JSJP
21.07.08,13:19
Ahojte,

viem že ste túto tému už riešili aj som si prečítala príspevky, ale stále v tom nemám jasno a preto Vás chcem poprosiť o radu:
Kúpili sme dvojročné ojazdené osobné motorové vozidla z Talianska od autobazáru, ktorý je platcom DPH. Faktúrovali nám to bez DPH a na faktúre uviedli že sa jedná o export. Naša firma je platcom DPH. Chcem sa opýtať či nákup takéhoto ojazdeného vozidla podliaha samozdaneniu, či máme nárok na odpočet DPH, alebo kedže je to osobné ojazdené vozidlo, tak to vôbec nepodlieha samozdaneniu a teda sa to neuvádza ani do danového priznania.

Dakujem Vám za rady.
optimistka
21.07.08,11:41
musíte samozdaniť ale dph nemôžete odpočítať
JSJP
21.07.08,11:48
ale netýka so toto len nových dopravných prostriedkov?
Milan Benka
21.07.08,11:49
JSJP
21.07.08,12:03
pozerala som si príspevky k tejto téme, len mi to tam nebolo dosť jasné, nakoľko sa písali názory že sa to musí samozdaniť a nie je nároku na odpočet, ale prečítala som si aj príspevok, kde sa hovorí že ojazdené os. automobily nepodliehajú samozdaneniu.
Tak som si to chcela ujasniť.

Dakujem.
optimistka
21.07.08,12:19
odpočítať dph po samozdanení osobného auta môže len tí,ktorí obstarávajú auto za účelom jeho ďalšieho predaja alebo nájmu a kupa a predaj osobných automoblov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, pozri § 49 ods. 7,8 zákona č. 222/2004 z.z.
JSJP
21.07.08,12:27
nárok na odpočet pri kúpe a prenájme os. automobilov nie je, ale pri dovoze ojazdeného automobilu nie nového sme povinný to samozdaniť? Lebo ja som to pochopila tak, že samozdaneniu podliehajú len nové dopravné prostriedky kde nie je nárok na odpočet DPH, ale neviem teda ako mám posúdiť ojazdené osobné motorové vozidlo.

Dakujem.
Keity
21.07.08,12:31
Ja som našla na www.drsr.sk pod otazkami a odpoveďami takýto príklad:
[B]Otázka
Spoločnosť, ktorá nie je predajcom kúpila od luxemburského dodávateľa auto, ktoré nie je kategória N1, je to ojazdené osobné auto a faktúra je vystavená bez DPH. Musí spoločnosť odviesť daň na výstupe a má nárok na odpočítanie dane?


Odpoveď
Platiteľ dane postupuje pri nadobudnutí ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu v závislosti od toho od koho nakúpi a v akom režime nákup prebehne nasledovne
1. Pri kúpe od osoby, ktorá nie je obchodníkom (predajcom áut) a pri predaji uplatnila oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia ako je § 42 zákona o DPH, potom v zmysle § 44 zákona o DPH, je u kupujúceho nadobudnutie vozidla, oslobodené od dane.
2. Pri kúpe od obchodníka, ktorý použije osobitnú úpravu uplatňovania dane (obdoba § 66 zákona o DPH), neuplatňuje daň z pridanej hodnoty, pretože podľa § 66 ods. 14 zákona o DPH, sa táto kúpa nepovažuje za nadobudnutie tovaru.
3. Pri kúpe od obchodníka, pokiaľ uvedený tovar nebol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom členskom štáte, považuje sa tento nákup za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 ods. 1 až 2 zákona o DPH. Platiteľovi vzniká povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH. Daňová povinnosť vzniká podľa § 20 ods. 1 zákona o DPH.
V súlade s § 49 ods. 7 písm. a) a b) zákona o DPH platiteľ dane nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu. Osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1. Odpočítať daň nie je možné ani pri kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže.
snaď to pomôže. Ja som si z toho vydedukovala, že pri nás: nákup ojazdeného M1G z talianska, predavajúci nie je predajcom áut, použil oslobodenie daňe podľa nich, kvôli dodania do EÚ, beriem podľa DRSR bod 1. Snaď je to dobré ale ešte ďalej študujem iné dokumenty z DRSR.
Modroocko
21.07.08,12:33
pozerala som si príspevky k tejto téme, len mi to tam nebolo dosť jasné, nakoľko sa písali názory že sa to musí samozdaniť a nie je nároku na odpočet, ale prečítala som si aj príspevok, kde sa hovorí že ojazdené os. automobily nepodliehajú samozdaneniu.
Tak som si to chcela ujasniť.

Dakujem.


Mám pocit, že si tu pletieš dve rôzne veci. Vy - ako firma - navyše platca DPH ste zdaniteľnou osobou v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty a basta. Samozdaníš nákup motorového vozidla, to či si môžeš alebo nemôžeš odpočítať daň, ti určuje § 49 (najmä odst. 7) Zákona o DPH. Ak je vozidlo kategórie M, DPH si odrátať nemôžeš. To je všetko, čo sa vás týka.

Ale pokiaľ ide o súkromnú osobu, ktorá si dovezie auto pre svoje vlastné súkromné potreby, nezaraďuje ho do podnikania, nie je ani podnikateľským subjektom a už vôbec nie je platiteľom DPH, aj na túto súkromnú osobu sa vzťahuje v istých prípadoch Zákon o DPH. Táto osoba sa stáva zdaniteľnou osobou v tom prípade, ak by doviezla nové auto - t. j. auto do 6 mesiacov od uvedenia do prevádzky alebo do 6 000 najazdených kilometrov (a to aj v prípade, ak by bolo nabúrané). V tom prípade by musela podať daňové priznanie (jednorazové), auto zdaniť a daň zaplatiť. V iných prípadoch sa na ňu povinnosť DPH na auto nevzťahuje.
Modroocko
21.07.08,12:36
Ešte to skrátim a maximálne zjednoduším. Podmienku "nové auto" si všímaš len vtedy, ak ide o obyčajnú súkromnú osobu, nie podnikateľský subjekt.
optimistka
21.07.08,12:38
na JSJP sa vzťahuje bod 3, bod 1 je prípad, že si nemôžem uplaltniť odpočet dph pri kupe alebo prenájme osobného auta a pri predaji ho tiež nezdaňujem, vtedy uvádzam odklaz na náš § 42, ale pokiaľ talian uviedol že sa jedná o export, je platiteľ dph a vy tie platiteľ jedná sa o intrakomunitárne dodanie
JSJP
21.07.08,12:41
Ale ta firma od ktorej sme to auto kupili je predajcom aut, takže mi to vychádza že sme povinný odviesť DPH na výstupe ale nemôžeme si ju odpočítať.
Jana Acsová
21.07.08,14:52
Kúpili sme dvojročné ojazdené osobné motorové vozidla z Talianska od autobazáru, ktorý je platcom DPH. Faktúrovali nám to bez DPH a na faktúre uviedli že sa jedná o export.Export? Na faktúre by malo byť uvedené, o aké dodanie sa jedná. V rámci EÚ sa to nezvykne nazývať exportom. Exportom - vývozom sa označuje spravidla predaj do tretích krajín mimo územie EÚ. Overte si čo tým chceli povedať, resp. či ste si dobre pozreli faktúru. Na faktúre z EÚ by mal byť odkaz:
- na oslobodenie dodávky z dôvodu dodania do iného členského štátu,
- na oslobodenie z dôvodu, že daň nebolo možné odpočítať,
- na uplatnenie osobitnej úpravy v prípade, že ju autobazár uplatní.
Všetky dodávky sú v inom režime zdanenia. Z faktúry musí byť zrejmé o čo sa jedná, inak nie je možné posúdiť postup pri zdanení. Ak na faktúre, či súvisiacej dokumentácii chýbajú informácie, musíte si ich vyžiadať.


Chcem sa opýtať či nákup takéhoto ojazdeného vozidla podliaha samozdaneniu...Je predmetom dane ako nadobudnutie tovaru v prípade, že sa pri predaji jedná o intrakomunitárnu dodávku. Platí to pre krajiny, kde je možné odpočítať daň na vstupe napr. Nemecko. Také príklady sme tu na Porade už mali. Podmienky talianskeho zákona mi nie sú známe v prípade automobilu kategórie M1. Túto informáciu si prípadne vyžiadajte pre doplnenie (ak budú pochybnosti pri zdanení) - môže byť kľúčová pre posúdenie ďalšieho postupu.


...či máme nárok na odpočet DPH...Máte a nemáte v kontexte slovenského zákona. Tu sa doň preklápate bez ohľadu na podmienky zdanenia v Taliansku. T.j. ak sa daň uplatní v tuzemsku (intrakomunitárne nadobudnutie) a Vy kupujete auto nie ako tovar a nie na ďalší prenájom, daň nebudete odpočítavať. Ak sa daň neuplatní (osobitná úprava) - nebude sa jednať o intrakomunitárne nadobudnutie.


...či máme nárok na odpočet DPH, alebo kedže je to osobné ojazdené vozidlo, tak to vôbec nepodlieha samozdaneniu a teda sa to neuvádza ani do danového priznania.To či sa jedná o jazdené alebo nejazdené auto v tomto prípade nie je rozhodujúce. Rozhodujúci je režim dodania od dodávateľa. A to nie je možné riešiť diskusiou, ale poznaním podmienok za akých dodávka prebehla.
SAIVI
27.05.09,06:12
Pri kúpe ojazdeného automobilu z EU môže dôjsť k viacerým kombináciám:
Napr. ojazdené vozidlo predáva autobazár, ktorý uplatňuje osobitný režim dane, t.j. na doklade o predaji nebude účtovaná DPH, ale na druhej strane bude daň odvedená v PL. V takom prípade sa daň nepriznáva v tuzemsku, nakoľko daň bola odvedená v krajine predajcu z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou prostredníctvom daňového priznania podaného v PL.

Ďalší možný postup predajcu je predaj vozidla oslobodeného od dane z dôvodu prenosu daňovej povinnosti na odberateľa v rámci dodávky tovaru z iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň v tuzemsku. Vtedy dodávku predajca uvedie v súhrnnom výkaze a na faktúre nebude uvedená poľská DPH, lebo daň priznáva odberateľ v tuzemsku tak, ako pri inom tovare nakúpeného od osoby identifikovanej pre daň z iného členského štátu v zmysle § 20 zákona o DPH.

V prípade postupu uvedeného ako druhá alternatíva sa uvedie toto nadobudnutie v riadku 07 a 08 daňového priznania dňom jeho nadobudnutia v zmysle § 20 a prepočítate základ dane a daň kurzom ECB v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti z nadobudnutia. Nadobudnutie sa priznáva v bežnom daňovom priznaní v rámci určeného zdaňovacieho obdobia v prípade, že ste platiteľom dane v tuzemsku.
johny18
08.07.09,12:59
Ahojte, poradi mi niekto? Ide mi hlavne o to, co znamenaju nalezitosti faktury vystavenej v Taliansku za nakup auta, ktore si kupila sukromna osoba.

Firma v Taliansku (platca DPH) vystavil fakturu na sukromnu osobu na SK v sume 10.000 €, DPH ziadne.
Importo: 10.000 €
% Iva: NI
Importo merce: 10.000 €
Imponibile: 10.000 €
Aliq: NI.41

V podstate mi ide o to, co moze znamenat ta polozka Aliq: NI.41 ???
A druha otazka, ktora pre mna nie je az taka prioritna: sukromna osoba si od platcu DPH v Taliansku kupuja auto bez DPH? Zaplati tu DPH na Slovensku, alebo nie?