danse
21.07.08,12:11
Vo februari som si dala prieviest pevnu linku na seba, na svoje meno, pretoze som si to chcela dat do podnikania. Mam zivnost. Lenze som si dala minimalny program (suma 201,- Sk) a oni mi to dali ako sukromnej osobe, nie ako zivnostnikovi - s tym, ze ten program nie je pre podnikatelov, iba pre sukromne osoby.

Ja som faktury za telefon od marca 2008 omylom zaucovala do uctovnictva - ako prevadzkovu reziu, zdanitelne naklady.

Mozem si to opravit, a zauctovat to ako nezdanitelne naklady?

Bude to tak v poriadku?

Dakujem

Daniela
danse
21.07.08,10:37
Dobry den,

mozete mi niekto poradit s horeuvedenym problemom, neviem, ci som to dobre napisala. Som zivnostnik.
Mozem dat fakturu za telefon vystavenu na moje meno, ako na sukromnu osobu zauctovat v uctovnictve ako nezdanitelne naklady? Uz viem, ze si na to nemozem uplatnit odpocet DPH (som platca) ale mozem si to dat aspon do nezdanitelnych nakladov?
Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.

Zaciatky su velmi tazke...
Manual
21.07.08,10:47
Ak si platiteľ DPH a telefon nie je na firmu, tak "nepísané" pravidlo je že 50% z takýchto nákladov bez DPH DU uznáva ako VOZD a zbytok ide do VNZD. Keďže to už máš zaúčtované, opraviť sa to samozrejme dá, ale budeš musieť "nejako" vysporiadať DPH ak si si ju uplatnila.
Kristína
21.07.08,10:50
Ja by som to preúčtovala do VNZD a zmenila program na nejaký podnikateľský a potom už účtovala do VOZD.
Kristína
21.07.08,10:54
Ak si platiteľ DPH a telefon nie je na firmu, tak "nepísané" pravidlo je že 50% z takýchto nákladov bez DPH DU uznáva ako VOZD a zbytok ide do VNZD. Keďže to už máš zaúčtované, opraviť sa to samozrejme dá, ale budeš musieť "nejako" vysporiadať DPH ak si si ju uplatnila.
Už máš asi s tým skúsenosť, že DÚ to takto uznal. Inak, ja osobne som mala trochu obavy, radšej som to dala do VNZD.
Manual
21.07.08,10:57
Už máš asi s tým skúsenosť, že DÚ to takto uznal. Inak, ja osobne som mala trochu obavy, radšej som to dala do VNZD.
osobne prekonzultovanú so správcom dane a pri kontrole to bolo OK
danse
21.07.08,11:03
Dakujem Vam, pomohli ste mi. Urobim to tak, ze to preuctujem do VNZD. A urobim opravne danove priznanie za 1.stvrtrok 2008.

Prajem Vam pekny dnik bez chyb:-)
sea
21.07.08,12:02
Ahojte ! To s tým telefónom mi je jasné, len či si môžem odpočítať DPH z nákladov spojených s prevádzkovaním internetu ktorý mám na súkromnej pevnej linke a používam ho zväčša na podnikanie. Ďakujem za odpoveď !
Manual
21.07.08,14:32
Ahojte ! To s tým telefónom mi je jasné, len či si môžem odpočítať DPH z nákladov spojených s prevádzkovaním internetu ktorý mám na súkromnej pevnej linke a používam ho zväčša na podnikanie. Ďakujem za odpoveď !
Ako myslíš z internetu ? Veď na internet a telefon je jedna faktúra od T-comu. Ak je internet viazaný na používanie súkromnej tel. linky tak nie. Veď to je spojené, ako chceš oddeliť aby bol internet firemný ? Veď si ho prepíš na firmu.
Monika Kováčová
21.07.08,14:38
Ahojte ! To s tým telefónom mi je jasné, len či si môžem odpočítať DPH z nákladov spojených s prevádzkovaním internetu ktorý mám na súkromnej pevnej linke a používam ho zväčša na podnikanie. Ďakujem za odpoveď !

Jedna z podmienok uplatnenia práva na odpočítanie dane je, že faktúra musí obsahovať tvoje IČDPH.
Monika Kováčová
21.07.08,14:42
pozri Zákon o DPH § 51 odst. 1 a):

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

a nasl §71 ods. 2:

2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
Andyke
21.07.08,14:51
Ermon, otázku DPH už zadávateľ témy riešil tu :
http://www.porada.sk/t86618-oprava-danoveho-priznania-1-stvrtrok-2008-a.html
Monika Kováčová
21.07.08,15:32
Ermon, otázku DPH už zadávateľ témy riešil tu :
http://www.porada.sk/t86618-oprava-danoveho-priznania-1-stvrtrok-2008-a.html

no a zas som sa dala nachytať... :cool:
ego.mc
21.07.08,18:40
Už máš asi s tým skúsenosť, že DÚ to takto uznal. Inak, ja osobne som mala trochu obavy, radšej som to dala do VNZD.

Od roku 1995 používam súkromnú telefónnu linku a dva mobily (písané na FO) na podnikanie, pri všetkých kontrolách (mal som štyri) mi to prešlo bez problémov.:)