ninkajavca
21.07.08,09:22
Mam zavaznu otazku, ak sa clen rodiny vplyvom sekty zmeni na nepoznanie,odide od najblizsich pribuznych,z prace, vezme peniaze - avsak prestane takmer uplne udrziavat kontakt s rodinou, tvrdi ze vidi "anielov", a podobne bytosti - ze sa s nimi rozprava, ze ma zrazu aj liecitelske schopnosti a rozprava casto "zcestne" teda vety su zvlastne pozliepane a ledva sa v nich da najst zmysel - je nejaka sanca zbavit takehoto rodinneho prislusnika svojpravnosti a donutit ist na liecenie - alebo donutit sudnou cestou ist na vysetrenie k odbornikovi - ak ale on sam vsetko odmieta? dakujem velmi pekne...
BXLmiami
21.07.08,10:46
Ani veľmi nie.Len v prípade,že by ohrozoval okolie.
ninkajavca
21.07.08,10:59
No myslela som si... - ja viem - ze keby to islo lahko - bola by to "dvojsecna zbran" lahko zneuzitelna...ale bohuzial take pripady su - a rodina je bezmocna.. :(
ninkajavca
21.07.08,11:00
Este podotazka - a ked ten clovek sa vydava za liecitela este aj - tak ohrozuje vlastne okolie.. to sa neda pouzit?
BXLmiami
21.07.08,11:10
Dá.Ale musel by ho niekto udať.A asi by skôr riešili,aby to nemohol robiť,než jeho svojprávnosť.To liečiteľstvo sa ale veľmi ťažko dokazuje.
ninkajavca
23.07.08,06:54
:-(
arimi
05.09.09,08:42
aj moj manžel spravil t isté, a tiež hovorí o anjeloch,ale len v suvislosti so ženami, v tých vidí anjelov...ale tiež odišiel z práce, kde bol 30 rokov, udaval ma na policii za nadávky, zohnal si právnika a ziada výživné na manžela, naposledy dal ziadost na rozvod, a všetko sa udialo v priebehu dvoch mesiachov. myslím, že ho má nejaká sekta, lebo chodí na semináre o zdravom životnom štýle a finančné školenia a on sa cíti byt odrazu obrovsky doležitý a neodolatelný...tak mu natlačili do hlavy že sa ma musí za každúp cenu zbavit, aby bol úspešný, lebo pri mne to nedokázal,...ukázali mu na skoleniach cestu a on sa jej pevne drží,...takže tu mám rozvod a bojím sa že a aj o byt prídeme, lebo neplatil ani hypoteku a ni nájomné, na ktoré som mu dávala peniaze...
ani ja neviem, čo s tým, a ako pri rozvode argumentovat, aby som nevyznela ako blázon nakoniec ja...
sekta to má všetko dobre premyslené a majú dobrých právnikov, preto aj možu fungovat celkom bezpečne a nikto na nich nemá..
misomiso
05.09.09,08:54
Myslim, ze popri probleme s nanutenim nejakej liecby, najvacsi problem je urcit hranicu, odkedy clovek prestava byt normalny. Aj tu na Porade sa bezne riesia "vestice", alebo nejaky cistec na "urieknutie" a pod...
arimi
05.09.09,09:24
ja ani nechcem nejakú liečbu, lebo už mi leze ale riadne na nervy...skor by som chcela, aby mi vrátil, o čo ma okradnul...k tomu sa neviem dopracovat nijako...neviem nič vymysliet, ako z neho vytlct, čo mne a detom ukradnul...ale to by zas nemohol byt zbavený svojprávnosti, ked to chcem od neho nazad...:-)))
musím na inú tému sa íst postažovat :-)))
viktorviktor
05.09.09,15:33
dá sa, poznám jeden prípad, ale podrobnosti neviem, išli na súd a tam im poradili kroky potrebné k zbaveniu svojprávnosti, alebo treba zájsť za advokátom
toju
10.09.09,11:30
na psychiatriu ho zoberú len ak bude nejaký agresívny. inak nie. inak si to musí uvedomiť sám a ísť tam z vlasntnej vôle
radaporada
24.09.09,16:49
Ak je stav skutočne taký ako popisuješ, skús ho dostať ku praktickému lekárovi (jeho obvoďákovi), ten by mal pri pohovore s ním rozpoznať, či skutočne ide o psychickú poruchu (skús lekárovi doporedu popísať situáciu z tvojho pohľadu) ... ak bude mať podozrenie na psychickú poruchu, môže pacienta odoslať akútne na psychiatriu sanitkou rovno zo svojej ambulancie. Na psychiatrii ho vyšetria na prijímovej ambulancii a ak zistia, že ide o akútnu psychotickú poruchu, môžu pacienta hospitalizovať aj bez súhlasu pacienta.
V prípade, že ho ku praktickému lekárovi nedostaneš a stav je vážny, druhá možnosť je volať rýchlu záchrannú službu (155 alebo 112)a tá ho dostane na psychiatriu možno aj s pomocou polície ak bude potrebné.