rendi
18.07.08,08:50
Ahojte, chcela by som vaše skúsenosti s podlahovým kúrením, chcela by som si ho dať v celom dome. Nie je s tým problém ani v spálňach ? Chcela by som ho tam hlavne z estetického hľadiska, keďže spalne mam umiestnené v podkroví a svetlosť je tam riešená buď balkónovými dverami, alebo strešnými oknami, a jednoducho si neviem predstaviť radiátor len tak na stene. Hlavne sa bojím toho vírenia prachu, nemajú s tým problém ani alergici?

Ďakujem za vaše rady
chandler
18.07.08,07:16
ja mam radiator na stene a aspon si mam kde susit uterak a ponozky :)
.
teraz vazne. co som sa zatial bavil s ludmi co tomu rozumeju tak hovoria ze tie radiatory su stale najlepsie.
JankaV.
18.07.08,07:34
Ahoj. My máme podlahové kúrenie v celom dome (a aj von na chodniku) a žiadny problém. A neviem prečo všetci riešia to vírenie prachu?! No my s tým problém nemáme. A neviem či na rádiatori prach nesadá? Tak isto ako na podlahu. Podlahové je super vec.
rendi
18.07.08,07:56
Ďakujem za názor, to vírenie ma zaujíma kvôli tomu, že máme v rodine nejaké alergie a nerada by som si svoje milované osoby ohrozila. Preto ma zaujímajú skúsenosti ľudí čo to majú. Lebo aj odborníci nie sú jednotný, jedny tvrdia, že prach víri menej a druhy, že viac. A z akého materiálu máte tie trubky, nehrozí, že by mohlo prísť k ich poškodeniu a následnému trhaniu podlahy. Viete odporučiť nejakú dobrú firmu čo to robí v okolí BA ?
Modroocko
18.07.08,07:56
Ahojte, chcela by som vaše skúsenosti s podlahovým kúrením, chcela by som si ho dať v celom dome. Nie je s tým problém ani v spálňach ? Chcela by som ho tam hlavne z estetického hľadiska, keďže spalne mam umiestnené v podkroví a svetlosť je tam riešená buď balkónovými dverami, alebo strešnými oknami, a jednoducho si neviem predstaviť radiátor len tak na stene. Hlavne sa bojím toho vírenia prachu, nemajú s tým problém ani alergici?

Ďakujem za vaše rady


Rodičia majú podlahové kúrenie v dome. V kuchyni a na chodbe je to v pohode, zakryli to dlažbou a denne sa to umýva. Ale úplná katastrofa je to v obývačke. Dali tam plávajúcu podlahu (najväčšia somarina, čo mohli urobiť), teplo tade neprejde takmer vôbec a víri sa prach, to je pravda. Mama má už svoje roky a úplne jej stačí zmývanie podlahy v kuchyni. Otec už rozmýšľa, že podlahovku vytrhá a dá tam dlažbu, ale zmývať bude treba tak či tak.
A keď som u nich v zime na návšteve a deckám treba narýchlo usušiť zasnežené čiapky a rukavice, mne osobne veľmi chýba radiátor. Zrejme aj našim, takže teraz kúpili akumulačnú pec na drevo do kuchyne, aby aspoň tie utierky bolo kde sušiť.
Lucia Vac
18.07.08,08:05
Ja mozem podlahove kurenie odporucit, ale vsetko co bolo uvedene vyssie je pravda, zavisi cisto od preferencii clenov v domacnosti. Z osobnych skusenosti mozem odporucit dlazbu alebo liatu podlahu nad kurenie, lebo aj ked date specialne parkety ktore su nad podl.kurenie urcene, k strate tepla dochadza. Uspora energie je v porovnani s klasikou jednoznacna :). Moji rodicia maju taky isty dom ako my, vykuruju o 2-3 stupme menej a my platime za plyn ovela menej...ps: firmu mozem odporucit, pripadne zodpovedat aj dalsie otazky...napis sukromne.
chandler
18.07.08,08:16
podlahove kurenie je urcite dobre v kupelni alebo v chodbe pod dlazbu (ale na male plochy by som dal radsej elektricke)... netreba zabudat ze na podlahove kurenie uz nikdy nedate koberec - teraz je taka moda ze bez kobercov ale zda sa mi ze sa koberce postupne vracaju.
no a co sa tyka poruchovosti tak to nie je problem teraz ale casom to bude problem, opravit radiator je v pohode, opravovat podlahove kurenie - to si ani nechcem predstavovat
no a virenie prachu tam urcite musi byt - vyhrievana plocha je velka a prach stupa s teplom hore.
rendi
18.07.08,08:20
Ja mozem podlahove kurenie odporucit, ale vsetko co bolo uvedene vyssie je pravda, zavisi cisto od preferencii clenov v domacnosti. Z osobnych skusenosti mozem odporucit dlazbu alebo liatu podlahu nad kurenie, lebo aj ked date specialne parkety ktore su nad podl.kurenie urcene, k strate tepla dochadza. Uspora energie je v porovnani s klasikou jednoznacna :). Moji rodicia maju taky isty dom ako my, vykuruju o 2-3 stupme menej a my platime za plyn ovela menej...ps: firmu mozem odporucit, pripadne zodpovedat aj dalsie otazky...napis sukromne.
zatial nemozem sukromne som tu prvy den
janaGT
18.07.08,08:26
my sme dali podlahovku na chodby, do kuchyne, WC a v kúpelkách - tam je ešte rebrík, aby som kde mala sušiť napr. uteráky.
V ostatných obytných izbách máme klasické radiátorové kúrenie.
A prach ti víri tak či tak, ja musím povysávať dlažby aj parkety každý druhý deň. A je jedno, či tam je podlahovka alebo obyčajný radiátor.
Ninna
18.07.08,08:27
podlahove kurenie je urcite dobre v kupelni alebo v chodbe pod dlazbu (ale na male plochy by som dal radsej elektricke)... netreba zabudat ze na podlahove kurenie uz nikdy nedate koberec - teraz je taka moda ze bez kobercov ale zda sa mi ze sa koberce postupne vracaju.
no a co sa tyka poruchovosti tak to nie je problem teraz ale casom to bude problem, opravit radiator je v pohode, opravovat podlahove kurenie - to si ani nechcem predstavovat
no a virenie prachu tam urcite musi byt - vyhrievana plocha je velka a prach stupa s teplom hore.
My máme podlahovku 11rokov. Čo sa týka materiálov už v čase keď sme dávali my podlahovku nám dávali záruku 20 rokov. A to je už čo povedať. A vývoj ide stale dopredu. Ja som maximálne spokojná. Myslím si však že je rozdiel v intenzite kúrenia medzi elektrickou podlahovkou a vodou ohrievanou podlahovkou. Pri prechodoch ročných období ako sú jeseň a jar je omnoho príjemnejšie chodiť po temperovanej podlahe. ;)
rendi
18.07.08,08:33
My máme podlahovku 11rokov. Čo sa týka materiálov už v čase keď sme dávali my podlahovku nám dávali záruku 20 rokov. A to je už čo povedať. A vývoj ide stale dopredu. Ja som maximálne spokojná. Myslím si však že je rozdiel v intenzite kúrenia medzi elektrickou podlahovkou a vodou ohrievanou podlahovkou. Pri prechodoch ročných období ako sú jeseň a jar je omnoho príjemnejšie chodiť po temperovanej podlahe. ;)
A vy mate vodou ohrievanú ? Lebo my sme rozmýšľali pravé nad takou v kombinácii s kondenzačným kotlom. A akú podlahu máte na nej. V obývačke a kuchyni chcem mat dlažbu, ale v spálňach by som radšej plávajúcu chcela, naozaj je s tým prechodom tepla taký problém ?
ROMBOR
18.07.08,08:36
Výhody podlahového kúrenia:
– neruší vzhľad interiéru, poskytuje lepší pocit tepelnej pohody
– kúrenie znižuje vlhkosť v obytnom priestore, nedochádza k víreniu vzduchu
– vhodné pre alergikov
– ideálne rozdelenie tepla v priestore, úspora prevádzkových nákladov (kondenzačný kotol)
– maximálna hygiena prevádzky
– nedochádza k prúdeniu vzduchu, a tým k znečisťovaniu povrchu stien a vykurovacích telies unášaným prachom
Nevýhody, riziká:
– treba zabrániť poškodeniu podlahy (navŕtanie, poškodenie počas montáže)
– prípadná chyba či mechanická netesnosť sa dá ťažšie odhaliť a odstrániť (používame len overené výrobky)
– nie je vhodné do objektov s ľahkým obvodovým plášťom alebo do objektov pred zateplením či výmenou okien (regulácia a nastavenie sú zložité)
– vyššie jednorazové investičné náklady (1 000 Sk/m2), veľká tepelná zotrvačnosť
Ninna
18.07.08,08:38
A vy mate vodou ohrievanú ? Lebo my sme rozmýšľali pravé nad takou v kombinácii s kondenzačným kotlom. A akú podlahu máte na nej. V obývačke a kuchyni chcem mat dlažbu, ale v spálňach by som radšej plávajúcu chcela, naozaj je s tým prechodom tepla taký problém ?
Problém môže nastať práve pri elektrickom kúrení. My máme vodou vyhrievanú trvá troška dlhšie kým podlaha v prvý deň vykurovania sa ohreje, ale o to dlhšie a lepšie sála teplo od spodu. je to fakt super vec. Deti nikdy neprechladnú od nôh pokiaľ chodia bez papúč.;)
ROMBOR
18.07.08,08:40
Ahoj. My máme podlahové kúrenie v celom dome (a aj von na chodniku) a žiadny problém. A neviem prečo všetci riešia to vírenie prachu?! No my s tým problém nemáme. A neviem či na rádiatori prach nesadá? Tak isto ako na podlahu. Podlahové je super vec.
k tomu vireniu - neviem, preco si ludia zafixovali, ze pri podlahovom kureni je virenie prachu vacsie ako pri radiatorov ... v skutocnosti je to opacne:D, prudenie vzduchu a teda aj virenie je mensie pri podlahovom kureni ...
r
rendi
18.07.08,08:44
a co ta laminatova plavajuca podlaha na to ?
Modroocko
18.07.08,08:45
V obývačke a kuchyni chcem mat dlažbu, ale v spálňach by som radšej plávajúcu chcela, naozaj je s tým prechodom tepla taký problém ?

Áno, je to problém, keď chceš mať podlahové kúrenie, určite nedávaj plávajúcu podlahu (a ani parkety a korok)
rendi
18.07.08,08:50
:rolleyes:
Hmm .. ale tak akú podlahu dám na to v spálni a hlavne v detských izbách, tam sa mi dlažba nejako nehodí
Ninna
18.07.08,08:53
Áno, je to problém, keď chceš mať podlahové kúrenie, určite nedávaj plávajúcu podlahu (a ani parkety a korok)
Akú podlahovku majú keď amjú taký problém s prestupom tepla cez plávačku. My máme laminátku a vôbec ale vôbec s tým nemáme problém.
chandler
18.07.08,08:57
k tomu vireniu - neviem, preco si ludia zafixovali, ze pri podlahovom kureni je virenie prachu vacsie ako pri radiatorov ... v skutocnosti je to opacne:D, prudenie vzduchu a teda aj virenie je mensie pri podlahovom kureni ...
r

teply vzduch z radiatora stupa hore a tak isto aj z podlahy.. pritom zo sebou berie prach (tie male ciastocky co nevidiet - nie pudlikov :) ale pri podlahe berie ten prach z vacsej plochy
to virenie pri podlahovom vyhurovani urcite je... fyzikalne zakony nepustia
.
v zasade kde je dlazba tam podlahove kurenie a inde nie
rendi
18.07.08,09:02
teply vzduch z radiatora stupa hore a tak isto aj z podlahy.. pritom zo sebou berie prach (tie male ciastocky co nevidiet - nie pudlikov :) ale pri podlahe berie ten prach z vacsej plochy
to virenie pri podlahovom vyhurovani urcite je... fyzikalne zakony nepustia
.
v zasade kde je dlazba tam podlahove kurenie a inde nie
Mas podlahove kurenie ?
Modroocko
18.07.08,09:13
Akú podlahovku majú keď amjú taký problém s prestupom tepla cez plávačku. My máme laminátku a vôbec ale vôbec s tým nemáme problém.

Ja by som do detskej izby vôbec nedávala laminátovú podlahu. Príliš sa šmýka. A deti sú živé tvory. Mojej kolegyni sa na tom šmykol syn a zlomil si ruku tak, že mu ju museli klincovať. Už nikdy v živote ju nebude mať takú ako pred úrazom. Po tomto zážitku prikryla kolegyňa podlahu kobercom.

Ja mám v detskej izbe korkovú podlahu, výborná vec, nešmýka sa, je teplá, tlmí hluk od večného skákania a pobehovania, ani si neviem predstaviť, že by som tam mala čosi iné.
sway
18.07.08,09:26
Ja mám podlahové v celom dome, aj pod laminátom aj pod dlažbami a som spokojná, dá sa krásne nastaviť po jednotlivých izbách...na byte sme mali radiátor a môžem povedať, že sa to nedá porovnať, nieje tak suchý vzduch je to dobré...
chandler
18.07.08,09:28
Mas podlahove kurenie ?

nemam :( nemam ani dom, ani manzelku ... dokonca ani psa :(
len depresiu mam teraz.
sway
18.07.08,09:30
nemam :( nemam ani dom, ani manzelku ... dokonca ani psa :(
len depresiu mam teraz.

Čaba neblázni :eek:.... kukni jak je vonku krásne ;););)
chandler
18.07.08,09:31
Ja by som do detskej izby vôbec nedávala laminátovú podlahu. Príliš sa šmýka. A deti sú živé tvory. Mojej kolegyni sa na tom šmykol syn a zlomil si ruku tak, že mu ju museli klincovať. Už nikdy v živote ju nebude mať takú ako pred úrazom. Po tomto zážitku prikryla kolegyňa podlahu kobercom.

Ja mám v detskej izbe korkovú podlahu, výborná vec, nešmýka sa, je teplá, tlmí hluk od večného skákania a pobehovania, ani si neviem predstaviť, že by som tam mala čosi iné.

presne tak...
ale ak by mala kolegyna podlahove kurenie tak ten laminat kobercom nemoze zakryt.
chandler
18.07.08,09:35
Čaba neblázni :eek:.... kukni jak je vonku krásne ;););)

tak dobre :)
ja viem ze rendi to nemyslela zle ... urcite tym nechcela povedat, ze ked nemas podlahove kurenie ani psa tak do toho nekecaj :)
.
inac pytat sa ludi co maju podlahove kurenie ci je dobre alebo zle asi nema velky zmysel lebo keby si mysleli ze je zle tak by si ho nedavali :)
ved ono ani nie je zle... ale do niektorych miestnosti je podla mna vhodnejsi radiator.
Ninna
18.07.08,09:39
tak dobre :)
ja viem ze rendi to nemyslela zle ... urcite tym nechcela povedat, ze ked nemas podlahove kurenie ani psa tak do toho nekecaj :)
.
inac pytat sa ludi co maju podlahove kurenie ci je dobre alebo zle asi nema velky zmysel lebo keby si mysleli ze je zle tak by si ho nedavali :)
ved ono ani nie je zle... ale do niektorych miestnosti je podla mna vhodnejsi radiator.
do kupelne aj aj. s tym suhlasim.;)
sway
18.07.08,09:52
do kupelne aj aj. s tym suhlasim.;)

...aj ja - to som zabudla povedať, že to tak máme ;)
rendi
18.07.08,09:53
nemam :( nemam ani dom, ani manzelku ... dokonca ani psa :(
len depresiu mam teraz.
Ale ved to nebolo v zlom, a uz vobec som ti nechcela sposobit depresiu, len ma zaujimalo cim mas podlozeny svoj nazor
JankaO
18.07.08,09:54
Ahojte, chcela by som vaše skúsenosti s podlahovým kúrením, chcela by som si ho dať v celom dome. Nie je s tým problém ani v spálňach ? Chcela by som ho tam hlavne z estetického hľadiska, keďže spalne mam umiestnené v podkroví a svetlosť je tam riešená buď balkónovými dverami, alebo strešnými oknami, a jednoducho si neviem predstaviť radiátor len tak na stene. Hlavne sa bojím toho vírenia prachu, nemajú s tým problém ani alergici?

Ďakujem za vaše rady


Keď sme sa pri stavbe nášho domu rozhodovali, aké kúrenie dáme, tiež sme zháňali pre a proti či klasické alebo podlahovka. Preštudovala som množstvo odborného materiálu, prešli sme niekoľkými výstavami a v podstate sme na rozhodnutie mali rok a pol. Taktiež som zbierala aj skúsenosti od iných. Rozhodlo to, keď sme sa na názor opýtali architektov, ktorí nám projektovali dom a dokončili svoj nový s podlahovým kúrením. Po ročnej vlastnej skúsenosti povedali, že dom idú predať a postaviť nový s klasickým kúrením. Pani architektka je alergička a v dome počas vykurovacieho obdobia nemohla existovať. Neviem, na aké alergény je alergická p. architektka, ale keďže máme dcéru tiež alergičku, rozhodnutie bolo jednoznačné.
Iba v kúpeľniach, kde máme aj klasický rebríkový je podlahovka.
rendi
18.07.08,09:56
...aj ja - to som zabudla povedať, že to tak máme ;)
no do kupelne sme planovali podlahove plus ten rebrikovy radiator, na uteraky
Ninna
18.07.08,10:20
Keď sme sa pri stavbe nášho domu rozhodovali, aké kúrenie dáme, tiež sme zháňali pre a proti či klasické alebo podlahovka. Preštudovala som množstvo odborného materiálu, prešli sme niekoľkými výstavami a v podstate sme na rozhodnutie mali rok a pol. Taktiež som zbierala aj skúsenosti od iných. Rozhodlo to, keď sme sa na názor opýtali architektov, ktorí nám projektovali dom a dokončili svoj nový s podlahovým kúrením. Po ročnej vlastnej skúsenosti povedali, že dom idú predať a postaviť nový s klasickým kúrením. Pani architektka je alergička a v dome počas vykurovacieho obdobia nemohla existovať. Neviem, na aké alergény je alergická p. architektka, ale keďže máme dcéru tiež alergičku, rozhodnutie bolo jednoznačné.
Iba v kúpeľniach, kde máme aj klasický rebríkový je podlahovka.
A ten prach na ktory su alergicky architekti si myslite že sa v kobercoch nedrží?:confused:
chandler
18.07.08,10:41
Ale ved to nebolo v zlom, a uz vobec som ti nechcela sposobit depresiu, len ma zaujimalo cim mas podlozeny svoj nazor

jaaaj tak tak to je vsetko inac :)
nazor mam podlozeny dlhorocnym studiom a praxou :) ale zase sa nespecializujem na kurenie, hned na zaciatku som pisal ze ludia co tomu rozumeju hovoria ze radiatory su najlepsie (tym som myslel kurenarov a tzb)
.
ale ak ta zaujima to s tou alergiou a prachom tam je to jednoznacne aj bez studia a skusenosti - logicky prach neostava na podlahe ale stupa s teplym vzduchom hore.
ak je toto hlavne co ta zaujima tak sa radsej porad z alergologickou ako zo stavbarmi, urcite ma take pripady.
chandler
18.07.08,10:45
A ten prach na ktory su alergicky architekti si myslite že sa v kobercoch nedrží?:confused:

no ved prave to ze drzi... a to je dobre lebo nelieta vzduchom a nedrazdi ale caka v koberci na povysavanie. na laminatovej podlahe sa zase spravia chumaciky (pudlikovia) a zalezu pod postel, ale ak ten vzduch ide vlastne zo spodu tak alergeny dviha hore.

fakt je toto skor na poradu na primar.sk :)
ROMBOR
18.07.08,10:48
ja mam uz projekt na kurenie hotovy - po niekolko mesacnom dohadovani s projektantom, rodinou, poradakmi, odbornymi clankami, firmamy a inymi sme navrhli spodne podlazie komplet podlahovka (obyvacka, kuchyna, WC+kupelna, hostovska izba a technicka miestnost) ... na poschodi sme dali podlahovku len do kupelni+WC, .... spalna, detska izba 1 a detska izba 2 maju klasicke kurenie radiatorove ...
naprojektovane to je, uvidime, ako to dopadne pocas realizacie :o)) ...
r
lakon
18.07.08,11:07
:rolleyes:
Hmm .. ale tak akú podlahu dám na to v spálni a hlavne v detských izbách, tam sa mi dlažba nejako nehodí

Vo svojej podstate na podlahovku nieje problem so ziadnou podlahovou krytinou, ktora znasa tepelne namahanie. Pokial je spravne nadinenzovana a spravena. Povrchove materialy s vyssim tepelnym odporom to teplo v podlahe neuzavru, ale trva dlhsie kym sa prehreju, a to teplo sa dostane na povrch, takze maju vyssiu tepelnu zotrvacnost, ale treba dat pozor, aby odizolovanie podlahovky zo spodu, a hlavne okolo stien nemalo nizzsi tepelny odpor ako krytina, lebo teplo je potvora, a aj ked ma tendenciu stupat, vzdy voli cestu najmensieho odporu.
Je pravda ze na laminatove podlahy sa podlahovky dimenzuju velmi tazko a nikto neda za to ruku do ohna, lebo na laminatoch sa tepelny odpor neuvadza, asi aj preto ze nieje konstantny. Aj mne povedal jeden praktik, co mi to kreslil, ze to som si mohol vymysliet radsej koberec, aspon by vedel co ma dimenzovat, ale mam to zrealizovane a nieje ziaden problem. Len netreba zabudnut na to, ze je nevhodne pouzit tu klasicku podlozku pod podlahovku.
Drevo nieje vhodne z dovodu vysusovania.
Co sa tyka toho virenia prachu, cim rychlejsie prudenie tym skor a viac sa prach viri, a skuste si sami odpovedat kedy dochadza k rychlejsiemu prudeniu ci pri nizkoteplotnom podlahovom kde sa vzduch ohrieva hlavne salavou zlozkou na nizsie teploty a pozvolna stupa, alebo pri radiatoroch, kde sa vzduch ohrieva na vyssie teploty a na zaklade fyzikalnych zakonov prudi cez ohrevne teleso, a po ochladeni zase klesa.
Osobne si myslim ze viac prachu rozvirite tym ze sa po podlahe pohybujete ako v dosledku podlahoveho vykurovania.
rendi
18.07.08,11:16
No ja si myslím , že najlepšie vie poradiť práve ten čo to podlahové kúrenie ma. Nie nejaký zamestnanec firmy, alebo kúrenár, ktorý realizuje jeden druh a teda preferuje len to čo realizuje. Práve človek, ktorý to denne užíva, vie povedať klady a zápory. Iné je sa rozhodnúť a dať si to na základe toho, že to odporučil odborník a iné keď to máte vyskúšané na vlastnej koži. Týmto som nechcela samozrejme nikoho uraziť, obraňujem len svoju otázku
JankaO
18.07.08,11:19
A ten prach na ktory su alergicky architekti si myslite že sa v kobercoch nedrží?:confused:

Nikde som prach ani alergiu na prach nespomínala, takže nechápem otázku.
Modroocko
18.07.08,11:49
nemam :( nemam ani dom, ani manzelku ... dokonca ani psa :(
len depresiu mam teraz.

:D:D:D

Ale no tak. Hlavu hore! ;)
Modroocko
18.07.08,11:53
Čaba neblázni :eek:.... kukni jak je vonku krásne ;););)

Ty neblázni! Veď vonku prší ... :mee:
beba13
18.07.08,11:57
No neprší všade u nás je nádherne slnečno...
Modroocko
18.07.08,12:00
No neprší všade u nás je nádherne slnečno...

mimotemy Tak to znamená, že u nás bude slnečno zajtra, takže nás čaká pekný víkend. Celkom optimistická predpoveď :)
beba13
18.07.08,12:00
Ty neblázni! Veď vonku prší ... :mee:
Zajtra určite bude aj u vás pekne
Modroocko
18.07.08,12:23
Zajtra určite bude aj u vás pekne

mimotemy Hehe, som ťa predbehla ;)
kargo
18.07.08,16:02
Mám podlahovku 15 rokov. Bol som prvý v meste čo ju mal a myslím že ani nikto na Porade ju nemá dlhšie. Je okolo nej veľa fám čo šíria tí čo ju nemajú a samozrejme nie je celkom bez chýb. Pokúsim sa o sumarizáciu oboch.
Fámy:- Prach. Podstatne menej ako predtým, kým som býval v paneláku s radiátormi. Radiátor ohrieva vzduch prúdiaci okolo neho na podstatne vyššiu teplotu ako má byť v miestnosti. Takto ohriaty vzduch stúpa rýchlo hore a popod strop prúdi na opačnú stranu miestnosti. Pritom odovzdá okoliu časť tepla a klesá nadol a popri podlahe prúdi znova smerom k radiátoru. Pri podlahovom vykurovaní stúpa prúd vzduchu teplého len trochu viac ako má byť teplota v miestnosti z celej plochy podlahy. Po ohriatí vzduchu v miestnosti je ale tento pohyb minimálny.-Laminát na podlahe. Okrem vstupnej chodby, kuchyne, kúpeľne a WC mám všade laminát. Kúri perfektne. Problém je podľa mňa v tom, že laminát sa používa vo väčších miestnostiach a tieto treba robiť ako dvojokruhové (aby sa mohol dobre vyvážiť celý systém) a dostatočne ich nadimenzovať. Problém pri oprave. Pod podlahou sa nenachádza žiadny zváraný ani mechanický spoj. Trubky sú robené tak aby vydržali (a z rezervou) ďaleko viac ako bežnú prevádzku. Aj keď výrobcovia udávajú záruku 10 rokov v podstate je ich životnosť niekoľkonásobne väčšia. Nepoznám prípad žeby praskli, ale videl som veľa zničených kobercov, parketových a laminátových podlách po vytopení radiátorom.Vytváranie patogénnej zóny prúdením vody. Stačí mi zalomený vrbový prútik a bez problémov nájdem vodovodné alebo plynové potrubie aj 2 m pod zemou. Keby táto fáma bola pravdivá, tak by som už v tomto byte nežil.
Výhody a nevýhody:-V podstate to popísal ROMBOR ja len doplním že to s tou zotrvačnosťou nie je až také zlé, ak sa použije kvalitný termostat z vonkajším čidlom. Aj skúsenosťou po čase užívania sa dá eliminovať. Ešte doplním jednu nevýhodu. Návštevám, ktoré mienia dlhšie posedieť musíte vnútiť papuče inak sa pri odchode nebudú vedieť dostať do topánok:)
pavol54
19.07.08,19:56
dobré, mám dom vybavený podlahovým kúrením,spotreba je podstatne nižšia,nekrmím roztoče v kobercoch, nepotrebujem vysavač,
podmienky efektívnosti
zatepelný dom - malé tepelné straty, inak nie pohoda aby sa udržalo teplo, viac sa kúri a potom je teplo na nohy čo nie je príjemné
nekombinovať dva systémy zbytočne to predraží podlahovka to utiahne aj v tej najväčšej zime
ja som použil laminát hdf 6 mm z baumaxu bez problémov
Sonka7
21.07.08,08:06
Ahoj. Ja osobne uvažujem o elektrickom podlahovom vykurovaní, nakoľko dom, ktorý sa chystám rekonštruovať nemá zavedený plyn a nemienim rozbúravať celý dom. Má niekto skúsenosti s elektrickým podlahovým vykurovaním? Na stránkach spoločností sú samé priaznivé ohlasy a aj diskusie sú väčšinou kladné. Treba proste asi pátrať a zvažovať.
JankaV.
21.07.08,14:33
Ahoj. Ja osobne uvažujem o elektrickom podlahovom vykurovaní, nakoľko dom, ktorý sa chystám rekonštruovať nemá zavedený plyn a nemienim rozbúravať celý dom. Má niekto skúsenosti s elektrickým podlahovým vykurovaním? Na stránkach spoločností sú samé priaznivé ohlasy a aj diskusie sú väčšinou kladné. Treba proste asi pátrať a zvažovať.

My máme doma elektrické podlahové kúrenie. Neviem čo konkrétne by si chcela vedieť?
ROMBOR
22.07.08,08:02
mimotemy
Hehe, som ťa predbehla ;)
ROMBOR
22.07.08,08:02
Tak to znamená, že u nás bude slnečno zajtra, takže nás čaká pekný víkend. Celkom optimistická predpoveď :)
mimotemy
chandler
22.07.08,08:41
to nie je mimo temy, modroocko pise, ze je stale pekne a preto je podlahove kurenie zbytocnost :)
focus3ccd
22.07.08,13:33
Ja som sa rozhodol pre podlahovku, iked su nazory aj pre aj proti. Vobec neverim famam o vacsom prudeni prachu. A neverili by ste, kolko sa za rok napriklad nazbiera roztocov v takom koberci...
naprikl. http://rekos.eu/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=5&Itemid=50


A druha vec, preco som sa rozhodol pre podlahovku, je to system z nizkoteplotnou vodou, na ktorej s novym kondenzacnym kotlom vela usetrim a v buducnosti mozem vyuzit napriklad tep. cerpadlo, alebo slnecne kolektory, co v pripade radiatorov uz nebude mozne. A potom sa budete skrabat za hlavu, preco ja debil som nedal podlahovku.....

Vsak uvidime, ked bude zrealizovane, potom dam info...
Modroocko
22.07.08,20:55
mimotemy


Tentokrát nezabudnem! mimotemy

Tak som tam toho panáčika doplnila, už si spokojnejší? ;)
Bola to len reakcia najprv na Sway a potom na bebu. A oni tiež nepísali, že je to mimo témy, ale súhlasím, že bolo.
LATRYNA
31.07.08,07:19
Ahoj Rendi, v staršom rodinnom dome mám podlahové kúrenie tretí rok, takže radiátory sú na smetisku! Niet skutočne nič lepšie!!!! Žiadne vírenie prachu, zakúriš kedy chceš a nastavíš teplotu akú chceš! Takže v spálni môžeš mať teplotu podľa toho, ako Ti vyhovuje. V Lamači v Bratislave je firma, ktorá toto predáva. Inak izba o rozmeroch cca 4x5 m ma vyšla na cca 8.000,- sk. Ak kúpiš klasické podlah. kúrenie (pásy), vyjde Ťa asi na 20.tisíc...
JajaFabša
31.07.08,08:55
Ahoj Rendi, v staršom rodinnom dome mám podlahové kúrenie tretí rok, takže radiátory sú na smetisku! Niet skutočne nič lepšie!!!! Žiadne vírenie prachu, zakúriš kedy chceš a nastavíš teplotu akú chceš! Takže v spálni môžeš mať teplotu podľa toho, ako Ti vyhovuje. V Lamači v Bratislave je firma, ktorá toto predáva. Inak izba o rozmeroch cca 4x5 m ma vyšla na cca 8.000,- sk. Ak kúpiš klasické podlah. kúrenie (pásy), vyjde Ťa asi na 20.tisíc...
Ahoj, LATRYNA. Prosím ťa, čo máš na podlahovke - dlažbu, laminát ...?
Zoltán Kovács
31.07.08,08:57
Ahoj, LATRYNA. Prosím ťa, čo máš na podlahovke - dlažbu, laminát ...?

Ja mám aj dlažbu, aj laminát na podľahovke.
JajaFabša
31.07.08,09:02
Smith, ako to máš rozvrhnuté a ako si s tým spokojný?
Zoltán Kovács
31.07.08,09:06
Smith, ako to máš rozvrhnuté a ako si s tým spokojný?

V celom dome mám 7 okruhov + 1 radiátor (rebriňák v kúpeľni). Tie okruhy sú:
4 izby, chodba+kúpeľna+WC,kuchyňa, obývačka.

S účinnosťou som spokojný. Žiadný prach. Tu sa dočítaš viac:

http://www.porada.sk/blog.php?b=157
http://www.porada.sk/blog.php?b=158
JajaFabša
31.07.08,09:15
Vďaka, Smith. Ešte otázka, kde si dal laminát a kde dlažbu?
Zoltán Kovács
31.07.08,09:17
Vďaka, Smith. Ešte otázka, kde si dal laminát a kde dlažbu?

Laminát je v obývačke a v izbách. Dlažba je na chodbe, kuchyni, kúpeľna a WC.
JajaFabša
31.07.08,09:30
Laminát je v obývačke a v izbách. Dlažba je na chodbe, kuchyni, kúpeľna a WC.
Je to asi najvhodnejšie riešenie, s takýmto rozložením uvažujem aj ja. Skôr som váhala s laminátom, keďže sú tu rôzne názory.
szisza
31.07.08,09:41
my máme podlahové kúrenie a sme s tým spokojní. Je to vynikajúce aj z toho dôvodu, že vôbec nemusia byť ani koberce, takže čo sa nazbiera na zemi, tak sa to raz dva povysáva a hotovo. S alergikmi vôbec nie je problém, to zas viem od kamošky, tiež majú podlahové a aj alergika doma. Odvtedy vraj je to o moc lepšie.....
ROMBOR
31.07.08,10:04
Tentokrát nezabudnem! mimotemy

Tak som tam toho panáčika doplnila, už si spokojnejší? ;)
Bola to len reakcia najprv na Sway a potom na bebu. A oni tiež nepísali, že je to mimo témy, ale súhlasím, že bolo.
spokojny ... ;)
mrsinko
29.12.08,17:06
Skusenosti s podlahovkou su vacsinou vzdy pozitivne, nikdy by som neodporucal kombinovat 2 systemy, nizkoteplotny a vysokoteplotny ako napr podlahovku a radiatory, podlahovka je podla vsetkeho zdravsia aj ked my normalni ludia nevidime negativne ucinky ziadneho systemu.
Mam podlahovku v dome a je to prijemne aj pre deti ktore neustale su na zemi takto aspon mam istotu ze ich zadocky budu v teplucku :)
Viac odpovedi na tvoje otazky najdes aj v FAQ odpovediach na
www .univenta.sk/faq
snad som pomohol
stastny novy rok :)
deli.
30.12.08,09:34
aj my mame podlahovku, byvame uz asi 5 rokov. Absolutna spokojnost. Uz by som radiatory ani nechcela vidiet. Krasny cisty priestor bez "lapacov prachu"=radiatorov, lahko sa umyva a udrzuje. S prachom ziadny problem, naopak, ked sme byvali v panelaku s radiatormi, bolo ho omnoho viac. Syn bol alergik, momentalne nie je, ale problemy neboli, asi aj preto, ze nemame doma koberce ani zaclony, mame len podlahy (laminatku alebo keramicku dlazbu), ktoru len umyvam alebo zametam, vysavam. Este vsak podotykam, ze v izbach, kde sa spi, mame len radiatory. A v kupelniach okrem podlahovky aj radiatory na susenie uterakov (toto si myslim, ze by malio byt vsade). Kotol mame len jeden :) kondenzacny plynovy Viessmann. Absolutna spokojnost s podlahovkou.:)
Robina
01.01.09,16:38
Taktiež máme podlahové kúrenie už 15 rokov a sme s ním veľmi spokojní. Nemáme kombináciu s radiátormi. Nechápem, prečo by nemohlo byť v spálni alebo detskej izbe. Kto ho nezažil, ťažko pochopí, že je super. Príjemne od nôh - pocit tepla, nikde radiátory.
sybila3
01.10.09,07:30
my máme podlahové kúrenie 10 rokov som s ním veľmi spokojná. Na poschodí máme radiátory. Ale tam je len spálňa a detská izba, kúpelňa. Akurát častejšie musím umývať dlážky, lebo to teplo ako keby priťahovalo prach. Ale by som ho nemenila.
focus3ccd
02.10.09,04:35
Ja som dal dlazbu na podlahovku aj do obyvacky. Pocitam, ze bude najviac zatazovana, tak preto dlazbu. Vyzera to pekne.
http://novypokec.azet.sk/focus3ccd1/fotoalbumy/20081002-krb

V detskej a spalni su plavacky.
tolyaasch
02.10.09,06:04
Ja robim podlahovku teraz v novom domceku. Dal som sa nahovorit od kamaratov tak dufam ze to bude ok. obyvak+predizba su spojene = dlazba, kupelka = dlazba, izby = laminat - dufam ze ten laminat dokaze prehriat (kamos ma laminat v spalni a stazuje sa ze mu to nedokaze prekurit - hmm :( ) Pri tejto teme by ma zaujimalo, zdravotne dopady podlahoveho kurenia. Totizto pocul som od dalsieho kamarata ze podlahovka je nezdrava z toho dovodu ze ovplyvnuje krvny obeh cloveka a tym zatazuje srdce a pod. nakolko pre telo je prirodzene ze nohy su studene a horna cast tela tepla, lenze pri podlahovke sa krv v nohach neschladzuje ale ohrieva ... jedna z teorii ktore som pocul
focus3ccd
02.10.09,07:41
Ja robim podlahovku teraz v novom domceku. Dal som sa nahovorit od kamaratov tak dufam ze to bude ok. obyvak+predizba su spojene = dlazba, kupelka = dlazba, izby = laminat - dufam ze ten laminat dokaze prehriat (kamos ma laminat v spalni a stazuje sa ze mu to nedokaze prekurit - hmm :( ) Pri tejto teme by ma zaujimalo, zdravotne dopady podlahoveho kurenia. Totizto pocul som od dalsieho kamarata ze podlahovka je nezdrava z toho dovodu ze ovplyvnuje krvny obeh cloveka a tym zatazuje srdce a pod. nakolko pre telo je prirodzene ze nohy su studene a horna cast tela tepla, lenze pri podlahovke sa krv v nohach neschladzuje ale ohrieva ... jedna z teorii ktore som pocul
Pod laminat treba pouzit podlozku urcenu na podlahove kurenie.
A ohladom prekrvovania - hmmmm, mne ked je v dome zima, tak si dam aj troje ponozky, aby mi bolo teplo od noh a je mi jedno, ci je podlahve, alebo nie je a doteraz som nemal nejake velke zdravotne problemy... :)
tolyaasch
02.10.09,09:54
Pod laminat treba pouzit podlozku urcenu na podlahove kurenie.
A ohladom prekrvovania - hmmmm, mne ked je v dome zima, tak si dam aj troje ponozky, aby mi bolo teplo od noh a je mi jedno, ci je podlahve, alebo nie je a doteraz som nemal nejake velke zdravotne problemy... :)

ja len ze co som pocul
kero64
02.10.09,15:39
Pri tejto teme by ma zaujimalo, zdravotne dopady podlahoveho kurenia. Totizto pocul som od dalsieho kamarata ze podlahovka je nezdrava z toho dovodu ze ovplyvnuje krvny obeh cloveka a tym zatazuje srdce a pod. nakolko pre telo je prirodzene ze nohy su studene a horna cast tela tepla, lenze pri podlahovke sa krv v nohach neschladzuje ale ohrieva ... jedna z teorii ktore som pocul

Toto je veľmi ťažko posudzovať. Podlahové kúrenie je najšetrnejšie kúrenie, aké poznám. Má veľkú výhrevnú plochu a vodu do podlahového kúrenia netreba tak zohrievať. Max. 40°C. Oproti radiatorom, kde by mala ísť aspoň 65°C. Ak doma nosíte papuče, nemusíte sa ničoho báť. Rozhodne vám podlahové kúrenie neuškodí. Aj keď sa hovorí, že sa víri prach, ukážte mi domácnosť, kde nie. A nie každý má podlahovku. Niekedy mám pocit, že nám ho po byte niekto sype. Bývame v paneláku, tu si robiť nemusím, ale stavať rodinný dom, určite si ju urobím. Je to dobrá voľba.
AndrejG
02.10.09,21:09
Co sa tyka podlahovky a usetrenia na kureni, to nieje tak uplne pravda, usetrit sa da jedine ked sa kuri na menej stupnov. Nejde ani tak o to, aka voda ide do podlahovky a aka do radiatorov, ale o to, ze stale potrebujeme vykurit rovnaku plochu a rovnake tepelne straty, takze minieme aj rovnake mnozstvo tepelnej energie. Pri podlahovke ide hlavne o komfort.
kargo
03.10.09,08:13
Dovolím si oponovať. Podlahovka šetrí preto, že vykuruje ten priestor kde telo potrebuje najväčšiu tepelnú pohodu - nohy a pri sedení krížovú a panvovú oblasť. Smerom nahor sa priestor ochladzuje a tým aj menej vykuruje. Pri rovnakej tepelnej pohode mám spotrebu plynu o štvrtinu menšiu ako susedia.
AndrejG
03.10.09,09:02
Dovolím si oponovať. Podlahovka šetrí preto, že vykuruje ten priestor kde telo potrebuje najväčšiu tepelnú pohodu - nohy a pri sedení krížovú a panvovú oblasť. Smerom nahor sa priestor ochladzuje a tým aj menej vykuruje. Pri rovnakej tepelnej pohode mám spotrebu plynu o štvrtinu menšiu ako susedia.

Susesia maju ten isty dom? Tie iste steny, strechu, velkost, zateplenie, pouzite materialy, okna a rovnako nastaveny kotol? Je ich v dome presne tolko co vas a travia doma tolko casu co aj vy? Maju rovnako velky televizor a rovnako dlho zapnuty? Rovnako vela varia a v tom istom case? Ked ano, ked mas naklonovanych susedov, zijucich v zrkadlovom obraze vasho domu, potom sa da porovnavat spotreba za kurenie.
kargo
03.10.09,10:05
Bytový dom so šiestimi rovnakými mezanínovými bytmi vedľa seba. Krajné byty neberiem do úvahy. Porovnávam to s tromi susedmi vnútorných bytov už16 rokov. Sú rozdiely aj medzi nimi ale nie veľké. Ja mám vždy najnižšiu spotrebu. Už druhý rok kúrim s novým kotlom a teraz je to už o tretinu menšia spotreba proti najúspornejšiemu z nich. ( aj keď musím priznať že na tom má svoj podiel aj výmena okien na severnej strane za plastové )
dolfort
05.10.09,08:27
Pri tejto teme by ma zaujimalo, zdravotne dopady podlahoveho kurenia. Totizto pocul som od dalsieho kamarata ze podlahovka je nezdrava z toho dovodu ze ovplyvnuje krvny obeh cloveka a tym zatazuje srdce a pod. nakolko pre telo je prirodzene ze nohy su studene a horna cast tela tepla, lenze pri podlahovke sa krv v nohach neschladzuje ale ohrieva ... jedna z teorii ktore som pocul

Kedy ti je príjemnejšie - keď máš v zime studené nohy alebo keď máš nohy v teple?
Ako sa vraví - nohy v teple a chladnú hlavu.
12spidy
27.10.09,06:46
chcem sa spýtať ako je to s podlahovým vykurovaním + kotol na pevné palivo? Dá sa to skombinovať alebo tam musí byť len plynový kotol?
dolfort
27.10.09,07:14
chcem sa spýtať ako je to s podlahovým vykurovaním + kotol na pevné palivo? Dá sa to skombinovať alebo tam musí byť len plynový kotol?

Ja to poviem tak laicky - dá sa, a to buď:
a) s pomocou akumulačnej nádoby (objem podľa počtu osôb), kam sa akumuluje teplo z kotla na pevné palivo a následne sa podľa potreby odoberá, napr. aj do podlahového kúrenia. Drahé a spoľahlivé, s možnosťou rozširovania o ďalšie zdroje tepla v budúcnosti.
b) s pomocou zmiešavacej armatúry - predávajú sa rozdeľovače už urobené aj s armatúrou. Termostat riadi teplotu vstupnej vody do hada tým, že pokiaľ zo zdroja tepla prichádza vyššia teplota než je nastavená, primiešava studenú vodu.
Ja to mám ešte tak vyšpekulované, že teplovodné kachle budem mať pripojené jednak na podlahové kúrenie, jednak aj na obojživelný bojler. Takže čo neodoberie podlaha (regulácia max. teploty), odoberie bojler. Celé je to poistené tlakovými ventilmi.
Praktické skúsenosti s tým ešte nemám bo vodár je rozbehaný - jak to v týchto dňoch býva...
Ak sa mýlim, odborníci prosím opravte ma.
alltracboy
25.11.09,08:48
ma niekto teplovodne podlahove kurenie v celom dome? Teda aj v spalnach, kupelni.... je to v pohode? budem mat bungalov, a rozmyslam nad podlahovkou v celom dome aby som to nemusel kombinovat s radiatormi
Ninna
25.11.09,09:01
ma niekto teplovodne podlahove kurenie v celom dome? Teda aj v spalnach, kupelni.... je to v pohode? budem mat bungalov, a rozmyslam nad podlahovkou v celom dome aby som to nemusel kombinovat s radiatormi
áno a je to v pohode.;)
Ferdosondo
25.11.09,14:00
Je to v pohode. Nemám síce teplovodné, ale elektrické. Je to však jedno. Dôvod, prečo sa dávajú radiátory na poschodie sú strešné okná. Vzduch z radiátora ohrieva okná a tým sa nerosia.
Ferdosondo
25.11.09,14:14
Pocitová teplota je pri podlahovom vykurovaní o 2-3C vyššia. Keď som býval v paneláku kde boli radiátory, tak musela byť teplota aspoň 23C, aby mi nebola zima. Teraz pri podlahovke stačí ak je na teplomeri 20-20,5C. Dnes bol teplý deň aj vonku a cez okná slnko vyhrialo obývačku na 22,8C a to vnímam ako už nepríjemne teplo.
Má to však aj malý háčik:) Keď ležím na gauči, tak gauč nepustí sálavé teplo z podlahy a tam mi je chladnejšie.
AndrejG
25.11.09,14:21
Pocitová teplota je pri podlahovom vykurovaní o 2-3C vyššia. Keď som býval v paneláku kde boli radiátory, tak musela byť teplota aspoň 23C, aby mi nebola zima. Teraz pri podlahovke stačí ak je na teplomeri 20-20,5C. Dnes bol teplý deň aj vonku a cez okná slnko vyhrialo obývačku na 22,8C a to vnímam ako už nepríjemne teplo.
Má to však aj malý háčik:) Keď ležím na gauči, tak gauč nepustí sálavé teplo z podlahy a tam mi je chladnejšie.

Teplota je vysostne subjektivna vec, ja mam nastaveny termostat na 25 a ked je 24, uz mi je zima. :) Ale zasa, tych 25 dosiahnem zatial skoro bez kurenia, zapina sa minimalne, jedine ze je par dni po sebe chladno. Takze som si na taku teplotu zvykol uz posledne mesiace, akurat tam kde sa spi je menej, kedze tam zatvaram cez den dvere a nedostane sa tam prirodzene teplo, ktore vyprodukujeme ako rodina.
Ferdosondo
25.11.09,15:32
Teplota je vysostne subjektivna vec, ja mam nastaveny termostat na 25 a ked je 24, uz mi je zima. :) Ale zasa, tych 25 dosiahnem zatial skoro bez kurenia, zapina sa minimalne, jedine ze je par dni po sebe chladno. Takze som si na taku teplotu zvykol uz posledne mesiace, akurat tam kde sa spi je menej, kedze tam zatvaram cez den dvere a nedostane sa tam prirodzene teplo, ktore vyprodukujeme ako rodina.
Pocitová teplota tiež závisí od povrchovej teploty múrov. Ak sú múry studené bude zima aj pri teplote vzduchu 26C. Ak sú múry teplé tak aj 20C stačí. A pravdu máš, že je to subjektívne. Niekoho drgľuje od zimy a niekto behá v krátkom tričku.:) Akurát ja som mal možnosť porovnať obidva druhy vykurovania na vlastnej koži.
AndrejG máš podlahovku, alebo radiátory?
AndrejG
26.11.09,13:17
Pocitová teplota tiež závisí od povrchovej teploty múrov. Ak sú múry studené bude zima aj pri teplote vzduchu 26C. Ak sú múry teplé tak aj 20C stačí. A pravdu máš, že je to subjektívne. Niekoho drgľuje od zimy a niekto behá v krátkom tričku.:) Akurát ja som mal možnosť porovnať obidva druhy vykurovania na vlastnej koži.
AndrejG máš podlahovku, alebo radiátory?

Mam podlahovku vsade. Inak napriklad vo fitku mam len 20st. a je mi tam prijemne, je to iny dom, iny typ kurenia(devi), trochu ina izolacia. Hrozne vela faktorov vplyva na to, aka teplota je akurat pre cloveka. Napr. vo fitku sa nevetra, mozno preto mi je tam teplo, v dome je rekuperacia zapnuta 1/3 casu, takze vzduch je stale cerstvy a samozrejme prichadza dovnutra trosku chladnejsi ako je uz vnutri, mozno aj to robi ten rozdiel.
Palusko.sk
26.11.09,14:32
Neviem ci to tu niekto spomenul, ale jedna z hlavnych charakteristik podlahoveho kurenia sposobujuca jeho vlastnosti spociva v jeho nizkom teplotnom spade. Co v praxi znamena ze v nom cirkuluje ovela chladnejsie medium ako v radiatoroch (asi o 20 stupnov chladnejsie ale to zalezi od nastavenia kotla). Z toho plynu napriklad tieto fakty:
- nizssi teplotny spad ma prirodzenu vyssiu efektivitu, je to zalezitost fyziky - setrenie energie
- na nizsi teplotny spad je idealny kondenzacny kotol - dalsie setrenie
- nizsi teplotny spad samozrejme sposobi aj ovela nizsiu cirkulaciu prachovych castic kedze potencial teplot je nizsi, na druhej strane cirkulacia prebieha na vecsej ploche, takze je velmi diskutabilne ci podlahovka viacej viri prach, podla mna nie pokial tie castice nie su prilis lahke.
No a este aj ine faktory ktore ma momentalne nenapadaju.
Osobne si vsak myslim ze dom kde je len podlahovka musi byt energeticky nenarocny aby ho vyhriala, pripadne mat dobru polohu (juzna strana, zavetrie) inak je dobre podporit to aspon niekde radiatorom pripadne podlahovym konvektorom.
AndrejG
26.11.09,18:24
- nizssi teplotny spad ma prirodzenu vyssiu efektivitu, je to zalezitost fyziky - setrenie energie

Ked uz hovoris o fyzike, mohol by si vediet, ze co sa tyka spotreby energie, je jedno ci ide o podlahovku alebo radiatory. Mas v miestnosti nejake tepelne straty a 1Kw kurenia ta stoji nejake peniaze. Takze ta rovnica sa nemeni. Do podlahovky ide sice mensia teplota, ale z hladiska nakladov je jedno ci das do radiatorov 60st. vodu na hodinu alebo do podlahovky pustis 30st na 3 hodiny, aby si dosiahol tu istu teplotu interieru.



Osobne si vsak myslim ze dom kde je len podlahovka musi byt energeticky nenarocny aby ho vyhriala, pripadne mat dobru polohu (juzna strana, zavetrie) inak je dobre podporit to aspon niekde radiatorom pripadne podlahovym konvektorom.

Ja mam podlahovku a ver tomu, ze keby chcem, vykurim dom na 50st.+ teplotu aj ked je vonku minus...a to nemam extra vela izolacie. S podlahovkou vykuris presne tak isto ako s radiatormi.
Palusko.sk
26.11.09,19:02
Ked uz hovoris o fyzike, mohol by si vediet, ze co sa tyka spotreby energie, je jedno ci ide o podlahovku alebo radiatory. Mas v miestnosti nejake tepelne straty a 1Kw kurenia ta stoji nejake peniaze. Takze ta rovnica sa nemeni. Do podlahovky ide sice mensia teplota, ale z hladiska nakladov je jedno ci das do radiatorov 60st. vodu na hodinu alebo do podlahovky pustis 30st na 3 hodiny, aby si dosiahol tu istu teplotu interieru.

Myslim ze sa mylis, skus si pozriet odbornu literaturu okolo toho. Je to dost zlozita vec ohladom termodynamiky, prestupy tepla a straty... a jednoducho tie straty su vyssie pri vyssom teplotnom spade, teda ked je gradient teplot vyssi. Nie je to len take jednoduche a vyriesene termodynamickym zakonom o zachovani energie, to plati len za idealnych podmienok ktore nikdy nedosiahnes v praxi.


Ja mam podlahovku a ver tomu, ze keby chcem, vykurim dom na 50st.+ teplotu aj ked je vonku minus...a to nemam extra vela izolacie. S podlahovkou vykuris presne tak isto ako s radiatormi.

No neviem neviem ci das podlahovkou v dome 50 stupnov, to by pukala dlazba na podlahe :) Vsetko zalezi od stavby a jej umiestnenia, ak mas velke objemove priestory a zle energeticky postaveny dom na orave, cisto len podlahovka moze mat problemy vykurit to... kurenari na to maju prepocty a urcite sa treba poradit s odbornikom.
AndrejG
26.11.09,21:55
Je to dost zlozita vec ohladom termodynamiky, prestupy tepla a straty... a jednoducho tie straty su vyssie pri vyssom teplotnom spade, teda ked je gradient teplot vyssi. Nie je to len take jednoduche a vyriesene termodynamickym zakonom o zachovani energie, to plati len za idealnych podmienok ktore nikdy nedosiahnes v praxi.

Samozrejme nieje to uplne presne, na to by trebalo laboratorne podmienky. Ale zjednodusene povedane, rozdiel v nakladoch nieje skoro ziadny.




No neviem neviem ci das podlahovkou v dome 50 stupnov, to by pukala dlazba na podlahe :) Vsetko zalezi od stavby a jej umiestnenia, ak mas velke objemove priestory a zle energeticky postaveny dom na orave, cisto len podlahovka moze mat problemy vykurit to... kurenari na to maju prepocty a urcite sa treba poradit s odbornikom.

No ked som robil nabehovu krivku, bolo par dni, ked som daval do podlahovky tusim 60st. a vnutri bolo dobrych 40 a to som mal otvorene okna, aby rychlejsie vyschli omietky a poter. A vtedy kotol urcite nesiel na plne obratky, dalo by sa aj viac a keby som nevetral...

Samozrejme treba dat dost izolacie aspon pod podlahovku...ale zasa taky dom na Orave aky spominas, budu mat problem vykurit aj riadiatory...a urcite by nebolo prijemne ich mat take horuce, ze clovek by ich musel obchadzat. :)
lapejko
29.11.09,14:11
Ked uz hovoris o fyzike, mohol by si vediet, ze co sa tyka spotreby energie, je jedno ci ide o podlahovku alebo radiatory. Mas v miestnosti nejake tepelne straty a 1Kw kurenia ta stoji nejake peniaze. Takze ta rovnica sa nemeni. Do podlahovky ide sice mensia teplota, ale z hladiska nakladov je jedno ci das do radiatorov 60st. vodu na hodinu alebo do podlahovky pustis 30st na 3 hodiny, aby si dosiahol tu istu teplotu interieru.



Ja mam podlahovku a ver tomu, ze keby chcem, vykurim dom na 50st.+ teplotu aj ked je vonku minus...a to nemam extra vela izolacie. S podlahovkou vykuris presne tak isto ako s radiatormi.
možno áno ale rozsype sa ti poter a potom tvoje chrupavky.
AndrejG
30.11.09,01:25
možno áno ale rozsype sa ti poter a potom tvoje chrupavky.

To ze auto ma maximalku 240, neznamena ze musis 240 jazdit na kazdej ceste. Hovoril som iba to, ze ked treba, podlahovka vykuri to iste ako radiatory.

A chrupavky by sa urcite nerozpadli, ludia maju nohy v teplote 35st. cely den v praci, v ponozkach a topankach.
dolfort
01.12.09,12:07
Ked uz hovoris o fyzike, mohol by si vediet, ze co sa tyka spotreby energie, je jedno ci ide o podlahovku alebo radiatory. Mas v miestnosti nejake tepelne straty a 1Kw kurenia ta stoji nejake peniaze. Takze ta rovnica sa nemeni. Do podlahovky ide sice mensia teplota, ale z hladiska nakladov je jedno ci das do radiatorov 60st. vodu na hodinu alebo do podlahovky pustis 30st na 3 hodiny, aby si dosiahol tu istu teplotu interieru.


Dovolím si oponovať. Prečo je podlahové vykurovanie tým istým kotlom úspornejšie než radiátorové?
1. voda sa zohrieva na nižšiu teplotu
Potreba energie na zohriatie média na vyššiu teplotu nestúpa lineárne, ale exponenciálne.
2. veľká časť tepla sa odovzdáva sálavou zložkou, nie konvekčne, t.j. podlahovka zohrieva steny, ktoré akumulujú teplo. Taktiež teplo sa akumuluje v poteri a nášľapnej vrstve, z toho vyplýva, že nie je potrebné mať kotol neustále zapnutý. Radiátory rýchlo vykúria priestor, ale pokiaľ sa uzatvoria, tak priestor aj rýchlo vychladne, pretože teplo z radiátorov sa odovzdáva konvekčne, t.j. ohrieva sa vzduch nie steny.

Čiže nie len nižšia teplota vykurovacieho média, ale aj ekonomika prevádzky šetria náklady.
Pozn.: Z ekonomického pohľadu je akumulácia tepla podlahovkou výhoda; samozrejme môžu nastať situácie keď to isté je nevýhodou, najmä v prechodných obdobiach, kedy sa ocení rýchly nábeh kúrenia, nie pozvoľný. V takomto prípade je samozrejme výhoda na strane akéhokoľvek konvekčného vykurovania, či už sú to radiátory, krb so vzduchovými rozvodmi alebo čokoľvek iné. Ideálna je ekvitermická regulácia, ktorá kompenzuje nevýhody akumulácie tepla pri podlahovke - podľa prednastavených vykurovacích kriviek s predstihom zapína alebo vypína kotol. Dá sa to robiť aj manuálne samozrejme :(...
AndrejG
01.12.09,19:03
Dovolím si oponovať. Prečo je podlahové vykurovanie tým istým kotlom úspornejšie než radiátorové?
1. voda sa zohrieva na nižšiu teplotu
Potreba energie na zohriatie média na vyššiu teplotu nestúpa lineárne, ale exponenciálne.
2. veľká časť tepla sa odovzdáva sálavou zložkou, nie konvekčne, t.j. podlahovka zohrieva steny, ktoré akumulujú teplo. Taktiež teplo sa akumuluje v poteri a nášľapnej vrstve, z toho vyplýva, že nie je potrebné mať kotol neustále zapnutý. Radiátory rýchlo vykúria priestor, ale pokiaľ sa uzatvoria, tak priestor aj rýchlo vychladne, pretože teplo z radiátorov sa odovzdáva konvekčne, t.j. ohrieva sa vzduch nie steny.

Lenze kym sa ta podlaha naakumuluje, tak radiatory uz 2 hodiny odovzdavaju teplo do interieru a mozu vypnut...Proste to neoklames, je jedno ci kuris 60st. vodou 4 hodiny za den alebo 25st. 10 hodin za den, minies rovnako vela kW energie, lebo stale vykurujes rovnaky priestor s rovnakymi tepelnymi stratami.
alltracboy
01.12.09,19:30
ale zasa ta podlaha bude kurit o tu dobu nabehu dlhsie
TomasHC
01.12.09,19:49
Co bolo skor - vajce alebo sliepka?

Oba sposoby splnia ucel, kazde ma specificke vlastnosti (ktore niekto nazyva vyhody a nevyhody). Efektivne sa da regulovat oboje, kazdy preferuje nieco ine.

Nejdeme sa radsej pobit? ;)
AndrejG
01.12.09,23:56
Nejdeme sa radsej pobit? ;)

Nie pobit, opit. ;)
Ferdosondo
02.12.09,06:36
Andrej máš pravdu, že kWh získaná z jedného aj druhého spôsobu je vždy tá istá kWh. Ale pocitová teplota pri pdlahovke je o dva až tri stupne vyššia ako pri radiátorovom vykurovaní. Tým pádom pri podlahovke minieš menej energie. Do úvahy však treba brať aj tepelné straty, ktoré sú pri kúrení podlahou smerom, do zeme vyššie.Závisia silno od použitej izolácie. Naopak pri radátorovom vykurovaní sú väčšie straty priamo za radiátorom, kde je teplota trebárs 60C a tým vysoký tepelný spád. Všetko sa to dá spočítať a porovnať, ale k tomu by sme museli mať konkrétne hodnoty.
Osobne si však myslím, že pravdepodobne nižšia teplota v miestnosti pri podlahovke o 2-3C má vplyv na úsporu oproti radiátorom.
AndrejG
02.12.09,10:48
Andrej máš pravdu, že kWh získaná z jedného aj druhého spôsobu je vždy tá istá kWh. Ale pocitová teplota pri pdlahovke je o dva až tri stupne vyššia ako pri radiátorovom vykurovaní. Tým pádom pri podlahovke minieš menej energie. Do úvahy však treba brať aj tepelné straty, ktoré sú pri kúrení podlahou smerom, do zeme vyššie.Závisia silno od použitej izolácie. Naopak pri radátorovom vykurovaní sú väčšie straty priamo za radiátorom, kde je teplota trebárs 60C a tým vysoký tepelný spád. Všetko sa to dá spočítať a porovnať, ale k tomu by sme museli mať konkrétne hodnoty.
Osobne si však myslím, že pravdepodobne nižšia teplota v miestnosti pri podlahovke o 2-3C má vplyv na úsporu oproti radiátorom.

Ano, s tym suhlasim.

Aj ked ja mam napr. rovnaku teplotu doma ako som mal pri radiatoroch a nieje mi teplejsie, ale som bol odchovany na panelakovych teplotach, ked tam bolo 25st. pri otvorenej vetracke.
klarissa
02.12.09,13:30
Keď už toľko o podlahovom kúrení, dá sa na podlahovke postaviť v miestnosti priečka?
Potrebujeme jednu miestnosť predeliť, ale na podlahovku? Má s tým niekto skúsenosti?
Ď.
alltracboy
02.12.09,14:10
Keď už toľko o podlahovom kúrení, dá sa na podlahovke postaviť v miestnosti priečka?
Potrebujeme jednu miestnosť predeliť, ale na podlahovku? Má s tým niekto skúsenosti?
Ď.
pokial do nej nebudes vrtat a ten poter je dost nosny tak preco nie?
magnum
03.12.09,06:05
je problem ak sa namontuju aj radiatory aj podlahove kurenie? ak ano v com?
alltracboy
03.12.09,06:18
je problem ak sa namontuju aj radiatory aj podlahove kurenie? ak ano v com?
Hovoris o podlahovke a radiatoroch v jednej izbe?
nemyslim, ze by bol problem, tiez som nad tym uvazoval,ale nema to vyznam. radiator by isiel iba po dobu nabehu podlahy a potom by len temperoval,alebo by bol uplne vypnuty. Pokial som dobre cital, podlahovka vykuruje podla kriviek ktore sa musia nastavit na zaciatku, kdezto radiator dokaze reagovat relativne rychlo pokial ma nejaku kvalitnu termohlavicu. cize oba systemy dokopy by mohli tvorit dokonale kurenie, ale zrejme je to dost nakladne a asi aj zbytocne. Na kombinaciu radiatorov a podlahovky potrebujes zmiesavac, ktory nieje lacny (700-1000eur), ale vela ludi robi to ze da podlahovku na prizemi a radiator na poschodi. Ja nad zmiesavacom uvazujem tiez, lebo by som chcel radiator v kupelni a zvysok podlahove. Ten nabeh podlahy by som vykuril asi elekrinou alebo krbom
TomasHC
03.12.09,07:35
Hovoris o podlahovke a radiatoroch v jednej izbe?
nemyslim, ze by bol problem, tiez som nad tym uvazoval,ale nema to vyznam. radiator by isiel iba po dobu nabehu podlahy a potom by len temperoval,alebo by bol uplne vypnuty. Pokial som dobre cital, podlahovka vykuruje podla kriviek ktore sa musia nastavit na zaciatku, kdezto radiator dokaze reagovat relativne rychlo pokial ma nejaku kvalitnu termohlavicu. cize oba systemy dokopy by mohli tvorit dokonale kurenie, ale zrejme je to dost nakladne a asi aj zbytocne. Na kombinaciu radiatorov a podlahovky potrebujes zmiesavac, ktory nieje lacny (700-1000eur), ale vela ludi robi to ze da podlahovku na prizemi a radiator na poschodi. Ja nad zmiesavacom uvazujem tiez, lebo by som chcel radiator v kupelni a zvysok podlahove. Ten nabeh podlahy by som vykuril asi elekrinou alebo krbom

Ja som skombinoval radiatory a podlahovku nasledovne:

radiatory: dvojgaraz + rebrik do kupelne
podlahovka: zvysok domu

Kedze matika nepusti, kupil som radsej dvojokruhovy kotol http://www.empiria-shop.sk/katalog/view/T35445 kde je trojcestny ventil a druhe cerpadlo priamo v kotli. Oproti jednookruhovej verzii je tento "DC" drahsi o cca 200 EUR, ale mozem pouzit klasicky lacny rozdelovac pre podhladovku a zvysne radiatory tvoria jeden okruh, spojene cez T-kusy. Chudak kotol je totiz nestastny z toho, ked je v okruhu zapojeny aj zmiesavac s termostatickou hlavicou a nevie si to uregulovat... Viac info v http://www.geminox.sk/files/Podklady_pre_projektovanie.pdf
Achelan
04.12.09,07:38
1. Podlaha nemôže byť horúca, preto sa ňou dom dostatočne nevykúri
Je to tvrdenie neúplné a veľmi nepresné. Dostatočne veľká plocha podlahy s nízkou teplotou dokáže dodať do interiéru rovnaké množstvo tepla ako radiátory s podstatne vyššou teplotou, ale zato menšou plochou. To, či je konkrétna plocha podlahy s teplotou povrchu okolo 25 až 30 °C dostatočná na to, aby vykúrila konkrétnu miestnosť v konkrétnom dome, je otázka. Skúsenosti z moderných, dobre tepelne izolovaných domov sú však také, že nízkoteplotné podlahové vykurovanie bohato pokryje tepelné straty, a teda potrebu tepla v dome. Navyše sa pri sálavom vykurovaní dosiahne pocit príjemnej teploty, teda tepelná pohoda, pri teplote vzduchu o 2 až 3 °C nižšej ako pri vykurovaní radiátormi. Dôvodom je sálanie tepla, teda podobný pocit, ako keď vás hreje slnko (hoci aj v chladný deň), či otvorený oheň. Dôsledkom je nižšia potreba tepla a ďalšie úspory spôsobené tým, že pri menšom rozdiele teplôt medzi interiérom a exteriérom sa znižuje prestup tepla a tepelné straty sú teda menšie. „Problém je aj v tom, že nie všetky projekty vykurovania uvádzajú správne údaje,“ „Napríklad pri katalógových domoch môže byť celý projekt, a teda aj projekt kúrenia, niekoľko rokov starý. Nie je pritom problém uviesť väčšiu hrúbku tepelnej izolácie či modernejšie materiály na obvodové murivo, a použiť kvalitnejšie okná tak, aby dom dosiahol moderné parametre v tepelných stratách. Projekt vykurovania sa však obyčajne nemení – aj pri kvalitne zateplenom dome ostane kotol s výkonom 24 až 28 kW, hoci tepelná strata, a z toho vyplývajúca potreba tepla je len 12 kW. Preto je potrebné overiť si, či je projekt vykurovania aktuálny, a prípadne si nechať urobiť nový prepočet a návrh vykurovacieho systému. Takého, ktorý zvládne dom vykúriť, ale nebude zbytočne predimenzovaný.

2. Teplá podlaha víri prach, preto nie je vhodná pre alergikov
Je to presne naopak. Pri podlahovom vykurovaní sa teplo šíri z podlahy, avšak iným spôsobom než pri kúrení radiátormi. Zatiaľ čo pri radiátoroch sa gro tepla prenesie konvekciou, teda prúdením vzduchu, pri podlahovom vykurovaní sa na odovzdávaní tepla do miestnosti najvýznamnejšou mierou podieľa sálanie. Od podlahy sálajúcej teplo sa najskôr ohrejú všetky pevné predmety v miestnosti a od nich sa postupne prehrieva vzduch. Na prenos tepla teda nie je potrebný prúdiaci vzduch, naopak, prúdenie vzduchu je pri podlahovom vykurovaní omnoho menšie než pri použití radiátorov, preto sa pri ňom aj menej víri prach. Viacej prachu zvíri človek ktorý prejde miestnosťou, ako samotné kúrenie.

3. Na podlahové vykurovanie nepatria drevené parkety
Nepresné tvrdenie. Logickou požiadavkou na nášľapnú vrstvu na podlahovom vykurovaní je, že by nemala byť tepelným izolantom. Čím menší je tepelný odpor vrchných vrstiev podlahy, tým lepšie. Z tohto hľadiska je najvhodnejšia keramická dlažba, ktorá dobre vedie teplo, zlou voľbou sú hrubé koberce – tie by vás pred teplom z podlahy ochránili viac, než by vám bolo milé. Do interiérov s podlahovým vykurovaním možno uložiť aj laminátové parkety, nie však každé – odporúčajú sa podlahy s priamou lamináciou (tzv. melamínové). S drevenými podlahami bol spočiatku problém nielen preto, že drevo je pomerne dobrý izolant (i keď pri malej hrúbke nie je tento účinok podstatný), ale najmä pre prirodzenú reakciu dreva na zmeny teploty a s ňou spojené zmeny vlhkosti vzduchu – drevo má tendenciu pri nižšej relatívnej vlhkosti vzduchu sa zmršťovať, pri vyššej sa zasa roztiahne. Preto mohli drevené parkety s bežnou konštrukciou na podlahovom vykurovaní popraskať. Na vykurovanú podlahu možno položiť aj drevené parkety, avšak iba také, ktoré sú na to špeciálne určené. Vhodné sú tie, ktoré majú:
A. stabilný podklad z materiálu, ktorý sa vplyvom teploty nedeformuje – vhodná je napríklad brezová preglejka alebo HDF
B. celkovú hrúbku do 15mm
C. chemické zloženie použitých lepidiel a lakov s nízkym podielom formaldehydov
D. nášľapnú vrstvu z tvrdých drevín – vhodné sú exotické dreviny, orech, dub a podobne,
E. vhodnú povrchovú úpravu – lak alebo olej vytvrdzovaný UV žiarením bez anorganických látok a s nízkym obsahom formaldehydov.
F. dnes sú však v ponuke veľkoplošné parkety so špeciálnou konštrukciou a nášľapnou vrstvou z tvrdých a málo rozťažných drevín, určené práve na podlahové vykurovanie.
Drevené parkety teda môžete mať aj na podlahovom vykurovaní, ak dodržíte niekoľko pravidiel:
- základ je vybrať si parkety určené na podlahové vykurovanie – majú napríklad stabilnú základnú vrstvu, ktorá zvyšuje ich rozmerovú stálosť, a tiež nízky odpor prestupu tepla.
- rovnako dôležité je aj profesionálne uloženie podlahy, pri ktorom sa dodržia podmienky stanovené výrobcom podlahy aj konkrétneho typu podlahového vykurovania
- zásadný význam má dostatočne hrubá, správne vyhotovená a dostatočne suchá akumulačná a roznášacia vrstva, ktorá prekrýva vykurovacie rúrky (nesmie byť hrubá)

4. Podlahovka nestíha reagovať na zmeny počasia
Nie je to úplná pravda. „Podlahové vykurovanie má istú dobu nábehu, s čím mali ľudia zlé skúsenosti,“ „Najmä pri starších systémoch totiž pomerne dlho trvalo, kým sa celý objem podlahy rozkúril. S radiátormi mali teplo v dome za 1h, s podlahovkou až za 10h... Tento problém je však pri nových systémoch podstatne menší – kým predtým boli vykurovacie rúrky zaliate vo vrstve betónu hrubej 6,5 až 9cm, dnes postačí na systémovú dosku naniesť 3cm anhydridového poteru. To znamená menšiu akumulačnú hmotu a z toho vyplývajúce pružnejšie reagovanie nových podlahových systémov. Stačí im totiž rozohriať len asi tretinový objem.“ Optimálnou sa, ako obyčajne, javí stredná cesta – primeraný objem tepelnoakumulačných materiálov v dome znamená systém, ktorý na zmenu vonkajšej teploty nereaguje ani priveľmi ťažkopádne, ani sa v ňom teplota nemení extrémne rýchlo. „Pri systémoch s veľkým akumulačným jadrom – hrubou vrstvou poteru – vznikajú problémy ako pri prudkom ochladení, kedy podlahovka nestíha tak rýchlo prikúriť, tak aj pri prudkom oteplení,“ „Vonku zrazu nie je –10 °C, ako deň predtým, ale okolo nuly, a podlaha ešte stále sála naakumulované teplo. Podlahovka stále dobieha vonkajšiu teplotu. Do istej miery sa to dá riešiť ekvitermickou reguláciou kotla, ktorá zohľadňuje nielen nastavenú teplotu v interiéri, ale aj priebeh teplôt v exteriéri. Kotol potom lepšie rozhoduje o teplote vykurovacej vody. Vo veľkej miere však tento problém riešia aj moderné podlahové systémy s nižšou akumulačnou vrstvou. Tenšia akumulačná vrstva prirodzene znamená pružnejšie reagujúci systém.“

5. Podlahové vykurovanie znamená betónovanie, preto sa nedá použiť tam, kde sa vyžadujú suché spôsoby výstavby
Napríklad pri rekonštrukcii podkrovia alebo v drevenom dome.
Nie je to pravda. Z hľadiska konštrukcie existujú totiž v zásade dva systémy podlahového vykurovania: pri staršom, takzvanom mokrom systéme, sa rúrky vykurovania upevnia na kari rohož a zalejú sa betónom. Rúrky sú teda obklopené betónom a sú súčasťou akumulačnej vrstvy. Pri novších typoch podlahového vykurovania, takzvaných suchých systémoch (teda systémoch so systémovými doskami) je akumulačná vrstva od rúrok oddelená. Vykurovacie rúrky sú zafixované v systémovej doske a akumulačná vrstva je až nad nimi. Akumulačnú (a zároveň roznášaciu) vrstvu pritom môže tvoriť nielen „mokrý poter“, ale aj „suchá podlaha“ – napríklad zo sadrovláknitých dosiek. Tieto „dokonale suché“ systémy sú vhodné aj do domov na báze dreva.
Ferdosondo
04.12.09,08:37
1. Podlaha nemôže byť horúca, preto sa ňou dom dostatočne nevykúri
Je to tvrdenie neúplné a veľmi nepresné. Dostatočne veľká plocha podlahy s nízkou teplotou dokáže dodať do interiéru rovnaké množstvo tepla ako radiátory s podstatne vyššou teplotou, ale zato menšou plochou. To, či je konkrétna plocha podlahy s teplotou povrchu okolo 25 až 30 °C dostatočná na to, aby vykúrila konkrétnu miestnosť v konkrétnom dome, je otázka. Skúsenosti z moderných, dobre tepelne izolovaných domov sú však také, že nízkoteplotné podlahové vykurovanie bohato pokryje tepelné straty, a teda potrebu tepla v dome. Navyše sa pri sálavom vykurovaní dosiahne pocit príjemnej teploty, teda tepelná pohoda, pri teplote vzduchu o 2 až 3 °C nižšej ako pri vykurovaní radiátormi. Dôvodom je sálanie tepla, teda podobný pocit, ako keď vás hreje slnko (hoci aj v chladný deň), či otvorený oheň. Dôsledkom je nižšia potreba tepla a ďalšie úspory spôsobené tým, že pri menšom rozdiele teplôt medzi interiérom a exteriérom sa znižuje prestup tepla a tepelné straty sú teda menšie. „Problém je aj v tom, že nie všetky projekty vykurovania uvádzajú správne údaje,“ „Napríklad pri katalógových domoch môže byť celý projekt, a teda aj projekt kúrenia, niekoľko rokov starý. Nie je pritom problém uviesť väčšiu hrúbku tepelnej izolácie či modernejšie materiály na obvodové murivo, a použiť kvalitnejšie okná tak, aby dom dosiahol moderné parametre v tepelných stratách. Projekt vykurovania sa však obyčajne nemení – aj pri kvalitne zateplenom dome ostane kotol s výkonom 24 až 28 kW, hoci tepelná strata, a z toho vyplývajúca potreba tepla je len 12 kW. Preto je potrebné overiť si, či je projekt vykurovania aktuálny, a prípadne si nechať urobiť nový prepočet a návrh vykurovacieho systému. Takého, ktorý zvládne dom vykúriť, ale nebude zbytočne predimenzovaný.

2. Teplá podlaha víri prach, preto nie je vhodná pre alergikov
Je to presne naopak. Pri podlahovom vykurovaní sa teplo šíri z podlahy, avšak iným spôsobom než pri kúrení radiátormi. Zatiaľ čo pri radiátoroch sa gro tepla prenesie konvekciou, teda prúdením vzduchu, pri podlahovom vykurovaní sa na odovzdávaní tepla do miestnosti najvýznamnejšou mierou podieľa sálanie. Od podlahy sálajúcej teplo sa najskôr ohrejú všetky pevné predmety v miestnosti a od nich sa postupne prehrieva vzduch. Na prenos tepla teda nie je potrebný prúdiaci vzduch, naopak, prúdenie vzduchu je pri podlahovom vykurovaní omnoho menšie než pri použití radiátorov, preto sa pri ňom aj menej víri prach. Viacej prachu zvíri človek ktorý prejde miestnosťou, ako samotné kúrenie.

3. Na podlahové vykurovanie nepatria drevené parkety
Nepresné tvrdenie. Logickou požiadavkou na nášľapnú vrstvu na podlahovom vykurovaní je, že by nemala byť tepelným izolantom. Čím menší je tepelný odpor vrchných vrstiev podlahy, tým lepšie. Z tohto hľadiska je najvhodnejšia keramická dlažba, ktorá dobre vedie teplo, zlou voľbou sú hrubé koberce – tie by vás pred teplom z podlahy ochránili viac, než by vám bolo milé. Do interiérov s podlahovým vykurovaním možno uložiť aj laminátové parkety, nie však každé – odporúčajú sa podlahy s priamou lamináciou (tzv. melamínové). S drevenými podlahami bol spočiatku problém nielen preto, že drevo je pomerne dobrý izolant (i keď pri malej hrúbke nie je tento účinok podstatný), ale najmä pre prirodzenú reakciu dreva na zmeny teploty a s ňou spojené zmeny vlhkosti vzduchu – drevo má tendenciu pri nižšej relatívnej vlhkosti vzduchu sa zmršťovať, pri vyššej sa zasa roztiahne. Preto mohli drevené parkety s bežnou konštrukciou na podlahovom vykurovaní popraskať. Na vykurovanú podlahu možno položiť aj drevené parkety, avšak iba také, ktoré sú na to špeciálne určené. Vhodné sú tie, ktoré majú:
A. stabilný podklad z materiálu, ktorý sa vplyvom teploty nedeformuje – vhodná je napríklad brezová preglejka alebo HDF
B. celkovú hrúbku do 15mm
C. chemické zloženie použitých lepidiel a lakov s nízkym podielom formaldehydov
D. nášľapnú vrstvu z tvrdých drevín – vhodné sú exotické dreviny, orech, dub a podobne,
E. vhodnú povrchovú úpravu – lak alebo olej vytvrdzovaný UV žiarením bez anorganických látok a s nízkym obsahom formaldehydov.
F. dnes sú však v ponuke veľkoplošné parkety so špeciálnou konštrukciou a nášľapnou vrstvou z tvrdých a málo rozťažných drevín, určené práve na podlahové vykurovanie.
Drevené parkety teda môžete mať aj na podlahovom vykurovaní, ak dodržíte niekoľko pravidiel:
- základ je vybrať si parkety určené na podlahové vykurovanie – majú napríklad stabilnú základnú vrstvu, ktorá zvyšuje ich rozmerovú stálosť, a tiež nízky odpor prestupu tepla.
- rovnako dôležité je aj profesionálne uloženie podlahy, pri ktorom sa dodržia podmienky stanovené výrobcom podlahy aj konkrétneho typu podlahového vykurovania
- zásadný význam má dostatočne hrubá, správne vyhotovená a dostatočne suchá akumulačná a roznášacia vrstva, ktorá prekrýva vykurovacie rúrky (nesmie byť hrubá)

4. Podlahovka nestíha reagovať na zmeny počasia
Nie je to úplná pravda. „Podlahové vykurovanie má istú dobu nábehu, s čím mali ľudia zlé skúsenosti,“ „Najmä pri starších systémoch totiž pomerne dlho trvalo, kým sa celý objem podlahy rozkúril. S radiátormi mali teplo v dome za 1h, s podlahovkou až za 10h... Tento problém je však pri nových systémoch podstatne menší – kým predtým boli vykurovacie rúrky zaliate vo vrstve betónu hrubej 6,5 až 9cm, dnes postačí na systémovú dosku naniesť 3cm anhydridového poteru. To znamená menšiu akumulačnú hmotu a z toho vyplývajúce pružnejšie reagovanie nových podlahových systémov. Stačí im totiž rozohriať len asi tretinový objem.“ Optimálnou sa, ako obyčajne, javí stredná cesta – primeraný objem tepelnoakumulačných materiálov v dome znamená systém, ktorý na zmenu vonkajšej teploty nereaguje ani priveľmi ťažkopádne, ani sa v ňom teplota nemení extrémne rýchlo. „Pri systémoch s veľkým akumulačným jadrom – hrubou vrstvou poteru – vznikajú problémy ako pri prudkom ochladení, kedy podlahovka nestíha tak rýchlo prikúriť, tak aj pri prudkom oteplení,“ „Vonku zrazu nie je –10 °C, ako deň predtým, ale okolo nuly, a podlaha ešte stále sála naakumulované teplo. Podlahovka stále dobieha vonkajšiu teplotu. Do istej miery sa to dá riešiť ekvitermickou reguláciou kotla, ktorá zohľadňuje nielen nastavenú teplotu v interiéri, ale aj priebeh teplôt v exteriéri. Kotol potom lepšie rozhoduje o teplote vykurovacej vody. Vo veľkej miere však tento problém riešia aj moderné podlahové systémy s nižšou akumulačnou vrstvou. Tenšia akumulačná vrstva prirodzene znamená pružnejšie reagujúci systém.“

5. Podlahové vykurovanie znamená betónovanie, preto sa nedá použiť tam, kde sa vyžadujú suché spôsoby výstavby
Napríklad pri rekonštrukcii podkrovia alebo v drevenom dome.
Nie je to pravda. Z hľadiska konštrukcie existujú totiž v zásade dva systémy podlahového vykurovania: pri staršom, takzvanom mokrom systéme, sa rúrky vykurovania upevnia na kari rohož a zalejú sa betónom. Rúrky sú teda obklopené betónom a sú súčasťou akumulačnej vrstvy. Pri novších typoch podlahového vykurovania, takzvaných suchých systémoch (teda systémoch so systémovými doskami) je akumulačná vrstva od rúrok oddelená. Vykurovacie rúrky sú zafixované v systémovej doske a akumulačná vrstva je až nad nimi. Akumulačnú (a zároveň roznášaciu) vrstvu pritom môže tvoriť nielen „mokrý poter“, ale aj „suchá podlaha“ – napríklad zo sadrovláknitých dosiek. Tieto „dokonale suché“ systémy sú vhodné aj do domov na báze dreva.
Napísal si to úplne presne. Málokedy sa tu objaví nezaujatá komplexná informácia.
Ferdosondo
04.12.09,09:51
Napísal si to úplne presne. Málokedy sa tu objaví nezaujatá komplexná informácia.
A dal by sopm Ti 99 bodov zo 100:)
tolyaasch
08.12.09,17:54
Skusim to vysvetlit z vlastnych "sedliackych" skusenosti: dostaval som ku domu cca 90 m2, spravila sa tam podlahovka podomacky (t.j. kari rohoz+beton cca 4-5 cm). Stara cast domu ma radiatory, fungujeme na jeden turbokotol o vykone cca 20 kW. Pred rozbocovacom podlahovky je stvorcestny ventil, tym riadim podlahovku, radiatory maju termostaticke hlavice. Teraz sa pripravuje ekvitermicka regulacia stvorcestneho ventilu (len este kamos nema natestovany uplne program pre chip - ale cele nas to bude stat krutych 100 eur). V jednej izbe a kupelke mam dlazbu, spalne - plavajuca. Cuduj sa svetu, vsade mam rovnako 20 stupnov celzia. Pri radiatoroch to je 20-23 stupnov. Ziaden prach, ziadne opozdene reakcie ktore by sa nedali vydrzat, laminat je podobne teply po 2-3 dnoch ako keramika. kludne na nej mozem aj sediet, nemam pocit chladu. Stacilo doladit kurenie na rozbocovaci a davat pozor aby na kotly niekto bez mojho vedomia nepridal na teplote vykurovanej vody a to je vsetko, ale akonahle budem mat spojazdnenu ekvitermicku regulaciu tak odpada aj tento problem.
arcttica
14.12.09,15:08
Ahoj!
Ja by som sa chcela opýtať konkrétne na elektrické podlahové vykurovanie. Staviame dom a uvažujeme o takomto vykurovaní. Plynovú prípojku nemáme. Čo by ste mi poradili??:confused:
dracul
30.12.09,19:30
napis co viac o dome co chces vykurovat. plocha, pouzite materially apod.
hipi
04.01.10,17:10
tolyaasch: co je to ten 4cestny ventil? Ja mam kotol Protherm Lev 28 a tem na mat trojcestny ventil.
Tiez mam podlahovku(obyvacka, kuchyna, kupelka) a aj radiatory,(izby, garaz), a neviem sa v tom vyznat. Urobili mi dve termostaticke cidla (funguju na principe on/off) a radiatorove vzopne kotol aj s cerpadlom v kotli a termostat na podlahovku mi vzopne kotol aj s cerpadlom v kotli a aj cerpadlo pre podlahovku, ktore je umiestnene na vystupe z rozvadzaca hadov. Namiesto zmiesavaca mi dali nejaky manualny ventil, ktory mi ma zmiesavat teplu a studenu vodu do podlahovky podla toho, ako otocim kohutik.
Tento ventil je ten trojcestny? Vsak on je manualny, ako sa da ovladat automaticky ekvitermikou?
Vraj na moj system ekvitermika zabudovat nejde, kedze musim mat termostat na nejaom inom principe(aj ked kotol mi podporuje ekvitermiku) a keby som vymenil termostat, tak by mi vedel ovladat iba jeden okruh.
Kurenie je pre ma spanielska dedina, zacal som sa do projektu montovat az prilis neskoro, jedine co som stihol zachranit je, ze som predimenzoval radiatory a tym padom mozem kurit aj do radiatorov a aj do podlahovky 40stupnov a vykuri mi to...

Na margo setrenia energie pri podlahovkach vs radiatoroch, ak do podlahovky ma ist 30-40 stupnov a do radiatorov 60 a viac, tak podlahovka je uspornejsia aj z dovodu, ze kondenzacny kotol dokaze v nizkych teplotach(pod kondenzacnym bodom tusim 50 stupnov) fungovat efektivne, cim nizsia teplota, tym vyssia efektivita. Takze nad 50 stupnov aj KK funguje ako obycajny turbo kotol s ucinnostou 80% a pri 30 stupnoch to moze byt uz 100%. To je dovod, preco treba predimenzovat radiatory ak niekto robi dvojite kurenie....
missko1
05.02.10,15:33
Ja osobne okamžite upadnem do spánku ak mám nohy na teplej dlažbe..
Čo tak stenové kúrenie, vraj skvelá vec ale nepoznám nikoho kto to má.
thermical
19.02.10,06:27
Všetky negatívne skúsenosti s podlahovým kúrením (PK) sú spôsobené externými faktormi:
1. dlhá doba odozvy
toto sa deje, ak je PK nedoriešené po regulačnej stránke. Typicky ak je riadené teplotou v priestore. Časový offset (reakčná doba) PK sa prekrýva s časom, ktorý uplynie od ochladenia vonku po ochladenie v interiéri (vplyvom akumulácie stavebnej konštrukcie). Preto je jediný správny spôsob riadenia PK podľa vonkajšej teploty, kde vhodne zvolená krivka a tiež charakter stavebnej konštrukcie v regulácii zabezpečí konštantnú teplotu v interiéri bez kolísania.
2. nepríjemne horúca podlaha
hygienicky prípustné teploty nášľapnej vrstvy sa pohybujú okolo 30 stupňov. Vtedy je výkon z 1 m2 okolo 100 Wattov. Zodpovedá to teplote vody v podlahe okolo 40 st., v závislosti od typu použitej podlahovej krytiny.
3. prach na podlahe
ako tu už bolo spomenuté, PK je sálavý spôsob vykurovania, ktorý na vyvolanie a udržanie tepelnej pohody nepotrebuje medzičlánok - vzduch v interiéri. Preto je vzduch ohrievaný oveľa menej ako pri konvekčnom vykurovaní a jeho prúdenie vplyvom kúrenia je minimálne. To isté platí aj pre stenové kúrenie. A keďže vzduch skoro stojí, stojí aj prach ktorý by inak putoval interiérom. Preto je ho viacej na podlahe vidno, kde pokorne čaká na utretie.
4. PK sa nedá kombinovať s kotlom na tuhé palivo
práve naopak, dá sa a to veľmi efektívne. S akumulačnou nádržou a ekvitermicky riadeným zmiešavacím uzlom umožňuje takéto kúrenie oslobodenie od obsluhy každé 4 hodiny. Kotol môže ísť trvale na maximálny výkon bez dusenia klapkou a dechtovania (a s nižším rizikom tvorby CO), a po jeho vyhasnutí bude dom kúriť ešte minimálne 24 hodín z akumulačnej zásoby.
Toto riešenie umožňuje napríklad jednoduché rozšírenie systému o solárnu podporu kúrenia a/alebo o tepelné čerpadlo.
5. nedostatočný výkon pri domoch v chladných oblastiach
pri dobre navrhnutom rozostupe trubiek nie je problém dostať z podlahy 120 Wattov/m2, zo stenového kúrenia 160 Wattov/m2. Stenové kúrenie sa dá použiť do miestností kde je veľká časť podlahy zakrytá nábytkom, a v lete je možnosť využiť ho aj na chladenie namiesto klimatizácie.
jezo421
19.02.10,11:26
4. PK sa nedá kombinovať s kotlom na tuhé palivo
práve naopak, dá sa a to veľmi efektívne. S akumulačnou nádržou a ekvitermicky riadeným zmiešavacím uzlom umožňuje takéto kúrenie oslobodenie od obsluhy každé 4 hodiny. Kotol môže ísť trvale na maximálny výkon bez dusenia klapkou a dechtovania (a s nižším rizikom tvorby CO), a po jeho vyhasnutí bude dom kúriť ešte minimálne 24 hodín z akumulačnej zásoby.

Vedel by si prosim ta, kde by sa dali ziskat nejake podrobnejsie informacie o takomto rieseni?
thermical
19.02.10,12:26
Iste. Napíš svoj e-mail, pošlem ti link.
mendo933
19.02.10,13:18
Pri zateplenom dome je aj pri riadiatoroch + pevnom palive potrebna AN. Pri podlahovke to ma naviac tu vyhodu ze aj ked klesne voda v AN pod 40% podlahovka kuri , ale radiatory ak su konstruovane na vyssi tepelny spad tak uz nie.
Mna prvotne od podlahovky odradzala pociatocna cena, ked som troska postudoval a spravil by som si sam tak je to cenovo zrovnatelne s radiatormi. Kto sa citi môze si podlahovku navrhnut v Raucad-techcon.
Podlahovku je potrebne riesit este v projekcnej casti lebo pri 11 radoch sa velmi neda pridavat eps do podlahy. Ale su aj taky experti co dali 5cm a ze potom ze je podlahovka zla a nekuri im to, ale to ze vyhrievaju aj krtkou to uz nevedia. Pri dobre naprojektovanej podlahovke, nepodcenenou montazou, zregulovanim prietokov s ekvitermikou to musi frcat celu zimu bez starosti (alebo kym rusi nezastavia kohut :))
vecernicek
25.08.10,13:05
ja mam uz projekt na kurenie hotovy - po niekolko mesacnom dohadovani s projektantom, rodinou, poradakmi, odbornymi clankami, firmamy a inymi sme navrhli spodne podlazie komplet podlahovka (obyvacka, kuchyna, WC+kupelna, hostovska izba a technicka miestnost) ... na poschodi sme dali podlahovku len do kupelni+WC, .... spalna, detska izba 1 a detska izba 2 maju klasicke kurenie radiatorove ...
naprojektovane to je, uvidime, ako to dopadne pocas realizacie :o)) ...
r
Ahoj, ako dopadla realizácia? Uvažujem o niečom podobnom, tak ma zaujímajú skúsenosti.
Vďaka za odpoveď.
Margaréta35
06.09.10,16:11
mňa by zaujímalo,či pri podlah.kúrení sa nerosia okná
TomasHC
07.09.10,06:58
mňa by zaujímalo,či pri podlah.kúrení sa nerosia okná

Rosenie nezalezi od typu kurenia!
kargo
07.09.10,11:11
Prúdenie vzduchu ohriatého radiátorom okolo skiel znižuje rosenie okien.
TomasHC
07.09.10,11:51
Prúdenie vzduchu ohriatého radiátorom okolo skiel znižuje rosenie okien.
...a viri prach :)
andiablo
07.09.10,12:26
ak budeš mať okná osadená ďaleko do vnútra tak sa ti budú okná rosiť pri akomkoľnek kúrení. By si musel poriadne kúriť aby sa ti nerosili potom. Takže hlavne záleží na osadení okna v stene ale vo všeobecnosti platí že pri podlahovom kúrení by mali byť okna osadene max 20 cm od vnútornej hrany aby si zamedzil roseniu okien. Rosenie okien sa dá minimalizovať aj trojskolm
petosc
11.10.10,14:09
Caute, ja som akurát tento týžden dával podlahovku do celého domu/mám jedno poschodie/ dole budem mať všede dlažbu/kuchyna, obývačka,wx, hosť. izba, tech. miestnosť/ ale neviem čo dať hore /spálna, detská,šatník, fitnes izba/ či je tam vhadné dať parkety. Už som prečítal skoro všetko ale názory sú rôzne. :o( dole som podlahovku odizoloval 4+4cm polystyrén. Kotol budem mať Protherm Turbo Lev + 120l zásobník.
TomasHC
11.10.10,14:48
Caute, ja som akurát tento týžden dával podlahovku do celého domu/mám jedno poschodie/ dole budem mať všede dlažbu/kuchyna, obývačka,wx, hosť. izba, tech. miestnosť/ ale neviem čo dať hore /spálna, detská,šatník, fitnes izba/ či je tam vhadné dať parkety. Už som prečítal skoro všetko ale názory sú rôzne. :o( dole som podlahovku odizoloval 4+4cm polystyrén. Kotol budem mať Protherm Turbo Lev + 120l zásobník.

Laminatka moze byt, ale treba zvolit kompromis medzi hrubkou a kvalitou. 7 alebo 8 mm hrubka je OK, len to netreba zabit hrubou krocajovou izolaciou (mirelon vs. izofloor). Ak je uplne rovny poter, resp. je to vyliate nivelackou, tak ani Mirelon nebude problem a nebude to vrzgat.
Andiamo1976
21.10.10,13:05
Viete mi poradit ci je vhodne skombinovat teplovodne podlahove kurenie s elektrokotlom? Plyn nemame a tepelne cerpadlo je zatial prilis drahe. Je velky cenovy rozdiel medzi polozenim trubiek a vyhrievacich kablov? Plochu budeme mat cca 160m2 a tepelne straty cca 9kW.
dolfort
23.10.10,06:30
Viete mi poradit ci je vhodne skombinovat teplovodne podlahove kurenie s elektrokotlom? Plyn nemame a tepelne cerpadlo je zatial prilis drahe. Je velky cenovy rozdiel medzi polozenim trubiek a vyhrievacich kablov? Plochu budeme mat cca 160m2 a tepelne straty cca 9kW.

My to máme takto a funguje to OK. Vhodné to je, ale nemusí to byť celkom ideálny model. Plyn nemáš to je škoda, ideál je asi spárovať to s kondenzom. Príp. ak elektrokotol, tak do systému zaradiť ešte cisternu (akumulačnú nádobu).
Ja to ešte nemám ale mám v úmysle to takto urobiť a pridať ešte kotol na biomasu (systém mám urobený tak že v budúcnosti ho môžem takto rozšíriť). S elektrokotlom dostaneš lacnejšiu sadzbu na elektriku, ale kúriť môžeš čím chceš, momentálne sú pravidlá také že nie je stanovený minimálny odberový limit na lacnejšiu sadzbu, musíš splniť len určité kritériá na zariadenie.
Čo sa spotreby týka, tak elektrokotol žerie desť šťavy, o tom potom, preto sa odporúča aku nádoba, do ktorej kotlík naakumuluje horúcu vodu a môže sa vypnúť. Navyše to trošku šanuje aj samotný kotlík, lebo ak je zapojený napriamo tak spína každú chvíľu ako divý. Myslím si že je to kvôli tomu že priamoohrevný kotol je stavaný na radiátorové teploty (vodu ohreje aj na 70+ stupňov) ibaže do podlahovky ti stačí tak max. 50. Čiže kotol sa zapne, zapojí všetky špirály (my máme tri), hreje 2 minúty, potom vypne. A o 7-10 minút zase to isté dookola. Čiže preto to nie je ideál.

Ja myslím tak či tak že o niekoľko rokov budú dostupné brutál hi-tech technológie na báze nejakej chemickej fúzie prípadne cenovo budú v pohode fotovoltaické panely, kde návratnosť bude len niekoľko málo rokov. A keď dnes je nejaký plynový kondenzačný kotol veľmi úsporné riešenie, tak potom to bude z tých najdrahších. See http://www.bloomenergy.com/

No a čo sa týka ceny za položenie trubiek na vodné kúrenie vs. odporových káblov tak elektro sú isto lacnejšie. Môžeš to urobiť aj suchým procesom a celkovo náročnosť výstavby je tam nižšia. Cena za montáž toho alebo toho systému je na strane elektrokáblov. Nevýhoda elektrokáblov podľa mňa je v tom že už nafurt budeš kúriť len elektrikou. Ja som urobil vodu hlavne kvôli tomu, že v budúcnosti môžem systém rozšíriť o čokoľvek na ohrev vody, či už to bude biomasa, pelety, fotovoltaika alebo čo si zmyslíš.
klarissa
23.10.10,07:34
My máme na prízemí podlahovku a v podkroví radiátory a neviem si to vynachváliť. Neviem si predstaviť prísť domov a vyzúvať sa na studenej zemi.
Jozef2304
23.10.10,09:29
Ahojte, v modernom stavebnictve t.j. pri velmi dobrych tepelnotechnickych parametroch domu (nielen dobra izolacia podlah, vonkajsich stien a strechy, ale aj eliminacia tepelnych mostov hlavne pri napojeniach na terasove a francuzke okna) je podlahove kurenie velmi dobre... pokial ide o starsie nesanovane domy, tam je s podlahovkou dost velky problem, hlavne ak je poddimenzovana...
macozub
23.10.10,10:06
Podlahové kúrenie používam k maximálnej spokojnosti 10 rokov. Kompletne v celom RD mám dlažbu, radiatory nemám ani v kúpelni ani v sprch. kúte. Mám ekviterm. reguláciu zapnem to na začiatku seuzony, vypnem na konci a ani neviem, že mám kúrenie. Čo sa týka prašnosti a väčšieho výrenia prachu ni eje to pravda. Prach sa viri tam kde je prúdenie vzduchu a teplotné rozdiely napr radiator 60 stupnov a teplota v miestnosti 22. Treba si uvedomit, že pri správne navrhnutom podlahovom kúrení sa teplota podlahy pohybuje do 30 stupnov, teda rozdiel teplot je minimalny a kedze je celoplosne nvzniká komínový efekt ako pri radiatori. Co po skusenosti povazujem za nevyhodu je chladnejsia podlaha v studensom lete /co sa da vyriesiť kobercom v sezone/ Dalsia vec je, ze treba mat kvalitne okna, kedze pod nimi nie je radiator, ktorý vysusuje rosenie. Podľa mojich skuseností je podlah kurenie úspornejsie aj vhodnejsie pre alergikov, samozrejme treba to urobit poriadne. Nemá logiku dať podlahu, ktorá nevedie teplo a potom do nej hnať 50-stupnovu vodu.
vrbovcan
23.10.10,15:48
Používam podlahové kúrenie 23. sezónu. Taktiež nemám s ním žiadny problém. Mám ho na prízemí i v podkroví, v kúpelniach i spálňach. Nemám ani jeden Radiátor Tiež som mal obavu, kde sa zohrejem, keď prídem z vonku vymrznutý. Stačí si ľahnúť na podlahu a za chvíľu cítim teplo od podlahy. Hoci podlaha pri chôdzi nie je cítiť ako teplá. Ovšem ani studená. Teplota stupačky nikdy nebola vyššia ako 40 stupňov. K štyridsiatke sa blíži len pri krutých mrazoch. Aká je vtedy teplota podlahy, neviem. Je to teplovodné vykurovanie vybudované v roku 1988 z polyetylénovej hadice s plynovým kotlom, ekvitermickou reguláciou so štvorcestným ventilom. Podlahy mám v kúpelniach a kuchyni dlažbu, v predsieni plávajúcu podlahu (že vraj typ pre podlahové kúrenie) a potom všade už len koberce (syntetické- tie lepšie vedú teplo). Je pravda, že v jednej izbe mám hrubší koberec a tam je o čosi chladnejšie. Teoreticky, keby ste dali na všetky podlahy hrubé koberce, aj tak vykúrite. Len na vykúrenie pri tej istej vonkajšej teplote treba vyššiu teplotu v stupačke. Ale to by bolo stále veľmi ďaleko od 50 stupňov. Dôležité je, že tepelná vodivosť podláh v jednotlivých častiach domu sa nemá príliš veľa líšiť. Tepelné vlastnosti tohto domu sú na úrovni doby, kedy bol postavený. Je to podkrovný dom s obvodovým murivom z 30 cm šaštínskych kvádrov, keramickými stropmi (aj nad podkrovím). Tepelná izolácia je len v časti srechy nad podkrovím. Spotreba úmerná dobe vybudovania. Teraz ho postupne zatepľujem.
sar
26.10.10,20:40
Ahojte, mate niekto skusenosti s kurenarskou spiatockou na podlahe (uvazujeme o kupelni)? Vie niekto porovnat kurenarsku spiatocku a podlahove kurenie? Ako je to s korkovou podlahou a podlahovym kurenim, mate niekto skusenosti?
dolfort
27.10.10,10:12
Ako je to s korkovou podlahou a podlahovym kurenim, mate niekto skusenosti?

korok a podlahovka? to by som neskúšal, na to ani nepomysli...
Korok si ľudia hádžu na zem kvôli tomu, aby mali dobre odizolovanú podlahu a teplo na nohy. Daj na podlahovku normálnu keramickú dlažbu, max. nejaký laminát, uvidíš jak fajne.
mmaarreekk
27.10.10,12:09
korok a podlahovka? to by som neskúšal, na to ani nepomysli...
Korok si ľudia hádžu na zem kvôli tomu, aby mali dobre odizolovanú podlahu a teplo na nohy. Daj na podlahovku normálnu keramickú dlažbu, max. nejaký laminát, uvidíš jak fajne.
prečo nie korok a podlahovka? mali by sa vyrábať také, ktoré sú pre podlahovku vyhovujúce.... my to chceme dávať do detských izieb kvôli "teplému" efektu na nohy aj v obdobiach, kedy sa nebude vykurovať...
TomasHC
27.10.10,14:55
prečo nie korok a podlahovka? mali by sa vyrábať také, ktoré sú pre podlahovku vyhovujúce.... my to chceme dávať do detských izieb kvôli "teplému" efektu na nohy aj v obdobiach, kedy sa nebude vykurovať...

Najdi si v produktovom liste telepny odpor "R" pre laminatku a korok a uvidis aky tam je rozdiel.

Pozri si napr. http://eshop.floorwood.cz/Egger/Plovouci-podlaha-Egger-Emotion-31-EM-3101-Buk-cerveny_g10240.html - 0,07 m² K/W

http://www.korok.sk/index.php?cl=produkty_produkt&iid=586 = 0,119 m² K/W

Pri tej druhej (korkovej) doslova uvadzaju "Podlaha je vhodná na podlahové vykurovanie !"

Cim je tepelny odpor vacsi, tym je to menej vhodne pre podlahove kurenie (PK)!!! Pokial viem, tak pre PK by mal byt celkovy odpor vrstiev menej ako 0,150 m² K/W (rozumej parozabrana + krocajova izolacia + naslapna vrstva (podlaha)).

Na dvoch prikladoch co som hore uviedol je vidiet, ze laminatka je vhodnejsia ako korok. Aaaaaale kedze korok sa priamo lepi, nemusi to byt az take kriticke ;) Zisti si parametre konkretneho typu a uvidis.
macozub
28.10.10,05:55
Ľudia, ale to je proti logike, načo potom robiť podlahové kúrenie, ked ho chcete odizolovať. Všetko má svoje plusy a mínusy, mám komplet v celom dome dlažbu, vo vykurovacom období to je perfektné a príjemné, v horúcom lete je to tiež príjemné, ale sú obdobia, ked mám v interiéri 22,5 stupňa, ale podlaha ma pocitovo chladí na nohy, podotýkam, že skoro celý rok chodím doma na boso. Dávať korok na podlahové kúrenie je to isté ako keby ste pri klasickom kúrení ním chceli oblepiť radiatory. Vylučuje sa to navzájom.
dolfort
29.10.10,07:04
prečo nie korok a podlahovka? mali by sa vyrábať také, ktoré sú pre podlahovku vyhovujúce.... my to chceme dávať do detských izieb kvôli "teplému" efektu na nohy aj v obdobiach, kedy sa nebude vykurovať...

To neděláš dobře, Jaromíre

http://www.meteleskublesku.cz/media/01/img/37.jpeg
Ferdosondo
30.10.10,04:27
Korok si kľudne daj keď ho chceš. Má síce väčší tepelný odpor, ale to nevadí, pri tak tej tenkej vrsve sú to minimálne rozdiely s ohľadom na prestup tepla. Z fyzikálneho zákona o zachovaní energie, je jasné, že teplo položením korku na podlahu, Bobo vo vreci neodnesie. Jedine prechod tepla bude pomalší.
Bratranec má bez problémov podlahovku pod drevenou podlahou.
Wlady
15.12.10,12:13
Ahojte, mam pocit, ze sa to uz niekde raz rozberalo, ale nedari sa mi to najst. Rad by som sa poradil, ci odporucate pouzit priestorove termostaty alebo nie. Stretavam sa aj s nazorom ze je to zbytocnost. Mne kurenar radi pouzit aspon dva. Jeden do obyvacky, kde bude piecka /na prilezitostne kurenie/ a do spalne. Co poradite?
TomasHC
15.12.10,12:44
Ahojte, mam pocit, ze sa to uz niekde raz rozberalo, ale nedari sa mi to najst. Rad by som sa poradil, ci odporucate pouzit priestorove termostaty alebo nie. Stretavam sa aj s nazorom ze je to zbytocnost. Mne kurenar radi pouzit aspon dva. Jeden do obyvacky, kde bude piecka /na prilezitostne kurenie/ a do spalne. Co poradite?

Ja som zistil, ze mi termostat netreba - bude dobry jedine na to, aby som docasne zmenil pozadovanu teplotu ak prikurim v krbe pocas vykurovacej sezony. Pozri si temu http://www.porada.sk/t152480-regulacia-podlahoveho-kurenia.html , tam som to riesiel.
brucela
10.04.11,11:45
preco nemoze ist na podlahove kurenie koberec?
dolfort
11.04.11,06:24
preco nemoze ist na podlahove kurenie koberec?

Nuž, ako sa to vezme.
Môže, ale nebude ti podlaha kúriť, lebo (takmer) všetko ti absorbuje koberec.

Koberec je hrubá tkanina a opäť máš ďalšiu vrstvu, cez ktorú sa musí teplo "predrať".

Ja mám v jednej izbe malý koberček na plávajúcej podlahe, ale to len kvôli ochrane podlahy proti ošúchaniu od kanc. stoličky.
Vždy keď nesedím pri kompe, stoličku odsuniem nabok a koberec zrolujem - zo spodku je vždy teplý = podlaha kúri, koberec zadrží.
TomasHC
11.04.11,06:33
Nuž, ako sa to vezme.
Môže, ale nebude ti podlaha kúriť, lebo (takmer) všetko ti absorbuje koberec.

Koberec je hrubá tkanina a opäť máš ďalšiu vrstvu, cez ktorú sa musí teplo "predrať".

Ja mám v jednej izbe malý koberček na plávajúcej podlahe, ale to len kvôli ochrane podlahy proti ošúchaniu od kanc. stoličky.
Vždy keď nesedím pri kompe, stoličku odsuniem nabok a koberec zrolujem - zo spodku je vždy teplý = podlaha kúri, koberec zadrží.

Menší koberec by nemusel byť problém. Podľa mňa sa teplo nestratí - nepustí ho koberec = uvoľní sa vedľa koberca.
dolfort
11.04.11,06:59
Menší koberec by nemusel byť problém. Podľa mňa sa teplo nestratí - nepustí ho koberec = uvoľní sa vedľa koberca.

Áno, teória sedí, no ja mám skúsenosť práveže takú, že je to dosť cítiť.
Záleží akú veľkú plochu zakryješ. Ono ako voda ide cez tie trubky, tak odovzdáva teplo po celej svojej dráhe, kým môže. Takže tam, kde sa môže teplo uvoľniť, sa uvoľní do prostredia, a tam kde sa nemôže - do koberca. Čiže to teplo sa čiastočne stráca tým, že zbytočne zohrievam koberec zo spodku.
Potom keď priložím ruku na spodnú stranu koberca, tak je teplý, ale jeho horná časť nie. Fajne izoluje :mee:.

Ale súhlasím, pokiaľ je kúrenie dobre nadimenzované, tak malý koberec vôbec nemusí vadiť.
Ferdosondo
11.04.11,07:27
Dolfort robíš to zbytočne. To roluješ aj sedačku, skrine, kuchynskú linku... ak ich práve nepoužívaš?
Nie je pravdou, že teplo kobercom neprechádza, alebo nebodaj ho absorbuje. To by sme kobercami mohli zatepľovať domy.
Bez koberca teplo nemá prekážku a podlaha hneď ohrieva vzduch, tým pádom je na dotyk studenšia. To však neznamená, že kobercom teplo neprechádza.
Ak je na podlahe koberec, tak podlaha najprv ohreje koberec a ten následne na to vzduch. Preto pod kobercom a na spodnej strane koberca cítiš teplo, na vrchnej strane koberca už také teplo necítiš, pretože ho koberec odovzdáva do vzduchu v miestnosti. Avšak teplo sa nemôže len tak "stratiť". Akurát prechod tepla cez koberec je pomalší.
Takže pre Brucela. Koberec na podlahové vykurovanie použiť môžeš.
dolfort
11.04.11,09:26
Dolfort robíš to zbytočne. To roluješ aj sedačku, skrine, kuchynskú linku... ak ich práve nepoužívaš?
Nie je pravdou, že teplo kobercom neprechádza, alebo nebodaj ho absorbuje. To by sme kobercami mohli zatepľovať domy.
Bez koberca teplo nemá prekážku a podlaha hneď ohrieva vzduch, tým pádom je na dotyk studenšia. To však neznamená, že kobercom teplo neprechádza.
Ak je na podlahe koberec, tak podlaha najprv ohreje koberec a ten následne na to vzduch. Preto pod kobercom a na spodnej strane koberca cítiš teplo, na vrchnej strane koberca už také teplo necítiš, pretože ho koberec odovzdáva do vzduchu v miestnosti. Avšak teplo sa nemôže len tak "stratiť". Akurát prechod tepla cez koberec je pomalší.
Takže pre Brucela. Koberec na podlahové vykurovanie použiť môžeš.

Súhlasím, ja len vravím, že ten koberec to podlahovke nijako neuľahčí.
Koberec mám len v pracovni, ako som písal, kvôli tomu aby som stoličkou nedriapal laminátku. Inak všade je buď laminát, resp. vo väčšine housu dlažba, čiže myslím že viem porovnať a subjektívne je to dosť rozdiel. Zato aj vždy zrolujem ten koberec na noc. Peace
Ferdosondo
11.04.11,09:59
Prepáč, možno som to tvrdo(blbo) napísal. Teraz ma napadá, že ak by si mal tú možnosť zdvihnúť plávajúcu polahu, tak na spodnej strane by bola určite teplá a nie je to tým, že by teplo neprepúšťala.
alltracboy
11.04.11,14:24
kedze kurenie sa zapina a vypina, tak koberec moze sposobit horsie prehrievanie priestoru. Co sa tyka toho tepla a prechodu, cez izolant teplo prechadza tiez, ale izba nieje v tomto pripade finalne prostredie kde sa prechod tepla zastavi. Cize ked zoberiem extrem ze kurenie je nadimenzovane na urcitu miestnost ktora ma istu izolaciu, tak po polozeni koberca bude ubytok tepla cez steny tak velky, ze to podlahovka jednoducho nedokuri pri konstantnej tepote. Treba poste pri navrhu kurenia brat do uvahy aj povrch podlahy a jej tepelny odpor +teplota vody v syteme a podla toho navrhnut okruh.
miro99
26.06.12,20:04
Zdravím, ja by som sa chcel informovať anhydrid je myslite lepšia volba ako betonovy poter? je anhydrid stotožneny z flexilepidlom? može isť do kúpelne? pretože ja som počul a čital už tolko tém o beton verzus anhydrid že neviem či nedám gumu!!! Kamárad stavia uz treti dom a v jednom má ahydrid a do tretieho volal firmu na betonový poter vraj sadru už nikdy viac...a to je pracháč jak svina...ale ja sa možem rozhodnut len raz...ale ako?že to je problem...dakujem za názor ktorý ma dufam posunie niekam už...M
alltracboy
26.06.12,20:30
treba zistit dovod preco anhydrid nikdy viac. mne z betonu iba doplnili spad v sprchovom kute a uz sa roh rozdrolil.
miro99
29.06.12,07:19
Vraj sa mu cely rosypal , kurenie sice rychlo nahriate ale aj rychlo vychladne, a to mal iba dva roky problemy v sprchači kupelni a robila mu to firma na urovni použili všetko aj prebrusili penetrovali dali do kupelne specialny poter izolaciu či čo na anhydrit...ale kývol rukou akože "skúsil som " ale ja si už nekyvnem,,,neviem sa rozhodnuť ale dam asi poter...predsa len anhydrit je z velkej časti odpad z elektrárnii a prečo ho nespenažiť že...
alltracboy
29.06.12,07:58
tak to asi spravili na h***o. Pokial to spravili tak ako mali, tak nevidim dovod na vlhnutie. jedine ze by mal tubku z ktorej unika voda.

Anhydrid sa rozpadne iba ked zvlhne a chodis po nom. Pokial by to nechal vyschnut tak naberie povodnu pevnost. To ze rychlo nahreje a vychladne beriem ako najvacsiu vyhodu hned po samonivelacii.
Julča
30.11.12,12:41
Prosím o radu pre úplného začiatočníka, takže prosím polopatisticky.
Na jar uvažujeme o podlahovom kúrení na chalupe /je to stará drevenica/. Kúrime tam len pecami na tuhé palivo v jednotlivých miestnostiach, lebo tam chodíme na víkend od jari do jesene. V kúpeľni nemôžeme dať petrík a tak uvažujeme o elektrickom podlahovom vykurovaní /rohože/.Kúpeľna celá ma rozmery 4x3, teda odhadujem že by sme dávali rohože na cca 10,5-11m2. Plánujeme dať dlažbu, akú hrúbku doporučujete? Myslíte si že je to dobrý nápad a ako by to bolo po ekonomickej stránke. Predpokladám, že by sme kúrili len pár hodín denne a to len od piatku do nedele. Za rady a názor ďakujem.
alltracboy
30.11.12,16:49
spravte vanu z EPS naspodu 8-10cm, z bokov 2cm , zaliat kabel do betonu 6-7cm na to kachlicky a bude pocitovo tepla podlaha. Ci to dokaze vykurit kupelnu, to je otazka izolacie.
lukasko.1234
02.12.12,13:23
ked mas velke okna až po podlahu existuje riešenie že do podlahy zapustia taku vložku ktora ovieva samostupajucim teplom okna. je napojena na podlahove kurenie
sollinka
02.12.12,20:34
Dva roky máme podlahové kúrenie v celom dome. Úžasná vec. Žadne vírenia prachu:) Je tu čistúčko a teplo* Kúrime dom na 23,5´C a tak je aj tam, kde je plávajúca podlaha. O pol až 1´C je menej len v 1 izbe, ktorá je 6 x 6 m a má nadmerne vysoké stropy. A máme aj dekoratívne koberce a absolútne neovplyvňujú teplotu v miestnostiach. Len doplním, že systém je celý na vodu, zdroj vykurovania je tepelné čerpadlo. A pousmievam sa nad rýchlym sušením vecí:)....hoci máme v kúpeľkách okrem podlahovky aj radiátory, zasnežené rukavice na radátory nevešiame:) - sušíme priamo na podlahovke:) V jednej z miestností sme na to mysleli a vyrobili sme taký sušiaci priestor (0,8 x 8 m) - paráda:) Samozrejme tam stále sušíme všetky malé veci - ponožky a pod.
antipodvodnik
21.09.14,08:44
Ahojte, chcela by som vaše skúsenosti s podlahovým kúrením, chcela by som si ho dať v celom dome. Nie je s tým problém ani v spálňach ? Chcela by som ho tam hlavne z estetického hľadiska, keďže spalne mam umiestnené v podkroví a svetlosť je tam riešená buď balkónovými dverami, alebo strešnými oknami, a jednoducho si neviem predstaviť radiátor len tak na stene. Hlavne sa bojím toho vírenia prachu, nemajú s tým problém ani alergici?

Ďakujem za vaše rady



Nerozumiem, aké vírenie prachu? O tom som nikdy nepočul a to som sa teme podlahového kurenia venoval dlho. Teplota z podlahového kurenia nie je tak vysoká, a premenlivá, aby spôsobovalo nejaké vírenie prachu. Do pokrovia je to fajn, no chce to riešenie, asi skôr elektrické, je tak? Ak vodné, tak ej nutné ho riešiť pri výstavbe, nie dodatočne, keďže je náročné na hlbku podlahy.