Soňa Záborská
19.07.08,21:29
Dobrý večer
chcela by som poprosiť o radu. Od oktobra 2008 nastupujem na MD. Zároveň som dostala od zamestnávateľa ponuku na prácu doma - formou dohody s HM 5 000,-Sk z čoho bude odvedená zrážková dań. Vzniknú mi nejaké dodatočné zúčtovacie/ohlasovacie povinnosti? Resp. bude môj príjem nejako limitovaný? Kde by sa dalo zistiť viac ohľadom možností zárobku žien na MD al. RD?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,som tu prvý krát a našla som si tu už toľko zaujímavých vecí....
sway
19.07.08,19:49
Dobrý večer
chcela by som poprosiť o radu. Od oktobra 2008 nastupujem na MD. Zároveň som dostala od zamestnávateľa ponuku na prácu doma - formou dohody s HM 5 000,-Sk z čoho bude odvedená zrážková dań. Vzniknú mi nejaké dodatočné zúčtovacie/ohlasovacie povinnosti? Resp. bude môj príjem nejako limitovaný? Kde by sa dalo zistiť viac ohľadom možností zárobku žien na MD al. RD?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,som tu prvý krát a našla som si tu už toľko zaujímavých vecí....

kuk sem aj ja som potrebovala podobné info a dobré duše poradili ;)

http://www.porada.sk/t86460-zarobok-pocas-rodicovskeho-prispevku.html#post777437
karpis
19.07.08,20:24
materská dovolenka a pracovný pomer
ajobs
19.07.08,20:34
Dobrý večer
chcela by som poprosiť o radu. Od oktobra 2008 nastupujem na MD. Zároveň som dostala od zamestnávateľa ponuku na prácu doma - formou dohody s HM 5 000,-Sk z čoho bude odvedená zrážková dań. Vzniknú mi nejaké dodatočné zúčtovacie/ohlasovacie povinnosti? Resp. bude môj príjem nejako limitovaný? Kde by sa dalo zistiť viac ohľadom možností zárobku žien na MD al. RD?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,som tu prvý krát a našla som si tu už toľko zaujímavých vecí....

Jediné obmedzenie počas MATERSKEJ dovolenky je to, že zamestnanec poberajúci materské nesmie mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ - to znamená po slovensky: nesmie pracovať na riadnu pracovnú zmluvu, na dohody a iné typy zmlúv môže pracovať a nemá žiadne platové či finančné obmedzenie.
Ak je matka na RODIČOVSKEJ dovolenke, potom môže už pracovať aj na pracovnú zmluvu, len nesmie dieťa, na ktoré poberá rodičovský príspevok umiestniť do štátnej škôlky, čo iného obdobného zariadenia, financovaného zo štátneho rozpočtu.
brčko
20.07.08,12:31
Ajobs, súhlasim s tebou.
Podla mna, otázka Soni bola trochu širšieho záberu. Nielen, či môže, no čo jej z týchto príjmov počas MD (príp. RD) vyplýva.
Priznávam, tiež by ma to zaujímalo hlavne s ohladom na zdr.poistenie, teda povinnosť RZZP, no neviem to prelúsknuť.
Počas poberania materského je mamička posudzovaná ako poistnec štátu podla § 11 ods.8 písm. n bod 1 Zákona o zdravotnom poistení.
Dohodu počas poberania materského mať môže, no nejde o vylúčené príjmy podla § 13 ods. 20 písm. d (chýba tu odvolávka na osobu poberajúcu materské podla § 11 ods. 8 písm.n bod.1), a písm.c mi je uplne nejasné.

A tiež, či je rozdiel, ak je žena poberajúca materské zamestnaná alebo nezamestnaná. Ocenila by som, keby ste niekto vedel odpoved. Najradšej aj s odvolávkami na §. Skúšala som to aj prelúsknuť cez témy o RZZP, no toto je asi zmena od 1.1.08 a nejako sa mi to zatial nepodarilo.
Llívia
20.07.08,12:47
...formou dohody s HM 5 000,-Sk z čoho bude odvedená zrážková dań...

Keď podpíšeš "Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti...", tak dostaneš celých 5.000 Sk, žadna daň (950 Sk)nebude zrazená. Budeš mať aspoň na plienky ;):)
brčko
20.07.08,13:10
Keď podpíšeš "Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti...", tak dostaneš celých 5.000 Sk, žadna daň (950 Sk)nebude zrazená. Budeš mať aspoň na plienky ;):)

Súhlasím. Ak by aj vyhlásenie nepodpísala, "môže" si (povinnosť nemá) podla terajšieho znenia zákona ešte podať danové priznanie podla § 43 ods.7 zákona o dani z príjmov, kde si uplatní nezdanit.čiastku a preplatok na dani jej bude vrátený. V tomto prípade sa bude zrážková dan považovať za preddavkovú.
Soňa Záborská
21.07.08,09:59
....ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za odpovede.... tiež ešte budem pátrať čo a ako -aj s tým RZZP /či budem musieť podať/...napr ako je to aj s daňovým bonusom na dieťa v mojom prípade, keď vlastne okrem MD a RD by som mala len ten príjem z dohody.... snáď aj ja Vám raz dobre poradím...ešte raz moc moc dík všetkým.
Soňa Záborská
21.07.08,10:05
ahoj...veď práve to....nerada by som aby ma o pár rokov naháňala ZP alebo Soc.poist alebo neviem kto preto, že som nepodala nejaký registračný list alebo ohlásenie alebo čosi iné....
ešte raz - moc ďakujem
Jana Motyčková
21.07.08,10:57
K RZZP. Ak počas poberania materského trvá pracovný pomer (si na MD zo zamestnania), príjem z dohody nevstupuje do vymeriavacieho základu. Ak nie si zamestnancom, potom si poistencom štátu podľa písm.n) a takíto poistenci štátu nemajú žiadne obmedzenia pokiaľ ide o prijem, t.j. sú poistencami štátu aj keď majú príjem z dohody.
Zosumarizované - ak popri materskom príspevku budeš mať dohodu, zdravotné poistenie z dohody neplatíš.
brčko
21.07.08,11:02
Dakujem Janka velmi pekne. Takže predpokladám RZZP podávať netreba, aj keby bolo vyplatené počas poberania materského odstupné (to je myslím samo osebe z VZ pre ZP vynaté) a to aj v prípade, že ho vyplatí SP z garančného poistenia po ukončení PP.