Saturejka
18.07.08,17:45
Konateľ a majiteľ s.r.o. bez zamestnancov má uzavretú zmluvu medzi s.r.o. a Orange - om. Teraz tu pozerám, že mu prišli za jeden mesiac na s.r.o. faktúry až na štyri čísla. Všade je uvedený ako užívateľ konateľ. Pravdepodobne tam sú zahrnuté jeho deti a ktohovie kto ešte. Do DPH a daňových nákladov by malo ísť asi len jedno číslo, však? Aké máte skúsenosti?
Kristína
20.07.08,06:23
Aha, ešte by som to pochopila, keby mal "podnikateľský" mobil na Orange a jeden na T-mobile.
Ako má uzavretú zmluvu s Orangeom? Nemá tam urobený nejaký dodatok k zmluve? Je na faktúre uvedené IČO?
Práve znovu čítam, že všade je uvedený on ako užívateľ. Je to nejaké okaté, keď nemá dalších zamestnancov.
Okrem toho, sú tie mobily nejako fyzicky zaradené do užívania? Myslím, či sú vedené na karte krátkodobého majetku?
Saturejka
23.07.08,15:44
Hej, je to okaté a rozhodla som sa zaúčtovať do nákladov s nárokom na odpočet DPH len jeden mobil, s najvyšším účtom, ostatné som zaúčtovala na služby, daňovo neuznané bez nároku na odpočet DPH. Akurát sa mi tiež ešte nevidí, že keď všetky čísla platí z účtu s.r.o., tak potom používa s.r.o. peniaze aj na súkromné účely. Takto môže byť dodanený daňou zo závislej činnosti. Však? A nemá vyrovnané všetky záväzky voči ŠR! Aké máte skúsenosti s postojom daňových úradov?
optimistka
23.07.08,17:31
podľa mňa tie zvyšné mobily je čistejšie zaúčtovať ako pohľadávku voči spoločníkovi na príslušný účet. pokiaľ neúčtuješ ostatné mobily do daňových nákladov tak so závislou činnosťou to nemá nič spoločné, myslím že pokiaľ si to daňovo ošetríš správne, či už PP k základu dane alebo účtovaním pohľadávky voči spoločníkovi tak daňový úrad nemôže nič namietať, v podstate sú to peniaze spoločníka a konateľa v jednej osobe, takže keď si kúpi aj kojeneckú súpravu z firemných peňazí a ty to ako účtovník správne ošetríš z hľadiska dph /neuplatníš/ aj dane z príjmu /pripočítaš/ tak ja osobne by som si z toho hlavu nelámala
Petra29
23.07.08,18:10
Uznateľnosť daňových výdavkov súvisí s ich vzťahom k zabezpečeniu a udržaniu príjmom, nie k počtu čísel znejúcich na firmu a počtu zamestnancov a konateľov.
Ako konateľ napr. rozhodnem a pri daňovej kontrole si to obhájim, že potrebujem mať 4 čísla orange a vypočítam si, že pri tejto kombinácii paušálov je to pre mňa optimálnejšie ako mať len 1 paušál a presvedčím o tom daň.kontrolu.
Alebo ako účtovník informujem konateľa o tom, že som len 1 z faktúr zaúčtovala ako daň.výdavok a uplatnila z nej odpočet a požiadam ho o súhlas s týmto postupom.
Alebo:
Ja ako konateľ by som chcela vedieť, čo robí môj účtovník.
Ja ako účtovník, by som chcela vedieť, čo robí "môj" konateľ.