mariana11
18.07.08,11:23
Chcem sa spýtať, ak má podnikateľ SZČO v majetku firmy budovu a tá sa prevedie pri skoncení / alebo aj počas trvania firmy / podnikania do osobného užívania, patrí táto budova do bezpodielového vlastníctva manželov?
Ide o to, že obaja manželia sú aj spoločníkmi v jednej SRO a manžel by chcel dať budovu ako nepeňažný vklad do SRO. Len neviem , či môže dať celú budovu sám,alebo ako vklad spoluvlastnickeho podielu.Poprípade obaja manzelia-spoločníci každý vloží svoj spoluvlastnícky podiel.

Ďakujem za rady
Oberon
21.07.08,14:09
otazka mi pride trochu zmatocna a akoby prevratena naruby.
ale odpoviem takisto od konca.

pri zaniku spolocnosti (napr. s likvidaciou) vam bude vyplateny podiel na likvidacnom zostatku (ak tam nieco vobec ostane). ak sa budova prevedie vam dvom tak zase len do BSM ak mate.

neviem ci je budova pri vkladani do spolocnosti v BSM, podielovom spoluvlastnictve alebo vylucnom vlastnictve. od toho zavisi kto ako bude vkladat. ak je v BSM tak spolocne manzelia, v spoluvlastnictve kazdy svoj podiel, vylucny vlastnik vklada sam samozrejme...

napokon ak mam odpovedat na otazku v texte nazvu tak budova v podnikani vlozena do zakladneho imania je v majetku spolocnosti a teda nemoze byt v BSM .. ale mozno som nepochopil otazku.
mariana11
22.07.08,12:50
Nejde o obchodnú spoločnosť , je to SZČO -živnostník. Budova sa postavila počas trvania živnosti. Je živnostnik a zaroveň ma aj spoločnosť SRO do ktorej by po skončeni živnosti chcel tu budovu vloziť do ZI. Len neviem či ju moze dat celu sam? Ak by to bolo v bezpodiel. vl. tak by mohol vložiť len spoluvlastnícky podiel. Nemam v tom uplne jasno.
Zoltán Kovács
22.07.08,13:16
Nejde o obchodnú spoločnosť , je to SZČO -živnostník. Budova sa postavila počas trvania živnosti. Je živnostnik a zaroveň ma aj spoločnosť SRO do ktorej by po skončeni živnosti chcel tu budovu vloziť do ZI. Len neviem či ju moze dat celu sam? Ak by to bolo v bezpodiel. vl. tak by mohol vložiť len spoluvlastnícky podiel. Nemam v tom uplne jasno.

Ak nemali zrušené BSM tak tá budova spadá do BSM. Totiž nadobudli (postavili) počas trvania manželstva. Takže obaja sú vlastníkmi.