dabratranec
21.07.08,13:12
Prosím o radu. Máme vybraný projekt z Eurolineslovakia - bungalov 467. Stačí objednať PSP (projekt na stavebné povolenie)? Dá sa podla neho postaviť stavba alebo je nutné objednať tých 6ks podrobných paré (RP6)? Stačí PSP verzia pre kolaudačnú komisiu? Má niekto už tento domček postavený? Prosím o nejaké to foto.

Chceli by sme tam zrealizovať ešte tieto zmeny: čiastočne podpivničiť - pod obývačkou a kuchyňou, vchod do pivnice zvnútra (namiesto šatníka) aj zvonku, vchod do domu prestrešiť. Obch. zástupca pre euroline v NMNV nám vyčíslil úpravu projektu na 15tis Sk. (on tie zmeny vraj technicky spracuje a dá schváliť v euroline). Je to dobrá cena? Je treba vôbec pre všetky tieto zmeny odsúhlasenie? Je potrebné spraviť nejaké nové výkresy na tieto úpravy?
Ďakujem
tom_NR
21.07.08,12:21
S katalógmi skúsenosti nemám, ale ak si k cene pôvodného projektu prirátaš cenu za úpravy, to už by som dal prednosť nejakému šikovnému projektantovi a dal si nakresliť všetko na mieru...
chandler
21.07.08,14:34
podla katalogoveho projektu na stavebne povolenie dom nepostavis.
realizacny projekt ta bude stat 30tis plus 15tis zmeny a 7 za situaciu a pripojky... stale lacnejsie ako keby si si ho dal spravit na mieru.... aj ked mal by si ho na mieru a zaplatil len par tisic navyse...
v zasade je to ale dobra cena
Twiggy
21.07.08,21:27
My sme kupovali 6 paré, Junior 528. Dom sa na seba takmer nepodoba, zrusili sme balkony, pretiahli strechu na pristresok na auto, vchod sme vpredu zrusili a dali sme ho zboku, stresne okna sme zrusili, podorysne sme spravili tiez hodne zmien. Vsetko toto sme mali od Euroline zadarmo, len mi napisali potvrdenie, ze suhlasia so zmenou projektovej dokumentacie, vypisali zmeny ake sme urobili a na zaver napisali ze zmeny nam musi urobit autorizovany architekt,alebo autr. stavebny inzinier a ze nezodpovedaju za technicke vyriesenie povolenych zmien.
U nas to znamenalo, ze sme si projekt - podorysy - dali prekreslit architektovi ktoreho sme nasli, to sme pouzili na stavebne povolenie, a potom firma ktora nam to stavia nam k tomu za 15 tis. dala prepocitat nanovo statiku. Ostatne sme vsetko pouzili z povodneho projektu.
Jaj, este som zabudla, ze sme dom natiahli, povodne ma podorys 9x9 m a my sme ho zmenili na 9x10.
Twiggy
21.07.08,21:32
A este k cene, nas situacka spolu so zakreslenim novych podorysov a pohladov stala 11 500,-.
Kedze sme dom zvacsili, museli sme nanovo robit projekt statiky co som spominala, ale to ty asi nebudes musiet.
Nam zmeny zakresloval tiez obchodny zastupca Euroline, u ktoreho sme vlastne projekt aj kupovali, ale v Pezinku.
chandler
22.07.08,05:55
twiggy:
ja tomu teraz nerozumiem... zaplatili ste euroline za projekt a nakoniec vam ho robil niekto iny... co ste vlastne z toho projektu pouzili? stavebnu cast aj statiku ste mali inu, no a predpokladam ze ani nic ostatne ste nemohli pouzit.
preco ste to nedali rovno tomu projektantovi? predpokladam ze nejaky dovod tam bol, len neviem aky.
Twiggy
22.07.08,05:59
Chandler, jediny, vyhotovenie vlastneho projektu by nas stalo ovela viac ;-)
Jedine, co sme tu platili navrch bola ta statika, elektriku pocital na zakl. novych podorysov a povodneho projektu, dtto rozvody do domu, dtto vsetko ostatne.
chandler
22.07.08,06:27
aha vlastne hej, ste vlastne stavali bez ostatnych profesii. ten architekt bol vas znamy? ked vam za taku dobru cenu spravil tie podorysy, ste ho mohli ukecat aj na novy projekt :) ale zase ak vam tento vyhovuje tak je to zbytocne...
inac som pocul ze za tych cca 60tis vam dokazu spravit aj cely projekt - na strednom slovensku.
ten postup vam poradil ten znamy co vam stavia dom?
Twiggy
22.07.08,06:33
Chandler nie, postup sme si vymysleli sami :o Architekta sme nepoznali, klikala som na stranke Euroline az som sa doklikala k arch. Chaneckovi v Pezinku a ten to spravil za tuto cenu. Vlastne podla nasich zmien prekreslil podorysy a urobil pohlady a situacku.
Vedeli sme, ze keby nam nakresli cely dom, vyjde to viac - keby nie kvoli nemu, tak kvoli projektu elektriky, plynarov, vodarov, vsetko co vlastne povodny projekt obsahoval.
Ono to slo uplne nenapadne, najskor drobne zmeny, a nakoniec vchod zboku :rolleyes:
dabratranec
22.07.08,06:46
Keď som to zrátal cena za projekt aj s úpravami vychádza 29100+15000=44100. Ešte som nepochopil tých "7 za situaciu a pripojky" čo napísal chandler-akú situáciu a prípojky? S tým by to vychádzalo na 51100... Pozeral som na eurolináckej stránke rozdiel v dokumentácii medzi PSP a RP6(RP3). Ste si istí že sa to podľa PSP nedá postaviť? Ešte by som si rád pozrel tento domec (bungalov 467) v reále. Dá sa zistiť kde je už postavený? Prípadne by som odkúpil tento projekt od niekoho kto tento dom už postavil.
chandler
22.07.08,06:54
Chandler nie, postup sme si vymysleli sami :o Architekta sme nepoznali, klikala som na stranke Euroline az som sa doklikala k arch. Chaneckovi v Pezinku a ten to spravil za tuto cenu. Vlastne podla nasich zmien prekreslil podorysy a urobil pohlady a situacku.
Vedeli sme, ze keby nam nakresli cely dom, vyjde to viac - keby nie kvoli nemu, tak kvoli projektu elektriky, plynarov, vodarov, vsetko co vlastne povodny projekt obsahoval.
Ono to slo uplne nenapadne, najskor drobne zmeny, a nakoniec vchod zboku :rolleyes:


ano mna to potom napadlo :) lebo na prvy pohlad sa mi to zdalo nelogicke, ale potom som si uvedomil aky to asi malo vyvoj a uz to bolo logicke :)
hej usetrili ste na tych profesiach, takze ste to dobre vymysleli nakoniec :)
mladymuz
22.07.08,06:59
situáciu prípojok musíš dať zakresliť aj ked si kupuješ projekt alebo dávaš namieru robiť. Je dosť možné, že v rámci balíka povedzme 60 tis by to spravil projektant akože bezplatne. (má to za 10 min hotove).
Aj na zapadnom slovensku stoji projektovanie cca 60 tis.
chandler
22.07.08,07:03
Keď som to zrátal cena za projekt aj s úpravami vychádza 29100+15000=44100. Ešte som nepochopil tých "7 za situaciu a pripojky" čo napísal chandler-akú situáciu a prípojky? S tým by to vychádzalo na 51100... Pozeral som na eurolináckej stránke rozdiel v dokumentácii medzi PSP a RP6(RP3). Ste si istí že sa to podľa PSP nedá postaviť? Ešte by som si rád pozrel tento domec (bungalov 467) v reále. Dá sa zistiť kde je už postavený? Prípadne by som odkúpil tento projekt od niekoho kto tento dom už postavil.

ked sa tomu rozumies tak to dokazes postavit aj s projektom pre stavebne povolenie - minimalne potrebujes ale statiku z realizacneho (ta je z celeho real. najdrahsia), ale predpokladam ze tomu nerozumies tak by som sa do toho nepustal, ja by som si tiez spravil realizacny projekt uz len kvoli cenovym ponukam a podobne.

katalogovy projekt nie je osadeny na tvoj pozemok, tak treba dopnit situaciu a pripojky.

projekt na stavebne povolenie od nikoho odkupit nemozes :) je to na urcity dom, mohol by si teoreticky odkupit od niekoho ten realizacny, ale myslim ze je to blbost, usetris par korun a stracas akekolvek zaruky.

spytaj sa v euroline, oni vedia kde sa tie domy stavali.
Twiggy
22.07.08,07:11
Keď som to zrátal cena za projekt aj s úpravami vychádza 29100+15000=44100. Ešte som nepochopil tých "7 za situaciu a pripojky" čo napísal chandler-akú situáciu a prípojky? S tým by to vychádzalo na 51100... Pozeral som na eurolináckej stránke rozdiel v dokumentácii medzi PSP a RP6(RP3). Ste si istí že sa to podľa PSP nedá postaviť? Ešte by som si rád pozrel tento domec (bungalov 467) v reále. Dá sa zistiť kde je už postavený? Prípadne by som odkúpil tento projekt od niekoho kto tento dom už postavil.

Situaciu ti zakresli tiez architekt, je to osadenie domu na pozemok, musi byt v sulade s uzemnym rozhodnutim. U Chanecku (PK) je to co som pisala cena za pohlady+situacka a teraz som si spomenula ze za zakreslenie vsetkych pripojok do situacky (voda, plyn, el.) sme zaplatili este 8tis. Mam to nejak chaoticky zapisane, ze "siete zaloha 8tisic", ale tusim to bolo len 6 a teda projekt s tym zbytkom bolo 2 tis. vyssia cena. Skus, ak to nemas odruky, zavolat jemu, za kolko by si to urobil, on ma aj svojich sietarov.
Twiggy
22.07.08,07:13
Ah, nez som to dopisala a prebalila dieta, dostal si odpovede.

Este k tomu "nasmu" architektovi - nieje zly, len strasny salamista a motak, takze sme si to docela uzili kym pochopil a vsetko po nom treba poriadne skontrolovat.

Rozostavany dom som hladala na e-filipovi, tam som nasla kocku ktora to iste akurat robila a blizko, takze sme sa boli aj pozriet, ale ako tu bolo spominane, v ELS by ti mali vediet povedat kde sa taky dom stavia alebo staval.
tom_NR
22.07.08,08:47
Mňa stál projekt na mieru 35tis.
chandler
22.07.08,12:26
iste, lenze to bolo v roku 1992 :)
tom_NR
22.07.08,12:29
Ak si dobre pamätám...2008 ;)
chandler
22.07.08,14:26
lenze este doteraz si nedoniesol tym kamaratom co ti to robili zadarmo (alebo za kamaratsku cenu) tu slubenu slivovicu, vsak :)
dabratranec
23.07.08,05:52
ked sa tomu rozumies tak to dokazes postavit aj s projektom pre stavebne povolenie - minimalne potrebujes ale statiku z realizacneho (ta je z celeho real. najdrahsia), ale predpokladam ze tomu nerozumies tak by som sa do toho nepustal, ja by som si tiez spravil realizacny projekt uz len kvoli cenovym ponukam a podobne.

katalogovy projekt nie je osadeny na tvoj pozemok, tak treba dopnit situaciu a pripojky.

projekt na stavebne povolenie od nikoho odkupit nemozes :) je to na urcity dom, mohol by si teoreticky odkupit od niekoho ten realizacny, ale myslim ze je to blbost, usetris par korun a stracas akekolvek zaruky.

spytaj sa v euroline, oni vedia kde sa tie domy stavali.

Máš pravdu, nie som stavbár ale majstri ktorých budem volať na jednotlivé práce tomu rozumejú a predpokladám že im stačí sa pozrieť na základné výkresy a hneď vedia čo majú robiť. PSP, teda projekt pre stavebné povolenie musí tiež obsahovať výpočet statiky a podobné základné veci - veď ako by potom úrad mohol vydať stavebné povolenie. Slovo základné som zvýraznil preto lebo po nahliadnutí do vzorového projektu na stránke ELS -obsah katalógového projektu - sa mi RP6(3) zdá zbytočne podrobná a mnohokrát sa majstri nad rôznymi popiskami na výkresoch len pousmejú - nie že by to ignorovali ale preto že to je úplne jasné aj laikovi.

Čo sa týka toho odkúpenia projektu - nemyslel som projekt na stavebné povolenie ale realizačný projekt. Otázka je koľko paré mi môže predať on a koľko budem potrebovať ja. Ozaj koľko ks paré stačí (50/50 svojpomoc/dodávateľsky)
jankot
23.07.08,07:25
ja som kupoval projekt /RP5/od euroline za 28000. v tej skatuli bol projekt na stavebne povolenie /PSP/ 3pare, reliz. projekt/RP/ 3pare a ako bonus vykaz vymer a polozkovy rozpocet. a este nejake reklamne prospekty a DVD.
pri vybavovani stav.povolenia na stavebnom urade odomna chceli 2x RP /jeden si nechavaju a druhy mi orazitkovany vratili/ som zistil ze som kupoval PSP zbytocne. takze som mohol usetrit 17000.
neviem mozno tie PSP budem potrebovat ku kolaudacii ale zda sa mi to nejake divne
a za mensie upravy,osadenie a komplet projekty pripojek/plyn,elekt,voda/ som platil 10000.
a mysli ze podla PSP urcite nepostavis, su tam iba plany v mierke 1:100, ziadne vypisy materialov
chandler
23.07.08,12:11
dabratranec:
projekt na stavebne povolenie napriklad neobsahuje vystuz do dosiek.
ak vies zohnat dobrych majstrov tak ti gratulujem, len nezabudni ze prave najvacsie nuly sa tvaria ako majstri sveta :)
teoreticky sa da stavat podla projektu na SP ale robit to kvoli usetreniu par korun.
co ta trapi? kolko pare potrebujes? si ho nevies skopirovat, ked budes potrebovat viac?
chandler
23.07.08,12:13
jankot:
taky mudry by bol kazdy ze by si kupoval len realizacny projekt :) projekt pre SP stoji napr. 15tis a realizacny 30tis. .... ale RP bez SP stoji tak isto 30tis.
jankot
23.07.08,12:38
chandler:
podla cenniku projektov euroline vidim nieco ine.
PSP- okolo 17000
RP 3pare- okolo 14000
RP 6pare- okolo 30000 ale podotykam ze 3su PSP a 3RP a gratis mas vykaz a polozkovy
ale mal som na mysli nieco ine:
preco platit za nieco co ti potom ostane doma a vobec to nepouzijes.
PSP mi ostalo doma.
druhy krat by som objednal len RP 3pare /realizacia svojpomocne/.
ak mas ine skusenosti tak sa podel.
ale hlavne chcem vediet naco je ti bolo PSP a preco 6pare ked podla mna staci 2pare- ale ako som uviedol neviem co budu potrebovat ku kolaudacii.
postup pri vybavovani stav.povolenia sa uplne zmenil. dokonca ani plynari uz nepotrebuju projekt, staci im len situacia domu na pozemku ku pripojke - projektant to mal hotove za 5minut.
inak ked som vybavoval stavebko nikde som nenasiel postup, co potrebujes a ake papiere. nachodis sa ako debil lebo uradnici ta maju uplne na haku- to vam chýba ja vam nepomozem. som rad ze to mam za sebou.
chandler
23.07.08,14:15
Projekt pre stavebne povolenie - sluzi len pre urady, dava sa 6x, pri vacsich stavbach je to treba, ale dava sa to vzdy.
Projekt pre realizaciu (je to vyssi stupen) - sluzi na stavanie, vypracovanie cenovych ponuk a tak. teoreticky staci 3x, ale ak sa RP pouziva aj na stavebne povolenie tiez sa dava 6x
-neviem ako to maju v euroline ale urcite ti nepredaju realicazny projekt (co je vyssi stupen stavebneho) za cenu stavebneho. a ak budes chces menej pare tak usetris tak 1000sk za jedno (tolko stoji kopirovanie priblizne)
dabratranec
24.07.08,05:51
dabratranec:
projekt na stavebne povolenie napriklad neobsahuje vystuz do dosiek.
ak vies zohnat dobrych majstrov tak ti gratulujem, len nezabudni ze prave najvacsie nuly sa tvaria ako majstri sveta :)
teoreticky sa da stavat podla projektu na SP ale robit to kvoli usetreniu par korun.
co ta trapi? kolko pare potrebujes? si ho nevies skopirovat, ked budes potrebovat viac?

Samozrejme že potrebujem vedieť koľko paré potrebujem. Prečo by som mal kupovať 6ks keď mi stačia 3 - ako napísal Jankot. Jankot píše že keby sa púšťal do stavby 2.krát kúpil by len 3 paré. Tam je ale jedna vec čo to komplikuje. Nemôžeš si objednať verziu RP3 pokiaľ si si pred tým neobjednal verziu PSP. Totižto pri objednávke RP3 musíš uviesť svoje zákaznícke číslo.
"Kúpa realizačného projektu v 3 vyhotoveniach je viazaná na predchádzajúcu kúpu projektu k stavebnému povoleniu a zákazník pri jeho objednávaní musí uviesť v objednávke svoje zákaznícke číslo." Teraz neviem či pri kúpe PSP ti dajú iné zákaznícke číslo ako pri kúpe RP6. Ak nie potom by sa dalo zákaznícke číslo, pri kúpe RP3, vymieňať medzi ľudmi... Nerád by som ale špekuloval.
jankot
24.07.08,10:34
ano je to tak, dabratranec. chandler sorry- kukol som stranky euroline a pro objednavke 3RP to chcelo cislo klienta-zakaznika, trochu mi to uniklo- este raz sorry.
ale ako som podotkol zatial mi stazilo 2pareRP, takze pani z euroline gde to mam pouzit to vasePSP-3pare. dajme tomu ze jedno necham na stavebnom urade, a tie dva?
alebo pri kolaudacii?????
chandler
24.07.08,11:32
ked kupujete projekt kupujete informacie, platite hlavne za ne a nie za to kolko listov dostanete. predokladam ze davaju tolko pare kolko je treba, niekedy treba viac, niekedy menej.
myslim ze ak je problem par tisic viac alebo menej za katalogovy projekt tak by som sa do tej stavby asi nepustal, na stavbe za 3-4milion nie je setrenie na projekte to spravne miesto.
focus3ccd
24.07.08,11:52
ked kupujete projekt kupujete informacie, platite hlavne za ne a nie za to kolko listov dostanete. predokladam ze davaju tolko pare kolko je treba, niekedy treba viac, niekedy menej.
myslim ze ak je problem par tisic viac alebo menej za katalogovy projekt tak by som sa do tej stavby asi nepustal, na stavbe za 3-4milion nie je setrenie na projekte to spravne miesto.
jj, tiez by som nesetril.
Ja som dal len za stavbarinu na podkrovie 20 litrov. A to do ruky, chlapik chcel 40 litrov.
Bol to projekt pre stavebne povolenie. Kazdy ho chvalil, ze taky projekt este nevidel. A podla neho sa to aj zrealizovalo. Akurat som dal dorobit statiku.
svedia
31.10.08,09:33
ahojte prosím poradte, chcela by som sa opýtať či musím mať k stav. povoleniu aj vyjadrenie od statika? Počula som, že stačí len projekt+ prípojky/ plyn, voda, kanalizácia/.. ďakujem,,,,,
deli.
31.10.08,12:14
ahojte prosím poradte, chcela by som sa opýtať či musím mať k stav. povoleniu aj vyjadrenie od statika? Počula som, že stačí len projekt+ prípojky/ plyn, voda, kanalizácia/.. ďakujem,,,,,

svedia, treba sa pytat na urade, nie tu... Ale takmer vsade uz pytaju aj statiku, takze: ano, aj statiku potrebujes. Jedine ak by benevolentny stavbebny uradnik prizmuril ocko... aj taki su...:D
svedia
31.10.08,14:46
lebo niekde ju chcú a niekde nie, tak preto som sa chcela poradiť..
deli.
31.10.08,15:00
lebo niekde ju chcú a niekde nie, tak preto som sa chcela poradiť..
ved prave. A dokonca plati, ze jeden uradnik na tom istom urade ju vyzaduje a iny nie... Pripadne, ze jeden a ten iswty uradnik ju od jedneho vyzaduje a druheho nie...:D
DANOBU
31.10.08,15:55
Ja som mal podobny problem, kedze sa nam uplne nepozdavala povodna verzia jedneho domu. Typek v projektovej firme povedal, ze "jasne vsetko urobime", a uviedol cenu za zmeneny projekt 40 tis. Suhlasil som s tym ze do 4-6 tyzdnov bude hotovy zmeneny projekt. V 4.tyzdni ma kontaktoval projektant, ci mu nemozem udat zmeny zase. S udivom som mu ich zase poskytol. Na to asi v 7.tyzdni ma kontaktoval prokurista, ze pozastavuje vsetky prace, lebo cena sa navysila na 60 tisic - len za zmeny + povodna cena. Tak som mu napisal ze v ziadnom pripade, a ze som nespokojny s takymto pristupom, kedze meskaju, projektant bol useless, a teraz sa ma snazia este aj obtiahnut. Navrhol som im ze som ochodny urobit ustupok a zaplatit 60 tis, ale to uz bude cena pov. projektu so zmenamy a dph. On na to ze nie su prispevkova organizacia, tak som povedal ze nemam zaujem o zmeny, a teda zakupim ,len povodny projekt za povodnych cca.23 tis. Tym oni stratili peniaze za rozpracovane casti vsetkych profesistov, a tiez aj moju doveru. My sme nakoniec zvazili ze ziadne zmeny niesu az take dolezite, a mame len malicke zmeny, ktore sa uvedu az pri kolaudacii.
Moja rada na zaver je:
Ak chcete zmeny vacsieho razu, urcite to dajte spisane podrobne na papier, a zazmluvnite to. A rozhodnite sa ci vam naozaj treba tieto zmeny. Lebo samozrejme zmeni sa aj cena domu. A ak by sa cena takehoto projektu vysplhala nad 50-60 tis, rovno si dajte urobit projekt podla vasich predstav nanovo nejakemu schopnemu projektantovi.