pako_02
21.07.08,12:15
Idem podnikat na autorsky zakon a nebudem platitelom DPH. Ako amm vystavovat fakturu? Staci ked DPH v nej nevyplnim alebo kolonku s DPH mam uplne odobrat? A budem sa musiet aj nejak s klientom dohodnut kedze ja nebudem platit DPH a bude?

A potom ak sa stanem platitelom DPH (po prekroceni vysky prijmu 19-nasobku zivotneho minima) tak mam zacat vystavovat faktury s DPH?
Milan Benka
21.07.08,10:19
Idem podnikat na autorsky zakon a nebudem platitelom DPH. Ako amm vystavovat fakturu? Staci ked DPH v nej nevyplnim alebo kolonku s DPH mam uplne odobrat?
Stačí.
A budem sa musiet aj nejak s klientom dohodnut kedze ja nebudem platit DPH a bude? Dohoda o čom ?

A potom ak sa stanem platitelom DPH (po prekroceni vysky prijmu 19-nasobku zivotneho minima) tak mam zacat vystavovat faktury s DPH?
Pre vznik povinnosti registrovať sa za platiteľa platia úplne iné pravidlá ( § 4 ods. 1 zák. 222/2004 Zz )



Zvýraznené .
evina
21.07.08,10:24
Idem podnikat na autorsky zakon a nebudem platitelom DPH. Ako amm vystavovat fakturu? Staci ked DPH v nej nevyplnim alebo kolonku s DPH mam uplne odobrat? A budem sa musiet aj nejak s klientom dohodnut kedze ja nebudem platit DPH a bude?

A potom ak sa stanem platitelom DPH (po prekroceni vysky prijmu 19-nasobku zivotneho minima) tak mam zacat vystavovat faktury s DPH?

Ako neplatiteľ DPH nebudeš s DPH vôbec uvažovať. Uvedieš dohodnutú cenu napr. 1 000 SK a hotovo. Doporučujem na faktúru dolu písať "Nie som platiteľ DPH". Klienta len upozorníš, že nie si plaiteľ DPH /aj nemusíš/, ale platitelia si samozrejme radšej dohodujú vzťahy s platiteľom.

Ten 19-násobok si zobral na niečo úplne iné a z iného zákona :).
Povinný si sa registrovať za platiteľa DPH, ak Tvoj obrat /hrubé príjmy/ presiahnu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov hodnotu 1 500 000. /pozor nie za kalendárny rok ale po sebe 12 nasledujúcich mesiacov/.
Tu máš definíciu, čo je to pre účely DPH obrat

http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
pako_02
25.07.08,09:47
no dik ale ked, bude potrebovat zakaznik tu DPH? tak co potom?
Johanka
25.07.08,09:58
Ak bude potrebovať DPH, musí ísť nakúpiť inde ....
Ak by sa však mali zákazníci otáčať vo dverách iba preto, že nie si platiteľ DPH, môžeš sa zaregistrovať pre daň z pridanej hodnoty aj pre dosiahnutím zákonom stanoveného obratu 1,5 mil. Sk.... tzv. "dobrovoľná" registrácia ;).