leníča
21.07.08,11:59
Ahojte, potrebovala by som poradiť s náhradou za pohotovosť. Ide o neaktívnu pohotovosť. Môžeme stanoviť náhradu za pohotovosť napr. 1600 Sk/mesiac /ide o dva víkendy za mesiac - 96 hod/ pre zamestnanca ako paušálnu náhradu? Alebo akým spôsobom sa počíta pohotovosť? Čo potom v tom prípade, keď dôjde k skutočnému výkonu práce v prípade poruchy, platí sa ešte niečo napr. nadčas? Ďakujem.
jankasm
21.07.08,10:08
Ahojte, potrebovala by som poradiť s náhradou za pohotovosť. Ide o neaktívnu pohotovosť. Môžeme stanoviť náhradu za pohotovosť napr. 1600 Sk/mesiac /ide o dva víkendy za mesiac - 96 hod/ pre zamestnanca ako paušálnu náhradu? Alebo akým spôsobom sa počíta pohotovosť? Čo potom v tom prípade, keď dôjde k skutočnému výkonu práce v prípade poruchy, platí sa ešte niečo napr. nadčas? Ďakujem.


§ 96
Pracovná pohotovosť

(1) Ak zamestnávateľ v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie nevyhnutných úloh nariadi zamestnancovi alebo sa s ním dohodne, aby sa mimo rámca rozvrhu pracovných zmien a nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času zdržiaval po určený čas na dohodnutom mieste a bol pripravený na výkon práce podľa pracovnej zmluvy, ide o pracovnú pohotovosť.
(2) Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na pracovisku a je pripravený na výkon práce ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za pracovný čas.
(3) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku podľa odseku 2 patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti základnej zložky mzdy, najmenej však vo výške minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi mzda podľa prvej vety a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzda nepatrí.
(4) Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na dohodnutom mieste mimo pracoviska a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa nezapočítava do pracovného času.
(5) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce.
(6) Čas, keď zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonáva prácu je aktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za prácu nadčas.
(7) Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu osem hodín v týždni a najviac v rozsahu 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len po dohode so zamestnancom.

Treba sa držať presne ustanovení tohto §. Pokiaľ odmena 1600,- mesačne, spĺňa výšku príplatkov, ktoré sú stanovené v zákone, tak je to v poriadku. Ak by to však bolo menej, tak musíte doplatiť.
A ako sa píše v bode 6/, ak začne počas pracovnej pohotovosti vykonávať prácu, tak pohotovosť sa preruší, a čas výkonu práce sa považuje za nadčas. ;)
ivemar
21.07.08,10:36
Neda mi nepridat svoj nazor na delenie pohotovosti na neaktivnu a aktivnu, lebo ma len matie a neviem na co su tie pojmy dobre. Pohotovost=vzdy neaktivna, akonahle pocas nej dojde k vykonu prace= pohotovost aktivna = praca nadcas. Cize aktivna pohotovost je neexistujuci stav, lebo v konecnom dosledku je to praca nadcas.
leníča
21.07.08,10:55
Nerozumiem tomu prerušeniu pohotovosti. V prípade výkonu práce mu zaplatím nadčas a vo výplate mu vyplatím celú sumu 1600 Sk za mesiac, alebo tú krátim?
ivemar
21.07.08,12:23
to prerusenie pohotovosti je to, co som pisala- ak pocas pohotovosti nastane situacia, ked treba pracovat, tak uz o ziadnu pohotovost nejde, ale je to praca nadcas ( na popletenie nazvana aj aktivna pohotovost) a teda sa aj plati ako praca nadcas.
ivemar
21.07.08,12:29
asi najlepsie je pre pohotovost mat urcenu hodinovu sadzbu, a ked dojde k vykonu prace, zaplatit nou len skutocne hodiny pohotovosti a zvysok ako pracu nadcas.
TatianaM
23.09.08,05:27
Ahojte, potrebovala by som poradiť s náhradou za pohotovosť. Ide o neaktívnu pohotovosť. Môžeme stanoviť náhradu za pohotovosť napr. 1600 Sk/mesiac /ide o dva víkendy za mesiac - 96 hod/ pre zamestnanca ako paušálnu náhradu? Alebo akým spôsobom sa počíta pohotovosť? Čo potom v tom prípade, keď dôjde k skutočnému výkonu práce v prípade poruchy, platí sa ešte niečo napr. nadčas? Ďakujem.


Kde účtujete v podvojnom účtovníctve náhradu za neaktívnu pohotovosť?
TatianaM
08.10.08,07:58
Odpovedám si síce sama, ale som zisťovala na aký účet sa to účtuje a je to 521. (nie 527) Možno to niekomu pomôže.