škoda

Joj vy mate problemy. A Popolusku mozete pozerat? Tam vas netrapi, ci to tak bolo naozaj?
trisestri
05.01.11,12:02
Joj vy mate problemy. A Popolusku mozete pozerat? Tam vas netrapi, ci to tak bolo naozaj?

K Popoluške,ako fiktivnej postave žiadný tvorca nezvolaval tlačovky na ktorých sa hral na historika,je lepšie vytvárat imaginárne postavy,ako na základe účelových polopravd sa snažit účelovo deformovat dejiny-a inak som fanúšik takých Jakubiskových filmov ako Postav dom,zasat strom,Perinbaba,Pehavý Max,Nejasná sprava o konci sveta,Tisícročná včela-áno sú aj iné važnejšie problémy,ale film je ukažka toho ako sa dajú nie iba dejiny prekrúcat,ale aj súčasne ako sa dá šikovne manipulovat s ludmi,menit ich názory,zmýšlanie atd,vid vplyv Faceboku a medii a ich manipulacie s ludmi a prekrucaní hodnot,stanovísk,názorov,postojov atd-nie je zlosyn ten kto vraždí,ale ten koho media,socialné siete,media za zlosyna vyhlasia-lebo žijeme v dobe kde nie je podstatné hladanie pravdy a spravodlivosti, podstatné kto vlastni vymyváče mozgov,ktorý vedia zatratit aj svetca a vyzdvihnút za celebritu vulgárnu osobu s alkoholickými sklonmi a primítívným zmyšlaním-nemá to daleko do scifi filmov v ktorých roboti ovladli ludskú spoločnost,nie sú to síce roboti,ale kybernetika v podobe internetu,tv kablových sieti,masmedii ale mám aj iné problémy,tak ako aj iný prispievatelia, ktorý zakladajú a hodne prispievajú do mnohých tém:D:):---:cool::eek: