Gong
20.07.08,11:27
Ahojte poraďáci,
prosím vás o vyriešenie nasledovného problému, jedná sa o FO, kt. je platcom DPH, účto vedie JU. 13.júna uzavrela dohodu o dielo na rolety a okná, kt. bude meniť v kanceláriách. Tieto výdavky za rolety a okná môže dať do VOZD v plnej výške? Okná s DPH vyšli 150000SK a rolety s DPH 181000Sk. V júni zaplatila zálohu 90000Sk za rolety a zač. júla 50000Sk za okná. Sme štvrťročným platcom DPH a moja otázka znie, či si môže zálohu za rolety a okná uplatniť v 2.Q DPH. Zálohu za rolety zaplatila ešte v júni, a okná zaplatila zač. júla. Lenže zmluvy o dielo boli podpísané 13.6.08, neberie sa potom tento dátum do úvahy (dátum podpisu zmluvy). A ešte 1 otázočka, môže si uplatniť DPH len z tej zálohy alebo z plnej sumy roliet a okien?
Dakujem.
jaja99
20.07.08,09:37
Ide o Vašu nehnuteľnosť alebo ste v prenájme?

DPH:
V 2,Q/2008 máte nárok na vrátenie DPH zo zaplatenej zálohy v mesiaci jún, ak ste do termínu podania daň.priznania dostali faktúru.
Gong
20.07.08,17:44
Ide o Vašu nehnuteľnosť alebo ste v prenájme?

DPH:
V 2,Q/2008 máte nárok na vrátenie DPH zo zaplatenej zálohy v mesiaci jún, ak ste do termínu podania daň.priznania dostali faktúru.

Ide o našu nehnuteľnosť. Čiže keď nemám faktúru o zaplatení zálohy, nemôžem si uplatniť v 2Q/2008 DPH? Čiže dátum uzavretia zmluvy o dielo nemám brať do úvahy? Keď sme túto zálohu zaplatili v júni, dodávateľ by nám mal automaticky vystaviť a poslať faktúru s júnovým dátumom, nie? A keď si uplatním DPH z tejto zálohy bez faktúry, a potom neskôr ju priložim, nemôžem to takto spraviť? Takýto prípad som ešte nemala. Dakujem
karpis
20.07.08,18:43
Ak ste zálohu zaplatili v mesiaci jún a vášmu dodavateľovi prišla na účet tiež v tomto mesiaci dodávateľ je povinný vystaviť zálohový danový doklad
Alena Šimová
21.07.08,06:13
a čo sa týka výmeny okien, tam by bolo asi potrebné vedieť, aké okná boli pôvodné, či sa nemenili rozmery, keď sa dávali nové. Ak by išlo len o výmenu, dala by som to ako VOZD, ale ak by išlo o modernizáciu, tak ako nákup IM:
Gong
21.07.08,07:10
a čo sa týka výmeny okien, tam by bolo asi potrebné vedieť, aké okná boli pôvodné, či sa nemenili rozmery, keď sa dávali nové. Ak by išlo len o výmenu, dala by som to ako VOZD, ale ak by išlo o modernizáciu, tak ako nákup IM:

Nie ide len o výmenu okien a roliet. Šéfka ma nabádza, aby som celej čiastky uplatnila DPH, nielen zo zálohy. že čo sa môže stať, keď na to prídu, že to potom budeme riešiť, mne sa to nevidí. Ja som to tiež dala len zo zálohy. Tak neviem, čo mám spraviť, nechcem byť zodpovedná ja, za niečo s čím nesúhlasím.
ďakujem pa
Alena Šimová
21.07.08,07:20
určite to nie je v poriadku, je to 2x uplatnená DPH, ak tomu dobre rozumiem. Ale ak jej nevadí pokuta vo výške 4-násobku základnej úrokovej sadzby NBS, je to jej vec. Len ako účtovníčka by som si to dala písomne od nej podpísať, aby som mala doklad o tom, že bola upozornená,že je to vlastne podvod. A aby nemohla prípadne odo mňa vymáhať
Gong
21.07.08,07:30
určite to nie je v poriadku, je to 2x uplatnená DPH, ak tomu dobre rozumiem. Ale ak jej nevadí pokuta vo výške 4-násobku základnej úrokovej sadzby NBS, je to jej vec. Len ako účtovníčka by som si to dala písomne od nej podpísať, aby som mala doklad o tom, že bola upozornená,že je to vlastne podvod. A aby nemohla prípadne odo mňa vymáhať
Ďakujem ti presne na to isté som i ja myslela. Takže ja to nechám tak, že uplatním zo zálohovej platby DPH v 2Q/2008, potom sa uplatní ten zvyšok po doplatení. Nepotrebujem problémy, a keď bude nástojiť na tom jej skvelom nápade, dám si to na papier s tým, že som ju upozornila. Díky ti moc za pomoc. V tomto som si nebola moc istá.
papa
Zita5
21.07.08,07:34
Nie ide len o výmenu okien a roliet. Šéfka ma nabádza, aby som celej čiastky uplatnila DPH, nielen zo zálohy. že čo sa môže stať, keď na to prídu, že to potom budeme riešiť, mne sa to nevidí. Ja som to tiež dala len zo zálohy. Tak neviem, čo mám spraviť, nechcem byť zodpovedná ja, za niečo s čím nesúhlasím.
ďakujem pa

Dodávateľ postupuje podľa Zákona o dani z pridanej hodnoty

Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.


Vaša firma sa riadi ...............................

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)



(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.


Dajte šéfke pozrieť príslušný Zákon o DPH , nedajte sa nútiť do niečoho , čo máte robiť proti Zákonu , nemôžete predsa uplatniť celú DPH , pokiaľ ste len v rovine zálohy . T.j. čiastkovej platby z dohodnutej ceny práce .

Dopĺňam : príspevkom smerujem len k uhradenej zálohe, nakoľko šéfka trvala na uplatní DPH v celkovej výške .