hanma
21.07.08,11:25
Dobry den, prosila by som o radu pre moju znamu. Uz 4 mesiace nezije s manzelom v spolocnej domacnosti. Jej manzel ma v sucasnej dobe nahradne ubytovanie a ona aj s dvomi detmi ostala byvat v byte. Podala aj ziadost o rozvod, ale ten bol nedavno sudom zamietnuty. Jej manzel sa chce sa vratit byvat domov. Dolezita je vsak informacia, ze maju bezpodielove spoluvlastnictvo a byt je pisany na nu. Znama s jeho nastahovanim nesuhlasi, ale nevie, ci ma na to pravo, alebo nie. Dakujem za cenne rady!!!!!
Chobot
21.07.08,09:30
Dobry den, prosila by som o radu pre moju znamu. Uz 4 mesiace nezije s manzelom v spolocnej domacnosti. Jej manzel ma v sucasnej dobe nahradne ubytovanie a ona aj s dvomi detmi ostala byvat v byte. Podala aj ziadost o rozvod, ale ten bol nedavno sudom zamietnuty. Jej manzel sa chce sa vratit byvat domov. Dolezita je vsak informacia, ze maju bezpodielove spoluvlastnictvo a byt je pisany na nu. Znama s jeho nastahovanim nesuhlasi, ale nevie, ci ma na to pravo, alebo nie. Dakujem za cenne rady!!!!!

Z tohto popisu sa nedá jednoznačne odpovedať. Chýba tam zopár faktov, a to:

Byt bol nadobudnutý počas manželstva? Ak áno, prečo je písaný iba na manželku? Nezískala náhodou manželka ten byt darom alebo dedením?

Je ešte manžel v byte prihlásený na trvalý pobyt? Ak áno, tak mu ten trvalý pobyt nemôže zrušiť a manžel sa môže do bytu vrátiť. Zrušiť by mu ho mohla jedine vtedy, ak by bolo manželstvo rozvedené a majetok vysporiadaný a zároveň by manžel nemal žiadny podiel vlastníctva na byte.
hanma
21.07.08,10:32
dakujem za rychlu odpoved, ale samozrejme, kedze sa to netyka mna, tak som tam spravila chybu. Znama + jej manzel ,maju ZRUSENE bezpodielove vlastnictvo a byt bol kupovany uz ked mali zrusene bezpodielove vlastnictvo, aj ked boli manzelia. Takze Vas este raz poprosim o odpoved! VDAKA!!!!
hanma
21.07.08,10:33
..... a este... jej manzel tam je prihlaseny na trvaly pobyt. Myslim v tom byte.
Chobot
21.07.08,10:43
dakujem za rychlu odpoved, ale samozrejme, kedze sa to netyka mna, tak som tam spravila chybu. Znama + jej manzel ,maju ZRUSENE bezpodielove vlastnictvo a byt bol kupovany uz ked mali zrusene bezpodielove vlastnictvo, aj ked boli manzelia. Takze Vas este raz poprosim o odpoved! VDAKA!!!!

Takže výlučným vlastníkom je manželka?

A na základe čoho mali zrušené BSM? Mali ho skutočne zrušené?

Nevadí, to nie je v tomto prípade podstatné, podstatné by to bolo, keby si sa pýtala na vlastnícky nárok.

V tomto prípade je ale podstatný fakt, že manžel je prihlásený na trvalý pobyt a je stále manželom - manželstvo nebolo rozvedené. V zmysle zákona o hlásení pobytu občanov č. 253/1998 § 7 nemôže mu zrušiť trvalý pobyt:
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
g) ak budova zanikla.


Takže kým sú manželia, má právo nasťahovať sa, lebo tam má trvalý pobyt.
Mária27
22.07.08,13:07
Na zamyslenie:

Ak žil niekde inde dlhšie ako tri mesiace, mal sa tam podľa zákona prihlásiť na prechodný pobyt.
Ak býval inde viac ako tri mesiace, neuhrádzali spoločne náklady a netvorili domácnosť.
Manželia trvale spolu nežili.
V takejto situácii stráca ten, kto opustil domácnosť, dokonca aj nárok na nájom. Tým viac by nemal mať nárok na bývanie v byte vo vlastníctve manželky.
Domácnosť iných nemožno narúšať.
Podľa mňa by ho nemusela prijať späť a dovoliť mu bývať v jej dome. BSM si môžu vysporiadať – to je len majetok.

Ak ho nebude chcieť za žiadnu cenu, nakoniec ich rozvedú.