MáňaČ
20.07.08,10:01
Dobrý deň,
účtujem v s.r.o., kde majú rôzne druhy činností (webové stránky,prenájom atď.) Okrem iných aj cestovnú agentúru. A teraz aj keď zatiaľ žiadnu činnosť v tejto oblasti nevyvíjajú, chcú predávať cestovné poistenie za províziu od poisťovne.T.zn.,že ľuďom budú predávať poistenie bez DPH. Otázka - keďže na vstupe nemám dodania súviace s Cest.agentúrou ako vypočítam koeficient a mám ho vôbec počítať?
Dúfam, že mi niekto poradí.
Ďakujem.
optimistka
20.07.08,14:14
Koeficient sa počíta vždy pokiaľ súčasťou tvojich príjmov sú oslobodené príjmy podľa zákona o dph, vypočítaš si najskôr pre tento rok tzv. predpokladaný koeficient, v čitateli budeš mať zdaňované a v menovateli zdańované a oslobodené spolu, vyjde ti nejaké desatinné číslo, ktoré zaokrúhliš na 2 desatinné miesta nahor. na ten odhadovaný koeficient potrebuješ súhlas správcu dane § 50 ods.3, a na konci tým istým spôsobom vypoťítaš koeficient skutočný zo celkových ročných údajov a prepočítaš ním všetky vstupy ktoré súvisia s oslobodeným príjmom - teda príjmom zo sprostredkvoania poistenia, rozdiel medzi priebežne a skutočne odpočitateľnou daňou vysporiadaš v poslednom zdaňovacom období roka. Ak nemáš čo priraďovať, tak nemáš čo prepočítavať koeficientom, ale myslim že napr. výdavky súvisiace s kanceláriou ako nájom, voda, elektrika, plyn, kancelárske potreby atd sa nájdu, radšej niečo priraď sama a dobrovoľne aby to neurobil DU
MáňaČ
20.07.08,15:29
Ďakujem za odpoveď. To s tým nájomným ma fakt nenapadlo. :)