nikitaf1
21.07.08,21:09
Ahojte poradaci,

dufam ze mi niekto pomoze. Snazim sa preluskat uctovanie lizingu v jednoduchom uctovnictve a natrafila som na jeden problem. Ked som si citala vselijake rady ako uctovat lizing vsade bolo ze na auto je minimalny pocet splatok 36. Pochopila som to ako podmienku. Ja mam vsak splatkovy kalendar kde mam lizing v trvani od 7.2.08 do 7.11.09 a to su splatky len kazdy treti mesiac, tj. 8 splatok a nie 36 ako sa vsade v materialoch uvadza. Mam to brat ze to teda nie je lizing? Co to teda je? Vie mi niekto poradit? Dakujem velmi pekne.
Monika Kováčová
21.07.08,19:14
je možné že máš postúpený leasing? Pozri Zmluvu a podaj viacej info o podmienkach
nikitaf1
22.07.08,17:17
no tak som sa konecne dopracovala k zmluve.. a som este viac vedla. Zmluva je lizingova na 36 mesiacov po uplynuti tejto doby moze auto kupit za 1.000 sk. Splatky su vsak nastavene tak ze plati kazdy treti mesiac zvysene splatky a celu sumu splati uz o 22 mesiacov. Teraz nechapem aky vztah bude tych zvysnych 14 mesiacov a ako vlastne o tom mam ja uctovat. Je tu dobra dusa ktora mi poradi?
optimistka
22.07.08,17:38
učtuješ tak ako keby leasing trval 36 mesiacov, aj keď máš splátky rozpočítané na 22 mes a zvyšných 14 už neplatíš, ale leasingový vzťah trvá a ty bude uplatňovať predmet leasingu do N 36 mesiacov nie 22, vlastnícke právo bude možné zmeniť až po 36 mes.
nikitaf1
22.07.08,17:56
dakujem velmi pekne za radu a teraz mi ostava sa popasovat s uctovanim lizingu :(
nikitaf1
22.07.08,19:31
Prosim ludkovia poradte ci som toto urobila dobre.
Celú sumu leasingu som dala do zavazkov: VNZD a bez DPH.
Nasledne mam platbu kde je tak isto VNZD ale DPH normalne uplatnene. Nakolko mi to ale neslo nijakym inym sposobom sparovat v JU, tak som dala tuto splatku ako pohladavku a nasledne zapoctom vyparovala so zavazkom. Nemam sajnu ci je to ok tak mi prosim poradte ak niekto viete. Pracujem v programe Money.
Alena Šimová
23.07.08,04:29
neúčtujem síce v programe Money, ale nie je mi jasné, prečo platba leasingu je celá VNZD. Časť z toho sú predsa úroky. Ja účtujem v programe Alfa. Do záväzkov si dám celý leasing, ale rozdelený na istinu a mesačne dávam do záväzkov úrok + DPH. Pri úhrade časť istiny pripadajúcu na daný mesiac účtujem ako nákup DM, úrok účtujem ako VOZD a uplatním DPH - ak nejde o osobné auto.
A ešte k tomu párovaniu, v programe predsa musí byť možnosť pri úhrade záväzku rovno spárovať záväzok.
nikitaf1
23.07.08,05:49
no ja prave nemam nikde uvedeny ten urok. Musi to byt napisane v zmluve? Pretoze v zmluve ktoru mam nie su ani poplatky a ani vycisleny urok... jedine co by to mohlo byt je rozdiel medzi obstaravacou cenou a lizingovou cenou.
Mne to ide sparovat v programe ale nejako divne mi to v penaznom denniku tahalo dph (v priznani o dph to bolo ok, ale penazny dennik bol divny)... nevedela som to vyriesit jedine tymto sposobom. Myslite ze je to zle?
Alena Šimová
23.07.08,05:51
tieto úroky sú rozpísané v splátkovom kalendári. Ešte som sa nestretla s leasingovou spoločnosťou, ktorá by to nerozpísala. Aká je to leasingová spoločnosť?
nikitaf1
23.07.08,05:54
je to B.O.F. ale v splatkovom kalendari je len "nájomne", "DPH" a potom celkom k úhrade... mne je to tiez divne ze tam nic take nie je, ale uz som aj zmluvu citala a nikde som taku polozku ako urok nenasla...
Jana Acsová
23.07.08,06:02
Pozrite § 2 písm. s) zákona o dani z príjmu. Následne § 30 a) postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo, resp. § 17 postupo účtovania pre jednoduché účtovníctvo.

Všetko tam uvedené musí vyplývať zo zmluvy a súvisiacej dokumentácie - splátkový kalendár, faktúry.

Ak niečo neviete, znamená to, že nemáte k dispozícii úplnú dokumentáciu. Nie ste prvá. Je potrebné si vyžiadať splátkový kalendár v členení istina, úrok. Vy môžete mať napríklad doklad k odpočítaniu dane, ale nepostačujúci k účtovaniu. Leasingové spoločnosti vedia poskytnúť splátkové kalendáre v rôznych formách. V prípade, že nemáte tú, ktorú potrebujete, vyžiadajte si ju. Bez nej nebudete vedieť správne účtovať ak si neviete vypočítať sama úrok metódou, ktorú používa leasingová spoločnosť.
Jana Acsová
23.07.08,06:04
je to B.O.F. Aj my konkrétne sme sa s tým stretli v tejto spoločnosti. S vyžiadaním podkladov nebol žiadny problém.
nikitaf1
23.07.08,06:08
dakujem zatial za radu, idem tam volat
nikitaf1
23.07.08,06:34
tak mali ste pravdu... nebol to problem, len nechapem preco ludom komplikuju zivot tym ze to nedaju automaticky ked je to potrebne.
zdeník
23.07.08,07:44
neúčtujem síce v programe Money, ale nie je mi jasné, prečo platba leasingu je celá VNZD. Časť z toho sú predsa úroky. Ja účtujem v programe Alfa. Do záväzkov si dám celý leasing, ale rozdelený na istinu a mesačne dávam do záväzkov úrok + DPH. Pri úhrade časť istiny pripadajúcu na daný mesiac účtujem ako nákup DM, úrok účtujem ako VOZD a uplatním DPH - ak nejde o osobné auto.
A ešte k tomu párovaniu, v programe predsa musí byť možnosť pri úhrade záväzku rovno spárovať záväzok.
Tiež idem prvýkrát účtovať lízing a teda dph sa uplatní až pri platbe a nie pri mesačnom zaúčtovaní do záväzkov? Pri FA si tiež uplatňujem dph pri zaúčtovaní, bez ohľadu na úhradu. Lebo mam prípad, že úhradu urobili s omeškaním a teda, kedy si mám uplatniť dph?
Alena Šimová
23.07.08,07:48
DPH uplatňujem podľa splátkového kalendára, nie až pri úhrade. Asi som nejasne napísala svoj príspevok, hneď pri zaevidovaní do knihy záväzkov uplatním DPH. Kedy uhradím, to je už druhá vec. Ďalšia vec je však, že podľa zákona o DPH si môžem uplatniť DPH v období, ktorého sa to týka - ak mám doklad, alebo v najbližšie nasledujúcom období.
TatianaHorv
23.07.08,07:53
Ja mám taktiež podobné lízingy od B.O.F a momentálne mám dilemu z toho či to vôbec môžem považovať za lízing, keďže nie je splnená podmienka že platby by mali byť uhrádzané počas celej doby lízingu. Vyšlo k tomu usmernenie na stránke drsr.tak to prikladám.
Ak má niekto s týmto skúsenosti nech sa vyjadrí.
Alena Šimová
23.07.08,08:05
a kde je tam podmienka, že sa musia platiť splátky počas celej doby nájmu? Ja tam vidím, že musia byť zaplatené počas trvania nájmu.
TatianaHorv
23.07.08,09:13
V podmienkach ktoré majú byť splnené v ods.b je napísané:
Dohodnuté platby - jednotlivé platby uhrádzané počas dohodnutej doby finančného prnájmu
Alena Šimová
23.07.08,09:24
podmienka je, že doba nájmu musí trvať 36 mesiacov - to trvá, dohodnuté platby sú uhrádzané počas doby finančného prenájmu. Nie je tam však napísané, že musí byť 36 splátok.
Radila som sa ešte s kolegyňami, sme poradenská firma a tie majú taký istý názor ako ja.
Monika Kováčová
23.07.08,09:27
pozri vo vyhľadávači príbuzné témy: zrýchlený lízing/leasing...
Alena Šimová
23.07.08,09:40
je to B.O.F. ale v splatkovom kalendari je len "nájomne", "DPH" a potom celkom k úhrade... mne je to tiez divne ze tam nic take nie je, ale uz som aj zmluvu citala a nikde som taku polozku ako urok nenasla...
teraz som si všimla, že leasing trvá len 22 mesaicov a to v tvojom prípade môže ísť o postúpený leasing alebo nie je to úver? Leasingové spoločnosti dávajú aj úver
nikitaf1
23.07.08,11:14
nie, je to leasing aj podla zmluvy. Zmluvny vztah je na 36 mesiacov az po tejto dobe je mozne si odkupit auto. Len splatky su ako keby kumulovane a trvaju len jeden rok. Ale podla mna je to normalny leasing. Dufam....
K tomu dph. Narok na odpocet dph je teda pri zaevidovani zavazku. Teda v celej vyske v jeden mesiac? Alebo kazdy mesiac podla splatky... ja tento leasing asi nikdy nepochopim :(
evina
23.07.08,11:21
nie, je to leasing aj podla zmluvy. Zmluvny vztah je na 36 mesiacov az po tejto dobe je mozne si odkupit auto. Len splatky su ako keby kumulovane a trvaju len jeden rok. Ale podla mna je to normalny leasing. Dufam....
K tomu dph. Narok na odpocet dph je teda pri zaevidovani zavazku. Teda v celej vyske v jeden mesiac? Alebo kazdy mesiac podla splatky... ja tento leasing asi nikdy nepochopim :(

Z predmetu Zmluvy musí byť jednoznačne jasné o čo ide...
Pri nároku na odpočet sa tento pri lizingu uplatňuje podľa jednotlivých splátok
TatianaHorv
23.07.08,11:25
Obstarávaciu cenu toho čo kupuješ plus poplatok za zmluvu a iné poplatky ktoré vstupujú do OC zaúčtuj v knihe záväzkov bez DPH .
Podľa splátkového kalendára si každý mesiac dňa ktorý je dňom dodania / splátky / zaúčtuj záväzok kde bude úrok+poistné a dph z mesačnej splátky. Na základe toho uplatníš dph na vstupe. Pri úhrade lízingu si zoberieš splátkový kalendár a podľa mesačnej splátky ktorú uhrádzaš uhradíš čiastočne záväzok z OC vo výške splatenej istiny a ostatnú sumu použiješ na úhradu záväzku / úrok+poistné+dph/.
Alena Šimová
23.07.08,11:30
a prečo je splátkový kalendár od 7.2.2008 do 7.11.2009? to nie je 36 mesiacov
nikitaf1
23.07.08,11:33
no nie je to 36 mesiacov, ale doba uzivania leasingu v mesiacoch je uvedena 36 mesiacov. Len ten splatkovy kalendar je tak postaveny. Ale aj ked splati auto, tak odkupit ho moze az po tych 36 mesiacoch co je aj dane v zmluve, je to fakt divne ale je to tak...
nikitaf1
23.07.08,12:54
Ludia dobri, tak si to este raz zhrniem, ci tomu chapem, mozete ma pripadne opravit?
OC: 252.100,80 Sk
úrok: 20.376,48 Sk
predajná cena: 1.000,- Sk
den prevzatia lizingu: 7.2.08 (čaka ma opravne daňove... :( )
7.2.08 zauctujem zavazok: 252.100,80 Sk bez DPH ako VNZD v členení HIM.
Splátky: napr. 7.5.08 zauctujem opat zavazok ale vo vyske uroku (poistne tam nemam) podla splatkoveho kalendara
4.936,34 Sk (urok) – VOZD prevadzkova rezia
4.675,10 Sk (DPH) – VNZD – DPH a DPH si uplatním na vstupe.
Takto postupujem kazdy mesiac (teda moje splatky su stvrtrocne ale je to to iste) a tiez pri prvej zvysenej splatke len tam nie je urok, je tam len DPH.
Pri uhrade znizim zavazok z OC a zavazok prislusnej splatky.
A samozrejme odpisujem auto 252.100,80:36 mesiacov...
evina
23.07.08,12:58
Ludia dobri, tak si to este raz zhrniem, ci tomu chapem, mozete ma pripadne opravit?
OC: 252.100,80 Sk
úrok: 20.376,48 Sk
predajná cena: 1.000,- Sk
den prevzatia lizingu: 7.2.08 (čaka ma opravne daňove... :( )
7.2.08 zauctujem zavazok: 252.100,80 Sk bez DPH ako VNZD v členení HIM.
Splátky: napr. 7.5.08 zauctujem opat zavazok ale vo vyske uroku (poistne tam nemam) podla splatkoveho kalendara
4.936,34 Sk (urok) – VOZD prevadzkova rezia
4.675,10 Sk (DPH) – VNZD – DPH a DPH si uplatním na vstupe.
Takto postupujem kazdy mesiac (teda moje splatky su stvrtrocne ale je to to iste) a tiez pri prvej zvysenej splatke len tam nie je urok, je tam len DPH.
Pri uhrade znizim zavazok z OC a zavazok prislusnej splatky.
A samozrejme odpisujem auto 252.100,80:36 mesiacov...

Auto odpisuješ z ceny 252 100,80 plus 1 000 SK predajna cena = 253 100,80 : 36
nikitaf1
23.07.08,13:04
dakujem za opravu, inak je to podla vas ok?
nikitaf1
23.07.08,13:08
dakujem velmi velmi pekne za trpezlivost. este som zvedava ako to nahodim do money...
Jana Acsová
23.07.08,13:15
Auto odpisuješ z ceny 252 100,80 plus 1 000 SK predajna cena = 253 100,80 : 36
Evi doplním ešte zadávateľovi:
B.O.F. ešte zvykne mať aj poplatok za uzatvorenie zmluvy v prípade, že sa nejedná o stáleho klienta. Ak Vám bol účtovaný, zvyšuje obstarávaciu cenu predmetu finančného prenájmu.
nikitaf1
23.07.08,14:28
nie ten nemam, aj v zmluve je napisane ze poplatok je 0, ale dakujem za upozornenie
Zuna 3
11.08.08,07:56
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.
Alena Šimová
11.08.08,08:02
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.
Neviem, prečo by to v splátkovom kalendári nemalo byť rozpísané na ZD + DPH. Veď leasingová spoločnosť má povinnosť odviesť DPH, len nie je nárok na odpočet DPH.
Ja pracujem v Alfe a robím to tak, že každú splátku si nahodím v 2 položkách - istinu a zvlášť úrok + DPH. Pri úhrade istinu naúčtujem ako VNZD - majetok a úrok + DPH ako VOZD - prevádzková réžia. Tak isto v prípade, ak je nárok na odpočet DPH,v tom prípade sa úhrada naúčtuje ako klasická úhrada faktúry s DPH. Snáď je to zrozumiteľné.
Zuna 3
11.08.08,08:24
Ďakujem za odpoveď.
Ja to pri prvom OA robím tak, že celú čiasku mesačnej splátky dám VNZD a na konci roka za zaúčtujú do réžie odpisy a úrok.
Môže to byť aj takto ?
Ostatné lízingy strojov sú mi jasné, ale v zaúčtovaní splátok OA mám chaos.
Alena Šimová
11.08.08,08:35
Ďakujem za odpoveď.
Ja to pri prvom OA robím tak, že celú čiasku mesačnej splátky dám VNZD a na konci roka za zaúčtujú do réžie odpisy a úrok.
Môže to byť aj takto ?
Ostatné lízingy strojov sú mi jasné, ale v zaúčtovaní splátok OA mám chaos.
Do réžie ide aj DPH, pri ktorej nie je nárok na odpočet. Čo sa týka toho účtovania celej mesačnej splátky do VNZD, z daňového hľadiska je to jedno, len neviem, či je to správne z hľadiska postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve. Odpisy sú správne.
Zita5
11.08.08,08:43
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.

Prikladám tabuľku k lízingu od poraďáčky Maríny
http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html

Dosaďte si svoje údaje , vytlačte si tabuľku v exceli a postupujte podľa nej .
Zita5
11.08.08,09:21
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.

Postupy účtovania JU
§ 17
Finančný prenájom
(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu32) tohto majetku,
b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena33), za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
c) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými budúcimi výnosmi; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom,napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery.
...............
(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

..............
(9) V rámci uzávierkových účtovných operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom4).

-------------------------------------------------------------------------
To znamená , že podľa splátkového kalendára si zaúčtujete mesačný predpis splátky do záväzkov včetne DPH.
Platbu účtujete cez dva riadky , nakoľko sa to v ALFE inak nedá .

Mesačnú časť istiny/podľa lízingovej zmluvy/ zaúčtujete do výdavkov neovplyvňujúcich ZD - pracujete cez F7 - o danú sumu znížite záväzok .

Zvyšnú časť účtujete v druhom riadku peňažného denníka /cez F7/ do prevádzkovej réžie ... t.j. nájomné ,povinné poistenie-havarijné poistenie /ak ho platíte v rámci lízingu/ a pri OA výšku DPH - o danú sumu znížite záväzok , ktorý by mal byť teraz na nule čiže vysporiadaný .
Alena Šimová
11.08.08,09:26
podľa toho istina sa účtuje ako nákup dlhodobého majetku?
Zita5
11.08.08,10:04
podľa toho istina sa účtuje ako nákup dlhodobého majetku?

Ja istinu neúčtujem ako nákup dlhodobého majetku , ale ako VNZD - iný /členenie Finančný prenájom /, na konci roka v rámci ÚUO cez ID zaúčtujem odpisy do prevádzkovej réžie a do Knihy Dlhodobého majetku .
Alena Šimová
11.08.08,10:37
problém by asi nemal byť v tom, či je to VOZD iný, alebo nákup majetku. Postupy účtovania hovoria o tom, že výdavky sa delia na VOZD-materiál, tovar, mzdy, réžia a sociálny fond a neovplyvňujúce základ dane. Tieto však v postupoch už nie sú presnejšie definované. Alebo sa mýlim?
Zuna 3
11.08.08,11:44
Ďakujem za ďalšie rady,

čiže DPH- pri úhradách dávať do réžie ?
Alena Šimová
11.08.08,11:48
áno, lebo v tomto prípade nie je nárok na odpočet DPH a pri leasingu osobného auta ide DPH do výdavkov.
Zuna 3
11.08.08,12:18
Ďakujem za odpovede.

Ale ešte ak môžem :
Mám lízing OA z r.2006, kde v splátkovom kalendári mám len lízingovú
spálku s dátumom úhrady a tu nie je rozpísané základ + DPH.
Takže tú splátku celú ako som písala vyššie, dávam celú do VNZD.
Potom na konci roka dávam odpisy + úrok do réžie.
Prečo aj tu nemám rozpísané základ a DPH ?
/Je to lízing z B.O.F./

Toto ma pomýlilo aj pri tom druhom lízingu OA, tam som písala že
celé splátky dávam do VNZD / teda aj čiastku s DPH/.
Pri tomto novom lízingu tie čiastky DPH teda poopravujem ID do réžie.

Skúste mi na to dať odpoveď.
Ďakujem.
Alena Šimová
11.08.08,12:23
podľa mňa nemáte dobrý splátkový kalendár. BOF musí rozpísať sumu na základ dane a DPH, aj keď ide o osobné auto.
jacekova
26.03.09,12:46
dobry den.
zobrali sme osobny automobil na lízing z VUB lizing. v splátkovom kalendári je rozpisana istina, urok a poistne, ale chýba tam DPH. nakoľko DPH nevstupuje do OC auta, vyžiadala som si nový splátkový kalendár. odpísali mi:"Keď že je predmet lízingu použitý tak sa DPH nevyčísluje."
prosím poradte, čo teraz???
jacekova
26.03.09,13:26
dobry den.
zobrali sme osobny automobil na lízing z VUB lizing. v splátkovom kalendári je rozpisana istina, urok a poistne, ale chýba tam DPH. nakoľko DPH nevstupuje do OC auta, vyžiadala som si nový splátkový kalendár. odpísali mi:"Keď že je predmet lízingu použitý tak sa DPH nevyčísluje."
prosím poradte, čo teraz???

pisala som opäť do tej lízingovky, že potrebujem splátk.kalendár aj s DPH a ich odpoved bola: "Predmet lízingu vstupoval do lízingu s nevyčíslenou DPH"

tak ja už fakt neviem.
Alena Šimová
26.03.09,13:33
pisala som opäť do tej lízingovky, že potrebujem splátk.kalendár aj s DPH a ich odpoved bola: "Predmet lízingu vstupoval do lízingu s nevyčíslenou DPH"

tak ja už fakt neviem.
nie je to ojazdený automobil?
jacekova
26.03.09,13:35
práve som dotelefonovala s lízingovou spoločnosťou. oni kupili automobil od predajcu aut, ktorý mal predmetný automobil zaradený vo svojom obchodnom majetku a predal ho lízingovke bez DPH, čiže aj oni nám dali splátkový kalendár bez vyčíslenia DPH. vraj sa tu postupuje ako pri použitom tovare, takže "moja" obstarávacia cena je aj vstupnou cenou pre odpisy...

dakujem a prajem pekny den
Rozalka
18.05.09,17:10
Na DRSR som našla tento Pokyn k obstaraniu majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci.
Dátum pokynu je "apríl 2009".
veronkaj
25.05.09,05:41
prosím o radu

szčo - platca dph - oprava aut, si dal do majetku v roku 2007 pc za 12.000 Sk, v minulom roku =2008 si kúpil a dal do účtovníctva nový monitor za 3.500 Sk.
lenže tento rok pri výpadkoch elektriky došlo k skratu v PC a vyhorelo mu celé vnútro a tak sa rozhodol a kúpil na splátky notebook. Zaplatil prvú zvýšenú splátku a potom bude ešte 5 mesiacov zvyšok.

prosím ako toto môžem dať do JU a ako to mám dať do DPH za 2Q/09 mám alfu.

ďakujem - prosím keby sa dalo po lopate
Lazura
30.07.09,11:06
Mám lízing na auto... Teraz mi prišla pokuta. Ako mám zaúčtovať v JU zmluvnú pokutu?! pomožte prosím
Alena Šimová
31.07.09,05:35
prosím o radu

szčo - platca dph - oprava aut, si dal do majetku v roku 2007 pc za 12.000 Sk, v minulom roku =2008 si kúpil a dal do účtovníctva nový monitor za 3.500 Sk.
lenže tento rok pri výpadkoch elektriky došlo k skratu v PC a vyhorelo mu celé vnútro a tak sa rozhodol a kúpil na splátky notebook. Zaplatil prvú zvýšenú splátku a potom bude ešte 5 mesiacov zvyšok.

prosím ako toto môžem dať do JU a ako to mám dať do DPH za 2Q/09 mám alfu.

ďakujem - prosím keby sa dalo po lopate
ako do DPH - keď je to na splátky, zaeviduje sa faktúra vtedy, keď prišla a zároveň sa odpočíta DPH. Splátky sa účtujú ako úhrada DPH +nákup hmotného majetku - ak je jeho cena spĺňa podmienky dlhodobého hmotného majetku. Ak je jeho cena nižšia, účtuje sa splátka ako úhrada DPH + prevádzková réžia.
veronkaj
31.07.09,06:20
Alenka asi to nechápem

- je to pod hranicou na odpis takže mi to ide celé naraz do nákladov, čiže som zaevidovala faktúru ako VOZD - nákup materiálu v členení drob. hmot. majetok, uplatnila dph a splátky dávam ako postupné úhrady faktúry a tak sa mi to postupne premieta aj do PD.

- ak by to bolo na odpis tak to dám celé do VNOZD a dph uplatním z faktúry pri najbližšom dph. každú splátku dám výdaj z banky za uhradu fa = VNOZD,. a odpisy potom na koncu roku jednou sumou????do výdavok za materiál aby sa mi dostala tá suma do VOZD ???

tak???
Alena Šimová
31.07.09,06:23
Alenka asi to nechápem

- je to pod hranicou na odpis takže mi to ide celé naraz do nákladov, čiže som zaevidovala faktúru ako VOZD - nákup materiálu v členení drob. hmot. majetok, uplatnila dph a splátky dávam ako postupné úhrady faktúry a tak sa mi to postupne premieta aj do PD.

- ak by to bolo na odpis tak to dám celé do VNOZD a dph uplatním z faktúry pri najbližšom dph. každú splátku dám výdaj z banky za uhradu fa = VNOZD,. a odpisy potom na koncu roku jednou sumou????do výdavok za materiál aby sa mi dostala tá suma do VOZD ???

tak???
drobné upresnenie, ak je to pod hranicou na odpis, naraz to do výdavkov nejde, ide to do výdavkov pri splátkach. Čo sa týka odpisov, tie nie sú výdavok na materiál, ale prevádzkovú réžiu
veronkaj
31.07.09,08:38
alenka - áno tak som to myslela, ak by to bolo vyplatené jednou sumou naraz išlo by to naraz ak po splátkach tak každá splátka pri úhrade bude vlastne ten výdavok VOZD.

kam mám dať presne odpisy na konci roka??? ja som si myslela že robím dobre ak pc, dávam ako v členení nákup DHM a nie do pr. réžie ved tam patria iba služby.
takže na konci roka ak mám odpisy za nákup DHM tak to ide do pr. réžie,????
Lianka
31.07.09,08:55
kam mám dať presne odpisy na konci roka??? ja som si myslela že robím dobre ak pc, dávam ako v členení nákup DHM a nie do pr. réžie ved tam patria iba služby.
takže na konci roka ak mám odpisy za nákup DHM tak to ide do pr. réžie,????

Odpisy dlhodobeho majetku k 31.12. zauctujes internym dokladom - rezia - clenenie odpisy majetku.

Nakup kratkodobeho majetku (drobneho majetku) uctujes podla dokladu v den uhrady ako material - drobny hmotny majetok.
Lianka
31.07.09,08:58
alenka - áno tak som to myslela, ak by to bolo vyplatené jednou sumou naraz išlo by to naraz ak po splátkach tak každá splátka pri úhrade bude vlastne ten výdavok VOZD.

Ano. Kedze majetok nesplna predpoklady na dlhodoby majetok (cena je nizsia ako 1 700 EUR), bude kratkodobym majetkom - jednotlive vydavky zaductujes ako material - clenenie drobny hmotny majetok.
veronkaj
31.07.09,09:32
Ďakujem za vysvetlenie,
lucika1
21.09.09,07:51
Ahojte. Mam postupeny leasing. Prisla mi fa na administrativny poplatok za zmenu zmluvy (prevod) od leasingovky. Ako zauctujem uhradu? Do prev. rezie?
kvieta
23.09.09,12:54
Nooo, to by zaujimalo aj mna. Kedze to leasingovka vyfakturovala, tak si to nemozem dat do OC.
Alena Šimová
23.09.09,12:59
Nooo, to by zaujimalo aj mna. Kedze to leasingovka vyfakturovala, tak si to nemozem dat do OC.
a prečo nie? podľa mňa to súvisí s obstaraním predmetu leasingu
azla
23.09.09,13:11
Poplatok za prevod LZ je súčasťou ocenenia majetku - vstupuje do OC.
Pozor na Dph . - Ak ide o osobný automobil - nie je nárok na odpočet.
kvieta
24.09.09,08:37
Aha, ale kam dam potom uhradu tejto fa? VOZD?
Alena Šimová
24.09.09,08:55
Aha, ale kam dam potom uhradu tejto fa? VOZD?
nie, keď je to súčasťou ocenenia predmetu leasingu, úhradu faktúry dáš ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Do výdavkov sa ti to dostane formou odpisov.