ilona
21.04.05,08:25
Mám klientku,ktorá čaká bábätko a neviem presne podmienky podnikateľky na materskej dovolenke.Viem že so socialnou poisťovňou nie je problém,tam je podmienka,aby mala nárok na materskú to,aby si v posledných 2 rokoch platila nemocenské,ale ako je to v súvislosti so živnostenským a daňovým úradom? Ak chce poberať materskú,musí prerušiť živnosť?Má 1 zamestnankynu a tú by musela na túto dobu prepustiť,alebo ako sa to dá riešiť? Ak máte skúsenosti poradte.
ilona
21.04.05,09:44
Naozaj nevie nikto poradiť?
Miruška
22.04.05,05:36
Ahoj bola som v takomto prípade aj moja kamarátka. Živnosť nemusí prerušiť, akurát tým , že bude mať i naďalej živnosť skráti sa jej doba poberania príspevku. Neviem aká tá doba je teraz, ale ak si dobre pamätám a je to už síce 5 rokov dozadu, tak ja som poberala materskú súčasne popri živnosti 3 -6 mesiacov. Nehcem klamať. A dokonca myslím,, že som bola oslobodená o platenie soccálneho. Štát vtedy odvádzal za mňa ,ale nusela som podpísať, že neprekročím určitý príjem. Všetko toto mi povedali na sociálke., treba tam zájsť a na toto sa podrobne povypytovať, pretože sa to odvtedy asi aj zmenilo.
Johanka
22.04.05,06:52
Ked som ja bola na materskej/ skoncila som pred rokom/, zivnost som neprerusila. Tym, ze som mala zamestnankynu firma fungovala dalej a nikto sa nestaral do toho , ze som samozrejme popri materskej pracovala aj ja.

To sa ale musi posudzovat individualne, podla predmetu cinnosti, napr. ak ma obchod, ci zamestnanec bude zvladat sam cele zabezpecenie, to je tazke.
Co sa tyka odvodov, podla teraz platneho zakona o zdrav. poisteni, si musi SZČO platit zdravotne aj pocas materskej, ale novelou sa to ma zrusit.
Miruška
22.04.05,07:05
To je zdravotné ale sociálne si platí, tiež? Veď poberá príspevok. Je síce pravda, že podniká, ale nech sa radšej opýta na sociálke. A nezabudni sa tiež opýtať aj na tú výšku príjmu. Ja som písala vyhlásenie, že neprekročím už si presne nepamätám určitú hranicu príjmu. Nie aby sa ocitla v situácii, že jej budú potom spätne kázať niečo doplatiť poprípade ju penalizovať.
Popi
18.05.05,11:43
Ahoj,

Ja som momentalne v tejto situacii. Na MD som styri roky (uz druha), a nastupovala som zo zamestnania, ale mala som aj zivnost. Teraz od 1.1.2005 som sa zlakla, ze musim plati ZP, po tej novelizacii. Tak som sa bola spytat na VsZP. Mila pani mi to vysvetlila. Ak prijem zo zivnosti podla §6 : 12 : 2 x 14% neprekroci 100 Sk, ZP sa neplati. Ak prekroci, plati sa aj ked je na MD. Socialka neviem ako, lebo ja som zivnost pocas MD neprevadzkovala, aby som neprisla o matersku, lebo moj prijem zo zivnost nebol staly. Ale na posudenie platenia preddavkov na ZP sa berie prijem z predchadzajuceho obdobia. Ak teda nechce platit ZP, nech pouvazuje o pozastaveni zivnosti. Treba to posudit individualne, podla potrieb klientky.