jana_v
21.07.08,09:00
zdravim vsetkych poradakov
som tu dnes prvykrat a mozno bude moja otazka smiesna. moj priatel si zalozil s kamaratom srocku. maju v nej nejake prijmy, sumy s DPH. ked ale moj priatel chcel nieco zaplatit z uctu, jeho kamarat mu povedal, ze si z tej sumy musi odratat DPH a len tu ciastku realne maju. nie je to blbost? neodratava sa dph az na konci roku? ved im to uhradili aj dph, tak preco by nemohol disponovat celou sumou?
dakujem vopred za objasnenie problemu.
Milan Benka
21.07.08,07:19
zdravim vsetkych poradakov
som tu dnes prvykrat a mozno bude moja otazka smiesna. moj priatel si zalozil s kamaratom srocku. maju v nej nejake prijmy, sumy s DPH. ked ale moj priatel chcel nieco zaplatit z uctu, jeho kamarat mu povedal, ze si z tej sumy musi odratat DPH a len tu ciastku realne maju. nie je to blbost? neodratava sa dph az na konci roku? ved im to uhradili aj dph, tak preco by nemohol disponovat celou sumou?
dakujem vopred za objasnenie problemu.


Jeho kamarát má aj nemá pravdu. Sumu DPH bude potrebné odviesť štátu prostredníctvom podaňia priznania DPH. Od nej si však odpočíta DPH z došlých faktúr, pri kt. mu vznikne nárok na odpočet. Je to na dlhšie vysvetľovanie. Ešte by som uviedol, že DPH priznania sa robie mesačne alebo štvrťročne ( záleží ako sú registrovaní na DU - pravdepodobne štvrťročne - termín podania DP za 2 štvrťrok je teraz v piatok - 25.7.08 ).
evina
21.07.08,07:20
zdravim vsetkych poradakov
som tu dnes prvykrat a mozno bude moja otazka smiesna. moj priatel si zalozil s kamaratom srocku. maju v nej nejake prijmy, sumy s DPH. ked ale moj priatel chcel nieco zaplatit z uctu, jeho kamarat mu povedal, ze si z tej sumy musi odratat DPH a len tu ciastku realne maju. nie je to blbost? neodratava sa dph az na konci roku? ved im to uhradili aj dph, tak preco by nemohol disponovat celou sumou?
dakujem vopred za objasnenie problemu.

DPH je zaujímavá len pre platiteľov DPH. Nakoľko píšeš, že ich príjmy sú sumy s DPH tak najprv upresni ako to myslíš, či sú platiteľmi alebo nie.
jana_v
21.07.08,07:25
cize ak tomu rozumiem, v tom DPH priznani si zosumarizuju prisle faktury s DPH a odoslane faktury s DPH?
a je pravda, ze oni ked zarobia napr. 50 000 s DPH tak v skutocnosti zarobili o 19% menej. pani to je zlozite :))
jana_v
21.07.08,07:27
su platitelmi ale maju narok na odpocet. aspon tak mi to ten kamarat hovoril. ze parada, lebo si budu moct odpocitavat dph. som si ale nemyslela ze aj z prijmov :)
evina
21.07.08,07:34
su platitelmi ale maju narok na odpocet. aspon tak mi to ten kamarat hovoril. ze parada, lebo si budu moct odpocitavat dph. som si ale nemyslela ze aj z prijmov :)

V tom prípade platí, čo napísal Benka.

Z príjmov si nič neodpočítavajú, lebo DPH nie je súčasťou príjmov:) ani nákladov.

Princíp je, že na vstupe /nákup/ zaplatia 100 + 19 DPH = 119 a na výstupe /predaji/ majú 100 + 19 = 119

Súčet DPH na vstupe mínus súčet DPH na výstupe je rozdiel vyjadrujúci vzťah k štátnemu rozpočtu, t.j. DPH budú platiť /daňová povinnosť/ alebo DPH dostanú od štátu naspäť /nadmerný odpočet/. Pozor na termíny, na ktoré upozorňuje Benka-Nejde o koniec roka.
Na konci roka sa vyčísluje hospodársky výsledok, t.j. rozdiel medzi 100 na strane nákladov /nákupy/ a 100 na strane príjmov, a to budú mať k dispozícii...veľmi zjednodušene napísané...
jana_v
21.07.08,07:57
dakujem za pomoc. uz tomu zacinam rozumiet. v podstate teda treba ratat so sumou bez dph to je prijem.
evina
21.07.08,08:05
dakujem za pomoc. uz tomu zacinam rozumiet. v podstate teda treba ratat so sumou bez dph to je prijem.

Áno, ak sa bavíme o hrubom príjme firmy. Firma má aj náklady - teda, čo potrebuje k existencii, samozrejme tiež bez DPH a rozdiel týchto príjmov bez DPH a nákladov bez DPH je čistý príjem firmy, t.j. to, čo budú mať k dispozícii po zaplatení dane z príjmov.
jana_v
21.07.08,08:17
teraz sa spytam mimo temy ale po zaplateni dane z prijmov si mozu oni dvaja ako konatelia firmy tento zisk rozdelit? len tak? lebo teraz si zatial nevyplacaju ziadne mzdy ani nic.
evina
21.07.08,08:25
teraz sa spytam mimo temy ale po zaplateni dane z prijmov si mozu oni dvaja ako konatelia firmy tento zisk rozdelit? len tak? lebo teraz si zatial nevyplacaju ziadne mzdy ani nic.

Po zalatení dane z príjmov a povinného prídelu do rezervného fondu v zmysle spoločenskej zmluvy si môžu vyplatiť podiel na zisku ako spoločníci v tom pomere ako majú uvedené v spoločenskej zmluve. Znamená to ak je ten pomer 1ku 1 tak, každý polovicu disponibilného zisku.
jana_v
21.07.08,08:41
diky evina
davam body :)