apo
18.07.08,13:06
V programe som zlikvidoval Pohľadávku v Euro postúpením na nového dlžníka.

Vznikol účtovný zápis:
546/311
563/311

Otázka:
Aj pri odpise pohľadávky v cudzej mene sa účtujú kurzové rozdiely?

Ďakujem.

apo
Milan Benka
18.07.08,11:22
V programe som zlikvidoval Pohľadávku v Euro postúpením na nového dlžníka.

Vznikol účtovný zápis:
546/311
563/311

Otázka:
Aj pri odpise pohľadávky v cudzej mene sa účtujú kurzové rozdiely?

Ďakujem.

apo

Pri postúpení vznikajú kurzové rozdiely, pri odpise pohľadávky nie. (§24 postupov )
apo
19.07.08,15:42
Podľa metodiky účtovania sa postúpenie pohľadávky účtuje 546/311.
Rovnako sa zaúčtuje aj účtovný prípad keď sa odstúpi od vymáhania pohľadávky.

Takže zaúčtovanie uvedené v texte príspevku č. 1 je v poriadku nakoľko sa naplnil §24/1.

Ako rozumieť §24/2 postupov označené modro:
(2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,

Mám v tom zmätok, prosím vysvetliť:
:confused:Aký je rozdiel medzi predajom pohľadávky a postúpením pohľadávky za odplatu.
:confused:Čo sa musí udiať, aby sa mohlo povedať, že za dlžníka bude plniť iný dlžník.

Vopred ďakujem veľmi pekne.

apo
cloe
19.07.08,16:56
Podľa metodiky účtovania sa postúpenie pohľadávky účtuje 546/311.
Rovnako sa zaúčtuje aj účtovný prípad keď sa odstúpi od vymáhania pohľadávky.

Takže zaúčtovanie uvedené v texte príspevku č. 1 je v poriadku nakoľko sa naplnil §24/1.

Ako rozumieť §24/2 postupov označené modro:
(2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,

Mám v tom zmätok, prosím vysvetliť:
:confused:Aký je rozdiel medzi predajom pohľadávky a postúpením pohľadávky za odplatu.
:confused:Čo sa musí udiať, aby sa mohlo povedať, že za dlžníka bude plniť iný dlžník.

Vopred ďakujem veľmi pekne.

apo

No, myslím, že predaj pohľadávky a postúpenie pohľadávky za odplatu je jedno a to isté.
K druhej otázke -
Jedná sa o prevzatie dlhu:
Prevzatie dlhu spočíva v tom, že do existujúceho vzťahu medzi veriteľom a dlžníkom vstúpi namiesto dlžníka tretia osoba - preberateľ. Okrem zmluvného prevzatia dlhu sa prechod dlhu môže uskutočniť na základe zákona (napríklad dedením) alebo na základe rozhodnutia súdu.
K platnému prevzatiu dlhu sa vyžaduje písomná zmluva medzi pôvodným dlžníkom a treťou osobou o tom, že tretia osoba - preberateľ - preberá dlh a nastupuje ako nový dlžník do existujúceho obchodného vzťahu namiesto pôvodného dlžníka. Súhlas veriteľa s prevzatím dlhu sa môže udeliť buď vopred alebo dodatočne. Ak by veriteľ nesúhlasil s prevzatím dlhu, je toto neplatné. Prevzatie dlhu má vplyv na právne postavenie pôvodného dlžníka, preberateľa i veriteľa. Preberateľ sa stáva zaviazaným namiesto pôvodného dlžníka. Veriteľ môže požadovať splnenie svojej pohľadávky iba od preberateľa a vzniká mu povinnosť prijať plnenie od preberateľa.
apo
19.07.08,18:29
O.K.

Pochopil som zmysel ustanovenia §24/2.

Je to v súlade s Občianskym zákonníkom, ktorý dovoľuje uvedené úkony urobiť so záväzkami napríklad uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu.

Ďakujem pekne.

apo