Michelle22
18.07.08,12:36
Dobrý deň poraďáci.Prosím Vás o rada,keďže môj prípad som v predchádzajúcich príspevkoch nenašla.SZČO kúpil z českého autobazáru AVIU r.v.1998 za 163.500,--Kč,DPH nie je vo faktúre.Ako mám postupovať pri účtovaní a vypísaní daňového priznania?Takýto prípad mám prvý krát a nechcem urobiť chybu.Ďakujem.
Jana Acsová
18.07.08,10:47
Michelle22
18.07.08,11:00
Ak som to správne pochopila,riadne auto zaúčtujem a dám ho do majetku firmy.DPH si uplatní a základ dane bude odpisovať?
Jana Acsová
18.07.08,11:01
Jana Acsová
18.07.08,11:04
Ak som to správne pochopila,riadne auto zaúčtujem a dám ho do majetku firmy.DPH si uplatní a základ dane bude odpisovať?
Účtovanie je jedna vec. Účtujte podľa podmienok zaradenia automobilu do používania.

Píšete:

SZČO kúpil z českého autobazáru AVIU r.v.1998 za 163.500,--Kč,DPH nie je vo faktúre.
Na základe toho, že DPH nie je na faktúre sa môžeme domnievať:
- že sa jedná o uplatnenie osobitnej úpravy,
- že sa jedná o intrakomunitárne dodanie.
Obe riešenia by mali byť uvedené na faktúre a to aj uplatnenie osobitnej úpravy aj oslobodenie od dane z dôvodu dodania automobilu do iného ČŠ.

Overte o čo sa jedná. Pri osobitnej úprave nezdaňujete nadobudnutie tovaru, pri intrakomunitárnej dodávke áno.
Michelle22
18.07.08,12:34
Vo faktúre je uvedený §66odst. zo zákona 235/2004 a že sa jedná o slobodenie od dane.Znamená to,že nemá právo na odpočet DPH? Nerozumiem,veď kúpil úžitkové vozidlo.Som z toho blázon,nehnevajte sa ale tomu vôbec nerozumiem.
Jana Acsová
18.07.08,12:45
Vo faktúre je uvedený §66odst. zo zákona 235/2004 a že sa jedná o slobodenie od dane.Znamená to,že nemá právo na odpočet DPH? Nerozumiem,veď kúpil úžitkové vozidlo.Som z toho blázon,nehnevajte sa ale tomu vôbec nerozumiem.§ 66? Ten sa týka vývozu. Intrakomunitárneho dodania sa týka § 64? Pozreli ste si to správne?
Jana Acsová
18.07.08,12:47
Vo faktúre je uvedený §66odst. zo zákona 235/2004 a že sa jedná o slobodenie od dane.Znamená to,že nemá právo na odpočet DPH? Nerozumiem,veď kúpil úžitkové vozidlo.Keby sa jednalo o intrakomunitárne nadobudnutie, t.j. oslobodenie dodávky z dôvodu dodania do iného ČŠ vzniká Vám v tuzemsku daňová povinnosť a zároveň aj právo na odpočítanie dane (úžitkové vozidlo, podnikanie, zdaňovaná činnosť).
Michelle22
22.07.08,10:55
§66 je uvedený na faktúre z českého autobazáru.Poprosím o jednoduchšie vysvetlenie,lebo mám z toho španielsku dedinu.
Milan Benka
22.07.08,11:05
Keby sa jednalo o intrakomunitárne nadobudnutie, t.j. oslobodenie dodávky z dôvodu dodania do iného ČŠ vzniká Vám v tuzemsku daňová povinnosť a zároveň aj právo na odpočítanie dane (úžitkové vozidlo, podnikanie, zdaňovaná činnosť).

Doplním:
Jedná sa o intrakomunitárne dodanie. Predpokladám, že dodávateľ je "plátcem" dane v ČR. Obchod teda spĺňa definíciu nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu §11.