vlkas
21.07.08,10:07
Pozdravujem Vas. Snazim sa vyriesit nasledovnu situaciu, pricom nazory sa lisia: dedicka nadobudla dedictsvo po porucitelke - svojej tete, ktora zomrela v roku 1997, avsak z viacerych dovodov dedicske konanie skoncilo az v roku 2008 a bola az teraz zapisana na list vlastnictva. Ak chce nehnutelnost predat, bude platit dan z prijmu?
Chobot
21.07.08,08:14
Pozdravujem Vas. Snazim sa vyriesit nasledovnu situaciu, pricom nazory sa lisia: dedicka nadobudla dedictsvo po porucitelke - svojej tete, ktora zomrela v roku 1997, avsak z viacerych dovodov dedicske konanie skoncilo az v roku 2008 a bola az teraz zapisana na list vlastnictva. Ak chce nehnutelnost predat, bude platit dan z prijmu?

Áno bude, pretože neišlo o dedenie v priamom rade. Oslobodená by bola iba v prípade, keby v nehnuteľnosti mala trvalý pobyt 2 roky alebo keby nehnuteľnosť vlastnila minimálne 5 rokov.

Keby zdedila po mame alebo otcovi, tak by sa táto podmienka započítala, aj keby ju spĺňal poručiteľ. Ale v prípade tety to neplatí.

Viď § 9 ods. 1 zákona o dani z príjmov:

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
vlkas
21.07.08,08:26
Dakujem za odpoved, len podla mna to ma predsa len jeden hacik: dedicstvo sa nadobuda spatne ku smrti porucitela. Takze v zmysle Obcianskeho zakonnika je vlastnickou uz od toho 1997
Chobot
21.07.08,08:31
Dakujem za odpoved, len podla mna to ma predsa len jeden hacik: dedicstvo sa nadobuda spatne ku smrti porucitela. Takze v zmysle Obcianskeho zakonnika je vlastnickou uz od toho 1997

Dôležité je vedieť, kedy nadobudla vlastníctvo - teda kedy bol povolený vklad na zápis do katastra. Od toho momentu sa stáva vlastníkom a začína plynúť obdobie pre oslobodenie. V prvom príspevku píše, že to bolo zapísané až v roku 2008.
vlkas
21.07.08,08:41
Osvedcenie o dedictsve sa zapisuje nie vkladom ale zaznamom, ktorym sa zapisuju prava, ktore vznikli rozohdnutim statneho organu, priklepom licitatora apod. Zaznam len osvedcuje stav, ktory uz vznikol pred tym, a to je podstatny rozdiel oproti vkladu, na zaklade ktoreho prechadza vlastnicke pravo az jeho vykonanim.
Chobot
21.07.08,08:57
Osvedcenie o dedictsve sa zapisuje nie vkladom ale zaznamom, ktorym sa zapisuju prava, ktore vznikli rozohdnutim statneho organu, priklepom licitatora apod. Zaznam len osvedcuje stav, ktory uz vznikol pred tym, a to je podstatny rozdiel oproti vkladu, na zaklade ktoreho prechadza vlastnicke pravo az jeho vykonanim.

A vieš na výpise z katastra preukázať, že vlastníctvo nehnuteľnosti vzniklo už v roku 1997? Ak áno, tak nie je problém to preukázať daňovému úradu v prípade kontroly. Ak ale nie, ako preukážeš vlastníctvo od roku 1997, keď všade bude len rok 2008?
vlkas
21.07.08,09:04
Osvedcenie o dedictsve hovori kedy zomrela porucitelka a v nadvaznosti na obciansky zakonnik, ze dedicstvo sa nadobuda ku dnu smrti porucitela, by som to preukazal. Zaraza ma vsak, ze uctovnici, danovi poradcovia ako aj danove riaditelstvo tvrdia opak, ze dolezite je, kedy bola zapisana na list vlastnictva. V zakone o dani z prijmov som definiciu nadobudntia vlastnictva nenasiel, takze by mala platiit ta podla obcianskeho zakonnika.
Chobot
21.07.08,09:43
Osvedcenie o dedictsve hovori kedy zomrela porucitelka a v nadvaznosti na obciansky zakonnik, ze dedicstvo sa nadobuda ku dnu smrti porucitela, by som to preukazal. Zaraza ma vsak, ze uctovnici, danovi poradcovia ako aj danove riaditelstvo tvrdia opak, ze dolezite je, kedy bola zapisana na list vlastnictva. V zakone o dani z prijmov som definiciu nadobudntia vlastnictva nenasiel, takze by mala platiit ta podla obcianskeho zakonnika.

Môžeš mi dať odkaz na príslušný paragraf Obč. zákonníka, ktorý o tom pojednáva, že dedičstvo sa nadobúda ku dňu smrti poručiteľa? Lebo ja som našiel len § 460, ktorý hovorí:

"Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa."

a to je iné, než čo tvrdíš ty. Dedičstvo sa nadobúda potom, čo nastane právna skutočnosť - smrť poručiteľa. Ale neznamená to, že sa nadobúda ku dňu smrti poručiteľa.

My

slím, že účtovníci, daňoví poradcovia a ostatní majú pravdu, hoci si to sám nepripustíš. Zákon o dani z príjmov ani nemá prečo pojednávať o definícii nadobudnutia vlastníctva, pretože o tom pojednáva iný zákon, ktorý je presne na to stavaný - a to katastrálny zákon. A podľa jeho § 28 je jasné, kedy osoba nadobudne vlastníctvo nehnuteľnosti:

Vklad
§ 28


(1) Práva k nehnuteľnostiam 8) zo zmlúv uvedené v § 1 ods. 1 sa zapisujú do katastra vkladom, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Práva k nehnuteľnostiam uvedené v § 1 ods. 1 vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra, ak tento zákon neustanovuje inak.

Pozeral som aj príslušné paragrafy, ktoré pojednávajú o zázname do katastra a tam nie je osobitne upravené nadobudnutie vlastníckeho práva, takže platí, že právo sa nadobudne až po vykonaní záznamu.

Samotnou notárskou zápisnicou vlastníctvo nehnuteľnosti nevzniká, na základe tejto zápisnice by si nemohol previesť nehnuteľnosť na tretiu osobu. Môžeš to až po vykonaní zápisu do katastra, až vtedy sa staneš vlastníkom.

Ale ak máš príslušné podklady a vieš to daňovému úradu právne podložiť a vyargumentovať, že vlastníctvo si nadobudol už v roku 1997, tak to môžeš skúsiť.
vlkas
21.07.08,10:16
Nechcem Ta unavovat, ale tu tezu o nadobudnuti dedicstva potvrdzuje aj § 481 Obcianskeho zakonnika a je to uvedene aj v komantari k OZ Svoboda a kolektiv, EUROUNION: :Osvedcenim alebo pravoplatnym uznesenim o dedicstve je prejednanie dedicstva skoncene. Avsak osvedcenie o dedictsve, ako i uznesenie o dedictsve maju iba deklaratornu povahu, K nadobudnutiu dedicstva dochadza ipso iure smrtou porucitela." A nasledne sa vlastnicke pravo do katastra zapisuje zaznamom, nie vkladom podla § 34 katastralneho zakona.
Chobot
21.07.08,10:26
Nechcem Ta unavovat, ale tu tezu o nadobudnuti dedicstva potvrdzuje aj § 481 Obcianskeho zakonnika a je to uvedene aj v komantari k OZ Svoboda a kolektiv, EUROUNION: :Osvedcenim alebo pravoplatnym uznesenim o dedicstve je prejednanie dedicstva skoncene. Avsak osvedcenie o dedictsve, ako i uznesenie o dedictsve maju iba deklaratornu povahu, K nadobudnutiu dedicstva dochadza ipso iure smrtou porucitela." A nasledne sa vlastnicke pravo do katastra zapisuje zaznamom, nie vkladom podla § 34 katastralneho zakona.

Chápem, že logiku to má, čo tvrdíš, len neviem nájsť pre to zákonné zdôvodnenie. Totiž pri vklade je jasne napísané, kedy vzniká vlastníctvo, ale pri zápise to už uvedené nie je. Preto z výpisu z katastra môže vyplynúť, že vlastníctvo si nadobudol až v roku 2008. Máš už výpis? Nie ej tam skutočne nič uvedené o dátume nadobudnutia vlastníctva?

Ak ide o byt, bol si už u správcu nahlásiť zmenu majiteľa? Ako to považoval správca? Odkedy si vlastníkom? Alebo išlo o inú nehnuteľnosť?

Viac ti už asi neviem pomôcť. Počkaj, možno cez deň pridajú svoj názor aj nejakí právne fundovanejší.
vlkas
21.07.08,10:50
Ok, dakujem velmi pekne za pomoc.