M-Tinka
21.07.08,11:34
Ahojte podaďáci.
Som zamestnaná na dohodu o pracovnej činnosti a mesačne dostávam 3200 sK. Takisto som nahlásená na ÚPSVaR a mám uzavretú dohodu o absolvenskej praxi. Prax mi končí 30.09.2008. Rozhodujem sa čo ďalej. Na úrade mi odporučili založiť si živnosť. So živnosťou sú však spojené mnohé administratívne náležitosti. Chcela by som sa teda opýtať či je možné pracovať na dohodu o pracovnej činnosti pípadne na ďalšie dohody keď zarobím cca 20 000 SK a byť dobrovolne nezamestnaná a sama si platiť odvody do SP a ZP a DÚ.
Viete mi prosím poradiť čo by bolo pre mňa výhodnejšie?
Ďakujem voprad za odpoveď.
Stina
21.07.08,09:52
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť uzavretá avšak nie na opakujúcu sa činnosť a max na 10 hodín týždenne. Výška odmeny nie je obmedzená.
Marína
21.07.08,10:13
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť uzavretá avšak nie na opakujúcu sa činnosť a max na 10 hodín týždenne. Výška odmeny nie je obmedzená.
Nie opakujúca sa činnosť ale vymedzenie úlohy sa týka dohody o vykonaní práce.(ZP § 226). Netýka sa dohody o PČ(ZP § 228a)
M-Tinka
21.07.08,10:51
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť uzavretá avšak nie na opakujúcu sa činnosť a max na 10 hodín týždenne. Výška odmeny nie je obmedzená.
Chcela by som sa opýtať na váš názor že čo je lepšie. Źivnosť alebo dohoda? Ale na dohodu budem dobrovolne nezamestnaná.
evina
21.07.08,12:01
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť uzavretá avšak nie na opakujúcu sa činnosť a max na 10 hodín týždenne. Výška odmeny nie je obmedzená.



§ 223
1/ Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

O opakovanej činnosti sa v Zákonníku už dávno nepíše...
evina
21.07.08,12:05
Chcela by som sa opýtať na váš názor že čo je lepšie. Źivnosť alebo dohoda? Ale na dohodu budem dobrovolne nezamestnaná.

To je už naozaj len na Tebe. Myslím, že Ti nikto nemôže zodpovedne odpovedať, že to či ono. Musíš si spočítať koľko Ťa vyjdú odvody, aké výhody poskytuje ten či onen vzťah a hlavne, či môžeš si založiť živnosť na to, čo potrebuješ a či ju budeš vykonávať v zmysle zákonníka práce, teda či nie v konečnom dôsledku ako v pracovnom pomere....
veronikasad
21.07.08,13:44
Ahojte podaďáci.
Som zamestnaná na dohodu o pracovnej činnosti a mesačne dostávam 3200 sK. Takisto som nahlásená na ÚPSVaR a mám uzavretú dohodu o absolvenskej praxi. Prax mi končí 30.09.2008. Rozhodujem sa čo ďalej. Na úrade mi odporučili založiť si živnosť. So živnosťou sú však spojené mnohé administratívne náležitosti. Chcela by som sa teda opýtať či je možné pracovať na dohodu o pracovnej činnosti pípadne na ďalšie dohody keď zarobím cca 20 000 SK a byť dobrovolne nezamestnaná a sama si platiť odvody do SP a ZP a DÚ.
Viete mi prosím poradiť čo by bolo pre mňa výhodnejšie?
Ďakujem voprad za odpoveď.
Nepíšeš, v akej oblasti chceš podnikať. So živnosťou síce sú spojené administratívne náležitosti, ale ani výška dotácie z úradu práce nie je "na zahodenie". Treba spracovať dobrý podnikateľský zámer a po obdržaní dotácie - ak sa ti nebude dariť podľa tvojich predstáv, môžeš sa popri živnosti zamestnať aj na hlavný pracovný pomer. Prevádzkovanie živnosti nesmieš zrušiť po dobu 2 rokov.
veronikasad
21.07.08,13:46
Chcela by som sa opýtať na váš názor že čo je lepšie. Źivnosť alebo dohoda? Ale na dohodu budem dobrovolne nezamestnaná.
Pokiaľ tvoj mesačný príjem nepresiahne 65% životného minima, môžeš byť počas práce na dohodu evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.
M-Tinka
22.07.08,08:33
No lenže môj príjem presiahne výšku 3458 SK. Potom ma z úradu vyhodia a stávam sa dobrovolne nezamestnanou. Budem teda môcť pracovať na dohodu a zarobiť aj 1000 000 SK a platiť si len zdravotnú čo je v súčasnoti cca 800 Sk?
ako je to potom s počítaním rokov do dôchodku? mám 22 ale 3 roky študujem na VŠ ako externá a väčšinu času som bola dobrovolne nezamestnaná.
Prepáčte žek kombinujem dve otázky naraz ale snažím sa vysvetliť vám moju situáciu. Ďakujem
Zoltán Kovács
22.07.08,08:38
No lenže môj príjem presiahne výšku 3458 SK. Potom ma z úradu vyhodia a stávam sa dobrovolne nezamestnanou. Budem teda môcť pracovať na dohodu a zarobiť aj 1000 000 SK a platiť si len zdravotnú čo je v súčasnoti cca 800 Sk?
ako je to potom s počítaním rokov do dôchodku? mám 22 ale 3 roky študujem na VŠ ako externá a väčšinu času som bola dobrovolne nezamestnaná.
Prepáčte žek kombinujem dve otázky naraz ale snažím sa vysvetliť vám moju situáciu. Ďakujem

Ak neplatíš dôchodkové poistenie, tak tie roky sa nezapočítavajú do dôchodku.
M-Tinka
22.07.08,08:42
to znamená že ak odchod do dôchodku bude v 62 roku života tak ja pôjdem až 67 keď mu bude 5 chýbať kôli dobrovolnej nezamestnanosti počas VŠ alebo sa mi len bude krátiť výška dôchodku?
Zoltán Kovács
22.07.08,08:44
to znamená že ak odchod do dôchodku bude v 62 roku života tak ja pôjdem až 67 keď mu bude 5 chýbať kôli dobrovolnej nezamestnanosti počas VŠ alebo sa mi len bude krátiť výška dôchodku?

Nie. Pôjdeš tak isto do dôchodku (či v 62 alebo viac, nie je možné istotou potvrdiť, nakoľko dôchodkový vek sa určitosťou bude meniť). Len budeš mať odpracovaných menej rokov. Snáď do dôchodkového veku budeš mať započitateľnú dobu 20 rokov.
M-Tinka
22.07.08,08:50
Aha, ďakujem pekne za uvedenie do problematiky, ale kedže po VŠ budem mať určite vysoké príjmy tak ja to dobehem :) treba si veriť...Ďakujem krásne ešte raz a prajem pekný deň.