betuška
20.07.08,12:47
Prosím o radu. Môj otec daroval dom môjmu bratovi. Brat otca doslova oblbol, narozprával mu, že ja mám byt / čo nie je pravda, žijem v byte mojej matky / a podobné hlúposti. To už je ale asi jedno. Chcem sa ale spýtať, keď dal brat teraz otca do domova dôchodcov, aj tak sa nedá tá darovacia zmluva nijak napadnúť? Otec má podľa zmluvy právo doživotného užívania domu a brat sa zaviazal k doživotnej starostlivosti o otca. Je jedno ako túto starostlivosť zabezpečí?? Môže ho dať aj do domova, pokiaľ si napr. zdravotný stav otca vyžaduje stálu starostlivosť?
Je vôbec nejaká možnosť napadnúť darovaciu zmluvu?
Ďakujem za každú radu.
Chobot
20.07.08,15:31
Prosím o radu. Môj otec daroval dom môjmu bratovi. Brat otca doslova oblbol, narozprával mu, že ja mám byt / čo nie je pravda, žijem v byte mojej matky / a podobné hlúposti. To už je ale asi jedno. Chcem sa ale spýtať, keď dal brat teraz otca do domova dôchodcov, aj tak sa nedá tá darovacia zmluva nijak napadnúť? Otec má podľa zmluvy právo doživotného užívania domu a brat sa zaviazal k doživotnej starostlivosti o otca. Je jedno ako túto starostlivosť zabezpečí?? Môže ho dať aj do domova, pokiaľ si napr. zdravotný stav otca vyžaduje stálu starostlivosť?
Je vôbec nejaká možnosť napadnúť darovaciu zmluvu?
Ďakujem za každú radu.

Darovacia zmluva sa dá napadnúť, ale len keď je na to závažný dôvod - napr. sfalšovaný podpis, dokázateľne podpísaná pod nátlakom, podpísal ju nesvojprávny darca... a pod.

Pokiaľ tvoj otec nie je zbavený svojprávnosti, je darovacia zmluva platná a ty nemôžeš napadnúť jej platnosť. Bohužiaľ byt už prešiel do vlastníctva tvojho strýka.

Otec má právo kedykoľvek byt užívať, pokiaľ mu to zdravotný stav povoľuje. A zabezpečenie starostlivosti môže byť aj formou zabezpečenia ústavu a tým, že ho bude pravidelne navštevovať. Nie je nikde vyslovene napísané, že sa musí o neho osobne starať.