rendi
18.07.08,08:03
Ahojte, staviame si domček a potrebovali by sme poradiť pri výbere okien. Aké máte skúsenosti s drevenými oknami – eurooknami. Viete mi poradiť nejakú konkrétnu firmu, (staviame v okolí BA), s ktorou máte dobré skúsenosti.
Ďakujem
zuzik29
18.07.08,06:33
nam ide robit firma drevum zo ziliny, maju celkom dobre ceny, kvalitu a hlavne vedia ako sa spravat k zakaznikom, pridu aj za vami a urobia prezentaciu. Mam na ne dobru referenciu, videla som isch okna na stavbach. Nam ich budu dodavat v auguste
rendi
18.07.08,07:05
Ďakujem, za typ, dám si vypracovať cenovú ponuku.
rendi
18.07.08,08:47
Nájde sa ešte niekto kto ma skúsenosti s drevenými oknami, prípadne ešte poradí nejakých overených výrobcov ?
LATRYNA
23.07.08,11:34
V Štvrtku na ostrove je firma,ktorá dodáva plastové okná SALAMANDER, ktoré sú kvalitné a cena aj s doplnkami je primeraná. Drevené eurookná sú možno estetickejšie, no plastové /kvalitné/ sú trvanlivé.
zalobaba
23.07.08,11:47
V Štvrtku na ostrove je firma,ktorá dodáva plastové okná SALAMANDER, ktoré sú kvalitné a cena aj s doplnkami je primeraná. Drevené eurookná sú možno estetickejšie, no plastové /kvalitné/ sú trvanlivé.
Obávam sa, že práve to drevo je trvanlivejšie než plast. Aj na 100-ročných domoch nájdeš drevené okná v dobrom stave, čo však urobí plast napr. za 30-rokov, to ti dnes nikto nepovie......:rolleyes:
anklar
23.07.08,11:50
Nájde sa ešte niekto kto ma skúsenosti s drevenými oknami, prípadne ešte poradí nejakých overených výrobcov ?
Mám s nimi tie najlepšie skúsenosti. Sú krásne, elegantné, pohodlné, ľahká údržba, môžem ich len chváliť, krásna a veľmi kvalitná práca. Hneď som volala pánovi, ktorý ich robil pre nás, či by vzal ďalšiu objednávku. Žiaľ, ani vypočuť ma takmer nechcel.
anklar
23.07.08,12:02
Obávam sa, že práve to drevo je trvanlivejšie než plast. Aj na 100-ročných domoch nájdeš drevené okná v dobrom stave, čo však urobí plast napr. za 30-rokov, to ti dnes nikto nepovie......:rolleyes:
... ja poviem:) len to, čo som videla na vlastné oči a nie v jednom prípade v rodinných domoch, dokonca v novostavbe po 6-tich rokoch: škaredá, čierna plieseň za skriňou v predsieni, ktorú maliari prácne odstraňovali. Netvrdím, že to spôsobili práve plastové okná a dvere (to tvrdili tí maliari, ktorí maľovali byty v 1/2 Bratislavy).
jojkoz
23.07.08,12:12
... ja poviem:) len to, čo som videla na vlastné oči a nie v jednom prípade v rodinných domoch, dokonca v novostavbe po 6-tich rokoch: škaredá, čierna plieseň za skriňou v predsieni, ktorú maliari prácne odstraňovali. Netvrdím, že to spôsobili práve plastové okná a dvere (to tvrdili tí maliari, ktorí maľovali byty v 1/2 Bratislavy).

Sposobili to tie plastove okna a dvere.
Ale nie tym ze su zle ale tym ze utesnili priestor - kvoli comu sa aj davaju a tym usetrili na kureni a pod.

Lenze ludia si neuvedomuju ze v tom pripade stupa prudko vlhkost - nasledkom ktorej su spominane plesne a pod.

A je uplne jedno ci to utesnili plastovymi, drevennymi oknamy - alebo zamurovali ;)

A pritom staci tak malo - kupit si za par korun vlhkomer a clovek hned vie na com je.


Skratka vlhkost musi z domu prec - a ked nejde sama - sustavne sparami na starych oknach - tak sa musi vyvetrat oknami - najlepsie narazovo a pri tom su aj male tepelne straty .....
Martasch
23.07.08,12:14
... ja poviem:) len to, čo som videla na vlastné oči a nie v jednom prípade v rodinných domoch, dokonca v novostavbe po 6-tich rokoch: škaredá, čierna plieseň za skriňou v predsieni, ktorú maliari prácne odstraňovali. Netvrdím, že to spôsobili práve plastové okná a dvere (to tvrdili tí maliari, ktorí maľovali byty v 1/2 Bratislavy).


Pleseň nespôsobujú plastové okná, ale nedostatočné vetranie.
jojkoz
23.07.08,12:15
Obávam sa, že práve to drevo je trvanlivejšie než plast. Aj na 100-ročných domoch nájdeš drevené okná v dobrom stave, čo však urobí plast napr. za 30-rokov, to ti dnes nikto nepovie......:rolleyes:

Na 100 rocnom dome v dobrom stave ?
Bez toho aby ich clovek pravidelne osetroval ?
Kde ? To by som veeelmi rad videl.

Treba si uvedomit ze ludia su pohodlni - a k pohodlnosti drevenne okna moc nejdu ;)

Co spravi plastove po 30 - rokoch ? Rozpadne sa ? :D - tiez neviem
(historky typu - A V NEMECKU UZ SA MONTUJU VIAC AKO .... neuznavam :) - lebo sam so to nevidel )

Co som videl a aj vidim je 12-rocne plastove okno ( este trojkomorove - uzky, na dnesne pomery slaby ram) a viete co sa s nim stalo ? NIC a dokonca ani farebnemu dekoru z vonkajsej strany.

Ak mi vydrzia plastove okna bez udrzby 30 rokov - tak pri ich cene nemam co riesit. Potom si dam novsie, lepsie, krajsie - ak dozijem :D
NInive
23.07.08,12:38
Bývam vo vyše 100 ročnom dome, máme tam minimálne 50 ročné okná o ktoré sa staráme a sú nanič. Vyzerajú strašne, vetrať nemusíme, lebo vetrajú samé. Úplne sa stotožňujem s jojkoz- (om). Ak mi plastové okná vydržia 30 rokov, tak ich rada dám dole a dám si nové. Ja neznášam stále tie isté veci. Radšej si posteľm kúpim za 10000 sk a o 10 rokov ju vymením, akoby som za ňu dala 20000 a vydržala by mi 20 rokov. O tých pár rokov bude čosi lepšie, kvalitnejšie a veľmi radi dáte preč tie kvalitné drevené, lebo budete chcieť mať okná moderné. Nakoniec budú slúžiť plastové či drevené rovnako.
Teraz sme v štádiu cenových ponúk. Zväčša je rozdiel plast a drevo nezanedbateľná čiastka. Kým plastové nacenili na 200 000sk, drevo minumálne na 320-400 000 sk. Kde mi to drevo vráti tých 180-200 tis.? Drevo či plast, je to jedno. Ale ak si ja vyberiem jedno, neznamená to, že to druhé je zlé, je to vecou priorít predsukov, trendov a všeličoho iného.......
rendi
23.07.08,12:51
Mám s nimi tie najlepšie skúsenosti. Sú krásne, elegantné, pohodlné, ľahká údržba, môžem ich len chváliť, krásna a veľmi kvalitná práca. Hneď som volala pánovi, ktorý ich robil pre nás, či by vzal ďalšiu objednávku. Žiaľ, ani vypočuť ma takmer nechcel.
Nerozumiem, prečo ta nechcel vypočuť ? Už nevyrába okná ?
zalobaba
23.07.08,13:17
Na 100 rocnom dome v dobrom stave ?
Bez toho aby ich clovek pravidelne osetroval ?
Kde ? To by som veeelmi rad videl.

Treba si uvedomit ze ludia su pohodlni - a k pohodlnosti drevenne okna moc nejdu ;)

Co spravi plastove po 30 - rokoch ? Rozpadne sa ? :D - tiez neviem
(historky typu - A V NEMECKU UZ SA MONTUJU VIAC AKO .... neuznavam :) - lebo sam so to nevidel )

Co som videl a aj vidim je 12-rocne plastove okno ( este trojkomorove - uzky, na dnesne pomery slaby ram) a viete co sa s nim stalo ? NIC a dokonca ani farebnemu dekoru z vonkajsej strany.

Ak mi vydrzia plastove okna bez udrzby 30 rokov - tak pri ich cene nemam co riesit. Potom si dam novsie, lepsie, krajsie - ak dozijem :D

Čítaj príspevky pozornejšie a potom píš k im svoje "sakrastické" poznámky.......

Vidíš niekde v mojom príspevku napísané, že drevené okná na starých domoch sú v dobrom stave BEZ ÚDRŽBY ???? Všetky veci vždy vyzerajú tak, ako sa o ne ich majiteľ stará.

Mimochodom - myslela som drevené okná na skutočne starých domoch - a nie tie, ktoré boli osádzané na domy postavené v rozkvitajúcom minulom režime......:mad:
anklar
23.07.08,13:34
Nerozumiem, prečo ta nechcel vypočuť ? Už nevyrába okná ?
Naopak, rendi. Vyrába a má stále veľa objednávok. A už nechce prijímať ďalšie, kým sa súčasného súpisu nezbaví. Aby si vedela, my sme na naše okná čakali 2 roky. Oplatilo sa.
focus3ccd
23.07.08,17:39
Dufam, ze sa vam tie plastaky oplatia, lebo ja som pocul od znamych hodne negativ.... cez plesne, vyduvanie ramika, straty farby atd. Ale ani euro nie su svate,ked chytis borovicu a zacne vytekat zivica, pripadne zle cinkovany profil a zacne praskat a pod. Ja mam 3 roky osadene euro a najmensi problem, stretneme sa tu za 10 rokov a porovname....

ciao.
Jozef16
23.07.08,17:52
Dobry den

mam dobru skusenost so Slovaktual-om. Ja si myslim z o 30 rokov technologie postupia tak daleko ze dnesne okna nebudu splnat parametre tých o 30 rokov. Som za stredn cestu pri výbere: nič extra, nic podradne.
focus3ccd
23.07.08,18:06
To je pravda technologie budu ine, mam skor pocit, ze vsetko sa vyraba zrovna na dvojrocnu zarucnu dobu. Vsetko sa mi drbe a vsetky vyrobku su horsie. A vzhladom na nenazranost urcitych subjektov, sa to musie niekde odzrkadlit, no samozrejme na kvalite.

Este stastie, ze som mlady, viem behat na nete, stahovat informacie napriklad www.pravaspotrebitela.sk (http://www.pravaspotrebitela.sk) a mam v rodine pravnicku a to ma robi velmi free. Vsetko co sa mi len naznakom pokazi reklamujem a zatial vzdy uspesne. Napriklad som kupil drevenu postel s madracmi a po dvoch rokoch mam nove madrace a vo vyssej cene, uz kvalitnejsie.
No neoplati sa kupovat lane produkty?

Len neviem, co poviete, ked vam ako mojmu znamemu povedia, ze vam plastove okna vyreklamuju,bez problemov, akurat, ze kovanie sa robi ine, tak mu musia vytrhnut cele okna a zase ten bordel, tie spalety , parch atd.....
jojkoz
24.07.08,04:38
Len neviem, co poviete, ked vam ako mojmu znamemu povedia, ze vam plastove okna vyreklamuju,bez problemov, akurat, ze kovanie sa robi ine, tak mu musia vytrhnut cele okna a zase ten bordel, tie spalety , parch atd.....

Takisto mozes reklamovat aj DREVENNE.
A ja osobne drevenne - pseoudoero - okna v podobnej cene ako je plastove isto za kvalitne nepokladam.
Pretoze viem ze kvalitne eurookno sa na taku cenu nedostane.

BTW - a co ten plast a plesne - dokazes mi nejako fyzicko-chemicky vysvetlit suvislost ?

Ver tomu ze ty co sa stazuju ze maju plesne po vymene okien - by ju mali takisto pri plastovych ako aj pri drevennych.
jojkoz
24.07.08,04:42
Čítaj príspevky pozornejšie a potom píš k im svoje "sakrastické" poznámky.......

Vidíš niekde v mojom príspevku napísané, že drevené okná na starých domoch sú v dobrom stave BEZ ÚDRŽBY ???? Všetky veci vždy vyzerajú tak, ako sa o ne ich majiteľ stará.

Mimochodom - myslela som drevené okná na skutočne starých domoch - a nie tie, ktoré boli osádzané na domy postavené v rozkvitajúcom minulom režime......:mad:

OK teda berme udrziavane.
Mozno mas viac stastia a pod ale ja som take este bohuzial nevidel.
Navyse drevo ked nieje preplatovane (coz sa kedysi nerobilo) tak sa na 100 % kruti - hlavne na juhu namahane slnkom.
Bohuzial ja na 100-rocne drevenne okna (bohuzial ani ine - plastove hlibikove ..) v dobrom stave neverim ;)

Tym ale nehodnotim EUROOKNA - neverim tomu ze by pre niekoho bol rozhodujuci faktor aby vydrzali 100 rokov.

Inac ono aj keby existovalo take okno tak nema moc opodstatnenie - lebo za tie roky uz davno nesplna normy a potreby na usporu, pohodlie ci ovladanie.
Cize tak ci tak by sa vymenilo ;)
focus3ccd
24.07.08,05:15
Takisto mozes reklamovat aj DREVENNE.
A ja osobne drevenne - pseoudoero - okna v podobnej cene ako je plastove isto za kvalitne nepokladam.
Pretoze viem ze kvalitne eurookno sa na taku cenu nedostane.

BTW - a co ten plast a plesne - dokazes mi nejako fyzicko-chemicky vysvetlit suvislost ?

Ver tomu ze ty co sa stazuju ze maju plesne po vymene okien - by ju mali takisto pri plastovych ako aj pri drevennych.

Nemam dodovod ta presviedcat. Ani patrat po plesniach nebudem. Som elektrikat, nie je to moj job. Ja len pisem svoje skusenosti a skusenosti znamych, aby som poradil.
Nehovorim, ze sa nemoze stat, ze mi zacne krutit drevo a budem mat obrovske problemy. V tejto dobe je to skor loteria a hlavne vyber cez firmu, ktora je na trhu dlho. Nie napriklad male firmy, ktore dopracu plastove okna z polska daju mizernu cenu a za 2-3 roky ich nebude. Ked plast tak osvedceny. Napriklad slovaktual.
focus3ccd
24.07.08,05:36
Takisto mozes reklamovat aj DREVENNE.
A ja osobne drevenne - pseoudoero - okna v podobnej cene ako je plastove isto za kvalitne nepokladam.
Pretoze viem ze kvalitne eurookno sa na taku cenu nedostane.

BTW - a co ten plast a plesne - dokazes mi nejako fyzicko-chemicky vysvetlit suvislost ?

Ver tomu ze ty co sa stazuju ze maju plesne po vymene okien - by ju mali takisto pri plastovych ako aj pri drevennych.

Nemam dodovod ta presviedcat. Ani patrat po plesniach nebudem. Som elektrikat, nie je to moj job. Ja len pisem svoje skusenosti a skusenosti znamych, aby som poradil.
Nehovorim, ze sa nemoze stat, ze mi zacne krutit drevo a budem mat obrovske problemy. V tejto dobe je to skor loteria a hlavne vyber cez firmu, ktora je na trhu dlho. Nie napriklad male firmy, ktore dopracu plastove okna z polska daju mizernu cenu a za 2-3 roky ich nebude. Ked plast tak osvedceny. Napriklad slovaktual.
LATRYNA
31.07.08,06:58
Ahoj Zalobaba, práve na cca 100 ročnom dome mám drevené okná a to vo veľmi zlom stave. Nenašla som žiadneho stolára, čo by ich zreparoval a vymeniť ich nemôžem, poretože dom je stavaný z kameňa a bol by problém pri vyberaní oknien. Našla som jedinú firmu, ktorá ich zrekonštruovala - ale v kombinácii s plastom. Drevo je potrebné pravidelne ošetrovať patričnými nátermi, hlavne keď sa okno nachádza na strane, z ktorej prší, či páli slnko. Kvalitné plasty sú vlastne večné...
chandler
31.07.08,07:04
nejako moc nad tymi oknami rozmyslate, ved su to len okna :) ziadna komplikovana technologia...
joki
04.08.08,23:45
Ahoj Zalobaba, práve na cca 100 ročnom dome mám drevené okná a to vo veľmi zlom stave. Nenašla som žiadneho stolára, čo by ich zreparoval a vymeniť ich nemôžem, poretože dom je stavaný z kameňa a bol by problém pri vyberaní oknien. Našla som jedinú firmu, ktorá ich zrekonštruovala - ale v kombinácii s plastom. Drevo je potrebné pravidelne ošetrovať patričnými nátermi, hlavne keď sa okno nachádza na strane, z ktorej prší, či páli slnko. Kvalitné plasty sú vlastne večné...
Veľmi hlboký omyl.
misofanko
27.04.10,11:47
Ak ti mozem odporucit, tak je to firma Hesta z Presova: stranku maju hesta bodka sk
Vyrabaju plastove okna aj plastove dvere, hlinikove okna a tiez hlinikove dvere. Ja byvam v Trnave, a maju tu zastupenie, mam ich na dome. A moja rodina z Bystrice si zas urobila hlinikove. So vsetkym som bol spokojny, vyrabaju to na Slovensku. Maju aj dobre referencie, ved skus a uvidis, ale odporucam.
helicka
19.07.10,12:03
ahoj prosím ťa môžeš mi dať kontakt na tú firmu? tiež potrebujem vymeniť plast.okná tak zhánam kvalitt.odborníkov.Máš s nimi skúsenosť? dakujem Helka
kubalala
19.07.10,13:17
Zdravim. Osadzam 5rokov plastove okna a co to o nich viem. Porovnavat s drevenymi moc nechcem, lebo o plastovych viem naozaj vsetko, ale co sa tyka drevenych tak len z pocutia, staznosti. Jeden moj znamy ma dve predajne. Na tej s drevenymi oknami ma dva razy vacsiu spotrebu ako na tej s plastovymi. Je to jeho skusenost. Mozno niekto iny nema problem s unikom tepla pri drevenych. Ale uz ked sa pozrieme na cenu, 90 percent z nas ma vybrane. A teraz o plastovych oknach. Je to naozaj podla mna revolucny vynalez. A ak chceme usetrit doma prostriedky na vykurovanie, je to prva vec co spravime, vymenime okna. Kazdy kto to spravil, potvrdi, neuveritelna zmena. Tesnia, izoluju nazoj skutocne. Co sa tyka vyberu firmy, ci profilu. Nekupujme zbytocne drahe okna, dajme si urobit cennovu ponuku viacerym firmam. Urcite si vyberieme. Ak chceme viac investovat, mame prachy, investujem do trojskla. Nenechajme sa nalakat na reci, tento profil je lepsi od ostatnych lebo ma o jednu smiesnu komoru naviac. Sklo je dolezite, kovanie. Profily aluplast, rehau, salamander atd, ak maju min 7cm stavebnej hlbku su dostatocne kvalitne a stabilne, netreba sa vobec bat. Uz aj vystuha pri tychto hrubkach a komorach je podla odbornikov zbytocna, ale je tam pre dobry pocit. Kovanie Maco, roto, ale su aj ine kvalitne. Ak vam firma ponukne uvedene za najlepsiu cenu, nieje o com. Horsie je to uz s montazou. Tazko predpokladat kto pride a osadi. Videl som uz rozne vysledky prace a vobec sa necudujem niektory staznostiam. Byva to dost strasne, odflaknute. Ja sam sa snazim pracu vykonat na sto percent, co sa mi myslim dari. Ale z pohladu montera musim povedat, ze ak mam nejake nedostatky casto to je pricinou aj samotneho klienta, ktory sa strasne ponahla, je nervozny, neurobi pohodu. Ak montujete okna, pravdepodobne uz nebudete velmi dlho, takze skuste mat chvylku strpenia s bordelom, prachom, a kludne nechajte aj o dva dni monterov dlhsie robit, oplati sa to. Dotaz k vlkosti. Ak sa okna rosia, niesu zle, prave naopak, vyborne tesnia, chyba je v stenach, ktore malo odvadzaju vlkost, priapdne neprepustaju von. Viac vetrat niekomu problem uplne vyriesi, niekomu menej. V domoch z kvalitneho muriva sa to vsak nemoze stat. A dotaz ohladom kvality polskych okien. Okna sa nerozdeluju na slovenske kvalitne a drahe verzus polske nekvalitne a lacne. Tak ako u nas su firmy, co robotu doslova od....u, tak su firmy v polsku, co vyrabaju perfeknu robotu, radost pozerat. Je to furt v nasich hlavach. Okien z polska by som sa vobec nebal, ak ich nekupite od nejakej garazovej firmy, ktore tam su. Bal by som sa skorej nekvalitnej montaze, ktora sa nachadza urcite aj v polsku, ale u nas je to takisto strasne. Pri dohovoreni s konkretnou firmou by som sa pytal v prvom rade na montaz, co zahrnuje, ukazka spaliet, staci foto, ak sa mi to paci, tak sa dohodnut, ano zaplatim za montaz, ale chcem to ako je to na fotkach, inak mozte skoncit s katastrofalnym vysledkom a ziadnej firme sa uz nechce na vlastne naklady opravat chyby.
marleau
19.07.10,15:25
Kvalit Zákamenné,ja idem objednávať tiež do Talianska.Odvtedy,čo prestal fungovať Weser Nové Mesto nad Váhom,chodím k nim a sú ozaj dobrí.Na oknách by sa nemalo šetriť,tam sa to časom veľmi zle napráva.Keď okná,tak jedine drevené.
marleau
19.07.10,15:29
pre kubalala.Skoro som s tebou súhlasil,ale ak niekto píše takto na drevené okná,tak si to odo mňa nezaslúži.
misomiso
19.07.10,17:45
Obávam sa, že práve to drevo je trvanlivejšie než plast. Aj na 100-ročných domoch nájdeš drevené okná v dobrom stave, čo však urobí plast napr. za 30-rokov, to ti dnes nikto nepovie......:rolleyes:

No ja mam plastove uz skoro 20 rokov a su v stave, ako v den, ked ich montovali. Zato mnohym znamym, ktory po nas davali drevene na nich uz rastu huby.