SusieQ
18.07.08,12:54
Ahojte, mam malý problém z uplatnením DPH. Prišla nám zahraničná FA ( v rámci EU )za služby, táto FA bola neskoro uhradenená a faktúrujú nám polatok 6 EUR za omeškabnie platby. V takomto prípade si mám právo uplatniť z tejto sumy DPH ( intrakomunitárny obchod). Ďakujem
Milan Benka
18.07.08,10:57
Ahojte, mam malý problém z uplatnením DPH. Prišla nám zahraničná FA ( v rámci EU )za služby, táto FA bola neskoro uhradenená a faktúrujú nám polatok 6 EUR za omeškabnie platby. V takomto prípade si mám právo uplatniť z tejto sumy DPH ( intrakomunitárny obchod). Ďakujem

Má to sankčný charakter. Nie je to predmetom dane.


A akú DPH tam chcete uplatniť ? Veď tam žiadna nie je.
Vladimír Ozimý
18.07.08,11:35
nejde o predmet dane. Ide o poplatok to nie je v tomto prípade ani poskytnutie služby ani dodanie tovaru...takže s DPH nič nerobíte
karinka20
23.07.08,05:19
Ahojte!
Poradte mi prosím! Ak mi dodá stavebné práce český živnostník bez IČ DPH a aj som platca DPH uvádzam to niekde v priznaní k DPH?
Český živnostník pracuje u mňa na stavbe v SR.
ALBO
23.07.08,07:00
Ahojte!
Poradte mi prosím! Ak mi dodá stavebné práce český živnostník bez IČ DPH a aj som platca DPH uvádzam to niekde v priznaní k DPH?
Český živnostník pracuje u mňa na stavbe v SR.
Samozdanenie-§15/2 a §69/2.Zahr. osoba je v § 5/1 a teda je to aj český živn. bez diča.
V DP je to r. 9 a 10 -vystup, a r. 19 ak máte nejaký narok na odpočet vstupovej dane.
karinka20
24.07.08,08:39
Ďakujem pekne za odpoveď!
katarina26
24.07.08,09:11
Robíte niekto prosím aj českú DPH?
katarina26
24.07.08,09:13
Mam firmu v ČR - stavebné práce. Som platca DPH v ČR. Robia mi na stavbe v ČR slovenskí živnostníci-neplatci DPH. Uvádzate to niekde do českého priznanie k DPH?
Ak s tým mate niekto skúsenosť,poraďte prosím.
Milan Benka
24.07.08,09:19
Mam firmu v ČR - stavebné práce. Som platca DPH v ČR. Robia mi na stavbe v ČR slovenskí živnostníci-neplatci DPH. Uvádzate to niekde do českého priznanie k DPH?
Ak s tým mate niekto skúsenosť,poraďte prosím.

Pre dodavateľa - registrovaného pre daň mimo ČR:
základná sadzba dane r230 povinnosť
............................. r330 odpočet

Pre neregistrovaného - neplatiteľa: prísp. 11
katarina26
24.07.08,09:21
Mozem odpočítat daň, keď dodavatel nie je platca?
Milan Benka
24.07.08,09:24
Mozem odpočítat daň, keď dodavatel nie je platca?

Ide o prenos daňovej povinnosti - áno, môžte.

Ak dodávateľ nie je registrovaný pre daň v SR potom
sú to riadky 270 a 350.
katarina26
24.07.08,09:30
Osoba ktorá mi poskytuje službu - stavebné práce na mojej stavbe v ČR nie je registrovaná pre DPH ani v SR ani v ČR.
?????
katarina26
24.07.08,09:32
A aky sofrware použivate pre spracovanie DPH? Je dobrý?
Milan Benka
24.07.08,09:36
Osoba ktorá mi poskytuje službu - stavebné práce na mojej stavbe v ČR nie je registrovaná pre DPH ani v SR ani v ČR.
?????

Podstatné je aby to bola zahraničná osoba z pohľadu českého zákona. Teda slovenská SZČO - neplatiteľ DPH ( nie česká SZČO ).
Milan Benka
24.07.08,09:37
A aky sofrware použivate pre spracovanie DPH? Je dobrý?

Nevyrovná sa Omege ( na slov. podmienky ), ale postačuje. Hlavne po posledných úpravach.
iva
24.07.08,09:37
Samozdanenie-§15/2 a §69/2.Zahr. osoba je v § 5/1 a teda je to aj český živn. bez diča.
V DP je to r. 9 a 10 -vystup, a r. 19 ak máte nejaký narok na odpočet vstupovej dane.

Prosím o vysvetlenie môjho prípadu.
Slovenská stav.firma - platba DPH. Robí úpravy stavieb na Slovensku. Subdodávateľsky pre ňu robia rôzne firmy slovenské aj české. Tie české doteraz vždy mali také, ktoré boli platcami DPH v ČR. Takže som v tom prípade robila "samozdanenie". Teraz prvýkrát májú dodávateľa materiálu aj prác z ČR, ktorý nie je platca DPH v Čechách (jedná sa o sumu cca 60.000 Kč). Nie som si istá, čo s tým treba urobiť. Bola som presvedčená, že v tomto prípade žiadnu DPH v samotnom priznaní nedopočítavam.
Milan Benka
24.07.08,09:40
Prosím o vysvetlenie môjho prípadu.
Slovenská stav.firma - platba DPH. Robí úpravy stavieb na Slovensku. Subdodávateľsky pre ňu robia rôzne firmy slovenské aj české. Tie české doteraz vždy mali také, ktoré boli platcami DPH v ČR. Takže som v tom prípade robila "samozdanenie". Teraz prvýkrát májú dodávateľa materiálu aj prác z ČR, ktorý nie je platca DPH v Čechách (jedná sa o sumu cca 60.000 Kč). Nie som si istá, čo s tým treba urobiť. Bola som presvedčená, že v tomto prípade žiadnu DPH v samotnom priznaní nedopočítavam.

Dodáva materiál ako tovar, alebo fakturuje vykonané stavebné práce (už vrátane hodnoty materiálu) ?
Popíšte presnejšie tú fakturáciu.
iva
24.07.08,09:45
Dodáva materiál ako tovar, alebo fakturuje vykonané stavebné práce (už vrátane hodnoty materiálu) ?
Popíšte presnejšie tú fakturáciu.

"dodanie a montáž kovových roštov"

vďaka za ochotu, Benka
Milan Benka
24.07.08,09:51
"dodanie a montáž kovových roštov"

vďaka za ochotu, Benka


Miesto dodania SR (§13/1b;) . Osobou povinnou platiť daň je slov. firma (§69/2).
Pri uvedenom plnení Vám vzniká právo na odpočet dane. Kľudne si ho môžete uplatniť.
iva
24.07.08,09:58
Miesto dodania SR (§13/1b;) . Osobou povinnou platiť daň je slov. firma (§69/2).
Pri uvedenom plnení Vám vzniká právo na odpočet dane. Kľudne si ho môžete uplatniť.

Neviem, či tomu správne rozubiem. Prepočím kurzom nbs Kč na Sk (napr. 60.000x 1,3 = 78.000 Sk. Z toho je DPH 19% 14.820 Sk. Tú si môžem odpočítať ? Teda celkovú DPH budem mať o túto sumu nižšiu ? Aj keď ten český dodávateľ nie je platca DPH?
Ako by to bolo, keby dodali napr. len tovar, alebo len prácu ?
katarina26
24.07.08,09:59
Dakujem za cenné rady poraďák Benka! Krasny deň! :)
Milan Benka
24.07.08,10:04
Neviem, či tomu správne rozubiem. Prepočím kurzom nbs Kč na Sk (napr. 60.000x 1,3 = 78.000 Sk. Z toho je DPH 19% 14.820 Sk. Tú si môžem odpočítať ? Teda celkovú DPH budem mať o túto sumu nižšiu ? Aj keď ten český dodávateľ nie je platca DPH?
Ako by to bolo, keby dodali napr. len tovar, alebo len prácu ?

V DP daň uvediete na výstupe ( ZD r. 9 a DP r.10 )
odpočet (vstup ) bude súčasťou r. 19.
Milan Benka
24.07.08,10:06
Len tovar - keďže je to od "neplátcu" DPH - nepodlieha samozdaneniu.

Len práca - postup ako v prísp. 22.
iva
24.07.08,10:24
V DP daň uvediete na výstupe ( ZD r. 9 a DP r.10 )
odpočet (vstup ) bude súčasťou r. 19.

Benka, ďakujem za rady a trpezlivosť.

Takže "polopate" vysvetlené :
-montáž s materiálom alebo samotná montáž od neplatcu DPH z EU - musím urobiť samozdanenie, tak ako keby dodávateľ bol platca DPH
-samotný nákup materiálu od neplatku DPH z EU - nepodlieha samozdaneniu, vlastne v PU ani neúčtujem o DPH.

Dúfam, že som to teda celá správne pochopila.