lukig
21.07.08,16:51
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť, ako asi každý tu na porade :), keď zadáva novú tému...

Živnostník, zrušil vo februári zmluvu s dodávateľom internetu (menil subjekt). Tento pôvodný mu ešte 2 mesiace fakturoval inernet... po zistení skutočnosti, že došlo z ich strany k pochybeniu, vystavili dobropis, ktorým túto navyše fakturovanú sumu vrátili

Zaujíma ma, 1. či bol za predchádzajúce obdobie na základe vystavených faktúr nárok na odpočet DPH, alebo už nie a treba podať dodatočné daňové priznanie a po 2. aký to má vplyv na daň z príjmu.... je to daňový výdavok, alebo už nie ... myslím tú chybne fakturovanú sumu od dodávateľa inernetu.

Dosť mi to súri, takže za každú radu a info vopred všetkým ďakujem
lukig
21.07.08,15:17
tak nikto nič?:confused:
atka4
21.07.08,15:40
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť, ako asi každý tu na porade :), keď zadáva novú tému...

Živnostník, zrušil vo februári zmluvu s dodávateľom internetu (menil subjekt). Tento pôvodný mu ešte 2 mesiace fakturoval inernet... po zistení skutočnosti, že došlo z ich strany k pochybeniu, vystavili dobropis, ktorým túto navyše fakturovanú sumu vrátili

Zaujíma ma, 1. či bol za predchádzajúce obdobie na základe vystavených faktúr nárok na odpočet DPH, alebo už nie a treba podať dodatočné daňové priznanie a po 2. aký to má vplyv na daň z príjmu.... je to daňový výdavok, alebo už nie ... myslím tú chybne fakturovanú sumu od dodávateľa inernetu.

Dosť mi to súri, takže za každú radu a info vopred všetkým ďakujem
Bolo by dobré preveriť, či podľa zmluvy (výpovedná doba) firma poskytujúca internet naozaj nemala právo fakturovať nasledujúce dva mesiace.
Ak mala právo, potom sú to faktúry oprávnené a aj z nich vyplývajúci nárok na odpočet na vašej strane bol oprávnený a s DP k DPH by som nič nerobila. Ak sa strany následne dohodli, že Vám tieto dva mesiace "odpustia", tak riadne zaúčtovať aj dobropis v príslušnom zdaň. období.

Keďže firma zaslala dobropis a ako píšeš, priznali pochybenie z ich strany, v tom prípade bola zrejme zmluva tak postavená, že nemali fakturovať, t.j. ani vy ste si nemali uplatniť odpočet (nakoľko ste mali zmluvu a vedeli ste, že nie je dôvod Vám ďalej fakturovať), mali ste uvedenú skutočnosť reklamovať vrátením faktúr ako neopodstatnených a podľa mňa o uvedených faktúrach ani neúčtovať a teda DPH z neoprávnených faktúr neuplatniť a rovnako potom neuplatniť DPH ( - ) z dobropisov, nakoľko sa vzťahujú k týmto neoprávneným faktúram (o tých by som tiež neúčtovala, to je problém vystavovateľa.

Čiže ja by som urobila DDP.

Čo sa týka výdavkov (predpokladám, že u živnostníka vediete JÚ, ale obdobne by platilo aj pre PÚ), uvedené faktúry neovplyvnia ZD.
Ak si o uvedených faktúra účtovala ako o VOZD, dobropis by si musela zaúčtovať buď opačným zápisom ako -VOZD, alebo ako príjem POZD, neviem, akú máš techniku účtovania a tiež čo ti dovolí SW. T.j. nebude to mať vplyv na ZD príp. na HV v PÚ)
lukig
21.07.08,16:02
situácia je taká- teraz som si to zisťovala - za 03/08 bola ešte zmluvná povinnosť - výpovedná doba - úhrady poplatku za internet, takže podľa tvojho príspevku bol za marec ešte riadny nárok na odpočet DPH. Len po tom, že operátor si neoprávnene fakturoval ešte ďalšie 2 mesiace a klient podal sťažnosť, mu operátor dobropisoval všetky sumy vrátane povinnej platby - ale to už beriem v tomto kvartáli ako opravu ZD a nie ako neoprávnený odpočet, ak teda správne uvažujem. A tie neoprávnene fakturované sumy nebudem uplatňovať do odpočtu, na základe toho, ako si mi to vysvetlila..... SPRÁVNE som to uzavrela ?!?!

ďakujem veľmi pekne
atka4
21.07.08,16:22
situácia je taká- teraz som si to zisťovala - za 03/08 bola ešte zmluvná povinnosť - výpovedná doba - úhrady poplatku za internet, takže podľa tvojho príspevku bol za marec ešte riadny nárok na odpočet DPH. Len po tom, že operátor si neoprávnene fakturoval ešte ďalšie 2 mesiace a klient podal sťažnosť, mu operátor dobropisoval všetky sumy vrátane povinnej platby - ale to už beriem v tomto kvartáli ako opravu ZD a nie ako neoprávnený odpočet, ak teda správne uvažujem. A tie neoprávnene fakturované sumy nebudem uplatňovať do odpočtu, na základe toho, ako si mi to vysvetlila..... SPRÁVNE som to uzavrela ?!?!

ďakujem veľmi pekne
áno, urobila by som to tak, ako píšeš, čiže dúfam, že sme sa pochopili.
Za 04-05/2008 fa zaúčtuješ, ako VNZD /neoprávnená fakturácia/ a DPH neuplatňuj + zaúčtuj dobropis ako -VNZD alebo PNZD /storno pôvodného účtovania/ a dph detto neuplatňuj. Na jednotlivé faktúry by som ceruzou alebo iným spôsobom /lepkou/ zaznamenala, prečo som postupovala takto. To pre pírpadnú daň. kontrolu o pár rokov, keď si spomenieš, že niečo bolo, ale aby si nehľadala, prečo takto...:) Takže sa to nedotkne ani opravy základu dane pri dobropise.
lukig
21.07.08,16:25
ďakujem, pomohla si mi veeeľmi. Pekný zvyšok dňa :)
atka4
21.07.08,16:30
ďakujem, pomohla si mi veeeľmi. Pekný zvyšok dňa :)
:)