leti
18.07.08,09:32
Chcela by som poprosiť o radu.Sestra chce dať výpoveď v práci,ale chce odísť skôr ako po dvoch mesiacoch.Ide o to,že pracuje ako krajčírka a v poslednom čase im znížili platy,krátili prémie a nezdôvodnili to.Vraj si tak zarobili.Problém je v tom,že ženy nemajú k práci žiadne normy ani sadzby, podľa ktorých by si to odkontrolovali.Dá sa to použiť ako dôvod výpovede?
VERONIKA6
18.07.08,07:35
Chcela by som poprosiť o radu.Sestra chce dať výpoveď v práci,ale chce odísť skôr ako po dvoch mesiacoch.Ide o to,že pracuje ako krajčírka a v poslednom čase im znížili platy,krátili prémie a nezdôvodnili to.Vraj si tak zarobili.Problém je v tom,že ženy nemajú k práci žiadne normy ani sadzby, podľa ktorých by si to odkontrolovali.Dá sa to použiť ako dôvod výpovede?
Pokiaľ chce odísť skôr, nech sa skúsi so svojim nadriadeným dohodnutím na skončení pracovného pomeru dohodou- § 60 ZP.
Gabi03
18.07.08,07:37
Skôr odísť môže len so súhlasom ZĽa na základe dohody o skončení PP. To, že im znížili prémie nie je dôvod na okamžité skončenie PP (pokiaľ to nie je v rozpore s pracovnou zmluvou). K výpovedi s výpovednou dobou nepotrebuje žiaden dôvod.
leti
18.07.08,07:45
Ďakujem za rýchle odpovede.Len by ma ešte zaujímalo,či zamestnávateľ nerobí chybu,keď ženy nevedia, koľko majú za deň vyrobiť a čo za to majú?Výplata je vždy prekvapko.
VERONIKA6
18.07.08,07:46
Ďakujem za rýchle odpovede.Len by ma ešte zaujímalo,či zamestnávateľ nerobí chybu,keď ženy nevedia, koľko majú za deň vyrobiť a čo za to majú?Výplata je vždy prekvapko.
Tak to dnes praktizuje veľa zamestnávateľov.
leti
18.07.08,08:01
No to im asi dovoľuje tá naša nekonečne:confused: slovenská nátura.Ale ďakujem za rýchle odpovede.Ste zlaté:) .
Čučoriedka 5
18.07.08,08:21
Ahojte poraďáci,
prosím poraďte. Pracovníčka mi doručila dňa 9.7.2008 , že chce ukončiť PP k 31.7.2008 zo zdravotných dôvodov podľa § 69 ods.1 písm.a) ZP.
Mám jej vyplatiť náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov???
Ďakujem.
Prajem príjemný víkend
Chobot
18.07.08,08:27
Ahojte poraďáci,
prosím poraďte. Pracovníčka mi doručila dňa 9.7.2008 , že chce ukončiť PP k 31.7.2008 zo zdravotných dôvodov podľa § 69 ods.1 písm.a) ZP.
Mám jej vyplatiť náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov???
Ďakujem.
Prajem príjemný víkend

A predložila k výpovedi aj lekársky posudok, v ktorom je záver, že zamestnanec zdravotne nie je spôsobilý vykonávať súčasnú prácu? Ak áno a nemáš ju kam preradiť (na iné vhodné miesto), tak jej patrí tá náhrada mzdy.

Pokiaľ ten posudok nemá a je to len jej osobný pocit, že jej zdravotný stav je nevyhovujúce, tak to nemusíš akceptovať.
Llívia
18.07.08,08:42
Chcela by som poprosiť o radu.Sestra chce dať výpoveď v práci,ale chce odísť skôr ako po dvoch mesiacoch.Ide o to,že pracuje ako krajčírka a v poslednom čase im znížili platy,krátili prémie a nezdôvodnili to.Vraj si tak zarobili.Problém je v tom,že ženy nemajú k práci žiadne normy ani sadzby, podľa ktorých by si to odkontrolovali.Dá sa to použiť ako dôvod výpovede?

Nech si sesta pozrie v pracovnej zmluve, akú/ako mala dohodnutú mzdu´, príp. ak mala priamo v pracovnej zmluve uvedené spôsob, ako sa vyplácajú odmeny, prémie, iné príplatky než sú dané Zákonníkom práce. Ak jej teraz vypláca zamestnávateľ mzdu nižšiu, než bola dohodnutá v pracovnej zmluve, môže zrušiť okamžite pracovný pomer pre nevyplatenie mzdy alebo jej časti (viď § 69 Zákonníka práce).
Čučoriedka 5
18.07.08,08:46
Áno, predložila lekársky posudok , a ani nie je možné ju preložiť na vhodné prac.miesto
Chobot
18.07.08,08:50
Áno, predložila lekársky posudok , a ani nie je možné ju preložiť na vhodné prac.miesto

Tak má nárok na tú náhradu.
leti
18.07.08,09:17
Llívia veľmi pekne ďakujem.Teraz aspoň viem,kde začať.Sestra sa s kolegyňami stále slušne pýtajú a oni ich slušne pošlú...Veď firma žije z ich roboty,prečo by sa nemali brániť.
Llívia
04.08.08,09:12
Llívia veľmi pekne ďakujem.Teraz aspoň viem,kde začať.Sestra sa s kolegyňami stále slušne pýtajú a oni ich slušne pošlú...Veď firma žije z ich roboty,prečo by sa nemali brániť.

Ako dopadli?