schreiterka
24.06.04,14:19
SUUUURRRRNEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dobry den, chcela by som sa spytat zopar otazok k zakonu o DPH. Precitala som si pozorne zakon, ale stale si nie som ista, ci som ho pochopila spravne.
Priklad>
predmetom mojho podnikania je nakup a predaj aut, ojazdene alebo nove dopr.prostriedky {NDP}, nakupujem v clenskych krajinach EU a dovazam ich do SR, kde ich predavam svojim klientom. Nie som platca DPH.
  • Za minuly kalendarny rok som dosiahol obrat 1500000 Sk {12 po sebe nasled. bezprostr.predch.mesiacov} – co udava novy zakon ako povinnost registrovat sa pre DPH. Ale tento zakon plati az od 1.5.2004, takze neviem, ci mam povinnost registracie, alebo sa to bude vztahovat az k 1.5.2005 {teda pripadne, ze by sa mi podarilo dosiahnut aj v tomto roku 2004 obrat 1.5 mil SK} registroval by som sa az v r.2005
  • Druha otazka sa tyka aut a DPH. Ak ja kupim napr. v Nemecku v nejakom bazare auto {mam teraz na mysli ojazdene} a majitel bazaru mi povie, ze to auto je oslobodene od DPH, som povinny sa prihlasit a sam si vypocitat dan a odviest ju danovemu uradu? Ako by to bolo aj v pripade noveho auta, ak predajca v Nemecku mi tvrdi, ze to auto je v Nemecku oslobodene od DPH?
    Pre nove dopr.prostriedky neplati obmedzenie 420 000 Sk rocne??? Aspon tak som to pochopila, ze ci bude hodnota NDP vacsia alebo mensia ako 420 000 Sk, musim si vypocitat dan a odviest ju {prihlasit sa na DU}.
    Ako sa postupuje v pripade, ze predajca v Nemecku bude registrovany pre dan a co v pripade, ked nebude registrovany pre dan.

    Ak mi budete vediet niekto pomoct - velmi dakujeeeeeeeem
  • Olgica
    25.06.04,03:52
    Čo sa týka registrácii na DPH - počíta sa obrat od 1.5.04, t.j.keď už za máj budete mať takýto obrat musíte sa registrovať.
    Nákup nových áut - je to §7. Ak máte knižku poradca 10/2004 je k tomuto § dobrý komentár:
    Povinnosť platiť daň z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu (ČŠ) vzniká:
    1/ podnikateľovi, ktorý nie je reg. v tuzemsku pre DPH (napr.z dôvodu že nedosiaho obrat pre registráciu).
    2/právnickej osobe, ktorá nie je založená alebo zriadená na účely podnikania.
    Tieto osoby majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnitia tovaru z iného ČŠ len vtedy, ak v príslušnom kal.roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného ČŠ, dosiahne sumu 420000,-Sk bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty sa treba registrovať. Keď budete registrovaný (budete mať nové IČ) tak dodávateľ z iného ČŠ Vám nebude účtovať DPH. Sem sa vzťahuje aj § 11 ods.4/ Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ nie je predmetom dane ak:
    1/ dodanie tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa §47 ods.7 až 10
    2/nadobúdateľ je zdanit.osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdanit.osobou a ktorá nie je red. podľa §7 a súčasne celková hodnota tovaru nedosiahla 420000,-Sk za predchádzajúci kal.rok a ani v prebiehajúcom kal.roku nedosiahne.
    Gira
    25.06.04,04:44
    Co sa tyka prvej otazky, pre povinnu registraciu za platitela DPH obrat musite sledovat pribezne, pretoze ak uz napr. v maji prekrocite stanoveny obrat 1 500 000,- Sk ste povinna sa registrovat.

    V pripade druhej otazky si precitajte §11 ods. 3. Predmetom dane je nadobudnutie noveho dopravneho prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z ineho clenskeho statu. Takze v pripade nakupu novych dopravnych prostriedkov ste povinna zaplatit DPH v tuzemsku bez ohladu na to, ci ste platitel dane, alebo osoba, ktora nie je registrovana pre DPH. Takze pri nadobudnuti noveho dopravneho prostriedku musite podat danove priznanie a zaplatit dan prislusnemu danovemu uradu, aj ked hodnota noveho automobilu neprekroci hranidu 420 000,- Sk. Dalej si pozrite §20 ods. 3 - Danova povinnost pri nadobudnuti noveho dopravneho prostriedku v tuzemsku z ineho clenskeho statu osobou, ktora nie je registrovana pre dan podla §4 az 7 vznika dnom nadobudnutia noveho dopravneho prostriedku. Zakon nehovori o povinnosti registracie a platenia dane v pripade nadobudnutia ojazdenych vozidiel.
    denabal
    25.09.06,17:19
    Dobry vecer. Potrebovala by som poradit ohladne dovozu ojazdenych osobnych aut z Nemecka. Jedná sa o novozriadenú firmu zaoberajucu sa dovozom a nasledným predajom ojazdených osobných áut - autobazár (podla mna je jedno ci je auto nove alebo ojazdene lebo pre firmu je to tovar.) Tieto kupuje ako aj od súkromných osôb tak aj od autobazárov. Je pre ňu výhodné stať sa platcom DPH v SR? Neviem ci som to spravne pochopila samozdanenie by prichadzalo do uvahy pri nových autách alebo menej ako 1/2 r. alebo naj 6000 km. Pri kupe od sukromnych osôb a naslednom dovoze nedaním. Taktiež som počula niečo o osobitnom režime zdanovania v autobazaroch v EU. Takze neviem sa z toho vymotat a urobit si z toho nejaky rozumny zaver. Stat sa ci nie platcom? Budu autobazary v Nemecku uctovat s DPH alebo bez? A co ja s tym tu? Dakujem
    Marína
    26.09.06,05:49