Fartman
18.07.08,19:00
Zdravim vsetkych,

Sucastne som vlastnik bytu v troj bytovke. Tieto try byty patria do spolocenstva ale ja v nom nechcem byt.
Aky je spravny postup odstupenia zo spolocenstva?

Vopred dakujem
peton
18.07.08,18:58
Zo spoločenstva sa nedá vystúpiť. Pristupuješ k nemu zo zákona, teda si jeho právoplatným členom. Ako člen spoločenstva máš práva a povinnosti, či sa Ti to páči alebo nie. Takže šup šup naštudovať zákon o vlastníctve bytov aby si získal aspoň aké-také vedomosti o fungovaní a správaní sa v spoločenstve.
Halli
18.07.08,20:02
:D, že šup, šup, dobre Peton;)...ja sa len zamýšľam ako može fungovat také SVB s troma bytmi. Jeden predseda, druhy člen rady, tretí člen rady, všetci traja zhromaždenie...no zbohom:eek: Ešte keby si tak zvolili predsedu cudzieho človeka, aby sa mohli aspoň prehádať...:D
Fartman
18.07.08,20:30
Srandicky bokom. To akoze ak nesuhlasim s ich podmienkami tak jedina moznost je odstahovat sa? To sme niekde v Cine alebo nejakom komunistickom systeme?
Ja nechcem abi moj byt bol sucastou toho spolocenstva a ani neviem ze ako by ak mohol byt ked ja som ho v tom spolocenstve kupil ale nikde som sa fyzicky nepodpisal ze chcem byt clenom toho spolocenstva.
Halli
18.07.08,20:37
Srandicky bokom. To akoze ak nesuhlasim s ich podmienkami tak jedina moznost je odstahovat sa? To sme niekde v Cine alebo nejakom komunistickom systeme?
Ja nechcem abi moj byt bol sucastou toho spolocenstva a ani neviem ze ako by ak mohol byt ked ja som ho v tom spolocenstve kupil ale nikde som sa fyzicky nepodpisal ze chcem byt clenom toho spolocenstva.

Fartman členom si sa stal, či chceš, alebo nechceš. Ak máš ale pocit, že to nefunguje správne, alebo, že chceš iného správcu tak musiš to zdôvodniť a na svoju stranu získať ešte jedneho suseda z dvoch. Uvedom si ale, že spravovať Vás niekto musí zo zákona a preto aj títo ľudia mali problém, aby vobec SVB založili, pretože správu ako takú trom bytom sa nikomu neoplatí robiť. Ale ty asi vieš o tom dosť málo, tak ako vravi Peton šup šup a čitaj čo to všetko obnáša, lebo ti poviem, že môžeš byť rád, že to niekto z Vás troch vobec zobral na seba...A neoháňaj sa Čínou, lebo si si mal vopred zistiť, kde kupuješ nehnuteľnosť...;)
A podpisovať si sa podpísal na kúpnu zmluvu a tým si so zákona k SVB pristúpil, alebo si nečítal kúpnu zmluvu ?:rolleyes:
peton
19.07.08,06:15
Srandicky bokom. To akoze ak nesuhlasim s ich podmienkami tak jedina moznost je odstahovat sa? To sme niekde v Cine alebo nejakom komunistickom systeme?
Ja nechcem abi moj byt bol sucastou toho spolocenstva a ani neviem ze ako by ak mohol byt ked ja som ho v tom spolocenstve kupil ale nikde som sa fyzicky nepodpisal ze chcem byt clenom toho spolocenstva.

Fartman, tu nikto nesranduje, to všetko je myslené úplne vážne. A ako Slavica poznamenala buď rád, že to niekto na seba zobral. Poznám ešte veľa domov, ktoré sa nespravujú nijak - nemajú ani správcu a nie sú ani SVB a tak to tam aj vyzerá. A ak nie si s niečim spokojný tak to povedz ostatným vlastníkom a hľadajte spoločné riešenie. Možno zistíš, že situácia nie je až taká zlá, ako sa Tebe zdá, najmä keď si doplníš aspoň základné vedomosti o fungovaní spoločenstva. Krásny deň. :)
majkii
19.07.08,14:06
Zdravim vsetkych,

Sucastne som vlastnik bytu v troj bytovke. Tieto try byty patria do spolocenstva ale ja v nom nechcem byt.
Aky je spravny postup odstupenia zo spolocenstva?

Vopred dakujem

Otázkou je, či sa na vás vzťahuje zákon o vlastníctve bytov a či ste vôbec bytový dom, keďže v §2 ods 2) v sa hovorí "Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov."

a taktiež v stavebnom zákone v §43b ods. 2) sa uvaádza "Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie".
evula0
12.09.08,04:03
Otázkou je, či sa na vás vzťahuje zákon o vlastníctve bytov a či ste vôbec bytový dom, keďže v §2 ods 2) v sa hovorí "Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov."

a taktiež v stavebnom zákone v §43b ods. 2) sa uvaádza "Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie".

Plne súhlasím, je potrebné si zistiť v registri SVB členom akého SVB si vlastne v súvislosti s bytom? Pravdepodobne nejakého väčšieho alebo obvodný úrad zaregistroval nejakú "haluz".Názov SVB(správcu) máš na zmluve alebo na rozpise zálohových platieb. Ešte doplním,ak nie ste v zmysle zákona bytový dom,ako máte tvorené, evidované a čerpané financie fondu opráv a údržby, ako rozpočítavate pri vyúčtovaní vodu,teplo a pod.?