Zsuzsu68
18.07.08,17:16
Ahojte,
Kto môže, nech sa na to pozrie, dopredu ďakujem.
Od firmy R som odkúpila pohľadávky voči firme B za 100% ceny, účtujem v jednoduchom účtovníctve, som plátca DPH. V JÚ u postupníka (u mňa) zaevidujem v knihách na jednej strane ako pohľadávku vočia firme B, na druhej strane ako záväzok voči firme R. K úhrade nedôjde, lebo pohľadávky vysporiadame vzájomným započítaním. Z PORADY som sa už dozvedela, že na DPH to nemá žiadny vplyv, ale som úplne popletená z hľadiska ZDP.
Moja faktúra na firmu R za služby je zdaniteľným príjmom, odkúpená pohľadávka je asi výdavok neoplyvňujúci ZD? Je to tak?, tj na konci roka nebudem musieť upravovať ZD?
Moja druhá otázka:
Odkúpenú pohľadávku tiež započítavam (firma, ktorej pohľadávky som odkúpila, mi dodala osobné motorové vozidlo na leasing, a z akontácie som zaplatila presne o tútu sumu menej, takto to bolo dohodnuté dopredu).
Teraz keď si to započítame, tak na jednej strane budem mať príjem neovplyvň.ZDP, a na druhej strane výdaj neovpl. ZDP (nakoľko sa jedná o osobné mot.vozidlo).
JE TO TAK????
Ďakujem
ego.mc
21.07.08,01:19
Moja faktúra na firmu R za služby je zdaniteľným príjmom, odkúpená pohľadávka je asi výdavok neoplyvňujúci ZD?
Je to tak?, tj na konci roka nebudem musieť upravovať ZD?
Moja druhá otázka:
Odkúpenú pohľadávku tiež započítavam (firma, ktorej pohľadávky som odkúpila, mi dodala osobné motorové vozidlo na leasing, a z akontácie som zaplatila presne o tútu sumu menej, takto to bolo dohodnuté dopredu).
Teraz keď si to započítame, tak na jednej strane budem mať príjem neovplyvň.ZDP, a na druhej strane výdaj neovpl. ZDP (nakoľko sa jedná o osobné mot.vozidlo).
JE TO TAK????
Ďakujem[/QUOTE]

1. Zápočet s firmou R: POZD- vaša faktúra za služby, VOZD- faktúra za predaj pohľadávky od firmy R. Vypárujete cez ID v rámci uzávierkových operácií.
2. Zápočet s firmou B: Započítaná pohľadávka bude váš POZD, splatená akontácia VNZD (vstupuje do OC auta). VOZD budú odpisy auta.
Zsuzsu68
28.07.08,17:29
Ďakujem za odpoveď ego.mc, celý týždeň som nemala prístup k internetu, preto tak neskoro tá moja "vďaka".