Twiggy
19.07.08,00:09
Ahojte, moze mi niekto poradit?
Staviame dom, klasika obdlznik 9x10 m, sedlova strecha. Ziadne balkony, ziadne stresne okna. Strecha na jednej strane je predlzena na pristresok na auto.
Dom nam stavia firma, ktora deli stavbu na kluc na 3 etapy: 1 etapa je hruba stavba so strechou, bez okien. 2. etapa je to vsetko dalsie az po nastahovanie a 3. etapa su terenne upravy.

Pri napocitavani rozpoctu nam bolo povedane, ze celkovo nas dom vyjde na cca 3,7 mil. Prvu etapu sme prekrocili o 400tis., coho sme si samozrejme vedomi, pretoze sme sa rozhodli pre veci ktore sme pri napocitavani rozpoctu neplanovali.
Rozpocet druhej etapy sme dostali teraz a dom celkovo vychadza na 4,5 mil. (ak samozrejme nieco neprekrocime v tejto etape). Mna na rozpocte tejto druhej casti zaraza napr. zateplenie a omietnutie domu - prenajom lesenia 45 000,- :eek: nie je to prehnane? Ja teda nemam predstavu ako dlho tam to lesenie planuju ale ocakavam cenu za den a priblizny odhad kolko dni ho budu potrebovat, nie?
Taktiez cena za vnutorne omietky je 289 tis. Sk, plocha je 460m2.
Napriklad iba podmurovanie rohovej vane a spodku sprchovych kutov je 12tisic :eek: Mohla by som tak donekonecna pokracovat. Su podla vas tieto ceny "premrstene", alebo je to standard? Rozpocet sme mali robeny v marci a stavat sa zacalo v aprili t.r.

Este ma zaujimaju napr. ceny za elektricku pripojku + instalaciu - projekt elektriky do celeho domu mame na 175 tis., ustredne kurenie 195 tis, voda a kanalizacia 55 tis., plynoinstalacia, plyn. kotol vratane regulacie, dymovodu, snimacov 175 tis.

Velmi by mi pomohli vase skusenosti a nazory aspon na tychto par cisiel ktore som tu uviedla.

Vdaka ;-)
AndrejG
18.07.08,22:39
Teraz je presne ten cas sa s firmou rozlucit. Ja som tiez staval s firmou hrubu stavbu a potom ich poslal kade lahsie, ked som videl co mi nacenili dalej. Poviem ti len priklady, omietky ti nacenili 630/m2, ja som zobral dost drahu partiu(robia velmi pekne), na material vybavil 40% zlavu a m2 ma bude stat 300. V tom je ale maltovanie rozvodov, sietkovanie a vsetky tie pripravne prace okolo.

Lesenie som nechal chlapov vyrobit z dreva ostalo na stavbe, dostali pekne zaplatene, tak im snad nebudem este aj lesenie platit, potom si to mozem aj sam urobit. :)

A tak by som mohol pokracovat...ked to zadas jednotlivo zivnostnikom, alebo aj firmam po etapach, tak usetrite min. 50% z ceny na kluc. A to uz stoji za to venovat tomu pol roka casu na studium a kontrolu prac, aspon po praci.
Twiggy
19.07.08,08:42
Dakujem Andrej. Cele noci sedime nad tym rozpoctom a ja len krutim hlavou co vsetko je mozne si napocitat, a nerozumiem kde na to ti ludia chodia :eek:

Ked sme pred 5 rokmi prerabali bytove jadro, veskera praca komplet kupelna (v cene napr. aj podmurovanie vane, obmurovanie sachty a navyse vymurovanie kuchynskej steny lebo sme osadzali plastove okna) nas vyslo 26 tisic. Chlapik - zivnostnik - nastupil v pondelok rano o siedmej, kazdy den robil od 7 do 15stej, a v piatok o druhej odisiel z hotoveho. Teraz mam od firmy napocitane ze "podmurovanie vane, sprchovych kutov (co nechapem lebo kuty budu murovane, nie vanicky) - 25 tisic." tak to je trochu sila, ze ma vyjde podmurovanie jednej vane a budis - aj kutov o tisku menej ako cele bytove jadro, s buranim a vyhodenim stareho, murovanim, elektrikou, vodou, prehodenim umyvadla na opacnu stranu, vymurovanim kuch. steny, omietanim... ???

To lesenie mas pravdu, ja som nechcela nahlas toto vyslovit, moj muz tak urobil. Ten chlap co ma tu firmu je totiz bratom mojho uja, takze "kvazirodina", fakt by ma vo sne nenapadlo ze bude takto z brucha hadzat cifry.

Okrem toho, strecha je jednoducha, sedlova, ziadne "vykiere" (jezis, ake i/y???), rozmery domu som pisala, krytina KM Beta Brilliant, a se sim sudy mame na nu v rozpocte 400 tisic.. svokor sa bol strecharov dnes opytat, kolko sa dohodli za cenu roboty (dohadzoval ich majitel firmy), a oni ze 80 tisic. Tak na takuto strechu ma matros stoji 320?

Bude este asi dusno a ja som asi bola naivna a veriaca ze su to ciste rozpocty a berie zasluzene peniaze. Zacinam vazne pochybovat.

Stopnut ho chceme, ale pockame si kym hrubu stavbu dokonci, teraz su strechari, potom sa robia horne priecky, a povieme dovidenia. Neverim ze na hentak jednoduchy tom nas dokoncenie ma stat 2,5 miliona, sak to je nenormalna cena :mad:

Este sa ta chcem opytat na tych omietkarov, odkial si? Nerobia aj v BA? Resp. Sv. Jur? Urcite toto budeme riesit uz dalej sami cez zivnostnikov. Napr. len zateplenie a omietnutie domu mame pocitane 1300,-/m2. Infarkt.
AndrejG
19.07.08,11:41
Ti omietkari su z BA. Kedy chces omietat? Mne robia teraz pripravy a za tyzden zacinaju omietat. Maju to tak na 2 tyzdne, kedze cez vikendy asi robit nebudu.

Co sa tyka dokoncenia za 2,5mil, to vas stat urcite bude, ale nie iba holodom, ktory vam nacenila ta firma. Lebo potom este pridu len tie drahe veci ako kuchyna, kupelne, podlaha, nabytok a vonku teren, to budu tiez palky. Ale s tym vas este nechcem strasit. Urcite ale hodne usetrite ked po hrubej stavbe vymenite firmu, takze sa to bude lahsie minat potom na ine. :)
Twiggy
19.07.08,11:51
Co vsetko musi byt, aby sa mohlo omietat? teraz sa nam uzavrie hruba stavba a nastupia profesisti a potom snad uz ano, nie?
Sorry ja som fakt laik do stavby...
Ale mohli by mi tito tvoji urobit aspon ponuku a viem si ich predbezne zarezervovat.
Tento nam pocital strojove omietky.
My pocitame, ze este nas bude stat vela zariadenie, terasa, pristresok, dlazby, teren atd., prave preto niesme ochotni preplatit niekomu lesenie za 45 tisic. To im potom mozem platit aj lopaty, kelne, vrtacky...

Je nejaky vhodny sposob akym poslat firmu niekam a nemusiet sa bat ze tam naschval nieco poondeju?
misomiso
19.07.08,12:25
Pokial ja viem, tak prenajom lesenia je vzdy draha vec.


Co sa tyka cien pre stavebne firmy celkovo - jednoducho tam platis ten komfort, ze to mas na kluc. Stavat dom sam, teda nie fyzicky sam, ale zhanat kazdu tehlu a rurku, a kazdeho jedneho remeselnika, plus kazdeho pomocnika vytahovat z krcmy a presviedcat ho, aby isiel robit nie je sranda a vela ludi, ktori sa rozhodli stavat svojpomocne tomu obetovali casto cely zivot, zdravie, niekedy aj manzelstvo.

Samozrejme, ak si to spravite sami, budete to mat lacnejsie. Nebudete musiet platiti tych, ktori mali "podnikatelsky zamer" a ktori si uctuju opravneny zisk. Apropos zisk, ktory "preplacate" je v percentualnom vyjadreni v podstate zanedbatelny v porovnani zo ziskom, ktory denne platite supermarketom, predajcom aut, benzinu, a ineho spotrebneho tovaru.

Na druhej strane v absolutnom vyjadreni to moze pri stavbe domu spolu hodit slusnu sumicku. Moh znamy napr. dal pred dvoma rokmi vypoved z prace a venuje sa stavbe fyzicky na "plny uvazok", uz je za polovicou, este mu chyba asi rok. Zratal si to, a zistil, ze tolko v praci nezarobi, kolko by musel platit remeselnikom. Lenze on neporovnaval volby 1 - na kluc a 2 - pozhanat material a remeselnikov, ale rozhodoval sa medzi 1 - pozhanat material a remeselnikov a 2 - kupit iba material a spravit vsetko sam (zacinal vzdy pivnicou, kde sa vsetko ucil - napr. omietky, kachlicky a pod).

Bol som pozriet, dosahuje velmi pozoruhodnu kvalitu, kludne by som sa do takeho domu nastahoval. Ja by som sa na teketo nieco ale asi nedal.
AndrejG
19.07.08,17:14
Je nejaky vhodny sposob akym poslat firmu niekam a nemusiet sa bat ze tam naschval nieco poondeju?

Ano, ja som mal s firmou dohodu najprv na hrubu stavbu, aj cenu. A schvalne som cakal, az kym vsetko dorobili, kym som im povedal, ze pokracovat nebudu. Vedel som, ze ked im to poviem skor, budu len problemy. Proste jednu kapitolu treba uzavriet a potom nebude problem.
Twiggy
19.07.08,18:33
misomiso, vdaka za tento uhol pohladu. Cloveka to trosku vytrhne z tej sebalutosti a pocitania. Vlastne, nestalo sa nam nic, mame super postavenu hrubu stavbu, rastla sama, chodili sme len kontrolovat, ale toto ostatne si zariadime sami... velmi sa mi paci to pomenovanie "platis za komfort", lebo clovek ma tendenciu prepocitavat aj to co sam odklepol a vinit z toho tych druhych :o a ano, mame hrubu stavbu, urcite o dost drahsiu ako ti, co to stavali svojpomocne, ale bez stresov, vybavovania zeriavov, hladania "kopacov zakladov", zhanania info.

Andrej, teba tu este oslovim pre ten kontakt na omietky, ked to bude aktualne ;) vdaka za navod, aj svokor nam radil nechat ich dokoncit hrubu stavbu a potom sa vyjadrit o druhej etape, takze urcite pojdeme touto cestou.

Ale mi odlahlo !
chandler
20.07.08,11:05
zozente si stavebny dozor ked stavaniu nerozumiete .... urcite sa to oplati minimalne za ten pocit ze sa mate s kym poradit :)
aj ked teraz uz je asi neskoro, stavebny dozor je najdolezitejsii na hrubej stavbe.
focus3ccd
20.07.08,15:15
misomiso, vdaka za tento uhol pohladu. Cloveka to trosku vytrhne z tej sebalutosti a pocitania. Vlastne, nestalo sa nam nic, mame super postavenu hrubu stavbu, rastla sama, chodili sme len kontrolovat, ale toto ostatne si zariadime sami... velmi sa mi paci to pomenovanie "platis za komfort", lebo clovek ma tendenciu prepocitavat aj to co sam odklepol a vinit z toho tych druhych :o a ano, mame hrubu stavbu, urcite o dost drahsiu ako ti, co to stavali svojpomocne, ale bez stresov, vybavovania zeriavov, hladania "kopacov zakladov", zhanania info.

Andrej, teba tu este oslovim pre ten kontakt na omietky, ked to bude aktualne ;) vdaka za navod, aj svokor nam radil nechat ich dokoncit hrubu stavbu a potom sa vyjadrit o druhej etape, takze urcite pojdeme touto cestou.

Ale mi odlahlo !
V tom je prave ten vtip, bud mas hromadu penazi a chodis sa len divat, alebo tomu obetujes cas a vies to pomocou ludi urobit ovela lacnejsie, a velakrat aj preciznejsie. A ako bolo hore uz spominane, vedie to niekedy k rodinnym problemom.

Naprikl. ja som zacal pred piatimi rokmi, mal som dve partie a kopol som ich do prdele, a pokracujem svojpomocne, pripadne cez sikovnych ludi atd. Napriklad strecha 290m2 ma vysla aj z pracou na 205 000. Bramac 4 vikiere.

Uvedom si, ze velka firma potrebuje vela penazi.... Ta rezia je v tejto dobe obrovska, platis ludi, sekretarky, projectmanagerov, riaditelov, benzin na ich vozenie do prace atd. Aku reziu ma maly zivnostnik? Napr. sadrac mi robi za 200/m2, a je naozaj na urovni, po zime ani jedna prasklinka. Ale musim podotknut, ze som nemal ziadne skusenosti so stavbou, ale v tejto dobe odrbavania musim vsetko studovat na internete po veceroch a vela prace si robit sam, a nemozem sa venovat manzelke a svoju 2.rocnemu synovi.

Tak som to zavesil a tento rok koncim. Na druhy rok to dam niekomu dopracovat. Ostanu len malickosti. Napriklad zateplenie zvonku som si robil sam. Lesenie som pozhanal cez rodinu zadarmo a skusil som tahat skrabanu omietku s jednym odbornikom. Zhodnotili sme, ze tam neboli ziadne velke smuhy, tak sme si urobili celu chalupu. Atd. Zatial som usetril hromadu penazi. Keby som to robil cez firmu, peniaze uz su fuc, kopa uverov a byvanie v nedohladne. Napriklad, kurenie v podkrovi podlahovka a dole radiatory 10,5x11,5 mi vyratali na 550 000,- Len kurenie, a co kradnem?

Nevies si predstavit,koko krat sa mi uz aj o chalupe snivalo.
Uz aby to bolo dorobene....
Twiggy
20.07.08,16:47
Focus, ver mi, viem si predstavit. Mne sa o dome menej nesniva ako sniva. Paradoxom je, ze toto nie je nejaka velka firma, len je to chlapik ktory stavia na kluc, ma ludi, kontakty, venuje sa tomu 15 rokov a stavia samym riaditelom, zvieratam, ktore na to maju a beru co ponukne. Nam do domu 9x10m vyratal kurenie na 195 tis., vodu a kanaliz. za 55 tis. a plynoinstalaciu s kotlom za 175 tis. Celkom sranda.
Neviem, kolko budeme schopni usetrit v tejto druhej etape, mali sme sa tym mozno zaoberat na uvod. U nas nastal problem az pri financovani zhruba v polovici prvej etapy, pretoze sa nahle zmenil "tok penazi" a boli sme nuteni brat uver (ktory sme predtym vylucili a povedali sme si, co usetrime na urokoch, dame tym ktori postavia "na kluc"). Prave tomu som sa chcela vyhnut, aby moj muz nevidel nasich dvoch malych synov len spiacich a aby nam to nenaburalo manzelstvo. Kedze sa karta neplanovane otocila a musime hypotekovat, musime aj priskrtit co sa da z rozpoctu.

Chandler, stavebny dozor mame, robi nam ho sam majitel firmy, a nehovorim, ze sa nevyzna. Su veci ktore ma zakorenene spred tych 15 rokov ked sa ich ucil, ale fakt, ako som spominala, ani sme nevedeli ze staviame, o vsetko sa postaral. Za to sme zaplatili a teraz to skusime inak. Neviem ako to bude dalej s dozorovanim stavby a tymito vecami, snad nam to potiahne tento chlap az do konca. Uvidime.

mimotemy Neviete mi niekto povedat, ci polozka "poterový betón hr. 50 mm" na plochu 152m2 v cene 72 960,- (aj s robotou) je primerana cena?
AndrejG
20.07.08,17:20
Neviete mi niekto povedat, ci polozka "poterový betón hr. 50 mm" na plochu 152m2 v cene 72 960,- (aj s robotou) je primerana cena?

Firmy specializujuce sa iba na potery pytaju 300-350/m2, co by bolo v tvojom pripade do 50tis. A to je cena na kluc, nestaras sa o nic.
chandler
20.07.08,17:53
stavebny dozor vas ma chranit prave pred majitelom stavebnej firmy :)
no je to presne o tom ... riaditelia nemaju cas a maju peniaze, tak zaplatia kolko si zapyta a tesia sa ze sa stavia bez problemov a oni s tym nemaju starosti.
Twiggy
20.07.08,18:16
Chandler no vidis ako sa nevyzname... :mad: doprcic. Som si ista ze ak este raz v tomto zivote budem stavat dom, ja uz budem mudrejsia vo vela veciach :D

Andrej, ja som asi laik aky tu este nebol, netusila som ze aj "iba na poter" su firmy. Neni tu cervenajuci sa smajlik ale keby bol tak ich sem hodim zo troch :--- Nemas referencie na niektore z tych firiem? Prip. kontakt?
AndrejG
20.07.08,19:07
Andrej, ja som asi laik aky tu este nebol, netusila som ze aj "iba na poter" su firmy. Neni tu cervenajuci sa smajlik ale keby bol tak ich sem hodim zo troch :--- Nemas referencie na niektore z tych firiem? Prip. kontakt?

Na vsetky jednotlive procedury na stavbe su firmy, tak sa neboj, ze ked to nezadas jednej vsetko, ze budes musiet nahanat malych zivnostnikov. Napr. na potery su to poter.sk alebo betonovepotery.sk
Twiggy
20.07.08,19:10
Dakujem, poter.sk som medzicasom nasla, to druhe este omrknem.
Potery sa davaju az ked sa spravia vsetky rozvody, pravda? (cervenam sa)
Miriam.x
20.07.08,20:04
Dakujem, poter.sk som medzicasom nasla, to druhe este omrknem.
Potery sa davaju az ked sa spravia vsetky rozvody, pravda? (cervenam sa)
Skús si pozrieť túto stránku, možno sa ti zíde. :) http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=1005
Držím palce nech sa darí.:):):)
AndrejG
20.07.08,21:26
Dakujem, poter.sk som medzicasom nasla, to druhe este omrknem.
Potery sa davaju az ked sa spravia vsetky rozvody, pravda? (cervenam sa)

Ano, dokonca az po omietkach.
chandler
21.07.08,06:05
ono v zasade stavebny dozor zodpoveda za odbornost vystavby ked stavate svojpomocne, ak mate stavebnu firmu tak ten dozor nepotrebujete. ale zase mat niekoho kto vam dohliadne na to co tam ta stavebna firma robi sa zide (hlavne ak tomu nerozumiete)
focus3ccd
21.07.08,10:39
Mna trochu zaraza cely postoj stavebnych firiem a materialov. Stretol som sa aj s 300% navysenim ceny na rovnaku cast prace.
A druha stranka je, ze jeden ti poradi klasicku ZB deku a druhy pride a povie, je to na k...t ze som mal dat keramicku dosku, a dalsi statik povedal, ze on zase dava keramicke preklady, no a potom si vyber.
Pri kureni sa ma zase opytal, ci chcem plastove rurky, ocelove, ci hlinikoplast, ci medene, a ja viem? Kazdy si vyberie to na co ma naradie a s cim ma skusenosti, ale ani jeden mi nepovedal v com su vyhody a nevyhody.
Toto nechapem, a asi ani nepochopim.
To iste s prieckami, zateplenim, strechou, omietkami, kurenim, atd.

Ja som elektrikar-projektant ale normy na elektriku su uz z vacsej casti prevzate z EU a mame prisne pravidla, kriteria a normy, ktore musime dodrziavat, cize ked mas zasuvkovy rozvod pouzijes medeny kabel o priereze min. 2,5mm alebo ak pouzijes hlinik, tak hlinik o priereze 4mm, na 16A istic TN-S. A nie je co spekulovat, je na to norma, a ked to tak nespravis, tak ti nikto neda rev.spravu.
A takto by som mohol pokracovat v hodne vela veciach.

Ked budes chciet poradit ohladom elektriky, tak sa opytaj.
Pozor!!! v minulom roku "oktober 2007" vysla nova zakladna norma 33 2000-4-41 clanok 411.3.3, kde sa musia vsetky zasuvky obsluhovane laikom chranit prudovym chranicom. Stavby na kluc vacsinou kopiruju projekty a preto je dobre sa poradit s odbornikom, ci je projekt upraveny.
Citujem normu:

411.3.3 Doplnková ochrana
V striedavých systémoch sa musí zabezpečiť doplnková ochrana prúdovým chráničom (RCD) podľa
415.1 pre
– zásuvky s menovitým prúdom nepresahujúcim 20 A, ktoré sú určené na používanie laikmi a na
všeobecné použitie.
POZNÁMKA. – Výnimkou môžu byť:
– zásuvky, ktoré sú pod dozorom znalých osôb alebo poučených osôb, napr. v určitých obchodných alebo
priemyselných priestoroch, alebo
– osobitné zásuvky, ktoré sú určené len na pripojenie jedného špeciálneho zariadenia.
– vo vonkajších priestoroch používané mobilné zariadenia s menovitým prúdom nepresahujúcim 32 A.

Taktiez su nove pravidla pri prepatovych ochranach a zvodicoch bleskovych prudov, a zaroven navrh bleskozvodov, plati stara norma sucastne s novou uz len samizda do 1.1.2009. Po tomto datume s budu musiet realizovat podla novych noriem. Na to by som si dal bacha......
Twiggy
21.07.08,20:58
Diky ;-)
Focus, ty si odbornik, ktory elektriku do domov aj robi, alebo odbornik ktory sa "len" vyzna? Potrebovala by som hned jednu radu - tvoj nazor na vyuctovanie nasej "elektriky" do domu... pozemok sme kupili so vsetkymi IS, pripojky boli zaslepene. nebola skrina ani nic ine, len proste kabel ktory trcal zo zeme. Vo vyuctovani mam, ze:
Elektricka pripojka - hlavny privod - 26,5 bm - 14800,-
El. pripojka - napojenie EMS 3 500,-
Dodavka a montaz elektrom. skrine a revizna sprava - 17 500,-
Chranicky do objektu - 1800,-

Priznam sa, okrem elektromerovej skrine neviem, co je tam napocitane a ci je to realne.

mimotemy a zas v tomto prispevku mimo temy - neviete, ci protiradonova izolacia (85m2) moze realne aj s robotou (polozenim?) stat 48 tis. SK? aku ma farbu? lebo mame tam nieco cierne, co je prikryte po celej ploche (aj pod prvym radom ytongu) takou bielou "handrou" jak to ja volam, teda kvalitou mi to pripomina handru ale za svet neveim ci to je to protiradonove, alebo nie? budem sa na to vazenych panov pytat, len ked som laik nechcem aby ma vodili za nos :( vo vyuctku je ze Fatrafol protiradonova izolacia
AndrejG
21.07.08,21:18
a zas v tomto prispevku mimo temy - neviete, ci protiradonova izolacia (85m2) moze realne aj s robotou (polozenim?) stat 48 tis. SK? aku ma farbu? lebo mame tam nieco cierne, co je prikryte po celej ploche (aj pod prvym radom ytongu) takou bielou "handrou" jak to ja volam, teda kvalitou mi to pripomina handru ale za svet neveim ci to je to protiradonove, alebo nie? budem sa na to vazenych panov pytat, len ked som laik nechcem aby ma vodili za nos :( vo vyuctku je ze Fatrafol protiradonova izolacia

Cez firmu moze. Normalne si chlapi pytaju 100/m2 za polozenie izolacie(a samotna izolacia stoji 80-120/m2 tusim), mne za to polozili 2 vrstvy cez seba. Ta protiradonova neizoluje proti vode, takze treba na nu este jednu hydroizolacnu vrstvu. Neviem aku mas ty polozenu, ci asfaltovu naozaj, alebo iny typ. Je folia, ktora je aj proti vode, aj proti radonu, ale to nieje asfaltova, natavovacia.
Twiggy
21.07.08,21:21
Cez firmu moze. Normalne si chlapi pytaju 100/m2 za polozenie izolacie(a samotna izolacia stoji 80-120/m2 tusim), mne za to polozili 2 vrstvy cez seba. Ta protiradonova neizoluje proti vode, takze treba na nu este jednu hydroizolacnu vrstvu. Neviem aku mas ty polozenu, ci asfaltovu naozaj, alebo iny typ. Je folia, ktora je aj proti vode, aj proti radonu, ale to nieje asfaltova, natavovacia.

Aj ty travis noc na internete?
Dakujem, budem sa na to pytat. Co je vlastne co, lebo tu handru nechapem, ci chrani tu protiradonovu, alebo ta samotna handra je to protiradonove. Zaujima ma to preto lebo som na tom videla zahasene spaky z cigariet :mad:
focus3ccd
22.07.08,03:38
Diky ;-)
Focus, ty si odbornik, ktory elektriku do domov aj robi, alebo odbornik ktory sa "len" vyzna? Potrebovala by som hned jednu radu - tvoj nazor na vyuctovanie nasej "elektriky" do domu... pozemok sme kupili so vsetkymi IS, pripojky boli zaslepene. nebola skrina ani nic ine, len proste kabel ktory trcal zo zeme. Vo vyuctovani mam, ze:
Elektricka pripojka - hlavny privod - 26,5 bm - 14800,-
El. pripojka - napojenie EMS 3 500,-
Dodavka a montaz elektrom. skrine a revizna sprava - 17 500,-
Chranicky do objektu - 1800,-

Priznam sa, okrem elektromerovej skrine neviem, co je tam napocitane a ci je to realne.

mimotemy a zas v tomto prispevku mimo temy - neviete, ci protiradonova izolacia (85m2) moze realne aj s robotou (polozenim?) stat 48 tis. SK? aku ma farbu? lebo mame tam nieco cierne, co je prikryte po celej ploche (aj pod prvym radom ytongu) takou bielou "handrou" jak to ja volam, teda kvalitou mi to pripomina handru ale za svet neveim ci to je to protiradonove, alebo nie? budem sa na to vazenych panov pytat, len ked som laik nechcem aby ma vodili za nos :( vo vyuctku je ze Fatrafol protiradonova izolacia
Co sa tyka pripojky, tak neviem presne urcit, ci je to dobra cena, to ja neocenujem, ani neprojektujem, ale zalezi hlavne od toho, kadial je ta pripojka vedena. Moze byt v zemi, pod spevnenou plochou, nespevnenou plochou, to znamena, ci ides s nou pod chodnikom, alebo musis rozvrtat cestu, co je spevnena plocha a tam to vychadza podstatne drahsie, potom moze byt vzdusna pripojka, a este moze byt aj robena pretlakom popod komunikaciu, co je najdrahsie, ale v tvojom pripade to urcite nie je popod komunikaciu, lebo pretlak stoji nieco okolo 2000,- za meter.
Ta cena by mohla zodpovedat pripojke v zemi vratane vykopu, polozenia chraniciek a zakopu.

el. pripojka a napojenie, EMS, to by mali zrealizovat elektrarne, a maju myslim
podobnu taxu ako uvadzas.

dodavka a montaz elektrom. skrine: Standardne sa dodava skrina bez elektromera /dodavka energetiky/ , cize moze byt dvojtarifna, alebo jednotarifna - nocny, deny pruud, alebo len jedna taxa. Zalezi, aky vysoky istic je na vstupe a pod. Ci je spodstavcom, alebo bez, a ci je potrebna konstrukcia na zamurovanie do betonu atd.
Musel by som vidiet cast projektu. Ale tieto skrinky, napriklad VEREX Zilina ponuka od 3927,- bez dane za elektr. skrinku s isticom 25A.
Revizna sprava moze stat cca 2000,-
17500,- sa mi zda prehnane vela...
Urob jednoduchu vec, posli ten projekt v elektronickej forme napr. do firmy kovel a oni si vyberu co potrebuju, a ocenia ti to. My take skrinky nevyrabame, su to typove skrinky. Podla schemy, ti hociaky velkoobchod urobi cenu. Vy v Blave mate myslim Icenter hagard verex a pod.

Chranicky do objektu, tazko porovnavat cenu, zase by som musel vidiet cast projektu, aka vzdialenost, kadial, aky priemer chranicky, atd.

Tie ceny mozu byt rozne, bez projektu by som len strielal...
mladymuz
22.07.08,04:32
ja som zaplatil pri NR za ca 10 m kabla od stlpa + skrina s isticom a elektromerom + cela montaz vratane reviznej spravy 15 tis korun.(marec 2008)
To uz bola taka cena, ze mohla byt o trosku nizsia ale dostal som velmi dobre referencie. Nahanali oni mna, kedy to mozu prist urobit. :)
focus3ccd
22.07.08,04:45
ja som zaplatil pri NR za ca 10 m kabla od stlpa + skrina s isticom a elektromerom + cela montaz vratane reviznej spravy 15 tis korun.(marec 2008)
To uz bola taka cena, ze mohla byt o trosku nizsia ale dostal som velmi dobre referencie. Nahanali oni mna, kedy to mozu prist urobit. :)

Uz aj s elektrarnami?
A skrinka bola s podstavcom, alebo bez?
Jednotarif, dvojtarif?
Vyska privodneho istica?
Hrubka privodneho kabla?
V chranicke, alebo zakopany v pieskovom lozku? - vyhoda chranicky do buducna, mozes zmenit prierez priv. kablu....

Rad sa v cenach poucim. My projektujeme velke stavby, a zaciname vzdy na trafaku a ten ma VN pripojku, co je ina kava.....
mladymuz
22.07.08,04:52
ten poplatok cca 4 tis korun bez DPH (nepamatam si presne) zaplatil pri podpise zmluvy este byvaly majitel, nakolko zmluva bola robena este predtym ako sme to kupili.

teraz nemam tie udaje pri sebe ale asi jedine co si pamatam tak skrinka je klasicka s 25A isticom..ostatne asi len z reviznej spravy vecer ked budem doma

Inak ked citam tie cisla co si chce ta stavebna firma nauctovat za stavbu domceka tak by som okamzite zrusil zmluvu a nepokracoval s nimi.
Tie peniaze stoja za namahu aby clovek riesil minimalne cenove ponuky a nakup materialu svojpomocne. Vsade sa nachadzaju aj vseliaki lokalni majstri s ktorymi by sa dalo dohodnut. Samozrejme stavba sa tym moze trosku opozdit ale za usetreny povedzme milion korun to stoji za to.
focus3ccd
22.07.08,05:11
ten poplatok cca 4 tis korun bez DPH (nepamatam si presne) zaplatil pri podpise zmluvy este byvaly majitel, nakolko zmluva bola robena este predtym ako sme to kupili.

teraz nemam tie udaje pri sebe ale asi jedine co si pamatam tak skrinka je klasicka s 25A isticom..ostatne asi len z reviznej spravy vecer ked budem doma

Inak ked citam tie cisla co si chce ta stavebna firma nauctovat za stavbu domceka tak by som okamzite zrusil zmluvu a nepokracoval s nimi.
Tie peniaze stoja za namahu aby clovek riesil minimalne cenove ponuky a nakup materialu svojpomocne. Vsade sa nachadzaju aj vseliaki lokalni majstri s ktorymi by sa dalo dohodnut. Samozrejme stavba sa tym moze trosku opozdit ale za usetreny povedzme milion korun to stoji za to.
No pockaj, pockaj, toto nie je elektromerovy rozvadzac a ani ziadne elektrarenske meranie. Ak to dobre vidim na obrazku je zasuvkova skrina, ktora sluzi ako docasne elektricke zariadenie (staveniskovy rozvadzac) a tam plati uplne ina sadzba a sluzi len na zrealizovanie stavby. Potom to budes musiet zrusit a osadit do plota elektromerovy rozvadzac.
Aby si si nenarobil este problemy.
Mozno ze sa mylim, ale hodnotim len ten obrazok....
Mozno ze z opacnej strany je elektromer....
mladymuz
22.07.08,05:21
elektromer s isticom je je vo vnutri tej skrine aby bolo mozne nan pozerat z vonku od ulice. Podla vyjadrenia elektrikarov tak odtialto uz len potiahnem kabel do domoveho rozvadzaca a celej rozvodnej skrine v dome. Bud si to tam necham na tej hranici pozemku alebo kupim novu skrinu a zamurujem do plota.
focus3ccd
22.07.08,05:33
to je potom ok!, je to presne tak.
focus3ccd
22.07.08,05:42
elektromer s isticom je je vo vnutri tej skrine aby bolo mozne nan pozerat z vonku od ulice. Podla vyjadrenia elektrikarov tak odtialto uz len potiahnem kabel do domoveho rozvadzaca a celej rozvodnej skrine v dome. Bud si to tam necham na tej hranici pozemku alebo kupim novu skrinu a zamurujem do plota.

Ked to mas novostavbu, este by som ti potom poradil osadit do tejto elektromerovej skrine zvodic bleskovych prudov. V case dnesnych silnych burok by som ho urcite tam dal. Elektrarne s tym vraj nemaju problem.
focus3ccd
22.07.08,05:46
Skus pozriet sem, je tam aj teoria.
h t t p : / / w w w . d e h n . s k / i n d e x . h t m

dal som to s medzerami,nakolko nemozem do prispevku dat html odkaz, lebo este nemam 15 prispevkov. pekna pytlovina.
AndrejG
22.07.08,05:50
Aj ty travis noc na internete?
Dakujem, budem sa na to pytat. Co je vlastne co, lebo tu handru nechapem, ci chrani tu protiradonovu, alebo ta samotna handra je to protiradonove. Zaujima ma to preto lebo som na tom videla zahasene spaky z cigariet :mad:

Vacsinou noc, ano. Pracujem na internete. :)
Twiggy
22.07.08,05:50
Mladymuz, my mame takuto istu skrinu. Vraj je plastova, podla nejakych najnovsich smernic, a ked dostaviame tie nozky na kt. stoji sa odpilia a zamuruje sa do plota. Vpredu nie je to okienko, ale elektromer je normalne vnutri.
Focus, vdaka. Tento tyzden sa mame stretnut s inym elektrikarom, ktory by nam mal naprojektovat rozvody do celeho domu a spravit kalkulaciu, uvidime, ci pojdeme pod tych firmou rozpoctovanych 175 tis. alebo nie.
Inak je svata pravda, najlepsie si robit vsetko sam, zhanat, dozorovat. My sme mali predstavu, ze ked to zadame firme a zaplatime si za to, bude vsetko ficat, aj vyzerat. Namiesto toho mame na stavbe usmudlaneho Lacka ktoreho pravidelne stretavame pofajcievat a nic nerobit, peniaze mame naratane akokeby nam to stavalo 5 chlapov, nie jeden, atd...
Focus, robi vasa firma rozvody aj do malych RD? Mohli by ste mi nieco teoreticky napocitat aj vy? Pre porovnanie, nech rozhodim viacero ponuk a potom si vyberieme.
Twiggy
22.07.08,05:52
Ked to mas novostavbu, este by som ti potom poradil osadit do tejto elektromerovej skrine zvodic bleskovych prudov. V case dnesnych silnych burok by som ho urcite tam dal. Elektrarne s tym vraj nemaju problem.

Staci mi zavolat akehokolvek elektrikara a bude vediet co po nom chcem?
focus3ccd
22.07.08,06:04
Mladymuz, my mame takuto istu skrinu. Vraj je plastova, podla nejakych najnovsich smernic, a ked dostaviame tie nozky na kt. stoji sa odpilia a zamuruje sa do plota. Vpredu nie je to okienko, ale elektromer je normalne vnutri.
Focus, vdaka. Tento tyzden sa mame stretnut s inym elektrikarom, ktory by nam mal naprojektovat rozvody do celeho domu a spravit kalkulaciu, uvidime, ci pojdeme pod tych firmou rozpoctovanych 175 tis. alebo nie.
Inak je svata pravda, najlepsie si robit vsetko sam, zhanat, dozorovat. My sme mali predstavu, ze ked to zadame firme a zaplatime si za to, bude vsetko ficat, aj vyzerat. Namiesto toho mame na stavbe usmudlaneho Lacka ktoreho pravidelne stretavame pofajcievat a nic nerobit, peniaze mame naratane akokeby nam to stavalo 5 chlapov, nie jeden, atd...
Focus, robi vasa firma rozvody aj do malych RD? Mohli by ste mi nieco teoreticky napocitat aj vy? Pre porovnanie, nech rozhodim viacero ponuk a potom si vyberieme.
175????? :confused:
Keby som nemakal teraz v turecku a nemal doma rozrobene podkrovie, tak som hned u teba a este aj usetris.
My take male rozvody nerobime, ale nie je to nic zlozite. Za dozoru elektrikara ti to spravi aj tvoj muz....
Rad by som videl ten projekt na chalupu.:D
Ja som kamosovi zohnal material za 30litrov na chalupku 10x9 s podkrovim, cize kvazi dve podlazia a pracu mu ponukaju taktiez za 30, takze spolu nejakych 60.

Ale nie je instalacia ako instalaciu, raz sme vyrabali rozvadzac pre vilu, kde len ten samotny rozvadzac vychadzal 400 tisic. Lenze chlap mal vsade radio, na kazde svetlo dialkove ovladanie, roletove a zaluziove jednotky, svetelne sceny, napr. ze si stlacis tlacidlo a rozsvieti sa ti len cela chodbicka ku zachodu a pod.

Je to ako s autami, kupis aj za 300 litrov, aj za 2 melouny a vyssie.....
focus3ccd
22.07.08,06:05
Staci mi zavolat akehokolvek elektrikara a bude vediet co po nom chcem?
Myslim, ze sikovny elektrikar nemoze mat najmensi problem. Chalupy je najjednoduchsia cast elektriky........
Ak by mal problem, najdi druheho.
Twiggy
22.07.08,06:13
Focus no ja ti to oscanujem ked bude prilezitost, chces?
Fakt nam povedal 175 tis. a to je vraj este dobra cena :( Ziadne zaluzie ani nic na dialkove ovladanie ani televizory a somariny ako opisujes mat nebudeme, klasicka domacnost s jednym PC, televizorom a jedine co som este chcela je urobit zabezpecenie a na to mi vraj dohodi nejakeho bezpecaka ktory sa venuje alarmom atd., a toho mam napocitaneho na 55 tis.
Konecne slovo sme nepovedali, takze v tomto pripade som spokojna, ze usetrime.
No, skoda ze si v Turecku :)
focus3ccd
22.07.08,06:33
Focus no ja ti to oscanujem ked bude prilezitost, chces?
Fakt nam povedal 175 tis. a to je vraj este dobra cena :( Ziadne zaluzie ani nic na dialkove ovladanie ani televizory a somariny ako opisujes mat nebudeme, klasicka domacnost s jednym PC, televizorom a jedine co som este chcela je urobit zabezpecenie a na to mi vraj dohodi nejakeho bezpecaka ktory sa venuje alarmom atd., a toho mam napocitaneho na 55 tis.
Konecne slovo sme nepovedali, takze v tomto pripade som spokojna, ze usetrime.
No, skoda ze si v Turecku :)
No ak ti to nenarobi vela problemov, tak to oscanuj a posli.
Aj tak je dobre to mat v elektronickej forme. Ja , prve co som urobil, tak som oscanoval komplet celu dokumentaciu. A hodilo sa, uz sa mi tam premlelo vela ludi a keby nebola oscanovana, tak mam vsetky dokumentacie dotrhane, zaspine, umastene, nekompletne atd. Poznam ludi. Vytlacil som zo 4 pare, vzdy ciste nove a tie som pouzival na vypracovanie CP.
Ja som si dokonca vyziadal export z archicadu do autocadu. V nom vacsinou projektujem, takze male zmeny, upravy a vycitavanie kot bolo pre mna hracka a nemusel som nikomu platit prachy za upravu projektu.......
Zaroven je to super podklad pre vypracovanie ponuk pre kurenarov. Poslem to mailom a nie je problem.

ak bude time urcite kuknem.
focus3ccd
22.07.08,06:34
Ani mail mi to nedovolilo poslat, snad teraz, po 15 prispevkoch.
focus3ccd@gmail.com
Twiggy
22.07.08,06:35
No ak ti to nenarobi vela problemov, tak to oscanuj a posli.
Aj tak je dobre to mat v elektronickej forme. Ja , prve co som urobil, tak som oscanoval komplet celu dokumentaciu. A hodilo sa, uz sa mi tam premlelo vela ludi a keby nebola oscanovana, tak mam vsetky dokumentacie dotrhane, zaspine, umastene, nekompletne atd. Poznam ludi. Vytlacil som zo 4 pare, vzdy ciste nove a tie som pouzival na vypracovanie CP.
Ja som si dokonca vyziadal export z archicadu do autocadu. V nom vacsinou projektujem, takze male zmeny, upravy a vycitavanie kot bolo pre mna hracka a nemusel som nikomu platit prachy za upravu projektu.......
Zaroven je to super podklad pre vypracovanie ponuk pre kurenarov. Poslem to mailom a nie je problem.

ak bude time urcite kuknem.
OK, ak budem mat cestu k svokrovi, lebo doma scanner zatim nemame, oscanujem. A mas pravdu, celu dokumentaciu.
mladymuz
22.07.08,06:48
cena elektriky za štandard v dome je veľmi, veľmi premrštená v priemere sa pohybuju rozvody v malych domoch do 100 tis
AndrejG
22.07.08,15:49
Co sa tyka elektriky, mna stala po znamosti 140tis., material za nakupne ceny zo skladu, praca za symbolicke peniaze, kedze islo o velmi dobreho znameho. Firma by mi to nacenila na 250tis. minimum. A nemyslim si, ze je to nejaky extra nadstandard, v kazdej izbe nejake tie svetla, internet, satelit, par zastrciek...klasika. :)
AndrejG
22.07.08,15:50
Pockat, 160, zabudol som na kable na net a satelit.
timmo1
22.07.08,17:21
...ak mám poradiť, tak ich rýchlo vykopnite a skúste pozháňať niečo sami, treba sa veľa pýtať, veľa behať, zháňať a šetriť každú korunu a nie platiť takéto firmy, ktoré zneužívajú vašu laickosť...držím Vám palce
timmo1
22.07.08,17:27
Co vsetko musi byt, aby sa mohlo omietat? teraz sa nam uzavrie hruba stavba a nastupia profesisti a potom snad uz ano, nie?
Sorry ja som fakt laik do stavby...
Ale mohli by mi tito tvoji urobit aspon ponuku a viem si ich predbezne zarezervovat.
Tento nam pocital strojove omietky.
My pocitame, ze este nas bude stat vela zariadenie, terasa, pristresok, dlazby, teren atd., prave preto niesme ochotni preplatit niekomu lesenie za 45 tisic. To im potom mozem platit aj lopaty, kelne, vrtacky...

Je nejaky vhodny sposob akym poslat firmu niekam a nemusiet sa bat ze tam naschval nieco poondeju?

...uvediem jeden príklad na lešenie, idem stavať, tak som si zohnal, teda kúpil v stavebnom bazári 3 sady haki lešenia za 8 tisíc(cca 9m stena) a to keď postavím tak ho môžem predať.....skúste možno tak nejak !!!
Zoltán Kovács
22.07.08,18:11
Mňa elektroinštlácia stála 76 tisíc (práca + materiál). V každej miestnosti mám asi 10 zástrčiek, tv, telefon, internet a alarm. Cena bola v r. 2006. Spotrebovalo sa asi 700 m káblov (rôznych druhov samozrejme). A to som nekupoval ja, ale dodal elektrikár.
AndrejG
22.07.08,19:56
Mňa elektroinštlácia stála 76 tisíc (práca + materiál). V každej miestnosti mám asi 10 zástrčiek, tv, telefon, internet a alarm. Cena bola v r. 2006. Spotrebovalo sa asi 700 m káblov (rôznych druhov samozrejme). A to som nekupoval ja, ale dodal elektrikár.

To mas dobre, ja som minul 2km kablov, bez alarmu. :(
focus3ccd
23.07.08,04:05
Co sa tyka elektriky, mna stala po znamosti 140tis., material za nakupne ceny zo skladu, praca za symbolicke peniaze, kedze islo o velmi dobreho znameho. Firma by mi to nacenila na 250tis. minimum. A nemyslim si, ze je to nejaky extra nadstandard, v kazdej izbe nejake tie svetla, internet, satelit, par zastrciek...klasika. :)

Rad by som videl tie nakupne ceny zo skladu. To poznam.....
Ak mas polozkovite ceny z toho skladu, tak hod nieco, len tak pre srandu skontrolujem.....

My sme velka firma, mame 20, 30, 40 aj 50 % zlavy , tak ze si neviem predstavit, aka je to ta nakupna cena.....
Karas Milan
23.07.08,04:26
To mas dobre, ja som minul 2km kablov, bez alarmu. :(


Ahoj Andrej.

A ty si drotár ? Keby som ta zobral , že dom 15x15 má
- dĺžku stien max 120 m
- na prípojky dáš (prehnane) 500 m
- to máš na KAŽDEJ stene 13 káblov ??

Ka Mil
focus3ccd
23.07.08,04:27
Jednoduchy priklad. Ceny zakladne s DPH vo verex zilina.
Vyslovene len ako vzor. Otvorte si to v exceli a kalkulujte.
Mozno ze som zabudol na nejaku drobnost, ale velke polozky su tam snad vsetky vratane prepatovej ochrany aj prudovych chranicov.....

www.strihvidea.szm.sk/elektrovzor.xls (http://www.strihvidea.szm.sk/elektrovzor.xls)

Priratajte si len kabelaz na slaboprud... Kto kolko coho potrebuje...

Nikto nie je 100%, ak tam mam chybu, opravte ma.
focus3ccd
23.07.08,04:28
Normalne po tychto clanckoch uvazujem, ze sa dam na podnikanie a zacnem zarabat na chalupkach. Ved to je lepsie zaplatene ako projekcia..... :)
aknelh
23.07.08,06:15
aký je rozdiel medzi ističom 25A a 25B?
focus3ccd
23.07.08,06:47
aký je rozdiel medzi ističom 25A a 25B?
25B som este nevidel.
Moze byt oznacenie:
B25A
B-charakteristika pre vedenia
25A - prudova hodnota 25 A

Niekedy sa zvykne pouzivat C25A, ktory ma trochu oneskorenu charakteristiku vypinania 5-10 nasobok prudu.
Je to vhodne, ked spoza toho istica je napajana napriklad garaz, a z nej ked napajas nejaky cinkular,zvaracku, alebo elektricku pilu, ktora ma vacsie zaberove prudy, tak ti nebude vyhadzovat hlavny istic, pri kazdom rezani. Samozrejme aj vyvody v garazi su s charakteristikou "C"
aknelh
23.07.08,07:03
Ďakujem, tak som to poplietla. Asi hovorili B25 a ja som si to prehodila...
T1971
23.07.08,07:22
Dobrý deň, neviete mi povedať približe do akej sumy sa dostanem pri prerábaní elektroinštalásie v 4.izbovom byte? Robiť sa to bude hlavne kôli el.varnej doske a možno klimatizácia.Bude sa to prerábať myslím na 380.
AndrejG
23.07.08,17:02
Rad by som videl tie nakupne ceny zo skladu. To poznam.....
Ak mas polozkovite ceny z toho skladu, tak hod nieco, len tak pre srandu skontrolujem.....

Vsetko to riesil otec, ktory je elektrikar a bral to od kamarata, s ktorym robi od skoly pokial viem. Pochybujem, ze by mal potrebu ma okradat. V tej cene su uz aj 2 rozvodne skrine.
AndrejG
23.07.08,17:08
Ahoj Andrej.

A ty si drotár ? Keby som ta zobral , že dom 15x15 má
- dĺžku stien max 120 m
- na prípojky dáš (prehnane) 500 m
- to máš na KAŽDEJ stene 13 káblov ??

Ka Mil

No len na internet a satelit som kupil 500m kablov a vsetko minul, este par metrov som dokupoval. Zo strechy mam do rozvodne vyvedenych napr. 16 koaxialov, pre 4 druzice x 4 kable. Odtial do kazdej izby v dome koax aj net(v obyvacke 2x). Na pozemku je mensi domcek ako fitko, asi 15m od domu, tam som tiez tahal vsetko z hlavneho domu, net, satelit aj elektriku samozrejme. Vsade mam rezervy, v kuchyni je vsetko napojene samostatne(spotrebice), v pivnici mam pripojku na kotol a tiez rezervu na TC, keby som niekedy daval.

Co sa tyka pripojky k domu, ta ma iba par metrov, od stlpa mozno 10m kabel do skrine, ktora je v plote iba 3m od domu. Vsetko ostatne je tahane v dome, vela sme tahali v podkrovi nad buducim sdk, aby sme nemuseli zasekavat tolko do steny, tam sa toho tiez minulo viac vdaka tomu, atd...
focus3ccd
23.07.08,17:25
Vsetko to riesil otec, ktory je elektrikar a bral to od kamarata, s ktorym robi od skoly pokial viem. Pochybujem, ze by mal potrebu ma okradat. V tej cene su uz aj 2 rozvodne skrine.
Oceloplechova rozvodnica pod omietku stoji cca 1500,- v tom nie je problem.
Asi nemas skusenost, ako znami vedia okradat.
Tak ani nepatraj po tom, lebo potom vznikaju rodinne problemy a zbytocne sa rozhadaju najlepsi kamarati....
:D:D:D

Raz si na to spomenies.
focus3ccd
23.07.08,17:29
No len na internet a satelit som kupil 500m kablov a vsetko minul, este par metrov som dokupoval. Zo strechy mam do rozvodne vyvedenych napr. 16 koaxialov, pre 4 druzice x 4 kable. Odtial do kazdej izby v dome koax aj net(v obyvacke 2x). Na pozemku je mensi domcek ako fitko, asi 15m od domu, tam som tiez tahal vsetko z hlavneho domu, net, satelit aj elektriku samozrejme. Vsade mam rezervy, v kuchyni je vsetko napojene samostatne(spotrebice), v pivnici mam pripojku na kotol a tiez rezervu na TC, keby som niekedy daval.

Co sa tyka pripojky k domu, ta ma iba par metrov, od stlpa mozno 10m kabel do skrine, ktora je v plote iba 3m od domu. Vsetko ostatne je tahane v dome, vela sme tahali v podkrovi nad buducim sdk, aby sme nemuseli zasekavat tolko do steny, tam sa toho tiez minulo viac vdaka tomu, atd...

jj, da sa aj tak. Kazdy podla financii, ale na skodu to urcite nie je.
Raz sa budes usmievat.....
Ale tazko to vysvetlis niekomu, co chce momentalne len svietit a mat zasuvku...
Twiggy
23.07.08,18:37
Oceloplechova rozvodnica pod omietku stoji cca 1500,- v tom nie je problem.
Asi nemas skusenost, ako znami vedia okradat.
Tak ani nepatraj po tom, lebo potom vznikaju rodinne problemy a zbytocne sa rozhadaju najlepsi kamarati....
:D:D:D

Raz si na to spomenies.

Asi som najcerstvejsim prikladom, ako rodina dokaze osr... vlastnu rodinu :-) nestiti sa nicoho, a to sme do toho sli s tym ze "na vas zarabat nebudem, dam minimalnu marzu". A len na hrubej stavbe, odhadujem zatial, trhol na nas (za 2 mesiace) pol miliona :mad::mad::mad: najlepsi kamarati sme neboli, ale veru, ani nebudeme :)
AndrejG
23.07.08,19:14
Oceloplechova rozvodnica pod omietku stoji cca 1500,- v tom nie je problem.
Asi nemas skusenost, ako znami vedia okradat.
Tak ani nepatraj po tom, lebo potom vznikaju rodinne problemy a zbytocne sa rozhadaju najlepsi kamarati....
:D:D:D

Raz si na to spomenies.

Ano, prazdna skrina stoji mozno 1500, ale aj s isticmi a vsetkym vsudy? :)
focus3ccd
24.07.08,04:11
Ano, prazdna skrina stoji mozno 1500, ale aj s isticmi a vsetkym vsudy? :)
To bol len priklad. Inak s isticmi a vsetkym vsudy asi nie.
Prazdna skrinka stoji bez dane naprikl. od vyrobcu moeller 5 modulova 160,- ale do tej nedas nic.
A napriklad 42 modulova elegantna s dymovymi dvierkami stoji 1654,- bez dph
A kolko co stoji dovnutra, si pozri v mojom rozpocte o stranku spat.
AndrejG
24.07.08,07:13
To bol len priklad. Inak s isticmi a vsetkym vsudy asi nie.
Prazdna skrinka stoji bez dane naprikl. od vyrobcu moeller 5 modulova 160,- ale do tej nedas nic.
A napriklad 42 modulova elegantna s dymovymi dvierkami stoji 1654,- bez dph
A kolko co stoji dovnutra, si pozri v mojom rozpocte o stranku spat.

Skrinka je tusim 96-modulova a cely dom ide cez prudove chranice. Este stale si myslis, ze 100tis. za material bolo vela? :)
focus3ccd
24.07.08,08:17
Skrinka je tusim 96-modulova a cely dom ide cez prudove chranice. Este stale si myslis, ze 100tis. za material bolo vela? :)

Jasne ze to je vela, pozri si moj vzorovy rozpocet co som sem prilozil.
Prikladam este raz www.strihvidea.szm.sk/elektrovzor.xls
Je tam cena za kombinovany prudovy chranic s nadprudovou ochranou. za cenu CHRAN2p 16/1N/0.03B PFL7/FL7 1600,- bez dane a bez zlavy.
Skrinka 96 modulova stoji 3966,- bez dane a bez zlavy. Skus si ju v tom rozpocte zamenit za tu co tam bola.
obj.cislo POD 96M BF-U-4/96-C IP30 BI

Podotykam, ze tie ceny su bez zliav.
A kolkoze mas tych chranicov?
Ved stacia zo 3-4 a za nimi nasekas vyvodove isticove okruhy.

Nechapem stale, kde beries tych 100 litrov. Otvor si ten moj vzorovy vypocet sekni tam 20% zlavu, co daju takmer kazdemu a budes mat aj s velkou skrinkou cenu 45 581,-
s troma chranicmi, 5 okruhov zasuvkovych a dva svetelne aj s prepatovou ochranou.
Twiggy
24.07.08,08:46
Ja ked pozeram tieto vase vypocty (focus a tie tvoje) tak sa mi chce plakat.
To fakt neexistuje normalny cestny clovek ktory vsetko spravi za normalnu marzu? Ja nemam rproblem zaplatit za robotu, ale ked mi niekto nauctuje beton ktory buhvikde daval, lebo u nas nie je, tak ma chyta hysteria :mad:
focus3ccd
24.07.08,09:11
Ja ked pozeram tieto vase vypocty (focus a tie tvoje) tak sa mi chce plakat.
To fakt neexistuje normalny cestny clovek ktory vsetko spravi za normalnu marzu? Ja nemam rproblem zaplatit za robotu, ale ked mi niekto nauctuje beton ktory buhvikde daval, lebo u nas nie je, tak ma chyta hysteria :mad:

Ja ked robim niekomu fusku, tak za material nepytam nic, vybavim zlavu, a maximalne poviem, nech nieco prihodi kamaratovi, co robi vo velkoobchode, co mi tu zlavu dal.
Pytam len za robotu. Ale som asi moc poctivy. Pride euro, mozno budem nuteny sa zmenit. :D

Viem ze firmy si prihadzuju na material, samozrejme aj nasa. Ale to sme zase na zaciatku diskusie, bud to spravi firma za velky peniaz, alebo mas s tym starost, musis sa dopracovat cez kamaratovych kamaratov ku kamaratom, byt otravna a vybavis urcite este aj zlavu.

Mne napriklad tiez ces "manzelkinu sesternicu priatela" sme mali urobenu cenu na kurenie. On mi predaval rozdelovac na 7 okruhov za 5200,- uz vratane zlavy. pozrel som typ, zavolal vyrobcovi a kupil som 8 okruhovy za 3500,-
a este mi ju doniesol az domov - samozrejme zadarmo.
Tak kolko chcel na mne sklbnut, ked on ako velkoodberatel ma este zlavu....

Nie je co komentovat.
Twiggy
24.07.08,10:05
Hej, vcera sme sa stretli s jednym plynarom ktory nam chce kotol a plyn spravit za 175 tisic, dal rozpocet material a praca a povedala som OK, ak si material zozeniem lacnejsie, pracu im preplatim a on ze tak to nie... vraj mam dat kontakt, kto mi to da lacnejsie, ti to vyfakturuju tomuto sikulakovi a on potom vyfakturuje mne. Opytala som sa ci za cenu aku si s dotycnym dohodnem a vysmial ma, ze samozrejme ze nie. Oni to tak nerobia, a nikto to tak vraj nerobi. Focus, asi si fakt divny :D
focus3ccd
24.07.08,10:51
Hej, vcera sme sa stretli s jednym plynarom ktory nam chce kotol a plyn spravit za 175 tisic, dal rozpocet material a praca a povedala som OK, ak si material zozeniem lacnejsie, pracu im preplatim a on ze tak to nie... vraj mam dat kontakt, kto mi to da lacnejsie, ti to vyfakturuju tomuto sikulakovi a on potom vyfakturuje mne. Opytala som sa ci za cenu aku si s dotycnym dohodnem a vysmial ma, ze samozrejme ze nie. Oni to tak nerobia, a nikto to tak vraj nerobi. Focus, asi si fakt divny :D

U nas vo firme je bezne, ze zakaznik pyta cenu za material polozkovite, cenu za prace polozkovite a cenu za projekt polozkovite. A on sa potom rozhodne, co z toho rozpoctu bude po nas chciet.
Tiez to nie je spravodlivost.....

No ked nechce kseft, prave to je to, ze sa horsie hladaju takyto ludia.
Ale nakoniec usetris. Hovorim ide len o prachy. Ale ja nekrestanske prachy nikomu zadarmo nedam. My ludia ich musime pritlacit s cenami dole. Niekto si urobi inziniersku skolu, je zodpovedny, aby chalupa stala a nespadla, a ten by mal zarobit.Taky velakrat ledva zarobi 20 litrov. A nejaky suflikant s ucnovky si kludne vypyta 3000 korun za den a ked krivo namuruje, tak este mi nada. Aj to sa mi stalo.....

A este mi sused hovoril prihodu. Chlapik velky frajer na kotle prisiel zapajat a vraj ani nevedel co poriadne robi. Hlavne ze si dobre zapytal. Nakoniec to ten sused urobil sam a zistil, ze to je len nejaky zamocnik, co si urobil nejaky 2mesacny kurz na zapajanie kotlov a zrazu velky kurenar za velke prachy. Toto ma serie.
AndrejG
24.07.08,15:34
Jasne ze to je vela, pozri si moj vzorovy rozpocet co som sem prilozil.
Prikladam este raz www.strihvidea.szm.sk/elektrovzor.xls (http://www.strihvidea.szm.sk/elektrovzor.xls)
Je tam cena za kombinovany prudovy chranic s nadprudovou ochranou. za cenu CHRAN2p 16/1N/0.03B PFL7/FL7 1600,- bez dane a bez zlavy.
Skrinka 96 modulova stoji 3966,- bez dane a bez zlavy. Skus si ju v tom rozpocte zamenit za tu co tam bola.
obj.cislo POD 96M BF-U-4/96-C IP30 BI

Podotykam, ze tie ceny su bez zliav.
A kolkoze mas tych chranicov?
Ved stacia zo 3-4 a za nimi nasekas vyvodove isticove okruhy.

Nechapem stale, kde beries tych 100 litrov. Otvor si ten moj vzorovy vypocet sekni tam 20% zlavu, co daju takmer kazdemu a budes mat aj s velkou skrinkou cenu 45 581,-
s troma chranicmi, 5 okruhov zasuvkovych a dva svetelne aj s prepatovou ochranou.


Tych prudovych chranicov bolo viac, presne si to uz ani nepamatam. Ale v tomto sa az tak nevyznam, nechal som to na otca, kedze je elektrikar a mohol sa na tom dome "vyblaznit". Inak v tom tvojom rozpocte je dom ktory ma spotrebu 600m a cenu 53tis. Ja som mal spotrebu 2,5x taku.

A poviem ti, preco som si isty, ze ma ten znamy neobtiahol. Lebo on odo mna tie peniaze nezobral, dostal som kable s tym, ze mi povedal, kolko by ma stali keby som ich platil. :)
digido
24.07.08,21:35
Ahoj Twiggy a aj AndrejG.

Náhodou som nasiel Tvoj problem so stavbou a rozpoctom. Len tak zbezne som si precital odpovede a rady citatelov.....ale chcel by som si povedat svoj nazor.... Najprv k tomu rozpoctu,
-neviem v akej lokalite stavias ten dom, co hra tiez dost velku ulohu,
-neviem aky mas projekt na ten dom (trieda komfortu)
-pises o cenach ponuk, ale neviem ake materialy su pouzite na stavbe co robi dost velky cenovy rozdiel (napr. vypinace od fa. ABB su podstatne drahsie ako od fa. Legrand a tiez su aj v roznej cenovej relacii a tride kvality a komfortu)
ta cena za elektroinstalaciu ktoru uvadzas moze byt teda aj dost nizka a aj neprimerana. To co pise AndrejG vo svojom rozpocte sa mi zdá dost malo na el.maleho rodinneho domu, ked by mala byt praca podla sucasnych noriem a vyhlasok a ako takeho komfortu. Ale o tom sa diskutovat dlho.
- zalezi aj na firme ktora danu oblast prace realizuje (napr. v BA zakaznik dokaze dobre zaplatit za kvalitnu pracu a samozrejme aj materialy)
- cena za elektroinstalaciu v priemernom rodinnom dome sa pohybuje cca nad 140.000,- skk
- cana za vodoinstalaciu cca nad 100.000,- skk (vratane sanity, vana, wc, baterie atd.)
Ale stale je to o materialoch, kvalite prace a potom ta cena.
Uz len pri vodoinstalacii je rozdiel ci su rozvody z pozinkovaneho mat, plastov, alebo z plastohlinik. Uz len ked si spocitas kolko zaplatis za vodovodne baterie kde tie lacnejsi stoja od 800,-skk a tie kvalitnejsie ako napr. HansaGrohe radovo od 10.000,-skk
Na zaver by som len zhrnul, ze tazko sa posudzuje takto cez chat a ine je ked ma clovek pred sebou vykresy, rozpocty a ake materialy si zakaznik vybral, alebo aku ma predstavu.
Ahojte
AndrejG
24.07.08,22:07
To co pise AndrejG vo svojom rozpocte sa mi zdá dost malo na el.maleho rodinneho domu, ked by mala byt praca podla sucasnych noriem a vyhlasok a ako takeho komfortu. Ale o tom sa diskutovat dlho.

Ved ja som pisal, ze som to mal po znamosti a pracu tiez. Ponuku od firmy som mal 2x taku.
220870
29.07.08,18:21
Ano, ja som mal s firmou dohodu najprv na hrubu stavbu, aj cenu. A schvalne som cakal, az kym vsetko dorobili, kym som im povedal, ze pokracovat nebudu. Vedel som, ze ked im to poviem skor, budu len problemy. Proste jednu kapitolu treba uzavriet a potom nebude problem.

Ono je to tak že firmu tým že ju vyženieš zo stavby po dokončení hrubej stavby nenaserieš. To je finančne najlukratívnejšia časť stavby.
220870
29.07.08,18:39
Ahoj Andrej.

A ty si drotár ? Keby som ta zobral , že dom 15x15 má
- dĺžku stien max 120 m
- na prípojky dáš (prehnane) 500 m
- to máš na KAŽDEJ stene 13 káblov ??

Ka Mil
Známy minul 4 km káblu ale ten dom aj svietil lepšie ako slnko. napr všetky svetlá v dome sa dali zapnúť a vypnúť pri vchode do domu.
220870
29.07.08,18:42
Asi som najcerstvejsim prikladom, ako rodina dokaze osr... vlastnu rodinu :-) nestiti sa nicoho, a to sme do toho sli s tym ze "na vas zarabat nebudem, dam minimalnu marzu". A len na hrubej stavbe, odhadujem zatial, trhol na nas (za 2 mesiace) pol miliona :mad::mad::mad: najlepsi kamarati sme neboli, ale veru, ani nebudeme :)

Pridaj a riadne!!!
Twiggy
29.07.08,18:47
Pridaj a riadne!!!


???
AndrejG
29.07.08,20:01
Ono je to tak že firmu tým že ju vyženieš zo stavby po dokončení hrubej stavby nenaserieš. To je finančne najlukratívnejšia časť stavby.

Mne neslo o to ich nasrat. Pri hrubej stavbe mi dali iba nieco vyssiu cenu ako keby som to managoval sam cez roznych zivnostnikov. Tam nebolo o com, kedze som nemal tolko casu sa tomu venovat. Na dokoncovacky mi dali 2x taku cenu ako by ma to stalo vlastnym managovanim, takze tiez nebolo o com.
minesos
23.08.08,21:34
Dobry nakolo mam stavebnu firmu tak tieto ceny tu strielali o zavratnych vysok,len omietka ta ta vychadza na nejakych 200 sk/m² s materialom,tak neviem si predstavit co tam Vam kto nacenil.Ak potrebujete pomoc tak Vam skusim poradit
00421908301382
AndrejG
24.08.08,12:16
Dobry nakolo mam stavebnu firmu tak tieto ceny tu strielali o zavratnych vysok,len omietka ta ta vychadza na nejakych 200 sk/m² s materialom,tak neviem si predstavit co tam Vam kto nacenil.Ak potrebujete pomoc tak Vam skusim poradit
00421908301382

A auto zasa stoji 400tis. aj s volantom. Aha, pockaj, tych aut je viac na vyber a kazde ma inu cenu. Rovnako aj omietok je tolko roznych druhov, ze povedat, ze omietka stoji 200/m2 aj s materialom...Mna stal iba material cez 100/m2. Stroj a snek dalsie peniaze. Poznas niekoho kto bude omietat za 70-80/m2? Aj s pred-pripravami?
Zita5
06.06.09,07:19
Teraz je presne ten cas sa s firmou rozlucit. Ja som tiez staval s firmou hrubu stavbu a potom ich poslal kade lahsie, ked som videl co mi nacenili dalej. Poviem ti len priklady, omietky ti nacenili 630/m2, ja som zobral dost drahu partiu(robia velmi pekne), na material vybavil 40% zlavu a m2 ma bude stat 300. V tom je ale maltovanie rozvodov, sietkovanie a vsetky tie pripravne prace okolo.

Lesenie som nechal chlapov vyrobit z dreva ostalo na stavbe, dostali pekne zaplatene, tak im snad nebudem este aj lesenie platit, potom si to mozem aj sam urobit. :)

A tak by som mohol pokracovat...ked to zadas jednotlivo zivnostnikom, alebo aj firmam po etapach, tak usetrite min. 50% z ceny na kluc. A to uz stoji za to venovat tomu pol roka casu na studium a kontrolu prac, aspon po praci.

Nadväzujem na túto tému .Asi o dva mesiace ideme robiť vnútornú omietku .Mám dve ponuky :

1. Buď 4 eura za m2
1. Alebo 4 eura /hod.

Čo na to hovoríte ?
Twiggy
06.06.09,07:52
Zita,
co vsetko je v tej cene?
My sme mali vnutorne omietky strojove, fantasticky urobene, m2 vysiel cca 350,- praca+material (sietkovanie, rohove listy).
Zita5
06.06.09,08:29
Zita,
co vsetko je v tej cene?
My sme mali vnutorne omietky strojove, fantasticky urobene, m2 vysiel cca 350,- praca+material (sietkovanie, rohove listy).

Materiál si kúpime , v cene sú omietkárske práce a sieťkovanie .
KEJKA
16.10.09,13:57
Mňa elektroinštlácia stála 76 tisíc (práca + materiál). V každej miestnosti mám asi 10 zástrčiek, tv, telefon, internet a alarm. Cena bola v r. 2006. Spotrebovalo sa asi 700 m káblov (rôznych druhov samozrejme). A to som nekupoval ja, ale dodal elektrikár.
vraciam sa k téme - momentálne ma zaujíma, kolko mám počítať na alarm.
Nie kabeláž, tá je hotová, ale kolko vyjde montáž s dodávkou potrebného zariadenia - čidlá? 7kusov, plus alarm vonku na fasade + nejaka zakladná jednotka a prípadne aj nejaka jednotka, ktorá je potrebna pre kontakt cez SIM kartu
Dakujem
Hop377
16.10.09,14:30
tu si to pozri: www.jablotron.sk
magor12
16.10.09,20:02
plynari a kurenári su marha velký páni mal som zohnaného jedného po známosti a za 10 hod.roboty kedy ani nevedel čo robí(nenamontoval mi regulátor tralu,pretlakový ventil namontoval zvislo,na dvoch spojoch kvapkala voda,šrobenie na bateriu zasadroval na krivo ...)zapýtal 200 euro bez mihnutia oka.navyše za materiál mi priniesol účet na 244 euro hoci pred prácou to odhadol na takých 100 euro.doma som zistil že na účte je 17 položiek ktoré ani nemám namontované.ked si prišiel pre 100 euro čo som mu zostal dlžný a žiadal som vysvetlenie kde sú tie položky ,ako robili tlakobú skúšku a nevšimli si že voda kvapká,zobral mi účet za materiál,nazval ma chrapúňum a povedal že sa viac nepoznáme,a že ešte budem banovat.ja som ušetril 100 éčok a vodu si budem musiet podorábat sám.
KEJKA
18.10.09,20:33
tu si to pozri: www.jablotron.sk (http://www.jablotron.sk)
dakujem, napisala som tam, hádam sa ozvú.
KEJKA
21.10.09,06:49
vraciam sa k téme - momentálne ma zaujíma, kolko mám počítať na alarm.
Nie kabeláž, tá je hotová, ale kolko vyjde montáž s dodávkou potrebného zariadenia - čidlá? 7kusov, plus alarm vonku na fasade + nejaka zakladná jednotka a prípadne aj nejaka jednotka, ktorá je potrebna pre kontakt cez SIM kartu
Dakujem


dakujem, napisala som tam, hádam sa ozvú.
odpísali mi, aj množstvo iných firiem, mám z čoho vyberať. Akurát neviem podľa čoho mám vybrať typ ústredne. Vid:
http://www.porada.sk/t122303-ezs-alarm-vyber-typu.html