veducimanager
19.07.08,17:02
Potrebujem poradiť,
Mam kaviareň a niesom platca DPH keď som otváral
tak mi zle nastavili pokladňu a vyhadzovala mi cenu
celkom s DPH , takže sa mi zobrazovala cena bez
DPH a celkom s DPH. Mal som daňovú kontrolu
už viackrát ale nikdy ma na to neupozornil až pred
dvoma týždňami a teraz chcú aby som vyplatil DPH
za cele obdobie odkedy mam otvorene cca 2 roky.
Neviete mi poradiť čo mam robiť ?
evina
19.07.08,15:23
Potrebujem poradiť,
Mam kaviareň a niesom platca DPH keď som otváral
tak mi zle nastavili pokladňu a vyhadzovala mi cenu
celkom s DPH , takže sa mi zobrazovala cena bez
DPH a celkom s DPH. Mal som daňovú kontrolu
už viackrát ale nikdy ma na to neupozornil až pred
dvoma týždňami a teraz chcú aby som vyplatil DPH
za cele obdobie odkedy mam otvorene cca 2 roky.
Neviete mi poradiť čo mam robiť ?

Je tam vyčíslená aj DPH samostatne?
veducimanager
19.07.08,16:13
ano je
cloe
19.07.08,16:35
Potrebujem poradiť,
Mam kaviareň a niesom platca DPH keď som otváral
tak mi zle nastavili pokladňu a vyhadzovala mi cenu
celkom s DPH , takže sa mi zobrazovala cena bez
DPH a celkom s DPH. Mal som daňovú kontrolu
už viackrát ale nikdy ma na to neupozornil až pred
dvoma týždňami a teraz chcú aby som vyplatil DPH
za cele obdobie odkedy mam otvorene cca 2 roky.
Neviete mi poradiť čo mam robiť ?

Bohužial, máte smolu. Tú DPH budete musieť daňovému úradu doplatiť.
Mala som jedného klienta, ktorý mal podobný problém. Keď sa išiel registrovať na DÚ pri začiatku podnikania, tak si myslel, že pridelením DIČ sa automaticky stáva platiteľom DPH. Tak si dal nastaviť registračnú pokladňu ako platiteľ DPH. Pred DIČ si len pridal SK a myslel, že to je v poriadku. U neho sa jednalo o kratšie obdobie, vlastne len 1 štvťrok, lebo tým, že podal DP DPH za príslušný štvrťrok, vtedy ho vlastne DU upozornil, že neni registrovaný.
Všetku vyčíslenú DPH na dokladoch z RP a taktiež z faktúr musel doplatiť.
evina
19.07.08,16:42
ano je

V tom prípade Ťa asi nepoteším. naplnil si paragraf 69 zákona o DPH:

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

Do 1.1. 2008 síce bolo znenie tohto paragrafu

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Ale podľa § 71 je faktúrou aj blok z ERP
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

Obávam sa, že v prípade DPH nepochodíš....
Žiadosť o odpustenie tejto platby nepredpokladá v tomto prípade ani § 64 zo zákona č. 511/1992 v znení nesk. predpisov o správe daní a poplatkov:

2/ Správca dane môže na žiadosť daňového dlžníka, ktorým je fyzická osoba, povoliť úľavu alebo odpustiť daňový nedoplatok, s výnimkou daňového nedoplatku na dani z pridanej hodnoty a spotrebných daniach, ak by jeho vymáhaním bola vážne ohrozená výživa daňového dlžníka alebo osôb odkázaných na jeho výživu. Splnenie podmienky je daňový dlžník povinný preukázať.
veducimanager
19.07.08,16:43
ja som neziadal naspet DPH ani som nepodaval DP ako platic DPH
evina
19.07.08,16:45
ja som neziadal naspet DPH ani som nepodaval DP ako platic DPH

Medzitým som ja pripojila odpoveď- to čo uvádzaš nie je rozhodujúce, rozhodujúce je, že si DPH na dokladoch vyčíslil.
evina
19.07.08,17:10
Pomôžte aj ostatní, rozmýšľam - dá sa v tomto prípade robiť niečo pomocou DDP za tie roky na daň z príjmu? Tá bola odvedená aj z DPH, lebo predpokladám, že do príjmu bola zaradená btto cena v tomto prípade....
veducimanager
19.07.08,17:28
Áno do DP som dával cenu celkom aj s DPH.
Neexistuje žiadna možnosť ta suma je pre mňa strašne vysoká.
cloe
19.07.08,17:44
Pomôžte aj ostatní, rozmýšľam - dá sa v tomto prípade robiť niečo pomocou DDP za tie roky na daň z príjmu? Tá bola odvedená aj z DPH, lebo predpokladám, že do príjmu bola zaradená btto cena v tomto prípade....

Určite by som podala dodatočné DP za predmetné obdobie. Tomu by predchádzalo opraviť celé účtovníctvo.
Tak ako hovoríš, tým že uviedol vyššie príjmy /teda so zarátanou DPH/, odviedol aj vyššiu daň z príjmu.
Teda takto by som to riešila v prípade, že bude musieť doplatiť DPH.
evina
19.07.08,17:45
Ano do DP som daval cenu celkom aj s DPH.

Musí to ešte niekto potvrdiť, ale Ty vlastne odvedieš teraz tú DPH (ktorú si vlastne zdanil daňou z príjmu :)/-nejde o Tvoj príjem . Podal by si dodatočné DP za tie dva roky na daň z príjmu a tak dostal vlastne tú DPH sčasti späť.
Toto si mal daňovú kontrolu na DPH?
cloe
19.07.08,17:49
Áno do DP som dával cenu celkom aj s DPH.
Neexistuje žiadna možnosť ta suma je pre mňa strašne vysoká.

Určite je to strašné, no chcem sa opýtať, účtovník, čo ti robil účto neprišiel na to, že si vystavoval nesprávne doklady? Ak sa jedná o vysokú sumu, požiadala by som DU o povolenie splátok.
Nechcem ťa moc strašiť, ale DU ti okrem toho môže ešte vyrúbiť pokutu. Ale to už predbieham a v prípade pokuty sa môžeš požiadať o úľavu zo sankcie. Avšak na tú DPH by som žiadosť o odpustenie ani neposielala, škoda kolkov.
Bohužial je to jednoznačné.
evina
19.07.08,17:50
Ja tiež ako rozmýšľam tak rozmýšľam, nič by nemalo stáť v ceste. nemôže 2x zdaňovať...
Tú DPH by si teda dostal sčasti naspäť.-. Tu sa však obávam sankčného úroku, neviem ako DÚ posúdi v tomto prípade zdaňovacie obdobie, t.j. v akom období mala byť daň odvedená, keď už na tých dokladoch bola uvedená.
cloe
19.07.08,17:54
Ja tiež ako rozmýšľam tak rozmýšľam, nič by nemalo stáť v ceste. nemôže 2x zdaňovať...

Určite. Mala som aj opačný prípad, keď si klient neoprávnene uplatnil DPH z faktúr, ktoré vystavil neplatiteľ DPH. Klient musel DPH doplatiť, ale zároveň podal dodatočné DP k dani z príjmu, a o tú DPH, ktorú mu daňový úrad neuznal, si zvýšil daňové výdavky.
veducimanager
20.07.08,08:55
Dodatočné DP mi moc nepomôže, moje DP je v mínuse
Lebo počiatočná investícia bola vysoká.
DP bude ešte aj budúci rok.
Neexistuje možnosť len nejakej pokuty ?
veducimanager
20.07.08,09:04
Musí to ešte niekto potvrdiť, ale Ty vlastne odvedieš teraz tú DPH (ktorú si vlastne zdanil daňou z príjmu :)/-nejde o Tvoj príjem . Podal by si dodatočné DP za tie dva roky na daň z príjmu a tak dostal vlastne tú DPH sčasti späť.
Toto si mal daňovú kontrolu na DPH?

Nie normálna kontrola čí vystavujem doklad,
klasicky postup prišli objednali si a zaplatili
dal som im doklad ERP a potom ukázali preukaz.
Ale toto bola už asi 4 kontrola odkedy mam otvorene.
veducimanager
20.07.08,09:07
Určite. Mala som aj opačný prípad, keď si klient neoprávnene uplatnil DPH z faktúr, ktoré vystavil neplatiteľ DPH. Klient musel DPH doplatiť, ale zároveň podal dodatočné DP k dani z príjmu, a o tú DPH, ktorú mu daňový úrad neuznal, si zvýšil daňové výdavky.

Áno ale s kaviarne si nikto DPH uplatňovať nemôže
Takže taký prípad určíte nanastane.
veducimanager
20.07.08,09:12
Určite je to strašné, no chcem sa opýtať, účtovník, čo ti robil účto neprišiel na to, že si vystavoval nesprávne doklady? Ak sa jedná o vysokú sumu, požiadala by som DU o povolenie splátok.
Nechcem ťa moc strašiť, ale DU ti okrem toho môže ešte vyrúbiť pokutu. Ale to už predbieham a v prípade pokuty sa môžeš požiadať o úľavu zo sankcie. Avšak na tú DPH by som žiadosť o odpustenie ani neposielala, škoda kolkov.
Bohužial je to jednoznačné.

Účtovníčka mi povedala že neni jej povinnosť
kontrolovať pokladničné pásky a že si to nevšimla.
evina
20.07.08,09:24
Nie normálna kontrola čí vystavujem doklad,
klasicky postup prišli objednali si a zaplatili
dal som im doklad ERP a potom ukázali preukaz.
Ale toto bola už asi 4 kontrola odkedy mam otvorene.

Je to veľmi ťažká situácia z hľadiska obhajoby nakoľko sa jedná o DPH - tu je zákon najprísnejší.

Na tú kontrolu /vlastne nemohla byť DPH, keď nie si registrovaný/, som sa pýtala preto , že podľa zákona o správe daní a poplatkov som ťa chcela upozorniť aj na povinnosti DÚ: napr.
§1a

d) daňovým konaním konanie, v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňových subjektov,

§2
5) Správca dane je povinný začať daňové konanie aj na vlastný podnet vždy, ak sú splnené zákonné podmienky pre vznik alebo existenciu daňovej pohľadávky, a to aj v prípade, že daňový subjekt v tomto smere nesplnil riadne alebo vôbec svoje povinnosti.


§ 30a Lehoty na rozhodnutie a opatrenia proti nečinnosti
1/ Správca dane príslušný na rozhodnutie v daňovom konaní podľa tohto zákona alebo osobitného zákona je povinný v jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených daňovým subjektom, vydať rozhodnutie alebo vykonať iné opatrenie ustanovené týmto zákonom (ďalej len "rozhodnutie") bezodkladne.

Je to taká malinká slamka, ktorej by si sa možno mohol chytiť, prečo príslušní pracovníci DÚ nekonali hneď po prvej kontrole alebo miestnom zisťovaní. Nájdi si tie protokoly alebo čo máš z tých ich posedov a bude jasnejšie čo a ako kontrolovali- tu by skutočne išlo o "slovíčka"
evina
20.07.08,09:31
Účtovníčka mi povedala že neni jej povinnosť
kontrolovať pokladničné pásky a že si to nevšimla.

To je problém v ktorom ja rozlišujem medzi pojmami napr. účtovník, ekonóm a pod. a vzájomnými vzťahmi medzi spoločníkom a nami.
Má pravdu, že nie je povinná kontrolovať pásky, ale tržbu účtovala na základe dennej alebo mesačnej uzávierky, a tam tá DPH bola predsa vyčíslená a nakoľko nerobila priznania na DPH tak.... /čo zas ak bola braná "len ako" účtovníčka" zaúčtovala Tebou predložený a schválený doklad. To je tá hra na slovíčka, ktorými sa môže brániť, ovšem s profesného hľadiska je to z môjho pohľadu veľmi veľmi .... nebudem radšej písať písať čo.
Osobne vždy kontrolujem prvý blok u nového klienta vytlačený pri vzniku z ERP po každej stránke, ale to Ti nepomôže. Možno len poučenie pre iných ako je dôležité si vybrať naozaj účtovníka, aj za väčší peniaz...
Paula
20.07.08,09:43
Účtovníčka mi povedala že neni jej povinnosť
kontrolovať pokladničné pásky a že si to nevšimla.



mimotemy..........Nevšimla:eek:.... "tiežúčtovníčka" :mee:
evina
20.07.08,09:44
Dodatočné DP mi moc nepomôže, moje DP je v mínuse
Lebo počiatočná investícia bola vysoká.
DP bude ešte aj budúci rok.
Neexistuje možnosť len nejakej pokuty ?

Určite nie...na základe mnou citovaného § vyššie uvedenú DPH si povinný odviesť a DÚ tiež v zmysle uvedených paragrafov konať. Tu by sa dala riešiť situácia len s vyšším orgánom - daňovým riaditeľstvom , skôr však až Ministerstvom financií , ale to by chcelo právnika .... viem si predstaviť, že suma DPH v tejto súvislosti je veľmi vysoká ....